ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1
Szkła półprogresywne
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 11 września 2019, 20:26

    Witam. Chciałam spytać czy okulary biurowe powinno nosić się tylko do czytania i komputera czy też do tv i w domu? Na co dzień noszę minus 3,00 , cyl 0,75. Okulary półprogresywne wykonano mi minus 2,25 cyl 0,75. Generalnie moje pytanie to czy max odległość patrzenia w nich to komputer?Ania . Mam 45 lat. Pozdrawiam
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: mexx » 12 września 2019, 12:15

    Widzę, że wszyscy porzucili forum i zostałem sam na placu boju.
    Generalnie soczewki tzw. biurowe, półprogresywne, są przeznaczone do pracy na odległości bliskie i pośrednie, a więc do czytania, komputera. W zależności od konstrukcji i mocy czasem pozwalają uzyskać ostry obraz na odległości w pomieszczeniach do 3-4 m (najnowsze konstrukcje wg producenta do 7-8 m). To jest kwestia odpowiedniego doboru soczewek. Nie wiemy jakie Pani ma soczewki, ale moc wskazuje, że dodatek do bliży i degresja mocy być może są na tym samym poziomie wartości bezwzględnych. Nie jest więc wykluczone, że swobodnie można z nich korzystać w pomieszczeniach, do oglądania TV, a być może nawet na duże odległości, jak w normalnych soczewkach progresywnych. Wszystko zależy od konstrukcji i poprawności montażu. Jak pani widzi w pomieszczeniach, w TV i na duże odległości może Pani sama ocenić, a resztę powinien wyjaśnić optyk, który wykonał okulary. On wie jakie to soczewki, jaka ich konstrukcja i jak są zamontowane.
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 12 września 2019, 21:45

    Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie..Widzę w nich dobrze, tylko boję się patrzeć dalej bo różnica w PD jest do 2mm, i ktoś mi pisał, że groźne jest takie patrzenie, że wzrost ciśnienia może powodować lub jaskrę
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: mexx » 12 września 2019, 22:52

    Nie wiemy jakie ma Pani soczewki. Jest możliwe, że są to soczewki centrowane do bliży i wówczas rzeczywiście mogą powodować niekorzystne efekty przy obserwacji dali. Nie bardzo kojarzę to z jaskrą, ale..... w przypadku człowieka wszystko jest możliwe. Jeżeli soczewki centrowane są do dali nie powinno być problemu przy patrzeniu na większe odległości. Proszę wejść do optyka i dopytać co i jak. On wie jakie soczewki montował i będzie mógł powiedzieć dokładnie do jakich odległości mogą być używane. Z tego co pani pisze o tych 2 mm różnicy można by sądzić, że są to soczewki centrowane do bliży i wówczas niestety byłoby to ograniczenie do odległości nie większych niż odległość monitora.
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 13 września 2019, 10:18

    Ogólnie to mimo to , w małych pomieszczeniach lepiej mi w tych półprogresach ,niż tych jednoogniskowych do dali..
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: mexx » 13 września 2019, 15:08

    To możliwe. Aby widzieć ostro np. na odległość 4 m, oko musi zakomodawać (zwiększyć moc swojego układu optycznego) o + 0,25 dptr. Jeżeli w Pani okularach, w obszarze do dali jest moc np. -2,80 dptr (+cyl), a nie – 3,00 dptr. co jest możliwe (ciągle nie znamy konstrukcji i montażu soczewek), to ta nieco większa moc soczewek (w kierunku dodatnim) załatwia sprawę akomodacji i „lżej” się patrzy. Czy to dobrze? Można by z tego zrobić niezły wykład kiedy tak, a kiedy nie.
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 13 września 2019, 17:36

    Na zleceniu ( jeśli to coś powie..) Var off 075HMC SS. 003166
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: mexx » 14 września 2019, 11:38

    Przyznam, że nie kojarzę. Jest dodatek 0,75 i powłoka antyrefleksyjna. Var to kojarzy się ze skrótem od Varilux dla soczewek progresywnych Essilora, ale nie oferuję soczewek tej firmy, nie mam pod ręką ich katalogu, a nie mam pewności co do wszystkich ich nazw handlowych. Może ktoś na forum będzie bardziej biegły, ale najpewniejsze to wejść do optyka i zapytać.
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 14 września 2019, 14:12

    Dzień dobry p. Mexx. Byłam w optyku , rozmawiałam Są one do komputera i bliży. Dziękuję za pomoc. Ania
  • Anka2018
    Posty: 0
    Rejestracja: 14 maja 2018, 09:16

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Anka2018 » 15 września 2019, 12:41

    Co nie zmienia faktu, że dobrze w nich widzę trochę dalej niż komputer, w pokoju itp, i lepiej się czuję,.lepiej mi się w nich pracuje , niż w tych typowo do dali .
  • Ayrin
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 września 2019, 16:12

    Re: Szkła półprogresywne

    autor: Ayrin » 18 września 2019, 16:02

    A ja chętnie się dowiem czy okulary półprogresywne = relaksacyjne?
    I od jakich mocy użycie takich okularów ma sens?
    Miałam SPH -0,75 CYL -0.5 i w dal widziałam super ale z bliska kiepsko (co opisuje w innym watku, dodanym wczoraj - tez potrzebuje porady) i proponowano mi soczewki relaksacyjne do pracy z bliska ale ostatecznie się nie zdecydowałam bo moce miały być zmniejszone do -0.25 czyli praktycznie do "zerówek".
ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości