ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1
Dwa badania, dwie różne recepty
  • maras
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 10 czerwca 2008, 12:03
    Lokalizacja: legnica

    Dwa badania, dwie różne recepty

    autor: maras » 10 czerwca 2008, 22:29

    Witam, by?em ze swoj? c??rk?, o?mioletni? Kasi?, u dw??ch okulist??w i chocia? diagnoza by?a podobna to recepty na okulary r???ni? si?. Obydwaj stwierdzili, ?e dziecko ma asygmatyzm, zbadali oczy podobnymi aparatami z tym, ?e pierwszy z nich bada? oczy po podaniu kropelek (Tropicamidum) a drugi bez kropli. Otrzymane recepty s? nast?puj?ce:
    Pierwszy zaleci?:
    OP: Sfera +0.5, cyl. +0.75, o? 180
    OL: Sfera +1.0, cyl. +0.5, o? 180
    Drugi z okulist??w przepisa? nast?puj?ce okulary:
    OP: Sfera +1.5, cyl. +1.0, o? 10
    OL: Sfera +1.5, cyl. +0.5, o? 5

    Prosz?, porad?cie mi, czy mam i?? do trzeciego okulisty czy te? zdecydowa? si? na kt??r?? z recept. B?d? to pierwsze okulary i obawiam si?, ?e ?le dobrane mog? spowodowa? pogorszenie wzroku.
    Kasia troch? przechyla g?ow? w prawo, dotychczasowe badania nie wykaza?y ?adnych powod??w do takiego uk?adania g?owy, wi?c mo?e w ten spos??b koryguje sobie ten astygmatyzm.

    Pozdrawiam i czekam na porady.

    Maras
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:51 przez maras, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 11 czerwca 2008, 12:04

    Rzeczywi?cie, jest widoczna rozbie?no?? mi?dzy receptami. Je?li to by?oby moje dziecko, wybra?abym si? na konsultacj? do trzeciego okulisty. Lepiej sprawdzi? oczy o raz wi?cej ni? pope?ni? b??d, a to si? niestety ( m??wi?c z w?asnego do?wiadczenia ) zdarza.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 11 czerwca 2008, 12:57

    Wada jest ma?a, ale z?o?ona, st?d r???ne kombinacje mocy korekcji.
    Recepty (jak dla mnie, nie jestem lekarzem ani optykiem, tylko u?ytkownikiem) wygl?daj? tak naprawd? podobnie, bo nieznacznie zmieniaj? si? wszystkie 3 parametry naraz - moc sferyczna, cylindryczna i o?. Np. dodanie sfery mo?e umo?liwi? zmniejszenie cylindra lub osi (wi?ksza o?=grubsze szk?o).
    Najwa?niejszy jest komfort widzenia dziecka, ale przy pierwszych szk?ach i to jeszcze cylindrycznych, dochodzi przyzwyczajenie i stres, wi?c nie od pocz?tku wszystko jest idealnie kszta?tne i wyra?ne...
    Krople umo?liwiaj? badanie dna oka i bardzo dobrze, ?e pierwszy lekarz je wykona?, w ko?cu okulista nie s?u?y tylko do wypisywania recept na okulary, ale przede wszystkim do badania stanu oczu.
    Na nieznaczne r???nice w mocach ma te? wp?yw samopoczucie dziecka (stres, wyspanie, zm?czenie, negatywne wra?enia np. po niezbyt przyjemnym, wcze?niejszym badaniu po u?yciu kropli).

    Trzeci okulista mo?e wyda? trzeci?, jeszcze inn? recept?. Warto skonsultowa? si? z kt??rym? z poprzednich okulist??w, aby dowiedzie? si?, na czym polega r???nica i dlaczego wybra? takie rozwi?zanie (s? r???ne szko?y, co nie oznacza, ?e propaguj? b??dne my?lenie).

    U?ciski dla Kasi!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 czerwca 2008, 20:27

    Malla pisze:wi?ksza o?=grubsze szk?o
    kto Ci to powiedzial :D
    bo spotykam sie z takim stwierdzeniem po raz pierwszy i jestem ciekaw tej teorii.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 11 czerwca 2008, 21:04

    Tak mo?e si? zdarzy?,?e otrzyma si? trzeci? opini?.Bior?c pod uwag? wiek dziecka i drug? recept?, wada wcale nie jest a? taka ma?a (cho? to jest poj?cie wzgl?dne).
    Ale troch? z moich do?wiadcze?.Kiedy mia?am robione pierwsze okulary przepisano mi +0,5D na oboje oczu, okulary zosta?y zrobione, lecz ?le w nich widzia?am wi?c posz?am na konsultacj? jeszcze raz do tej samej okulistki - efekt: dosta?am +0,75D (badania bez zakraplania oczu i bez bada? wst?pnych na komputerze). Kolejne okulary wyl?dowa?y w szufladzie - te? by?o co? nie tak, bardziej mi przeszkadza?y ni? pomaga?y. Trzecia wizyta, inny okulista -0,5D OL i -O,5D o? 170 OP - komfort widzenia zdecydowanie lepszy, w ko?cu wizyta czwarta : OL -O,75OP i -O,25D -O,75cyl o? 170 OP i dopiero te moce by?y najlepsze dla mnie.
    W tym roku dwoje dzieci moich znajomych mia?o podobne przej?cia, w jednym przypadku sko?czy?o si? na dw??ch wizytach, w drugim na trzech. By? mo?e to przypadek, lub specyfika miejsca w kt??rym mieszkam, dlatego te? wszystkich rodzic??w maj?cych w?tpliwo?ci odsy?am na kolejne badania i to nie koniecznie do tego samego okulisty.

    A wracaj?c do w?tku,je?li z kt??rym? okulist? mia?abym si? skonsultowa? po raz kolejny, wybra?abym tego pierwszego, jego badanie jak dla mnie by?o dok?adniejsze, ale to ju? moja prywatna opinia.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 11 czerwca 2008, 21:13

    Lemur - tzn. po?owicznie, przedzia?owo, ?le si? wyrazi?am, moja wina. Chodzi?o mi o co? takiego: 0<90>180 przy tej samej mocy sf. i cyl.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 czerwca 2008, 21:19

    Malla pisze:?le si? wyrazi?am, chodzi?o mi o co? takiego: 0<90>180
    ale nadal nie rozumiem jak to sie ma do rzeczywistosci, ze wieksza os to grubsza soczewka!

    kazda soczewke mozna zapisac w postaci cylindra dodatniego i ujemnego i to moce wplywaja na grubosc soczewki, jej zamontowanie w oprawie oczywiscie ma znaczenie, ale tak sie dzieje w wyjatkowych sytuacjach i przewaznie ma wieksze znaczenie przy duzej roznicy pomiedzy wartoscia sfery a cylindra. przy takich jakie przewaznie mozna spotkac na tym forum w wypowiedziach to... w ksiazki wlozyc

    powiedz mi.
    ktora soczewka bedzie grubsza?
    -1,oo cyl +0,5o x 90
    -0,5o cyl -0,50 x 180

    odpowiedz: to ta sama soczewka! tak samo zamontowana w oprawie :D bedzie taka sama bez wzgledu jaka ona ma os zapisana!!!

    ale to nie temat o tym!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 11 czerwca 2008, 21:28

    Zanim napisa?e?, zd??y?am wyedytowa? - chodzi?o mi o t? sam? moc sferyczn? i cylindryczn?, tylko r???ne osie. Cylinder wtedy inaczej si? uk?ada i z do?wiadczenia na moich szk?ach wnioskuj?, ?e jest najgrubszy ok.90 stopni. Popraw mnie, jak si? myl?, bo p??? ?ycia tak my?l? ;) Chcia?am zwr??ci? uwag? na r???nice mi?dzy receptami, ?e mog? by? one niewielkie ze wzgl?du w?a?nie na to, co opisa?e?, czyli r???ny zapis praktycznie tego samego. Skoro ju? jeste?, to powiedz, jaka jest r???nica mi?dzy szk?ami z recept?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 czerwca 2008, 21:45

    Nie wypowiadam sie ktora recepta jest prawidlowa bo niby na jakiej podstawie. Dla mnie sa to dwie rozne recepty.

    osie cylindra roznia sie 5-10stopni
    drugie sa mocniejsze, co nie oznacza ze za mocne, moze ma problemy ze spazmem akomodacyjnym, moze... moze... moze... to mala osobka 8letnia i moze to wystapic.

    nie stawiam diagnozy na podstawie samego wyniku czy odleglosci.

    Jezeli autor ma watpliwosci napewno powinien je wyjasnic w gabinecie u specjalisty, obawiam sie ze takie chodzenie od specjalisty do specjalisty bedzie konczylo sie coraz to innym zblizonym wynikiem, bo same gabinety sa inaczej urzadzone: inne natezenie swiatla, inne tablice, inny kontrast, inna szkola korekcji i wiele innych innosci.

    Wiem ze moze namieszalem, zamiast cos blizej pomoc. Jednak tak jest.
    Malla pisze:z do?wiadczenia na moich szk?ach wnioskuj?,
    z podpisu masz
    -5,oo -0,75 x 70st

    czyli w osi 70stopni masz wartosc -5,00 a w 160stopni masz -5,75, wiekszosc oprawek jest prostokatnych, waskie gora-dol, a szerokie lewo-prawo i odleglosc od srodka optycznego tez ma znaczenie, nie tylko moce soczewek
    Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2008, 16:18 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 3 razy.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 12 czerwca 2008, 11:33

    Gdy zaczyna?am przygod? z astygmatyzmem, mia?am szk?a o tej osi (s?absze ni? teraz, sferycznie zbli?one do oka bez astygmatyzmu, a 2x grubsze, grrr...) i by?y grubsze ni? ich odpowiednik 10st, na kt??rych optyk mi t?umaczy?, na czym ta wada polega, st?d m??j wniosek. Koniec off topa, dzi?kuj? za wyt?umaczenie, jak zwykle du?o mo?na si? tutaj nauczy?!

    Wracaj?c do okulark??w Kasi, osobi?cie by?abym za konsultacj? u kt??rego? z poprzednich okulist??w, cho?by ze wzgl?du na powody wymienione przez Lemura. Astygmatyzm jest (jak dla mnie) dziwn? wad?, nie tak ?atw? do skorygowania jak np. "zwyk?a" kr??tkowzroczno??. Mo?na te? i?? z obydwoma receptami do trzeciego, zdecydowanie warto jednak te r???nice pokaza? kt??remukolwiek lekarzowi i poprosi? o wyt?umaczenie! Kt??ra recepta b?dzie najbardziej odpowiednia, oka?e si? pewnie dopiero w praktyce, mo?liwe ?e dojdzie do tego jeszcze kilka, kilkana?cie dni przyzwyczajania do korekcji. Prosz? da? nam zna?, jak przebiegnie wizyta i jak si? sprawuj? okularki. Dziecko na pewno b?dzie zadowolone, ?e dobrze widzi, a oprawki s? teraz takie ?liczne, ?e wydob?d? z dzieci?cej buzi wiele uroku :) Powodzenia!
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 17 lipca 2008, 07:24

    Nikt nie poruszy? bardzo wa?nej kwestii: dzieciom nie powinno si? dobiera? okular??w korekcyjnych bez zakrapiania oczu Tropicamidum. Jest to konieczne w przypadku dzieci nie do badania dna oka, jak pisa?a w odpowiedzi kole?anka, ale do wy??czenia akomodacji oka. Bez zakropienia oczu wynik badania b?dzie zafa?szowany!
    Mia?am okazj? przeprowadza? badania przesiewowe u dzieci w wieku 6-7 lat organizowane przez firm? Essilor. Przy takich badaniach nie zakrapia si? dzieciom oczu. Je?li badane dziecko by?o dalekowzroczne to mog?o widzie? dobrze zr??wno w korekcji +2,00 jak i wy?szej! Po tym mogli?my podejrzewa? dalekowzroczno??, ale nie ma tu mowy o dobieraniu jakiejkolwiek mocy korekcji!
    Dlatego jak drugi okulista zwi?kszy? moc w sferze oko dziecka poradzi?o sobie z t? zmian? dzi?ki akomodacji i literki przeczyta?o. Zmiana cylindra o ?wiartk? na jednym oku prawdopodobnie by?a dla dziecka nieodczuwalna. Ja bym si? trzyma?a pierwszej recepty. Ale faktycznie warto uda? si? do jeszcze jednego specjalisty.
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 17 lipca 2008, 10:51

    Wlasnie, ze z akomodacja jest odwrotnie niz napisala nati... dlatego ze akomodacja powoduje, ze oko zwieksza swa wartosc w dioptriach do plusu. I dlatego, kiedy w wieku okolo 50 lat dojdzie do zmniejszenia mozliwosci akomodacji, to trzeba uzywac okulary z wyzszymi plusowymi dioptriami niz w dal...
    A wiec jesli oko jest dalekowzroczne i ma przepisana slaba plusowa korekcje, potem kompensuje slaba korekcje pomoca akomodacji (i uzywa akomodacje przy patrzeniu w dal), natomiast jesli ma przepisana silna plusowa korekcje, to juz nie widzi dobrze na wieksze odleglosci i nie moze te korekcje niczym kompensowac.
    Natomiast jesli oko jest krotkowzroczne i ma przepisana wieksza minusowa korekcje niz potrzebuje to moze ja kompensowac pomoca akomodacji (i uzywa akomodacje przy patrzeniu w dal), jesli ma przepisana slaba minusowa korekcje, to nie widzi dobrze na wieksze odleglosci i nie moze te korekcje niczym kompensowac.

    Reczny dobor korekcji wiec mozna przeprowadzic nastepujaca:
    u dalekowzrocznych: przepisuje sie najsilniejsza plusowa dioptria, z ktora jeszcze widzi dobrze w dal (dlatego, ze w tym wypadku nie uzywa akomodacji) - gdyby przepisano slabsza, to akomodacje musial by uzyc
    u krotkowzrocznych: przepisuje sie najslabsza minusowa dioptria, z ktora widzi dobrze w dal (dlatego, ze w tym wypadku nie uzywa akomodacji) - gdyby przepisano silniejsza, to akomodacje musial by uzyc
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 17 lipca 2008, 12:36

    ja tylko dodam, ze wykorzystywanie akomodacji w patrzeniu na dal - jest stanem niewlasciwym, ale mysle ze z wypowiedzi smic jasno to wynika.

    Dodam rowniez, ze teoria o przepisywaniu slabszych minusow aby oko pracowalo - po opisie smic-a mija sie z celem... bo czym ma pracowac?
    Nieostry obraz siatkowkowy jest bodzcem oka do wzrostu - a tym samym zwiekszania krotkowzrocznosci
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 19 lipca 2008, 13:09

    smic pisze: najsilniejsza plusowa dioptria,... najslabsza minusowa dioptria,
    Przy okazji: b?agam - nie u?ywajcie takiego ?argonu.

    Wielko?? okre?laj?ca charakter soczewki to jej MOC OPTYCZNA albo ZDOLNO?? ZBIERAJ?CA. DIOPTRIA to jednostka miary tej?e mocy.
    Soczewka mo?e miec wi?ksz? moc lub mniejsz? moc, dodatni? lub ujemn? - to samo dotyczy wielkosci refrakcji.
    M??wienie: "wi?cej plusowych dioptrii" brzmi tak, jakbym m??wi? o panu X , ?e ma "wiecej plusowych metr??w" wzrostu ode mnie, albo, ?e jeden bochenek chleba ma "wiecej minusowych dekagram??w" od drugiego.
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 19 lipca 2008, 18:59

    MZ: przepraszam, ze uzywam nieprawidlowych terminow... Wynika to z tego, ze mieszkam w Czechach i mam tylko narodowosc polska... wiec daje jakos sobie rade z pisaniem w jezyku polskim, ale naprawde nie znam optycznych terminow fachowych. Moze istnieje jakas strona w internecie, gdzie jest spis takich terminow? Jesli ktos zna taka strone, prosze o podanie linku. Dziekuje
    Wiec prosze, przebaczcie mi, jesli napisze cos, co nie jest prawidlowo po polsku. Wlasnie dlatego, ze chcialem przypomniec sobie uzywanie jezyka polskiego, zaczalem pisac w dyskusjach :-)
  • jarko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 10 września 2008, 23:47
    Lokalizacja: Â???dÂ?

    autor: jarko » 11 września 2008, 00:09

    Witam
    ostatnio pojawi?y si? u mnie problemy ze wzrokiem, wybra?em si? wi?c do dw??ch r??znych specjalist??w i otrzyma?em dwie r???ne recepty na okulary do dali:

    1.
    O.P. cylinder: - 1,0 o? 90stopni
    O.L. cylinder: - 0,5 o? 70 stopni
    okuliasta zrobi? mi badanie komputerowe, po?niej zakropi? oczy jakimi? kroplami"znieczulajacymi" zbada? ci?nienie w oku i na koniec badanie tradycyjne

    2.
    O.P. cylinder: - 0,5 o? 95stopni
    O.L. cylinder: - 0,5 o? 65stopni
    mia?em tylko badanie tradycyjne bez zakrapiania oczu

    Moje odczucia s? takie ze oko prawe jest sporo s?absze od lewego bardziej mi sie rozmywa obraz

    prosz? o jak?? rad?, czy wybra? si? jeszcze ewentualnie do 3 lekarza?
    dzi?ki

    a i jeszcze ewentualnie jaka? rada na co zwr??ci? uwag? przy wyborze okular??w
ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości