ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1
Okulary progresywne
  • Renata
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2018, 09:58

    Okulary progresywne

    autor: Renata » 02 sierpnia 2018, 10:19

    Jestem po zmianie szkieł .Wcześniej też nosiłam progresywne ale teraz mam problem z prawym okiem.Czuje dyskomfort muszę jakby bardziej celować i czuję ból oka.Wcześniej zawsze miałam okulary o różnicy 0,5 między prawym a lewym.Szkła drugi raz zmieniona moc teraz ta sama na prawe i lewe i dołożony cylinder na lewe oko .Wcześniej wiedziałam , że prawe oko ma cylinder.Informowałam o tym fakcie optometrystę .Dodam , że oko lewe widzi dobrze.Czy jest szansa, że oko prawe się przyzwyczai?Noszę je tydzień.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Okulary progresywne

    autor: optometrysta.pl » 03 sierpnia 2018, 00:27

    Najprościej udać się ponownie i dokonać tam konsultacji i opisać swój dyskomfort
  • marcelina139
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 września 2018, 09:57

    Re: Okulary progresywne

    autor: marcelina139 » 18 września 2018, 10:09

    No właśnie co do okularów progresywnych. Ja nigdy nie byłam do nich zbyt dobrze nastawiona ale wygoda i zachwalanie innych wzięło górę i także sobie zrobiłam okulary progresywne. I...
    DAL OP +0.75 OL +1.5
    BLIŻ OP +2 OL +2.75

    Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to,że na prawe oko żle widzę.Jak patrzę daleko nie rozpoznaje ludzi, z bliska jak lekko odsunę od oka to jest ok. Byłam u optyka ,który stwierdził,żeby ponosić jakiś czas i zobaczymy.Ale nic się nie zmienia.Co dalej mam robić?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Okulary progresywne

    autor: optometrysta.pl » 18 września 2018, 12:51

    marcelina139 pisze: 18 września 2018, 10:09 z bliska jak lekko odsunę od oka to jest ok. Byłam u optyka ,który stwierdził,żeby ponosić jakiś czas i zobaczymy.Ale nic się nie zmienia.Co dalej mam robić?

    okulary progresywne są dobre, pod warunkiem że
    - refrakcja (badanie jest prawidłowo zrobiona)
    - montaż jest prawidłowo wykonany
    - konstrukcja jest prawidłowo dobrana (np. długość strefy bliży)
    jeżeli gdzieś coś zawiodło - zawiedzie się użytkownik.

    Proszę mi wierzyć, że w przypadku gdzie wszystko jest OK odsetek osób, który mówi źle o okularach progresywnych jest bardzo niewielki, najwiecej "rozczarowanych" to osoby u których coś gdzieś nie zagrało, albo oczekiwania były większe niż możliwości jakie dają "progresy" np. dlaczego nie pochylając głowy schody, stopnie, ulicę blisko nóg widzą źle.

    Sprawdzić badanie raz jeszcze, wcześniej sprawdzając dla pewności u optyka czy są zachowane parametry montażowe.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary progresywne

    autor: mexx » 18 września 2018, 13:43

    z bliska jak lekko odsunę od oka to jest ok.
    Przy odsuwaniu soczewki, bez zmiany odległości tekstu do czytania, moc soczewki zmniejsza się. Jeżeli wówczas jest dobrze, to sugerowałoby, że soczewka ma za dużą moc w ustawieniu podstawowym. To pasowałoby do efektu do dali. Moc dodatku do bliży jest mała, więc jest jeszcze spora akomodacja. Gdyby oko nadal było nadwzroczne, to z pewnością z łatwością by zakomodowało. Pogorszenie obrazu do dali wskazywałoby raczej, że oko jest krótkowzroczne, więc soczewka zbyt mocna. Z drugiej strony, oddalenie soczewki spowoduje subiektywne podwyższenie obszaru do bliży czyli obserwowanie tekstu przez obszar o większej mocy dodatkowej, co wskazywałoby, że do bliży moc jest za mała. Tu chyba nakłada się kilka rzeczy. Być może do dali moc powinna być mniejsza, a większy dodatek do bliży, lub inna wysokość montażu. Być może również poziome centrowanie jest nieprawidłowe (zbyt wąskie) i przy oddaleniu soczewki klient zauważa poprawę w jakości obrazu w obszarze bliży. Odesłanie celem „przyzwyczajenia się” to chyba błąd. Chyba nie pomoże, zniechęci klienta, a i tak skończy się chyba wymianą soczewek/ki/.
  • marcelina139
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 września 2018, 09:57

    Re: Okulary progresywne

    autor: marcelina139 » 19 września 2018, 12:18

    Właśnie wracam od optometrysty,który zbadał mi wzrok i stwierdził,że:
    Dal OP+0.75 cyl -0.75
    OL +1.25 bez cyl

    Bliż OP +3.0 cyl -0.75
    OL +3.5
    więc sama chyba wnioskuje z tego,że wada jest zle skorygowana.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary progresywne

    autor: mexx » 19 września 2018, 18:27

    Jeżeli taka powinna być moc soczewek (o tym wie badający, a Pani to sprawdzi jak zrobi nowe okulary), to zgadza się to z Pani opisem wrażeń w okularach i tym co wcześniej napisałem. Układ oko + soczewka jest do dali krótkowzroczny, tzn. soczewki w okularach mają zbyt dużą moc, natomiast do bliży pozostaje nadwzroczny, czyli moc soczewek jest za mała. Inaczej – potrzebne są soczewki o mniejszej mocy do dali z większym dodatkiem do bliży, +2,25, a nie +1,25 jak w obecnych okularach. Ten dodatek do bliży trochę mnie niepokoi, ponieważ w obecnych okularach Pani w miarę dobrze widzi do bliży i być może, że zwiększenie mocy dodatku jest tym razem trochę za duże. Tu oczywiście gdybam, ale dobrze byłoby sprawdzić to jeszcze raz przed wykonaniem nowych okularów, jeżeli do tego dojdzie. Cytując klasyka: „wierzyć, ale sprawdzać”.
    Generalnie – badanie i okulary należy wykonywać w tym samym zakładzie. Wówczas w razie gdyby było coś nie tak z badaniem czy montażem, zakład odpowiada za całość i na własny koszt musi rzecz poprawić.
    Różnica mocy soczewek jest na tyle istotna, że w przypadku gdy wynik obecnego badania jest poprawny, soczewki z okularów nadają się tylko do kosza. Ich koszt powinien obciążyć badającego.
  • marcelina139
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 września 2018, 09:57

    Re: Okulary progresywne

    autor: marcelina139 » 20 września 2018, 14:41

    Właśnie wróciłam do optyka u którego badałam wzrok i wyrabiałam progresy.Złożyłam reklamacje pokazując inny wynik badania i poroszono mnie o ponowna wizytę u okulisty w celu dokładnego zbadania wady. Czekam do wtorku na wizytę i zobaczymy co dalej. Dziekuję za rady i podpowiedzi.
  • optero
    Posty: 0
    Rejestracja: 04 grudnia 2017, 18:42

    Re: Okulary progresywne

    autor: optero » 27 października 2018, 16:20

    Widząc komentarze na forum dowiedziałem się, ze nie tylko ja mam z tym problem. O prezbiopii dowiedziałem się miesiąc temu. Początkowo nie znałem tematu. Minął miesiąc a ja w dalszym ciągu mam problem z adaptacją nowej sytuacji. Jeżeli chodzi o czytanie dolną częścią szkła to jest wszystko w porządku ale bardzo dziwnie się czuje gdy jestem np. sklepie i patrzę w dal. Czy to normalne?
  • girek223
    Posty: 0
    Rejestracja: 06 sierpnia 2018, 12:21

    Re: Okulary progresywne

    autor: girek223 » 09 listopada 2018, 11:37

    Czytam i nie wierzę ,że nadal są problemy z soczewkami progresywnymi? Ale ja też miałem z nimi problem. Żle widziałem z daleka na jedno oko , rozmazywał mi się obraz a do tego kręciło mi się w głowie. Podpowiem,że to były moje pierwsze okulary progresywne.Chodziłem, zgłaszałem optykowi swój problem ale pani mnie nie olała tylko drążyła temat. Okazało się ,że wada korekcji wzroku była inna niż na recepcie wcześniej wystawionej i w tym był cały problem. Teraz w progresach widzę idealnie.Pozdrawiam moją panią optyk.
  • Slomka712
    Posty: 0
    Rejestracja: 27 listopada 2018, 09:49

    Re: Okulary progresywne

    autor: Slomka712 » 27 listopada 2018, 09:58

    Cześć. Przeczytałam,że są osoby które maja problem z progresywnymi okularami i trochę się wystraszyłam.A mianowicie właśnie złożyłam zamówienie w salonie na okulary progresywne. Wcześniej kilka lat temu moje pierwsze progresy mnie zraziły i nie mogłam ich nosić. Teraz po kilku latach ponownie odważyłam się spróbować.
    Moja wada jest dość dziwna:
    Dal
    OP -1.25 cyl +2.5 os 96
    OL +0.25 cyl +0.25 os 120

    natomiast Bliż
    OP +3.75 cyl +2.5 os 96
    OL +3.0 cyl +0.25 os 120

    Czy mam powód do niepokoju?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Okulary progresywne

    autor: optometrysta.pl » 28 listopada 2018, 08:59

    Slomka712 pisze: 27 listopada 2018, 09:58 Dal
    OP -1.25 cyl +2.5 os 96
    OL +0.25 cyl +0.25 os 120

    natomiast Bliż
    OP +3.75 cyl +2.5 os 96
    OL +3.0 cyl +0.25 os 120

    Czy mam powód do niepokoju?
    Hej, czy wartości są podane prawidłowe?
    Z czego wynika tak duża różnica pomiędzy OP pomiędzy dalą a bliżą w stosunku do OL?
    ADD OP wynosi w tym przypadku 5.00 dptr a OL 2.75 dptr - nikt nie wykona takich soczewek progresywnych, max addycja to zazwyczaj 3.5dptr. Zazwyczaj w przypadku braku problemów addycja OP, OL jest sobie równa.
  • lucaskruszyna
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 lipca 2020, 09:55

    Re: Okulary progresywne

    autor: lucaskruszyna » 17 lipca 2020, 09:57

    Możesz bezpłatnie przetestować okulary progresywne w [link - spam], więc się przekonasz, czy to jest opcja dla ciebie. Trochę na początku dziwnie, ale człowiek się przyzwyczaja i bez okularów już nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania.
ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości