ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
czy konieczne okulary?
  • p0105
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 11 marca 2008, 20:20
    Lokalizacja: polska

    czy konieczne okulary?

    autor: p0105 » 11 marca 2008, 20:32

    witam
    mam pytanie bada?em sobie wzrok mam w jednym oku 0,5 a w drugim 0,75 minus. z bliska widz? super natomiast z daleka ju? gorzej. moje pytanie dotyczy tego czy musz? nosi? okulary, r???ne opinie s?ysza?em ze przy takiej wadzie nie jest to konieczne, niekt??rzy m??wi? ze jest to konieczne, bo b?dzie gorzej je?li nie b?d? nosi?, musz? doda? ze du?o czytam oraz siedz? przed komputerem. dzi?kuj? za odpowiedz i pomoc

    pozdrawiam
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez p0105, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 marca 2008, 21:34

    Jezeli czytanie w okularach nie sprawia problemow - tzn nie ma problemow z akomodacja, konwergencja - to powinno sie z okularow korzystac bez wzgledu na odleglosc patrzenia.

    Inaczej sprobuje Ci to zobrazowac w taki sposob.
    Osoba, ktora nie ma wady czy patrzy blisko czy daleko to jej uklad wzrokowy pracuje tak jak powinien.
    Jezeli Ty masz okularki - tzn ze nalezy skorygowac wade - i wtedy w okularach Twoj uklad wzrokowy pracuje tak samo jak u osoby powyzej, ciagajac i zakladajac do takich czynnosci a do innych nie - zupelnie inaczej wtedy funkcjonuje - nie tak jak zostal do tego stworzony.


    PS. BARDZO prosze o zmiane tematu na jakis zwiazany bardziej z trescia!!!
  • p0105
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 11 marca 2008, 20:20
    Lokalizacja: polska

    czy konieczne okulary?

    autor: p0105 » 11 marca 2008, 22:38

    witam
    dzieki za odpowiedz
    ja jeszze okularow nie mam zastanawiam sie czy kupowac bo 0,5 i 0,75 wada to chyba nie tak zle, ale czy sie nie pogorszy?

    pozdrawiam
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 12 marca 2008, 18:10

    Oczywi?cie, ?e mo?e si? pogorszy?, cho? nie musi, to zale?y od wielu czynnik??w. Wi?kszo?? z nas mia?a kiedy? tak ma?? wad?. Badania naukowe sugeruj?, ?e niekorygowanie wzroku sprzyja pogarszaniu.
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 12 marca 2008, 19:24

    Ja radze za?o?y? okulary. Te? zaczyna?am od wady -0,5D. Nie musisz ich nosic ca?y czas. Mozesz np tylko do komputera, kina itp, ale nie przem?czaj zbytnio wzroku, bo mo?e sie ?le sko?czy? :smutny:
    Co do wady to mo?e si? pog?ebi?, oczywi?cie, ale te? niekoniecznie.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • p0105
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 11 marca 2008, 20:20
    Lokalizacja: polska

    autor: p0105 » 12 marca 2008, 22:02

    a jesli bede nosic okulary to sie nie poglebi? slyszalem ze jak ktos juz zalozy to potem jak sciagnie to kiepsko widzi

    pozdro dzieki za pomoc
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 marca 2008, 12:03

    Ty nie zdajesz sobie sprawy z tego, ?e TERAZ kiepsko widzisz.
    Faktycznie stanie si? to zauwa?alne dopiero, gdy zdejmiesz okulary i u?wiadomisz sobie, ?e w nich widzisz lepiej, ?e kiedy? te? tak widzia?e?, ale przegapi?e? moment zmiany.

    Ja do wady -1,5D nie zwraca?am uwagi na to, ?e co? si? dzieje, wzrok s?abn?? niezauwa?alnie, wykradaj?c stopniowo szczeg???y, a tu nagle szkolna higienistka mi m??wi "to jak pani w szkole z tablicy czyta?". "Siedz? w 1-2 ?awce". Jestem ciekawa, czy jakbym zacz??a wcze?niej nosi?, to nie mia?abym teraz wady nieco mniejszej? Je?li by?aby taka szansa, to ?A?UJ?, ?e nie zacz??am nosi? wcze?niej.

    Zw?aszcza, ?e to nic z?ego, dzieciaki (tzn. to ju? m?odzie? by?a, VIII klasa, hehe) mnie nie wy?miewa?y, nikt nie zwraca? na druciki uwagi. W liceum stopniowo coraz wi?cej os??b mia?o okulary, a na studiach prawie wszyscy. Teraz to ju? ludzie z prawid?owym wzrokiem nosz? zer??wki dla szpanu ;)
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 13 marca 2008, 12:57

    Ja mam P-0,75 D, L -0,5 cyl -0,75 i mo?na by powiedzie?, ?e to taka ma?a wada. Do okulisty posz?am nie dlatego,?e ?le widzia?am, tylko dlatego,?e codziennie przez 2 lata pod koniec dnia bardzo bola?a mnie g?owa a ci?g?e ?ykanie przeciwb??lowych lek??w na d?u?sz? met? nie by?o dobrym rozwi?zaniem, na dodatek przy ka?dym wyj?ciu z domu bardzo ?zawi?y mi oczy, dosz?o do tego,?e ludzie na ulicy ogl?dali si? za mn? my?l?c,?e co? mi si? sta?o. Znajomi mieli zabaw? patrz?c jak "ton? we ?zach".

    Teraz mam okulary (soczewki kontaktowe te?), wszystkie problemy min??y. Tak naprawd? to pierwsze szk?a dosta?am P-0,25D i L cyl - 0,5, ale wtedy trafi?am do okulisty, kt??ry wyznawa? zasad? niedokorekcji.W tej chwili nie wyobra?am sobie nie nosi? okular??w, tak z perspektywy czasu stwierdzam,?e bez sensu m?czy?am si? 2 lata.

    Poza tym okulary nie s? nieodwracalnie przyklejone do naszego nosa, chcesz - zak?adasz, nie chcesz - nie zak?adasz, ale masz alternatyw?. Ca?kowicie zgadzam si? z tym co pisa?a Malla, dopiero kiedy zaczniesz nosi? okulary zauwa?ysz r???nic?.
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 13 marca 2008, 17:05

    p0105 pisze:slyszalem ze jak ktos juz zalozy to potem jak sciagnie to kiepsko widzi
    Tylko na pocz?tku b?dziesz mia? wra?enie ?e widzisz ?le, a potem ju? sie przyzwyczaisz. Ja ju? nie zawracam sobie g?owy my?leniem czy widze lepiej czy gorzej. Wieczorem ?ci?gam soczewki, automatycznie zak?adam okulary i tyle. Ja na pocz?tku strasznie "przezywa?am" to ?e musze chodzi? w okularach. Fakt- dalej ich nie lubie i zmieni?am na soczewki, ale prawda jest taka, ?e bedzie Ci o wiele wygodniej.
    Malla pisze:Jestem ciekawa, czy jakbym zacz??a wcze?niej nosi?, to nie mia?abym teraz wady nieco mniejszej? Je?li by?aby taka szansa, to ?A?UJ?, ?e nie zacz??am nosi? wcze?niej.
    Ja jestem prawie pewna ?e mia?abym jakies -3 a nie -6, ale czasu ju? nie cofne. Z wad? te? da si? ?y?.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 13 gości