ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
Barwione >na stałe< szkła korygujące
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    Barwione >na stałe< szkła korygujące

    autor: meph » 29 kwietnia 2008, 16:37

    Du?o my?la?em o tym co napisa?a Malla w innym w?tku ( http://forum.optometria.info.pl/viewtopic.php?t=935 ) o automatycznej reakcji szkie? fotochromowych na ostre ?wiat?o st?d moje przemy?lenia - porobi?em kilka test??w i wydaje mi si? ?e co? w tym jest, gdy szk?a si? barwi? to czuj? ulg? a znacznie gorzej robi si? (du?e zm?czenie oczu i z?e samopoczucie) gdy si? odbarwiaj? w pomieszczeniach, zda?em sobie spraw? ?e nawet gdy jest jasno bez s?o?ca to oczy ?le si? czuj? gdy jestem w pomieszczeniu (czyli bez zabarwienia soczewki) a na zewn?trz podczas takiego samego ?wiat?a (przy max zaciemnieniu transitions) czuje si? ok...

    nasuwa mi to prosty wniosek mo?e ja powinienem nosi? szk?a o sta?ym zabarwieniu zar??wno na zewn?trz jak i w ?rodku tak np na 50% czy 65% zacienienia - wiem ?e mo?na co? takiego zrobi? w kolorach szarych, br?zowych i zielonych

    czy sta?e barwienie jest wskazane dla niekt??rych os??b, czy mo?na je stosowa? na co dzie? - je?li tak to w jakim % powinny by? zacienione...

    ...a tak na boku czy mi si? wydaje czy pow?oka AR wyostrza obraz? tak ?e z zaleconych mocy dajmy -1,5 robi si? -1,6 takie mam wra?enie, czy nie wskazany by?o by obni?anie mocy okular??w przy stosowaniu AR np o - 0,25 (nie wspominaj?c o Teflon EC)

    dzi?kuje za wszelkie odpowiedzi
    pozdrawiam
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:37 przez meph, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 29 kwietnia 2008, 18:03

    Ciesz? si?, ?e sk?aniam do przemy?le?, w ko?cu jestem z Przemy?la ;)
    Nie wiem ile mo?na mie? zaciemnione, ja kiedy? mia?am sta?e, stopniowane barwienie na szaro, u g??ry bardzo ciemne, rozja?niaj?ce si? do do?u. U optyka by?a ca?a paleta kolor??w, moja wsp???lokatorka ma niebieskie, ale bardzo transparentne, ja mia?am mocniejsze. Optyk nazwa? je przeciws?onecznymi, ale po zmniejszeniu intensywno?ci barwienia spokojnie nosi?am je na co dzie? i widzia?am dobrze zar??wno w mocnym ?wietle (najbardziej interesowa?a mnie likwidacja pora?enia biel? ?niegu), jak i w ciemnym pomieszczeniu.

    Tak, AR dodatkowo wyostrza, ale wydaje mi si?, ?e za ma?o, ?eby z tego powodu zmniejsza? moc, chyba ?e kto? ma -0,25D :P Nie wiem czy jest to praktykowane, ciekawa jestem - piszcie, Eksperci :)
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    autor: meph » 29 kwietnia 2008, 18:30

    Wielkie dzi?ki Malla - bardzo mi si? przyda ta wiedza :) my?l? ?e to mo?e si? uda? :) na razie i tak jutro o 15:20 id? na badanie oczu z doborem soczewek zobaczymy czy si? uda je?li nic z tego nie wyjdzie na pewno pomy?le o barwionych szk?ach :)

    co do AR to taka my?l przysz?a mi poniewa? posiadam obie moje pary okular??w (ta sama moc) tylko ?e jedne maj? start? pow?ok? AR a drugie ca?kowicie now? i wyra?nie czuje r???nice w ostro?ci a wydaje mi si? ?e skoro moce s? te same to nat??enie powinno by? takie same - a chyba w?a?nie ta drobna r???nica powoduje ?e moje oczy nie toleruj? teflonu gdy? zbyt nat??a obraz podczas gdy stare szk?a maj? taki delikatny i nie m?cz?cy oczy
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 29 kwietnia 2008, 19:31

    Jaka wiedza? Przecie? nic nie napisa?am konkretnego... Ze wzgl?d??w kosmetycznych (i finansowych) wybra?am zwyk?e szk?a, a w lecie chc? nosi? kontakty i przeciws?oneczne. O przyciemnieniu zapytaj i lekarza, i optyka, lekarz b?dzie si? zna? na skutkach zdrowotnych ci?g?ego noszenia szkie? trwale barwionych i ewentualnie o przyczynach z?ego widzenia (cho? tego nie gwarantuj?, jeste? przypadkiem nietypowym ;]), a optyk na mo?liwo?ciach technicznych.
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    autor: meph » 07 maja 2008, 18:05

    mam nadzieje ?e uda si? z soczewkami ale jesli by si? nie uda?o jaki stopie? zacienienia szkie? na sta?e by?by ok do pomieszcze? i na zewrz?trz :) my?la?em o 50%

    jak mocno sciemnione mia?a? Malla?

    nie chce ?eby w pracy si? na mnie dziwnie patrzyli jakbym chodzi? w przeciws?onecznych :)
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 18:09

    Nie wiem, nie interesowa?am si? tym na pocz?tku liceum... Najpierw mocno jak przeciws?oneczne, ale rozp?aka?am si? na miejscu ;) bo inaczej to wygl?da?o w katalogu, wi?c zdarli mi troch? tej warstwy. Nikt mi nie zwraca? uwagi na to, ?e s? ciemne, my?l? ?e by?o to w granicach tolerancji.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 11 gości