ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Dyskomfort w nowych okularach
  • Basia43
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 19:31
    Lokalizacja: Olsztyn

    Dyskomfort w nowych okularach

    autor: Basia43 » 22 kwietnia 2008, 07:45

    Witam. Okulary nosz? od 20 lat.
    Przez ostatnich kilka lat nosi?am szk?a
    OP -2,25, cyl. -1,00, o? 90
    OL 2,25, cyl. -1,00, o? 90

    Ostatnio okulista zmieni? o? (tak wysz?o z badania komputerowego)i w nowych oprawkach by?o
    OP -2,25, cyl. -1,00, o? 95
    OL 2,25, cyl. -1,00, o? 100

    Taka r???nica podobno jest nieodczuwalna dla oczu. Ja jednak nie mog?am si? przyzwyczai?, ?le si? czu?am w tych nowych szk?ach.
    Okulista stwierdzi?, ?e nie ma si? co m?czy? i wr??ci?am do sterych osi. Do nowej oprawki wstawiono wi?c o? 90. A ja nie wiem dlaczego dalej si? w nich ?le czuj?. Zw?aszcz oko prawe. Boli mnie g?owa. Nie wiem co jest nie tak . Sprawdza?am u innego optyka czy dobrze sa szk?a wstawione. W okularach starych i nowych wszystkie parametry s? takie same. jest jeden parametr inny- PSM w jednych w prawym szkle jest napisane I 0,25 , a w drugich O 0,25. Nie wiem co to znaczy i czy to mo?e mie? znaczenie. Ale przecie? musi by? jaka? przyczyna.
    Zmienia?am oprawki nie raz w ?yciu i nigdy nie mia?am takiego problemu. Poradzcie co? prosz?, mo?e co? jeszcze jest co nale?y sprawdzi??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 kwietnia 2008, 09:57

    Basia43 pisze:A ja nie wiem dlaczego dalej si? w nich ?le czuj?. Zw?aszcz oko prawe. Boli mnie g?owa. Nie wiem co jest nie tak .
    trzeba sprawdzic montaz na rozstaw zrenic oraz odleglosc oprawy od "oka" czy w nowych jest podobna czy inna, nachylenie kata oprawy. Te czynniki tez maja wplyw na widzenie a nie tylko sprawdzenie osi cylindra.

    I jeszcze czy czasem nie zastosowano soczewek o innej konstrukcji, np byly sferyczne teraz sa asferyczne, albo byly w podstawowym wspolczynniku zalamania swiatla (1.5) a teraz sa w wyzszym lub oba powyzsze.

    Ale tego na odleglosc sie nie ustali. Trzeba dokladnie z optykiem porozmawiac.
  • Basia43
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 19:31
    Lokalizacja: Olsztyn

    autor: Basia43 » 22 kwietnia 2008, 17:56

    Dzi?ki, spr??buj? si? dowiedzie?. A co z tym wymiarem PSM i literkami I i O. W nowych okularach jest I a w starych O. Co one oznaczaj?? Optyk nie chcia? mi t?umaczyc m??wi?c,ze to sprawy techniczne. Czy to mo?e mie? znaczenie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 kwietnia 2008, 20:47

    Basia43 pisze:A co z tym wymiarem PSM i literkami I i O
    nie wiem, gdyz nie zaopatruje sie w firmie PSM....
  • Basia43
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 19:31
    Lokalizacja: Olsztyn

    autor: Basia43 » 22 kwietnia 2008, 22:51

    Jeszcze jedno. Czy grubo?? szkie? mo?e mie? znaczenie? Zauwazy?am, ?e szk?a w nowych okularach nie s? identycznej grubo?ci. W prawym okularze szk?o jest o ok. 3 mm cie?sze.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 kwietnia 2008, 22:53

    Basia43 pisze:Czy grubo?? szkie? mo?e mie? znaczenie? Zauwazy?am, ?e szk?a w nowych okularach nie s? identycznej grubo?ci. W prawym okularze szk?o jest o ok. 3 mm cie?sze.
    z ktorej strony jest ciensze... moze to byc spowodowane roznym rozstawem zrenic OP do OL

    Natomiast mi raczej chodzilo o zmiane KONSTRUKCJI soczewki
  • Basia43
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 19:31
    Lokalizacja: Olsztyn

    autor: Basia43 » 22 kwietnia 2008, 23:26

    Moje nowe okulary s? z ?y?k? w dolnej cz??ci i tu widz? r???nic? w grubo?ci szkie?.
    Tak chyba nie powinno by?. Czy uznaj? mi reklamacj??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 kwietnia 2008, 23:37

    Nie widzac opraw, nie dokonujac pomiarow itp, itd... nie mozna stwierdzic czy cos jest zle czy dobrze zrobione.

    Roznica grubosci soczewek okularowych moze byc, a nawet przy tych samych mocach dla obu oczu MOZE wystapic, jezeli osoba ma asymetryczny rozstaw zrenic!! Sa inne odleglosci srodka optycznego od lewej/prawej czesci tarczy oprawy, a tym samym na dole/gorze tez mozna obserwowac zmiany grubosci.

    Ja pisze caly czas, ze jezeli Pani wczesniej miala soczewki np. sferycznej konstrukcji a teraz asferyczne czy byl zmieniany indeks soczewki to moga nastapic trudnosci w adaptacji, to samo jezeli byla zmiana mocy... ale o tym miala sie Pani dowiedziec u optyka gdzie Pani wykonywala okulary - jakie byly wczesniej i jakie sa teraz (przewaznie klient powinien dostac szczegolowy odpis soczewek: firma, model, uszlachetnienia, parametry konstrukcyjne) tak ze podczas wymiany jednej soczewki wymienic ja na ta sama firme, model itp... albo dostac torebki po soczewkach.

    Wiecej nie wydyskutujemy tutaj czy to jest kwestia do reklamacji czy nie. Napewno podkreslam - roznice grubosci MOGA byc jezeli tak wynika!
  • Basia43
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 19:31
    Lokalizacja: Olsztyn

    autor: Basia43 » 23 kwietnia 2008, 00:34

    Problem w tym, ?e szk?a mia?y by? takie same jak w poprzednich okularach. Nie by?o dp tej chwili mowy o asymetrycznym rozstawieniu ?renic. Wnioskuj? wi?c ze skoro powinny by? identyczne to r??wniez w grubo?ci. W starych okularach widz? dobrze, szk?a sa identycznej na moje oko grubo?ci, jesli jest r???nica to niedostrzegalna go?ym okiem.

    Je?li chodzi o szk?a nowe to na fakturze jest napisane [nazwa regulamin] PLAS AR PREM A. Czy to s? szk?a asferyczne?
    Nie mam informacji na temat poprzednich szkie?. Wiem tylko ?e by?y sporo ta?sze od tych nowych. Za okulary zap?aci?am nie ma?o, dlatego chcia?abym wyjasni? spraw?.
    Nie mia?a baba k?opotu...kupi?a NOWE ?ADNE DROGIE okulary. Co mnie podkusi?o?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 kwietnia 2008, 00:45

    Basia43 pisze:Nie by?o dp tej chwili mowy o asymetrycznym rozstawieniu ?renic.
    Nie tak.. rozstaw zrenic zawsze mierzy sie dla kazdego oka osobno... i jezeli Pani ma asymetryczny rozstaw - odleglosc od zrenicy do strzalkowej nosa dla OP i OL to tak powinno byc zamontowane. Nie chodzi o to zeby sobie cos zmieniac...

    Inaczej, jezeli ma Pani tzw PD (rozstaw zrenic)
    OP: 31mm
    OL: 29,5mm
    to to oznacza asymetryczny rozstaw i jak kolwiek zamontowac te same soczewki bedzie roznica w grubosci, bo srodki optyczne soczewki beda przesuniete odpowiednio dla kazdego oka (beda zdecentrowane) inaczej! Wiec juz pisalem w poprzedniej wypowiedzi - ze pomimo takich samych mocy soczewek MOZE BYC roznica w grubosci pomiedzy soczewkami!!!

    Poza tym niech optyk sprawdzi montaz dotychczas noszonych okularow i porowna z nowymi - czy nie ma jakichs rozbieznosci.
    Basia43 pisze:[nazwa regulamin] PLAS AR PREM A
    Nie wiem! Pisalem ze nie wspolracuje z firma PSM - o ile ten skrot dotyczy tejze firmy, bo znowu w opisie [nazwa regulamin] mozna wnioskowac jako skrot od "sieci optycznej"

    Z tego co sobie zajrzalem na strony PSM to oni nazywaja swoje powloki antyrefleksyjne: Luxar I, Luxar II, Luxar III...

    Takze musi Pani - co jeszcze raz podkreslam - porozmawiac w miejscu zakupu - jakiej firmy i konstrukcji byly wczesniej i jakie sa teraz... kazda firma robi swoje nazewnictwo... sa co prawda czasami podobienstwa ale ciezko cokolwiek wywnioskowac... przewaznie stosuja skrot ASPH lub AS do asferycznych...

    ten opis PLAS - to co ma oznaczac? PLAStik? w optyce uzywa sie skrotu CR, wiec moze plAS oznacza asferyczne? Jak sama Pani widzi, ciezko!
    Basia43 pisze:kupi?a NOWE ?ADNE DROGIE okulary. Co mnie podkusi?o?
    A co? To mialo oznaczac, ze nie moze Pani dokonac zmiany swojego wizerunku i miala byc skazana na posiadanie okularkow robionych jakis juz czas temu?

    Prosze przeczytac caly ten watek na spokojnie, wyciagnac jakies mysli i porozmawiac w miejscu zakupu szukajac rozwiazania.
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości