ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Okulary +0,25 do komputera - zdrowe oczy
  • Bartax
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 stycznia 2019, 18:21

    Okulary +0,25 do komputera - zdrowe oczy

    autor: Bartax » 23 stycznia 2019, 18:46

    Cześć wszystkim, to mój pierwszy post :) Mam pytanie do ludzi, którzy znają się na okularach bardziej niż ja.

    Krótka historia:

    Pracuje przy komputerze od niedawna, do tego w domu sporo gram i spędzam czas na necie - czasem łącznie do 14-15 h dziennie. Nawet gdy nie pracowałem przy komputerze, to potrafilem siedziec po 10h dziennie bez problemu (z małymi przerwami). Jakoś na początku stycznia poszedłem do okulistki żeby mi sprawdziła oczy, bo zaczęły mi łzawić i czułem, że są zmęczone. Na badaniu wyszło, że oczy mam zdrowe, ale wada jest - choć niewielka - 0,25 sfera do dali na prawe oko i -0,5 cylinder oś 75 stopni do dali. Pani mówiła, że zatem albo nic, albo zerówki do komputera.

    Po badaniu poszedłem do optometry - ogłaszał darmowe badanie (jak się okazało tylko przy zakupie okularów podczas tej samej wizyty, jest to popularny optometra z Torunia). Zostałem naprawdę dokładnie przebadany. Dokładniej niż o okulistki - oprócz komputerowego sprawdzenia także obrazki, linie i dziwne urządzenie ze szkłami..

    Koniec końców orzekł pan, że nie mam wady ! Że jest to efekt zmęczonych oczu, a nie wada wrodzona, że tu chodzi o aktualny stan oka. Pokazał mi także, że tak, na urządzeniu faktycznie wychodzi ta wada, co pani okulistka mówiła, ale to nie jest wada oka, a problem z akomodacją (i fakt, jak spojrze szybko z biurka na coś daleko to chwilę zajmuje wyostrzenie) z uwagi na długie siedzenie przy komputerze, które trwa od lat. I teraz uwaga, dostałem od Pana okulary +0,25 na oboje oczu do stosowania przy komputerze (z antyrefleksem i hamowaniem niebieskiego światła). Mnie to osobiście zdziwiło, że nie zerówki, albo minusy, skoro taka mam wadę, ale podobno takie okulary "pozwalają oczom odpocząć". Do tego w Internecie faktycznie też znalazłem "okulary dla graczy", które niby mają +0,2 na każde oko... Mnie to dziwi, ale od dziś mam je na nosie.

    Co sądzicie ? :) Ktoś się z czymś takim spotkał? Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za każdą pomoc.
    Ostatnio zmieniony 23 stycznia 2019, 18:52 przez Bartax, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary +0,25 do komputera - zdrowe oczy

    autor: mexx » 26 stycznia 2019, 15:33

    od dziś mam je na nosie.
    I jak, pomogło? Oczy się nie męczą, czy nadal trzeba poczekać na wyostrzenie obrazu przy przeniesieniu oczu z biurka na cos dalekiego?
  • Bartax
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 stycznia 2019, 18:21

    Re: Okulary +0,25 do komputera - zdrowe oczy

    autor: Bartax » 27 stycznia 2019, 18:01

    To raczej nie przejdzie od razu, bo oczy mają odpocząć. Okulary nosilem 2 dni, potem się przeziębiłem i oczy mi zaczęły łzawić. Nie wiedzialem czy to od okularów czy choroby i zaprzestałem nosić...

    Mnie raczej interesuje zdanie expertów - czy to normalne dawać na rzekomo zdrowe oczy (które na urządzeniu co prawda wykazują wady -0,5 i 0,25) dawać szkła +0,25 ? Nie zaszkodzę sobie?
  • Sarven
    Pomocna Dłoń
    Pomocna Dłoń
    Posty: 0
    Rejestracja: 21 lutego 2019, 20:34

    Re: Okulary +0,25 do komputera - zdrowe oczy

    autor: Sarven » 27 marca 2019, 16:19

    Bartax pisze: 23 stycznia 2019, 18:46 Cześć wszystkim, to mój pierwszy post :) Mam pytanie do ludzi, którzy znają się na okularach bardziej niż ja.

    Krótka historia:

    Pracuje przy komputerze od niedawna, do tego w domu sporo gram i spędzam czas na necie - czasem łącznie do 14-15 h dziennie. Nawet gdy nie pracowałem przy komputerze, to potrafilem siedziec po 10h dziennie bez problemu (z małymi przerwami). Jakoś na początku stycznia poszedłem do okulistki żeby mi sprawdziła oczy, bo zaczęły mi łzawić i czułem, że są zmęczone. Na badaniu wyszło, że oczy mam zdrowe, ale wada jest - choć niewielka - 0,25 sfera do dali na prawe oko i -0,5 cylinder oś 75 stopni do dali. Pani mówiła, że zatem albo nic, albo zerówki do komputera.

    Po badaniu poszedłem do optometry - ogłaszał darmowe badanie (jak się okazało tylko przy zakupie okularów podczas tej samej wizyty, jest to popularny optometra z Torunia). Zostałem naprawdę dokładnie przebadany. Dokładniej niż o okulistki - oprócz komputerowego sprawdzenia także obrazki, linie i dziwne urządzenie ze szkłami..

    Koniec końców orzekł pan, że nie mam wady ! Że jest to efekt zmęczonych oczu, a nie wada wrodzona, że tu chodzi o aktualny stan oka. Pokazał mi także, że tak, na urządzeniu faktycznie wychodzi ta wada, co pani okulistka mówiła, ale to nie jest wada oka, a problem z akomodacją (i fakt, jak spojrze szybko z biurka na coś daleko to chwilę zajmuje wyostrzenie) z uwagi na długie siedzenie przy komputerze, które trwa od lat. I teraz uwaga, dostałem od Pana okulary +0,25 na oboje oczu do stosowania przy komputerze (z antyrefleksem i hamowaniem niebieskiego światła). Mnie to osobiście zdziwiło, że nie zerówki, albo minusy, skoro taka mam wadę, ale podobno takie okulary "pozwalają oczom odpocząć". Do tego w Internecie faktycznie też znalazłem "okulary dla graczy", które niby mają +0,2 na każde oko... Mnie to dziwi, ale od dziś mam je na nosie.

    Co sądzicie ? :) Ktoś się z czymś takim spotkał? Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za każdą pomoc.
    Szkła z funkcją BlueControl są dedykowane pod pracę przy komputerze, chociaż ja osobiście mam takie szkła od prawie trzech lat i nie zauważyłem żadnej różnicy, jeśli chodzi o reakcję moich oczu na pracę przed komputerem.
    Wcześniej przez ok 7 lat nosiłem różne szkła, pod różne wady, ale bez funkcji BlueControl i także było dobrze.

    Okulary dla gracza to bodajże te z żółtą powłoką.

    Niech Pan sobie pobierze darmowy filter na ekran.
    Oprogramowanie nazywa się 'Flux'.
    Niektóre telefony także mają wbudowany filter żółty, który sprawia, że oko tak się nie męczy, więc polecam używać.
    Ewentualnie pobrać odpowiednią aplikację, która nałoży taki filter.

    Jeśli korzysta Pan z różnych stron, które mają białe tło, to jeśli jest opcja to niech zmieni je Pan na czarne, bo to tez będzie mniej 'kopać' oczy.
    Zawsze też można nieco wyregulować barwy w samym monitorze, aby oczy mniej się męczyły.

    Jest sporo opcji.
    Może Pan też stosować jakieś krople do oczu.
    Suplementacja luteiną też jest w porządku.
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości