ODPOWIEDZ Posty: 20 Strona 1 z 1
Źle dobrane okulary albo nie wiem co
  • wojtek345
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 marca 2008, 16:57
    Lokalizacja: Krak??w

    Źle dobrane okulary albo nie wiem co

    autor: wojtek345 » 11 marca 2008, 17:34

    Witam
    Pi?? dni temu bylem u okulistki celem wymienienia szkie? w okularach, kt??re nosz? od czterech lat. na starych szk?ach mam:
    OP sfera -0,25 cylinder -1,25 o? 25
    OL sfera -0,5 cylinder -0,5 o? 177

    Nowe szk?a to :
    OP sfera -0,5 cylinder 1,25 o? 14
    OL sfera -0,5 cylinder 1,00 o? 180

    Okulistka w czasie badania najpierw zmierzy?a mi wad? komputerowo a nast?pnie dobiera?a szk?a za pomoc? tablicy. Astygmatyzm mam w rzeczywisto?ci wi?kszy ale lepiej widzialo mi si? z mniejszym to i taki pani zapisa?a. U okulistki widzia?em ostatni rz?d na tablicy bez ?adnego problemu jednak gdy wr??ci?em do domu z nowymi okularami zauwa?y?em, ?e troch? nie ostro widz? na du?e odleg?o?ci. Ponadto czasem zw?aszcza napisy na bia?ym tle widz? jakby podw??jnie. Na samym pocz?tku mia?em te? wra?enie jakby oczy mi si? rozje?d?a?y co ju? teraz w mniejszym stopniu wyst?puje.

    I teraz pytanie co z tym zrobi?. Czy po prostu oczy musz? mi si? przyzwyczai? do nowych szkie? czy szk?a s? ?le dobrane i trzeba je reklamowa? albo wymieni? na inne.

    Po jakim maksymalnie czasie oczy mog? sie dostosowa? do nowych szkie? (mam 18 lat)? W tych starych od razu widzia?em bardzo ostro.

    Dodam, ?e w starych szk?ach gdy by?y nowe widzia?em lepiej w por??wnaniu z tymi nowymi co mam teraz.
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:37 przez wojtek345, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 marca 2008, 19:32

    masz pewna zmiane
    (poza tym prosze pisz wszedzie znak + czy -) :)

    napewno trzeba sie przyzwyczaic i jest okres adaptacyjny. Jezeli masz problemy to udaj sie do optyka aby sprawdzil poprawnosc wykonania - wysokosc srodkow montazu, rozstaw zrenic oraz montazu soczewek torycznych.

    jezeli wszystko jest ok, a uciazliwosc sie nie zmniejsza - to do musisz wrocic do osoby ktora wykonywala badanie celem konsultacji
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 11 marca 2008, 19:39

    Przesz?am to samo. Gdy dobrano mi pierwszy cylinder kilka lat temu, to marudzi?am, ?e mi to niepotrzebne, ?e nie mam przecie? krzywych oczu, ?e ?le w tym denku widz?, zabij? si? na chodniku itp.

    Ostatnio zmieni?am cylinder z -0,5D na -0,75D i tak jak za pierwszym razem, na pocz?tku widzia?am kszta?ty gorzej ni? w poprzednich okularach, ziemia wydawa?a mi si? wypuk?a, oczy zezowa?y. Nie widzia?am trapez??w zamiast prostok?t??w, jak niekt??rzy. Wy?szy cylinder umo?liwi? mi widzenie bardzo ostro na odleg?o??, ostrzej ni? w przyk?adanej coraz wi?kszej mocy sferycznej!

    Min?? miesi?c i widz? ?wietnie, bardzo ostro do dali i ?wietnie do bli?y, cho? ziemia czasem wydaje mi si? wypuklejsza, ale mniej ni? wcze?niej.

    Dodatkowo szk?a s? indeksowane i wyst?puj? w nich inne k?ty za?amania, do czego r??wnie? musia?am si? przyzwyczai?. Wa?ne jest, aby? nie ubiera? ju? starych okular??w! Powodzenia!
  • wojtek345
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 marca 2008, 16:57
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: wojtek345 » 11 marca 2008, 19:39

    Sory ?e nie pisa?em tych znak??w, wsz?dzie mam minus

    [ Dodano: 11 Mar 2008 08:26 ]
    Malla mam do Ciebie pytanie
    Czy na pocz?tku gdy mia?e? te nowe okulary dobrze (ostro) widzia?a? na du?e odleg?o?ci czy lepiej na mniejsze. Czy obraz na du?e odleg?o?ci by? tak ostry jak masz teraz?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 12 marca 2008, 18:19

    W nowych okularach widzia?am super daleko od pocz?tku, cho? niestety to ju? ta wada, przy kt??rej przedmioty wida? mniejsze ni? w rzeczywisto?ci. Widzia?am ka?dy listek (o tej porze roku zeschni?ty) na drzewach. Pod tym wzgl?dem nic si? nie zmieni?o, widz? nadal tak samo. Problem mia?am z widzeniem bli?szym, do kilku metr??w, bo moje oczy wariowa?y. M??j astygmatyzm polega na tym, ?e do bli?y widz? niemal?e idealnie, chodzi wi?c o korekcj? do dali. Niestety, zwyk?e sfery nie wystarcz?, abym widzia?a ostro, st?d dodatkowa moc cylindryczna. D?ugo nie mog?am uwierzy?, ?e mam astygmatyzm, bo z bliska widzia?am zawsze dobrze. Wystarczy?o w trakcie wizyty wypr??bowa? szk?a o r???nych mocach, aby lekarz udowodni? mi, ?e zwyk?e nie dadz? mi takiej ostro?ci w dal.
  • wojtek345
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 marca 2008, 16:57
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: wojtek345 » 12 marca 2008, 18:50

    Dzi?kuj? za wszystkie odpowiedzi
    Jutro jestem um??wiony u optyka aby zobaczy? czy te szk?a kt??re mam nie s? za s?abe a tak raczej jest.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 marca 2008, 12:05

    Napisz koniecznie, jaki by? rezultat wizyty.
  • wojtek345
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 marca 2008, 16:57
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: wojtek345 » 13 marca 2008, 17:34

    W sobot? jad? po nowe szk?a
  • Kami_211
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 3
    Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 20:35
    Lokalizacja: Rawa Maz

    autor: Kami_211 » 28 kwietnia 2008, 08:45

    Witam Serdecznie
    Mam pytanie ...mam okulary 3 dzie? i jako? do pocz?tku widze przez nie jak przez mg?e...nie jest to du?a r???nica ale wydaje mi si? ?e bez okular??w widze ostrzej:(
    Do optyka zg?osi??m si? po okulary do komputera ...gdy? bardzo mie bola?y oczy , ?zawi?y na powietrzu, i mia?am tzw."piasek" pod powiekami...ale po zbaradniu wysz?a mi wada -0.5 wi?? ten optyk zapisa? mi okulary z AR -0.25. Teraz nie wiem co robi? czy one s? ?le dobrane ??czy mo?e oczy musz? si? przyzwyczai???
    Kami_211
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 12:11

    wojtek345, i jak? Masz ju? nowe szk?a? Jakie maj? moce? Jak widzisz?

    Kami_211, optyk czy okulista? Masz bardzo ma?? wad?, ale dodatkowo antyrefleks wyostrza, powinna? od razu zauwa?y? poprawienie ostro?ci. Nigdy nie zdarzy?o mi si?, aby w jakichkolwiek szk?ach minusowych widzie? mniej ostro ni? bez okular??w, za to zawsze tak widz? w plusowych. Pierwsza my?l, to ?e masz o 0,25 s?absz? moc, ale wtedy widzia?aby? gorzej bez okular??w, a nie z nimi. Przy obydwu oczach wyst?puje taki efekt? Jak widzisz bez okular??w? Mia?a? badanie komputerowe i tablicowe? Czy ta wada jest sferyczna, czy cylindryczna? Na pocz?tek spr??buj porz?dnie umy? szk?a myd?em (AR nie mo?na czy?ci? niekt??rymi ?rodkami do okular??w, a myd?o jest skuteczne, tanie i neutralne), aby by?y przejrzyste jak kryszta?. Potem sprawd?, jak widzisz na r???ne odleg?o?ci z i bez okular??w, kiedy pojawia si? mg?a, lekko zamazane linie itp. i daj nam zna?. Obawiam si? jednak, ?e nie obejdzie si? bez ponownej wizyty u lekarza, bo nie mo?e tak by?, ?e w okularach widzisz gorzej ni? bez :nie:
  • Kami_211
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 3
    Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 20:35
    Lokalizacja: Rawa Maz

    autor: Kami_211 » 29 kwietnia 2008, 15:49

    Witam...
    By?am wczoraj u tego okulisty kt??ry robi? mi badanie i dobiera? szk?a...c??? on te? by? zdziwiony...po pierwsze okaza?o si? ?e jedno szk?o ma wade, juz si? ucieszy?am bo pomysla?am ze mo?e jednak z moimi oczami jest wszystko ok tylko okulary s? z?e do kiedy nie poda? mi innych szkie? takich jak moje czyli -0.25 i tez tak widzia?am...!!M??j kolega przymierzy? moje okulary a ma taka sama wade jak ja i widzia? przez nie idealnie, nie rozumiem czemu ja mam ca?kiem odwrotnie??
    Czuje si? jakbym wyobrarza?a sobie co? ...a przeciez nie jestem dzieckiem majacym kaprysy naprawde widze ?le przez te okulary:( c??? dzi? odbior? zer??wki z AR mam nadzieje ze beda dobre niemam a? takiej wady wi?c mysle ze okularki z AR do komputera b?da jakim? zabezpieczeniem moich oczu...my?le jeszcze by i?? gdzie indziej zrobi? sobie badanie bo nie podoba mi si? to co si? dzieje...
    pozdrawiam i dzi?kuje... :papa:
    Kami_211
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 29 kwietnia 2008, 17:23

    Kami_211, mnie te? si? to nie podoba i je?li ?le widzisz, to nie jest to Tw??j wymys?! Przymierza?a? szk?a -0,5D? W zer??wkach rozumiem, ?e widzisz ?wietnie? Nie masz przypadkiem niewielkiego astygmatyzmu? Mo?e rozstaw ?renic jest ?le dobrany albo monta? szkie? do oprawek? Jak widzisz w tych wielkich metalowych binoklach, w kt??rych czyta si? z tablicy? Uff, lawina pyta?...
  • Kami_211
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 3
    Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 20:35
    Lokalizacja: Rawa Maz

    autor: Kami_211 » 29 kwietnia 2008, 18:58

    To tak ...w tych metalowych okularkach ?miesznych te? widzia?a przez mg?e... da? mi zn??w -0.25 ?eby sie upewni? jak teraz by?am...nie przymierza?am -0.5D .astygmatyzm...hymmm nie wiem.:( szczerze to jestem ju? tak zakr?cona tym wszystkim ...nigdy wcze?niej nie interesowa?am si? okularami wadami wzroku....dlatego znalaz?am to forum:)jestem po prostu tak nieobyta w tym wszystkim... :(w tych zer??wkach to szczerze jest lepiej ale ?eby by?o idealnie...to nie wiem ...mo?e ja optyka powinnam zmieni???tak wog??le to mam wra?enie ?e gorzej jest na lewym oku... a naj?mieszniejsze jest to ze w tamtych szk?ach jaki w tych mam idealny i lepszy obraz kiedy okulary wezm? na odleg?o?? od oczu na jakie? 20 centymetr??w...w tedy widz? wyra?nie i czysto przez szk?a bez mgie?ki...

    [ Dodano: 29 Kwi 2008 07:05 ]
    W?a?nie a rozstaw ?renic ma du?e znaczenie??? Bo jak on mi mierzy? ?renice to sam stwierdzi? ?e mam bardzo rozszerzone!! fakt ze by?am po pracy oczy mnie bola?y ale czy to ?e tak d?ugo siedzia?am przy komputerze w sztucznym ?wietle po wyj?ciu na s?o?ce ?renice si? a? tak bardzo rozszerzaja ?e ten optyk by? zdziwiony..??

    [ Dodano: 29 Kwi 2008 07:07 ]
    W?a?nie a rozstaw ?renic ma du?e znaczenie??? Bo jak on mi mierzy? ?renice to sam stwierdzi? ?e mam bardzo rozszerzone!! fakt ze by?am po pracy oczy mnie bola?y ale czy to ?e tak d?ugo siedzia?am przy komputerze w sztucznym ?wietle po wyj?ciu na s?o?ce ?renice si? a? tak bardzo rozszerzaja ?e ten optyk by? zdziwiony..??
    Kami_211
  • ubeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2008, 18:01
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: ubeck » 19 maja 2008, 18:21

