ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1
moje soczewki asferyczne pomniejszaja obraz!
  • Karinablanka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 24 grudnia 2010, 14:53
    Lokalizacja: Poznań

    moje soczewki asferyczne pomniejszaja obraz!

    autor: Karinablanka » 24 grudnia 2010, 15:28

    Moj problem polega na tym ze wczoraj odebralam moje okulary od optyka. Wszystko byloby wrecz idealne gdyby nie fakt ze mam wrazenie jakby nowe soczewki pomniejszaly obraz!!
    Po raz pierwszy w mojej 10-letniej kadencji noszenia okularów zamówilam sobie soczewki okularowe- typ asferyczny. Moja wada wzroku to wylacznie krotkowzrocznosc: oko lewe -6,75; oko prawe -6,25. Oczywiscie badanie wzroku odbylo sie na miejscu w salonie i tam tez zamowilam oprawki wraz z tymi soczewkami. Kiedy je zalozylam widzialam...dziwnie, nie umialam tego wytlumaczyc, ale sama jak i optyk tlumaczyl mi ze jest to pierwsze wrazenie. Zalozylam wiec nowe oulary i poszlam jeszcze do sklepu. Dopiero tam patrzac na produkty na polkach zorientowalam sie zetak naprawde wszystko jest mniejsze o jakiej 20%. Naprawde! Kiedy jednak dotykam dany przedmiot nie chwytam go w powietrzu czyw innym miejscu, ale patrzac na niego jest mniejszy. Bardzo prosze o Wasza pomoc i zdanie w tej sprawie, gdyz jest to chyba najdrozsza rzecz jakakolwiek na sobie nosilam a w dodatku oszukuje mi rzeczywisty obraz.
    KarinaBlanka
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 25 grudnia 2010, 14:14

    Soczewki ujemne zawsze pomniejszają obraz - niezależnie od tego czy są sferyczne czy asferyczne. To wynika z praw optyki.
    Jedyna różnica polega na tym, że to pomniejszenie jest tym mniej zauważalne im soczewka jest cieńsza (tak bywa przy konstrukcji asferycznej) i leży bliżej oka.
  • Karinablanka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 24 grudnia 2010, 14:53
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Karinablanka » 25 grudnia 2010, 17:06

    MZ pisze:Soczewki ujemne zawsze pomniejszają obraz - niezależnie od tego czy są sferyczne czy asferyczne. To wynika z praw optyki.
    Jedyna różnica polega na tym, że to pomniejszenie jest tym mniej zauważalne im soczewka jest cieńsza (tak bywa przy konstrukcji asferycznej) i leży bliżej oka.

    Dziekuje za odpowiedz, jednak ja nosze okulary od 10 lat, a od 3lat moja wada wzroku nie postepuje i wynosi odpowiednio -6,25; -6,75. Pierwszy raz zdecydowalam sie na soczewki asferyczne wlasnie ze wzgledu na fakt iz nie pomnejszaja znaczaco oczu ale za to eweidentnie zauwazalnie zmniejszaja obraz rzeczywisty. Kiedy zakladam stare okulary z soczewkami sferycznymi wszystko jest naturanej wielkosci. Czy to pomniejszanie, zaznaczam ze jest to dla mnie znaczaco zauwazalne, wynika z faktu iz sa to soczewki asferyczne?
    KarinaBlanka
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 28 grudnia 2010, 14:52

    Soczewki asferyczne nie sa przyczyna pomniejszenia obrazu. Uzytkowala Pani okulary z soczewkami innej konstrukcji przez 10 lat wiec odczuwa Pani mocno zauwazalna zmiane. Prosze nosic nowe okulary, to powinna byc kwestia czasu. W soczewkach asferycznych jest taka sama moc na prawie całej soczewce. Dodatkowo zmienila sie pewnie grubosc (to tez ma wpływ).
    Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2010, 14:54 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 02 stycznia 2011, 10:41

    W tym przypadku chodzi o powiękzenie obrazów widzianych przez pacjenta, ale kiedyś był poruszany problem różnic powiększenia/pomniejszenia oka dla soczewek asferycznych i sferycznych. Napisał pan wówczas:
    Jesli chodzi o roznice w powiekszeniu to widac ja "golym" okiem nie trzeba tego obliczac.
    Na stronie jzo
    http://www.jzo.com.pl/forum/viewtopic.p ... 23906c317b
    jest prośba o pomoc w rozstrzygnięciu, przed którym okiem jest soczewka o konstrukcji asferycznej. Może panu uda sie pomóc?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 05 stycznia 2011, 23:59

    Pod tym linkiem nic nie ma.
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 06 stycznia 2011, 14:46

    Faktycznie nie ma tego postu, ale mam skopiowany, bo mnie to zaciekawiło.
    http://img838.imageshack.us/slideshow/w ... 600387.jpg
    lub
    http://img838.imageshack.us/g/71600387.jpg/
    Oko, przed którym umieszczona jest - w odlegości 15 mm - ujemna soczewka o mocy - 8,00 dptr. Na jedej fotce o kostrukcji sferycznej, a na drugiej asferycznej. Nieco inaczej pada światło, stąd różnica w jasności i refleksach, ale fotki zrobione z tej samej odległości i dla wielkości obrazu oka nie ma to znaczenia. Przed którym okiem jest soczewka sferyczna, a przed którym asferyczna? Kto pomoże? Jest 50% szans trafienia. Chyba, że ktoś zauważy różnice w wielkości i na tej podstawie będzie mógł odpowiedzieć. Przyznaję, że ja takiej różnicy nie widzę.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 11 stycznia 2011, 17:01

    Hmm. Przyznam, ze tez nie widze zednej roznicy. Dla mnie te zdjecia sa cos podejrzane bo ja zauwazam u ludzi roznice w asferycznych i sferycznych. Ostatnio mialem klientke, ktora miala dosc duza wade (krotkowzrocznosc) i nosila okulary z soczewkami o konstrukcji sferycznej. Zrobila nowe, asferyczne. Musze przyznac, ze od razu mozna bylo zauwazyc brak efektu "malych oczu". Nie wiem dlaczego na tych zdjeciach tej roznicy nie widac.
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 12 stycznia 2011, 11:05

    Należałoby zamontować w okularach jedną soczewkę o konstrukcji sferycznej, a drugą asferycznej i wówczas porównać, podobnie jak na tych fotkach. Z wynikami doświadczeń czy obserwacji nie dyskutuje się, więc przyjmując, że obserwowana przez pana różnica rzeczywiście jest, to wniosek z zamieszczonych fotek jest jeden: asferyczna, asferycznej nie równa. Tym samym, stawiany często znak równości pomiędzy konstrukcją asferyczną i dobrymi właściwościami optycznymi nie jest uprawniony. Konstrukcja asferyczna - podobnie jak sferyczna – może być lepsza i gorsza.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 12 stycznia 2011, 14:14

    Wydaje mi sie, ze nawet nie trzeba robic takich okularow. Na wikipedii mozna znalezc takie zdjecie

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:OpticTest.gif

    Wracajac do pytania zadanego przez autora tematu to jestem pewien, ze wrazenie pomniejszonego obrazu jest czasowe jak wrazenie plywania obrazu (lub wrazenie jakby obraz byl pochylony itp.) u ludzi, ktorzy zaczynaja nosic soczewki sferocylindryczne. Obraz widziany przez soczewki asferyczne jest bardziej zblizony do naturalnego.
    Adek
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 20 stycznia 2011, 15:27

    Zgadzam się z powyższą opinią,wrażenie pomniejszonego obrazu towarzyszy tylko podczas początkowego noszenia soczewek. Zresztą jak sam piszesz: przez większość czasu nosiłeś okulary,wiec to nic dziwnego. Za jakiś czas wszystko powinno się ustabilizować.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
  • Karinablanka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 24 grudnia 2010, 14:53
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Karinablanka » 23 stycznia 2011, 18:10

    W sumie przyznam że przyzwyczaiłam sie do wrażenia pomniejszonego obrazu, ale dlaczego kiedy patrzę kątem oka, obraz jest mniej wyrazny niz spojrzalabym na niego na wprost?? co moze byc tego przyczyna??
    KarinaBlanka
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 04 lutego 2011, 00:29

    Na peryferiach jest wiecej znieksztalcen obrazu. W teorii przyjmuje sie, ze idealny obraz (bez znieksztalcen) jest na samym srodku soczewki (srodku optycznym).
    Adek
  • Nimnul
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 12 czerwca 2011, 18:13
    Lokalizacja: GOP

    autor: Nimnul » 12 czerwca 2011, 18:24

    Mam podobny dylemat. Mam 2 pary okularów o tych samych parametrach -7,5 gdy przyłoże je jedno nad drugie idelani i dam nad gazetę to asfera pomniejsza obraz ale z drugiej strony jest on wyostrzony. Mam oprawki od roku bez szkieł - pełne czekał czy ustabilizuje się wada, firmowe takei jakie szukałem prawie latami, szpanerskie ale chciałem do nich zamontować szkło czyli asfera. W swoich szklanych -7,5 jednak nie widze tak ostro jak w asferze -7,5. w asferze jest obraz mniejszy\dalszy ale ostrzejszy. Okulary użytkuję i zamierzam użytowac zamiennie wiec przyzwyczajenie mózgu będzie odpadało. "Plastik" do sportu, samochodu -ew. wystrzał poduszki itp czyli tam gdzie bezpieczniejszy; szkło w domu, w pracy. Czy obejśc to przez wstawienei szkieł mocniejszych o -0,25? Pozatym kiedys na komp badaniach wzroku aprat wskazywał cylinder 0,5. Ja to pominąlem cylinder jest kłopotliwy. Teraz sobie dla bajeru wszedłem do optyka i na jego komp wyszło cylinder 1,0. Pamiętam że parę lat temu optyk nie potrafił mi dobrac tego szczątkowego jak nazwał cylindra 0,5 w końcu dał szkła mocniejsze o 0,25. Przejscie na cylinder all okularów - min 2 pary to koszt finansowy ogromny. Czy samo badanie komp może być podstawą określenia cylindra:> Przecież każdy komputer tez ma inna optykę, inna walidacje itp. Pamiętam że na testowych szkłach z tym cylindrem 0,5 widziałem gorzej jakby rozmyte.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 12 czerwca 2011, 20:48

    Nimnul pisze:Czy samo badanie komp może być podstawą określenia cylindra
    na podstawie takiego "badania" (celowo w cudzymslowiu) nie wykonuje sie okularow i nie jest podstawa do czegokolwiek!
ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości