ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Wysokość optyczna w soczewkach jednoogniskowych
  • michalp
    Posty: 0
    Rejestracja: 11 lipca 2019, 23:18

    Wysokość optyczna w soczewkach jednoogniskowych

    autor: michalp » 24 lipca 2019, 19:06

    Dzień dobry,

    proszę o poradę. W zakładzie optycznym powiedziano mi, że w przypadku sferycznych soczewek jednoogniskowych (w moim przypadku z cylindrami) nie istotna jest wysokość optyczna. Jedynym parametrem, który się mierzy jest rozstaw źrenic. Tłumaczono mi, że w tego typu soczewkach niezależnie, w które miejsce będę patrzył, obraz będzie prawidłowy.

    Czy tak jest w rzeczywistości? Wszędzie, gdzie czytam zalecany jest pomiar także wysokości optycznej.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Wysokość optyczna w soczewkach jednoogniskowych

    autor: optometrysta.pl » 25 lipca 2019, 09:14

    Dla każdych soczewek wymagany jest pomiar wysokości montażowej. Producent każdy jeden zaleca prawidłowy montaż na osi obrotu gałki ocznej.
  • Ayrin
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 września 2019, 16:12

    Re: Wysokość optyczna w soczewkach jednoogniskowych

    autor: Ayrin » 18 września 2019, 16:12

    Jeśli tak jest to jestem w szoku - przez 30 lat noszenia okularow nigdy nikt nie mierzyl wysokości ani przy doborze szkieł w gabinecie optometrysty na wizycie, ani u optyka, ani u okulisty. Salonow optycznych i specjalistow "przerobiłam" kilkudziesieciu, w tym takich zajmujacych sie terapia widzenia, ortoptystow… Zawsze mierzono tylko rozstaw zrenic. Czy należy zwracać tym osobom po prostu uwagę?
  • RAF
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 października 2019, 08:03

    Re: Wysokość optyczna w soczewkach jednoogniskowych

    autor: RAF » 17 października 2019, 08:14

    michalp pisze: 24 lipca 2019, 19:06 Dzień dobry,

    proszę o poradę. W zakładzie optycznym powiedziano mi, że w przypadku sferycznych soczewek jednoogniskowych (w moim przypadku z cylindrami) nie istotna jest wysokość optyczna. Jedynym parametrem, który się mierzy jest rozstaw źrenic. Tłumaczono mi, że w tego typu soczewkach niezależnie, w które miejsce będę patrzył, obraz będzie prawidłowy.

    Czy tak jest w rzeczywistości? Wszędzie, gdzie czytam zalecany jest pomiar także wysokości optycznej.
    Z własnego doświadczenia okularnika mogę Ci napisać, że brak pomiaru wysokości to zły pomysł. Ja mam minusy + cylindry i niestety też optyk zrobił mi takie okulary. Owszem, widać przez nie dobrze, ale męczy się wzrok, zwłaszcza przy sztucznym świetle i dłuższym siedzeniu przed komputerem (mroczki przed oczami, utrata ostrości widzenia, "rozjeżdżanie się" obrazu). Optyk wymyślał, że mam wrażliwe oczy, powinienem mniej pracować przy kompie itp. Poszedłem do okulisty, oczy zdrowe (poza krótkowzrocznością i astygmatyzmem). Poczytałem trochę o tym, jak się powinno robić szkła do okularów, "przerobiłem" oprawki, tak żeby mieć punkt środkowy szkła na wysokości źrenicy i nagle oczy mi się nie męczą, ostrość nie ginie, nie wstaję od komputera zmęczony. Przede mną jeszcze spór z optykiem o ponowne wykonanie szkieł ;-)
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości