ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Dwie inne recepty
  • Katarzynatosia
    Posty: 0
    Rejestracja: 05 grudnia 2019, 07:21

    Dwie inne recepty

    autor: Katarzynatosia » 05 grudnia 2019, 07:42

    Hej,
    Pisze tutaj bo nurtuje mnie jedna rzecz.
    Dwa lata temu byłam po nowe okulary i optyk przepisał mi następującą recepte:
    Sfera:
    Op: +1,0
    Ol: +0,5
    Cylinder :
    Op: +1,25
    Ol: +1,25
    Oś:
    90
    90
    Pani powiedziała, że wada nie będzie mi się zmieniać i nie muszę nosić okularów na co dzień (tylko do czytania itp)
    No ale ze ostatnio mi dokuczaly bóle głowy od oczu, wybrałam się do okulisty. Kiedy porownalam trochę mnie zmrozilo
    Nowa recepta:
    Sfera:
    Op: +3,75
    Ol: +3,25
    Cylinder:
    Op: -1,75 ol: - 1,75 (wcześniej były plusy????)
    Oś: op: 7 ol: 172 ( czyli zupełnie co innego???)

    Bardziej ufam okulistce, jednak czy aż tak można się pomylić i jeszcze te plusy i minusy. Ktoś miał podobny przypadek?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Dwie inne recepty

    autor: mexx » 05 grudnia 2019, 10:38

    To tylko różnica w umownym zapisie cylindra (z cylindrem dodatnim lub ujemnym)
    Stare okulary :
    OP sf +1,00 cyl + 1,25 oś 90
    OL sf + 0,50 cyl + 1,25 oś 90
    i nowe w zapisie cylindra dodatniego
    OP sf + 2,00 cyl + 1,75 oś 97
    OL sf + 1,50 cyl + 1,75 oś 82
    Nie wiemy do czego były przeznaczone okulary stare i nowe – do dali, czy do czytania?
    Nowe okulary są średnio o 1,25 dptr mocniejsze (1 dptr sfery i 0,5 cylindra) i pasowałyby do czytania, jeżeli stare były do dali. Jeżeli stare były również do bliży, to może stare były trochę za słabe 2 lata temu, albo nowe mogą być trochę za mocne, bo zmiana mocy wydaje się trochę duża, chociaż możliwa. Trochę różnicy jest z tymi cylindrami, zarówno co do mocy jak i położenia osi, ale kto dobrał soczewki niedokładnie, na odległość się nie rozstrzygnie. A może obie pary soczewek są dobre? Moc cylindra i położenie osi do bliży nie zawsze są takie same jak do dali.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości