ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
Dziwne zachowanie oczu w różnych szkłach
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    Dziwne zachowanie oczu w różnych szkłach

    autor: meph » 24 kwietnia 2008, 20:31

    Witam :)

    Okulary nosz? od 6 klasy podstawowej i mniej wi?cej do szko?y ?redniej wszystko by?o ok mog?em mie? byle jakie szk?a byle moc by?a poprawnie dobrana - od tamtego momentu wszystko zacz??o si? komplikowa? zacz??em si? bardzo ?le czu? w okularach oczy jakby si? m?cz? ?le si? czuje (nie mam ochoty patrzy? na nic) szczeg??lnie gdy nie ?wieci s?o?ce ale jest jasno (pochmurny dzie?) oto lista zaobserwowanych przeze mnie spostrze?e?:

    1. Gdy ?wieci s?o?ce mocniej oczy m?cz? si? du?o mniej czuje si? lepiej
    2. Problem ca?kowicie znika wieczorem i noc? gdy nie ma ju? w og??le s?o?ca!! (co wyklucza ?le dobrane moce szkie?)
    3. Przy komputerze lepiej mi si? patrzy gdy zapale lampk? (????ty kolor ?wiat?a) i skieruje ?wiat?o na monitor
    4. Gdy patrz? swoimi oczami bez szkie? - PROBLEMU NIE MA wszystko ok - nic nie m?czy
    5. UWAGA: problem ca?kowicie znika przy zastosowaniu soczewek kontaktowych!!
    6. Zmniejszenie proporcionalnie mocy szkie? nic nie daje

    Wypr??bowa?em wiele kombinacji szkie? problem wyst?powa? praktycznie wsz?dzie w plastykach, mineralnych, z AR i bez AR, mineralnych z fotochromem...

    ...i wtedy zdarzy? si? cud :) oczy bardzo dobrze si? czu?y w szk?ach plastyk + zwyk?y AR + fotochrom Transitions ESP (chyba Acclimates) - nie mam poj?cia czemu (barwione na szary)

    wszystko by?o ok do nie dawna gdy postanowi?em sobie wymieni? okulary bo moje sprawdzone strasznie si? zniszczy?y :( , oczywi?cie poszed?em wyrobi? sobie znowu transitions szare optyk zaproponowa? mi transitions V z pow?ok? Teflon EasyCare (PROMOCJA) - okaza?o si? ?e problem powr??ci? ponownie - nie rozumie, dodam ?e teflon bardzo podwy?szy? poziom kontrastu :( :( :( tyle pieni?dzy na marne, powr??ci?em do zniszczonych i dalej super si? w nich patrzy...

    Moim zdaniem popartym wieloma obserwacjami ca?y m??j problem dotyczy chyba promieni UV oraz konta za?amywania si? ?wiat?a - ale expertem nie jestem :)

    oczywi?cie lekarz optyk mnie ola? wr?cz oskar?y? o auto-kreacje problem??w

    bardzo dzi?kuje za wszelk? pomoc
    pozdrawiam

    PS: dodam ?e moce szkie? to: - 1,25 i - 1,5 ,bez cylindr??w, rozstaw ?renic: 65 - jestem kr??tkowidzem bez astygmatyzmu - ostatnia wizyta kontrolna wykazuje ?e s? to dobrze dobrane moce

    MepH
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:29 przez meph, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 kwietnia 2008, 00:00

    meph pisze:fotochrom Transitions ESP (chyba Acclimates)
    Transitions V a Acclimates to dwa rozne produkty!
    meph pisze:Moim zdaniem popartym wieloma obserwacjami ca?y m??j problem dotyczy chyba promieni UV oraz konta za?amywania si? ?wiat?a - ale expertem nie jestem
    kazda soczewka fotochromowa (Transitions, Acclimates, mineralna) chroni przed UV 100%



    Faktycznie dosyc specyficzny problem. Sama powloka jako taka ma i tak wysoka transmitancje bo siega 99,7-9% takze nie sadze aby problem tkwil "zwykly AR" i wspomniany "Tefon EC"

    Czy zmieniany byl wspolczynnik zalamania soczewki? standardowy to 1.5 - aczkolwiek nie sadze aby przy takich mocach ktos proponowal "pocienianie"
    Czy we wszystkich okularach montaz byl prawidlowy?
    Czy byles u okulisty z tym problemem?
    Czy miales jakies urazy, powazniejsze schorzenia, sprawy neurologiczne itp?
    Czy zazywales/zarzywasz jakies lekarstwa bez konsultacji z lekarzem?

    meph pisze:lekarz optyk
    :) nie ma kogos takiego...

    albo jest okulista, albo optyk, albo optometrysta
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 kwietnia 2008, 12:48

    Przyczepi? si? do punktu 5. - maj?c problem opisany w innym w?tku nie mo?esz mie? pewno?ci, ?e w soczewkach ten na pewno nie wyst?puje.

    Mam pytanie:
    - czy znikni?cie problemu w mocnym ?wietle nie jest przypadkiem spowodowane automatyczn? reakcj? przyciemnienia szkie??
    W jasny dzie? o lekkim zachmurzeniu wysokiej jako?ci pow?oka, jak? posiadasz, reaguje inaczej ni? na ostrym s?o?cu.

    Wygl?da?oby to na nadwra?liwo?? na ostre ?wiat?o, st?d reakcja tylko w s?o?cu i przy kompie (mo?esz si? pobawi? ustawieniami monitora - jasno?ci?, kontrastem, ale z do?wiadczenia wiem, ?e najlepsze jest zapalenie lampki, tak jak sam si? zorientowa?e?).

    Jedno jest pewne - optyk na pewno Ci nie pomo?e, tylko okulista. Optyk jest specjalist?-rzemie?lnikiem-technikiem, nie musi si? szczeg???owo zna? na wadach/chorobach oczu. Kiedy ostatnio bada?e? dno oka (zakraplanie oczu, po kt??rym nic si? nie widzi)? Wspomina?e? lekarzowi o tym, id?c po recept? na nowe okulary?
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    autor: meph » 25 kwietnia 2008, 19:59

    LEMUR pisze:Czy zmieniany byl wspolczynnik zalamania soczewki? standardowy to 1.5 - aczkolwiek nie sadze aby przy takich mocach ktos proponowal "pocienianie"
    Czy we wszystkich okularach montaz byl prawidlowy?
    Czy byles u okulisty z tym problemem?
    Czy miales jakies urazy, powazniejsze schorzenia, sprawy neurologiczne itp?
    Czy zazywales/zarzywasz jakies lekarstwa bez konsultacji z lekarzem?
    nie wsp???czynnik by? oryginalny, monta? by? prawid?owy
    u okulisty by?em ale chyba mam pecha bo ka?dy okulista m??wi ?e to na pewno nie winna oczu - testy optyczne przechodz? dobrze (czytanie z tablic, badanie dna oka, i wszystkie inne), je?li chodzi o urazy to oczu nigdy nie uszkodzi?em, niestety dwa razy mia?em wszcz?s m??zgu i cierpi? na objawy ?niegu optycznego :( b?yski, m?ty - ale okulista powiedzia? ?e z tym nic sie nie zrobi a pozatym i tak mi to nie przeszkadza - jedynie to z?e samopoczucie u okularach i m?czenie oczu, lek??w nie bior? i nigdy nie bra?em bez konsultacji.

    co do pow?ok to zauwa?y?em ?e szk?a nowe te same moce z Teflonem s? du?o wyra?niejsze i jakby mocniejsze kontrastem - co w?a?nie mi przeszkadza :(
    w moich starych w kt??rych widz? ok - star?a si? cz?sciowo AR a obraz jest du?o mniej wyra?ny i mam ni?szy kontrast - i tak jest ok
    Malla pisze:Przyczepi? si? do punktu 5. - maj?c problem opisany w innym w?tku nie mo?esz mie? pewno?ci, ?e w soczewkach ten na pewno nie wyst?puje.
    w soczewkach oczy mi si? nie m?cz? i czuj? si? dobrze ale znowu nie mog? dopasowa? mocy :( - nie wiem czy wi??e si? to z tu przedstawionym problemem
    Malla pisze:Mam pytanie:
    - czy znikni?cie problemu w mocnym ?wietle nie jest przypadkiem spowodowane automatyczn? reakcj? przyciemnienia szkie??
    W jasny dzie? o lekkim zachmurzeniu wysokiej jako?ci pow?oka, jak? posiadasz, reaguje inaczej ni? na ostrym s?o?cu.
    w?a?nie dziwne ale nie bo nawet w zwyk?ych okularach byle jakie szk?a gdy ?wieci mocno s?o?ce czuje sie super!! tak samo zreszt? bez okular??w
    Malla pisze:W jasny dzie? o lekkim zachmurzeniu wysokiej jako?ci pow?oka, jak? posiadasz, reaguje inaczej ni? na ostrym s?o?cu.
    W?a?nie o to mi chodzi ?e teflon strasznie wyostrzy? obraz i mam wra?enie ?e jest du?o za ostry i ?le si? czuje - w szk?ach o ni?szym kontrascie i mniejszej wyra?no?ci szkie? czuje sie super
    Malla pisze:Wspomina?e? lekarzowi o tym, id?c po recept? na nowe okulary?
    tylko ?e ja nie wyrabia?em sobie nowej recepty tylko wykona?em okulary wg starej sprawdzonej i to chyba b??d - podczas nie dawnych bada? okresowych w pracy czyta?em z tablicy bez wi?kszych problem??w i pani stwierdzi?a ?e okulary s? ok

    bardzo dzi?kuje za odpowied? - w ka?dym razie podj??em decyzje o przebadaniu oczu dok?adnym mo?e ?eczywi?cie mam jaki? ma?y astygmatyzm co wp?ywa na za?amywanie ?wiat?a potem zastanowie si? czy i?? w stron? soczewek czy okular??w
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 kwietnia 2008, 20:31

    meph, w takim razie kontakt z okulist? rozwi??e w?tpliwo?ci zwi?zane z sam? wad?. Skoro ju? wiesz, ?e nie s?u?y Ci pow?oka teflonowa i generalnie "wiesz co chcesz od okular??w" :) to Twoje do?wiadczenie przyda si? w przysz?o?ci - i to nie tylko Tobie, ale i innym u?ytkownikom forum, wi?c zach?cam mocno do wypowiadania si? :)
  • meph
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 24
    Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 19:49
    Lokalizacja: Nowy SÂ?cz

    autor: meph » 26 kwietnia 2008, 11:44

    Malla pisze:meph, w takim razie kontakt z okulist? rozwi??e w?tpliwo?ci zwi?zane z sam? wad?. Skoro ju? wiesz, ?e nie s?u?y Ci pow?oka teflonowa i generalnie "wiesz co chcesz od okular??w" :) to Twoje do?wiadczenie przyda si? w przysz?o?ci - i to nie tylko Tobie, ale i innym u?ytkownikom forum, wi?c zach?cam mocno do wypowiadania si? :)
    tak wi?c um??wi?em si? na wizyt? u najlepszego optyka kasy p??jdzie sporo ale b?d? mia? pewno?? co do wady a przy okazji dobior? sobie jeszcze raz soczewki :) tam maj? ?wietny sprz?t - napisz? potem jaki wynik

    pozdrawiam wszystkich
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość