ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
Jakie są najcieńsze soczewki?
  • manti
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 18 stycznia 2007, 15:01
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    Jakie są najcieńsze soczewki?

    autor: manti » 18 lutego 2008, 17:23

    Witam! Mam spor? wad? wzroku -8,5 D. Wybieram si? za nied?ugo do okulisty ... Mam pytanie chcia?bym jak najcie?sze soczewki, pewnie plastiki. Jakie s? obecnie najcie?sze szk?a na rynku ? Jaka firma itp.? Okulary ostatni raz zmienia?em 3 lata temu ... kompletnie si? nie orientuje co panuje teraz na rynku;/
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:31 przez manti, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 lutego 2008, 20:55

    manti pisze:Jakie s? obecnie najcie?sze szk?a na rynku ?
    kazda markowa firma wykonuje cienkie soczewki
    - plastikowe - podwojnie asferyczne w indeksie 1.74
    - mineralne - 1.9
  • manti
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 18 stycznia 2007, 15:01
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    autor: manti » 13 marca 2008, 17:26

    Dzisiaj moj brat odebra? od optyka okulary dla mnie (nie mia?em czasu sam ich odebra?) ;/ i jestem zniesmaczony ;/ Zap?aci?em za szk?a plastikowe (1.74) 600 z? ;/ i mam je strasznie grube bo bokach (maj? grubo?? 1 cm). Troch? si? wkurzy?em bo optyk pokazywa? mi jak? grubo?c szkie? b?de mia? przy mojej wadzie (ok. 5 mm - takie sa ale w srodku szkie?) i nic nie mowil ze na bokach beda tak grube ;/ Dlaczego przy bokach szk?a te s? tak grube ? Mam oprawki na ?ylki od do?u.
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 13 marca 2008, 17:37

    manti pisze:mam je strasznie grube bo bokach (maj? grubo?? 1 cm).
    A jaka masz wad? wzroku??
  • manti
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 18 stycznia 2007, 15:01
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    autor: manti » 13 marca 2008, 17:45

    -8,5 D
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 marca 2008, 19:27

    manti pisze:Dlaczego przy bokach szk?a te s? tak grube ? Mam oprawki na ?ylki od do?u.
    dlatego ze jak opisales masz soczewki ujemne, a to specyfika takich soczewek. Cienkie w srodku, grube na zewnatrz - z dodatnimi jest odwrotnie, cienkie przy skroni - grube w srodku.

    Fizyka Panie Kolego.
    A wystarczylo zapytac optyka czy ma mozliwosc przeprowadzenia optymalizacji/wizualizacji, wiekszosc firm markowych w ktorych sie zamawia oferuje taka mozliwosc - jezeli optyk nie posiada programu i komputera u siebie.

    Natomiast jezeli wybrales soczewki 1.74 plastikowe (bo szkla w takim indeksie nie ma) to masz najciensze jakie sa dla tej wady, nie wiem czy sferyczne czy asferyczne - te drugie sa bardziej plaskie.

    Napewno soczewka szklana juz w indeksie 1.7 bylaby ciensza zdecydowanie! Ale to nie do oprawy na zylke - zycie to ciagly wybor i kwestia kompromisu
  • manti
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 18 stycznia 2007, 15:01
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    autor: manti » 13 marca 2008, 20:53

    manti pisze:Fizyka Panie Kolego.
    A ja prosz? czyta? uwa?niej ... napisa?em, ?e pokazywa? mi grubo?? soczewek i by?y znacznie cie?sze ...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 marca 2008, 21:01

    manti pisze:A ja prosz? czyta? uwa?niej ... napisa?em, ?e pokazywa? mi grubo?? soczewek i by?y znacznie cie?sze ...
    hehe, a to wystarczylo poczytac forum wczesniej bo pisalem

    OSTATECZNE grubosci soczewek nie zaleza TYLKO od wybranego indeksu, ale tez od wysokosci montazu, rozstawu zrenic, wielkosci oprawy itp. Wiec nie mozna powiedziec/pokazac ILE beda mialy soczewki bez uzycia komputera czy programu optymalizacyjnego. Wszelkiego rodzaju RYSUNKI sa NIEADEKWATNE do rzeczywistosci - o czym sie sam przekonales. Niestety na swoja niekorzysc
  • Erika1987
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 04 lutego 2007, 15:39
    Lokalizacja: Lublin

    autor: Erika1987 » 14 marca 2008, 19:29

    W?a?nie robi? sobie w takim samym indeksie, moce -6.75 i -6.25 cyl - 0.75 i widzia?am szk?a ?rednica chyba 70mm i maj? na kraw?dziach grubo?? ok 6 mo?e 7mm, po oszlifowaniu z takiej du?ej ?rednicy b?d? ca?kiem spoko wygl?da?;) Musieli Ci jak?? ?ciem? wcisn??!!
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 14 marca 2008, 20:48

    manti pisze:-8,5 D
    Jesli masz -8,5 D i wybrales index 1,74 asferyczny (nieasferyczne w tym indeksie nie widzialem w ofercie zadnej firmy) i grubosc jest naprawde 1 cm, to mysle, ze nie soczewki o tym indeksie masz w okularach. Poniewaz soczewka 1,74 asf. -8,5 D ma grubosc okolo 8,5 mm w srednicy 70 mm i mysle, ze jest malo prawdopodne, abys potrzebowal jeszcze wieksza. Tzn. grubosc po oszlifowaniu nie powinna byc wieksza niz 8 mm, ile miala by byc jest zalezne od wielkosci okularow i rozstawu zrenic, jak pisal Lemur.
    Tylko dla uzupelnienia, indeks 1,74 nie jest juz nejcienszy plastik. Juz chyba przed rokiem wprowadzila do sprzedazy firma Tokai plast o indeksie 1,76, choc roznica w grubosci jest oczywiscie nieduza a cena znacznie wyzsza.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 marca 2008, 23:23

    Erika1987 pisze:po oszlifowaniu z takiej du?ej ?rednicy b?d? ca?kiem spoko wygl?da?;)
    dla soczewki ujemnej srednica nie ma znaczenia!

    Jezeli wezme ten sam material, ten sam wspolczynnik zalamania swiatla (indeks) i te same parametry montazu (rozstaw, wysokosc itp...) to czy wezme fi80 czy fi70 to wyjdzei tak samo :)
  • Erika1987
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 04 lutego 2007, 15:39
    Lokalizacja: Lublin

    autor: Erika1987 » 17 marca 2008, 12:35

    Wiem :tak: To by?a taka subiektywna opinia, ?e szk?a z tak? moc? te? mog? dobrze wygl?dac, a ?rednice napisa?am dla orientacyjnego podania grubo?ci szk?a dla tych 70mm ?eby zaznaczyc ze to jest du?a ?rednica a w normalniej oprawce one b?d? o wiele cie?sze na brzegach (dok?adnie maj? jakie? 3mm) i jestem z nich bardzo zadowolona :spoko:
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 11 gości