    Witam,
    do?acz? si? z moim pytaniem:
    Ostatnio dosta?em nast?puj?c? recept? na okulary:
    OP: sfera: -3.5, Cylinder: -2.5: Os: 115st
    OL: sfera: -3.25, Cylinder: -3.5, Os: 70st
    Wcze?niej (przez ok 3 lata) nosi?em okulary:
    OP: sfera: -4.5
    OL: sfera:-4.25 oraz P.D. (nie mam poj?cia, co to) 63
    Jak wida? w starych okularach nie by?o cylindr??w, w sumie nigdy super dobrze w nich nie widzia?em. Zreszt? z tymi cylindrami jest o tyle dziwna sprawa, ?e co ?rednio co drugi lekarz mi je przepisuje. Ale do rzeczy. Nowe okulary nosz? ju? p???tora tygodnia, widz? w nich wyra?nie (choci?z czasami patrz?c w dal obraz mi si? lekko rozje?d?a), ale obraz jest mocno zdeformowany. O ile pono? efekt "uciekania wszystkiego w g??b" jest normalny i z czasem powinien przej?? o tyle dziwne jest zaburzenie proporcji. Wszystko wygl?da nienaturalnie zw??one. Np. spogl?daj?c (na wprost) na monitor o proporcjach 3:4 (czyli o 1/4 d?u?szy w poziomie) widz? kwadrat. Do tego kto? mi zw?dzi? wszystkie k?ty proste. Czyli wspomniane widzenie trapez??w zamiast kwadrat??w.
    Moje pytanie jest nast?puj?ce: czy to s? normalne efekty zmiany (du?ej) okular??w i je?li tak, to ile czasu mo?e trwa? przyzwyczajenie si? do nich i w efekcie normalne widzenie? Czy te? mo?na ju? na obecnym etapie stwierdzi?, ?e co? jest nie tak?
    M??wi?c szczerze najbardziej dobija mnie to zw??enie obiekt??w. Chodz? jak pot?uczony i gapi? sie na wszystko i por??wnuje. Dzisiaj nawet monitor mierzy?em, ?eby sprawdzi?, czy on rzeczywi?cie jest 3:4 :mlotek:
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 19 maja 2008, 19:12

    Kami_211, hmm... w tych metalowych powinna? widzie? ?wietnie. Kto jak kto, ale okulista powinien wiedzie?, co jest nie tak, spr??bowa? innej korekcji. Optyk nie ma tu nic do rzeczy, on tylko (i a?) wykonuje precyzyjnie to, na co wska?e lekarz w recepcie. Powinna? wi?c skontaktowa? si? z lekarzem, a nie optykiem w tej sprawie. Rozstaw ?renic a rozszerzone ?renice to co? zupe?nie innego. Rozstaw oznacza odleg?o??, a rozszerzenie wielko?? (standardowo ma?e w s?o?cu, du?e w cieniu).

    ubeck, tak, taka psychodela jest normalna na pocz?tku, gdy otrzymujesz du?y cylinder. Przejdzie, oczy dostosuj? si?. Z kolei Twoje widzenie bez okular??w si? nie zmieni. Kiedy? zamiast szkie? cylindrycznych mia?e? sferyczne mocniejsze, ale tak jak piszesz, nie widzia?e? w nich idealnie, w?a?nie ze wzgl?du na niekorygowany astygmatyzm. Nawet w -6D nie widzia?by? dobrze, wi?c nie wiem, co to za lekarze, kt??rzy nie korygowali Ci tej ewidentnej wady :/ M?drzy byli ci "co drudzy", kt??rzy zapisywali cylinder.
  • ubeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2008, 18:01
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: ubeck » 19 maja 2008, 19:15

    Dzi?ki za odpowied?, czyli perspektywa i proporcje powinny wr??ci? do normy... Ile czasu to mo?e trwa??
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 19 maja 2008, 19:27

    Ile masz lat?
    U mnie przestawienie si? do zmienionego cylindra tylko o 0,25D trwa?o a? tydzie?-dwa, ale jedyne co mi przeszkadza?o, to wra?enie wypuk?ego pod?o?a. Teraz ju? widz? ok, cho? chyba nie ca?kiem idealnie, czasem mi si? wydaje, ?e ziemia jest wypuk?a, mo?e to tylko m??j schiz, zm?czenie. Mam 25 lat, akomodacja ju? "nie ta co kiedy?"... Gdy dosta?am pierwszy cylinder (-0,5D), kr??cej si? dostosowywa?am, ale by?o to bardziej traumatyczne, zabija?am si? na prostym chodniku.
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 19 maja 2008, 19:35

    To ja w takim razie mam pytanie? Czy niekt??rzy okuli?ci mog? daj? zamiast cylindra mocniejsz? sfer?. Ja zauwa?y?em, ?e jak przechyl? okulary to widz? lepiej, lecz gdy postawie je normalnie i przy?o?? drugie szk?o do tych w okularach o mocy 0.75 D to ten sam efekt. :tak: Dlatego mam pytanie, bo mo?e moja okulistka wykry?a astygmatyzm, a da?a mocniejsz?
    sfer?, a bez cylindra. :>
  • ubeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2008, 18:01
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: ubeck » 19 maja 2008, 19:45

    Malla pisze:Ile masz lat?
    No c??? - 30tka stuknie w tym roku :ups:
    Czyli troch? to mo?e potrwa?...
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 19 maja 2008, 20:07

    Artel19, tak, ale niekoniecznie b?dzie to powodowa? lepsze widzenie. Idealnie b?dzie tylko w idealnie dobranych szk?ach do obecnych wad wszelakich. Ma?y astygmatyzm mo?na tak skorygowa?, ale wi?kszy ju? nie ma sensu.
ODPOWIEDZ Posty: 20 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości