ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Jaskra H52 Pytanie?
  • rhazi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 18 kwietnia 2008, 16:29
    Lokalizacja: WLss

    Jaskra H52 Pytanie?

    autor: rhazi » 18 kwietnia 2008, 16:44

    Witam.

    Mam par? pyta?.
    Zaczn? od tego ,?e martwi? si? o mojego tat?, ma problemy ze wzrokiem.
    Ostatnio by? par? razy na badaniach i m??wi? ,?e oszukiwa? przy badaniu oczu. (by?y to jakie? kropeczki, jak mia? widzie? kropeczk? mia? nacisn?? przycisk, a tato mi powiedzia? ,?e oszukiwa? i naciska? tylko w tedy jak kropka by?a na ?rodku a te po boku ju? nie)

    Niedawno by? po raz kolejny u okulisty i dosta? jaki? papier.
    Na kt??rym pisa?o rozpoznanie "H52" (co to takiego?) A pod spodem co? niewyra?nie napisane ale wyczyta?em s?owo JASKRA :mur: :mur:

    Tato ma skierowanie na badania przeciw jaskrze, jak si? go pyta?em czy widzi po bokach m??wi? ,?e tak i ,?e na tych badaniach oszukiwa? ,?e niby ma ograniczony punkt widzenia.


    Bardzo si? o niego boj?, bo nie wiem o co chodzi z tym, czy on rzeczywi?cie oszukiwa?? Czy mo?e po prostu m??wi? tak by mnie nie martwi?. M??wi? ,?e pyta? si? lekarza a on m??wi? ,?e nie ma jaskry.
    Nie wiem co oznacza to H52 tutaj co? pisze o tym ale ja si? nie znam http://www.info-med.pl/katalog/choroby/ ... yka/7.html
    i nie wiem o co biega.

    Powiedzcie co? na ten temat bo ja zaraz wykorkuj? z nerw??w, czy to jest jaskra i czy oszustwo na tym badaniu wywo?a?o skierowanie na te badania.

    Przepraszam ,?e tak na gmatwanie pisz? ale jestem strasznie przestraszony.
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 18:59 przez rhazi, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 18 kwietnia 2008, 17:59

    Spokojnie, bez paniki. Rozw??j jaskry polega w?a?nie na ograniczonym polu widzenia i charakterystycznych objawach...
    Nie rozumiem tylko po co Tw??j tata oszukiwa? :zdziwko:... przecie? to dobrze ?e nie ma ograniczonego pola widzenia!
    H52 oznacza poprostu wad? wzroku... okulista powinien zaznaczy? o jak? wad? chodzi.
    Je?li chodzi o szczeg???y to musisz poczeka? na Lemura.

    [btw. z?y dzia?, temat przeniesiono]
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 18 kwietnia 2008, 19:07

    Kluczowe pytanie - czy naprawd? oszukiwa?, naciskaj?c kropk? tylko wtedy, gdy by?a po?rodku, czy po prostu nie widzia? tych po bokach?
  • rhazi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 18 kwietnia 2008, 16:29
    Lokalizacja: WLss

    autor: rhazi » 18 kwietnia 2008, 19:17

    Malla pisze:Kluczowe pytanie - czy naprawd? oszukiwa?, naciskaj?c kropk? tylko wtedy, gdy by?a po?rodku, czy po prostu nie widzia? tych po bokach?
    Tego w?a?nie nie wiem, twierdzi ,?e oszukiwa? ju? dwu krotnie.

    Czy na podstawie tego "oszustwa" lekarz wywnioskowa? ,?e to mo?e by? jaskra? czy po prostu po jakim? innym badaniu?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 18 kwietnia 2008, 19:25

    Lekarz m??g? postawi? diagnoz? po zauwa?eniu, ?e naciskanie przycisku jest losowe, wcale nie odzwierciedlaj?ce faktycznego stanu wy?wietlania kropek.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 kwietnia 2008, 23:36

    oznaczenie H-52 to nic innego jak kod zaopatrzenia/kod schorzenia w NFZ i oznacza dokladnie:
    H49 – H52 Zaburzenia mi??ni ga?ki ocznej, obuocznej motoryki, akomodacji i refrakcji

    H52 przewaznie wypisywany jest gdy przepisana jest jakas korekcja okularowa

    rhazi pisze:e oszukiwa? przy badaniu oczu. (by?y to jakie? kropeczki, jak mia? widzie? kropeczk? mia? nacisn?? przycisk, a tato mi powiedzia? ,?e oszukiwa? i naciska? tylko w tedy jak kropka by?a na ?rodku a te po boku ju? nie)
    Eh... tragedia! Po co oszukiwac... tym sposobem wprowadzil napewno specjaliste w blad. Prawdopodobnie mial robione pole widzenia, wyszlo ze ma ograniczone peryferyjne i tylko centralne dobre. Wiekszosc perymetrow wyklucza przypadkowe lub inne nieprawidlowe przycisniecia - np faktycznie nie pojawia sie punkt swietlny a pacjent naciska. Mozna by sie pokusic o stwierdzenie "jaki stary taki glupi"

    Po takich badaniach to nie pozostaje nic innego jak udac sie ponownie i nie oszukiwac - szkodzi tylko sobie
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 20 kwietnia 2008, 20:24

    Albo, je?li nie oszukiwa?, przyzna? si? do tego i zacz?? leczy?. M??j tata przed takim badaniem, w obawie o refleks, pogra? sobie wcze?niej w par? prostych gierek zr?czno?ciowych na komputerze :)
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości