KILKA PYTAŃ
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 09 sierpnia 2008, 20:58

    Wi?c tak (moja subiektywna ocena ;))... przerwa w noszeniu by?a du?a, wi?c okulistka dobrze m??wi ?e oko musi si? ponownie przyzwyczai? do soczewki. Tzn. do samego noszenia soczewek bo rozumiem ?e okulary te? s? z korekcj? cylindra, wi?c oko nie musi si? przyzwyczaja? do nowego typu korekcji...
    Je?li kolejne wizyty s? bezp?atne (a w takim wypadku powinny by?) to niestety b?dzie trzeba troche pochodzi?, zg?asza? swoje spostrze?enia okulistce i pr??bowa? co? wsp??lnie dobra?...
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 09 sierpnia 2008, 22:46

    i!, oko mo?e si? po jakim? czasie przyzwyczai? i widzie? dobrze do bli?y (cho? miesi?c to ju? du?o...), chyba ?e faktycznie masz sta?y, wi?kszy problem z akomodacj?. A mo?e wr?cz przeciwnie, pozwoli Ci to j? wy?wiczy?, je?li b?dziesz d?u?ej i cz??ciej nosi?? Skoro wyje?d?asz i z?e widzenie z bliska b?dzie dla Ciebie niekomfortowe, to nie bierz soczewek. Uwa?am jednak, ?e sens ich dalszego u?ytkowania i ewentualne korzy?ci w ?wiczeniu przez nie akomodacji nale?a?oby skonsultowa? z lekarzem. Nie daj si? sp?awi?.

    onyx96, w przypadku torycznych mo?e si? tak zdarzy?. W okularach nosisz cylinder?
  • onyx96
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 20:29
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: onyx96 » 09 sierpnia 2008, 23:49

    Malla pisze:i!, oko mo?e si? po jakim? czasie przyzwyczai? i widzie? dobrze do bli?y (cho? miesi?c to ju? du?o...), chyba ?e faktycznie masz sta?y, wi?kszy problem z akomodacj?. A mo?e wr?cz przeciwnie, pozwoli Ci to j? wy?wiczy?, je?li b?dziesz d?u?ej i cz??ciej nosi?? Skoro wyje?d?asz i z?e widzenie z bliska b?dzie dla Ciebie niekomfortowe, to nie bierz soczewek. Uwa?am jednak, ?e sens ich dalszego u?ytkowania i ewentualne korzy?ci w ?wiczeniu przez nie akomodacji nale?a?oby skonsultowa? z lekarzem. Nie daj si? sp?awi?.

    onyx96, w przypadku torycznych mo?e si? tak zdarzy?. W okularach nosisz cylinder?
    tak, w okluarach mam cylinder -1.25, w soczewkach tez, ale w przypadku soczewek sferycznych widzialem idealnie, a teraz "czegos mi brakuje". Soczewki wzialem 2-tygodniowe ale nie odebralem jeszcze obu kompletow 2 x 6 szt. - na razie korzystam z probnych. Nie wiem czy isc nadal meczyc lekarke i sprobowac zwiekszac cylinder lub sfere (lekarka mowila, ze jest taka mozliwosc) czy zostac przy tym co jest i po 3 miesiacach gdy skonczy sie zapas pojsc ponownie na badanie.
    Irytuje mnie tylko fakt, ze po zdjeciu soczewek i zalozeniu okularow widze doskonale, a w soczewkach NIE. Wiec jest cos nie tak, prawda? :)

    Pzdr!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 10 sierpnia 2008, 03:02

    Dziwi? si?, ?e przy takim cylindrze widzia?e? dobrze w sferycznych... Soczewki to opr??cz mocy tak?e inne parametry.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 10 sierpnia 2008, 13:06

    Malla pisze:... Soczewki to opr??cz mocy tak?e inne parametry.
    Czasami to nie moc trzeba zmienia?, a zobaczy?,czy problem nie le?y w osi. W moim przypadku w soczewkach Proclear mam zmienion? o? o 10 stopni w stosunku do okular??w, czyli w okularach mam o? 170, w soczewkach 160. To jest tylko jeden z parametr??w, kt??ry tak?e ma wp?yw na jako?? widzenia.
  • onyx96
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 20:29
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: onyx96 » 10 sierpnia 2008, 13:36

    Malla pisze:Dziwi? si?, ?e przy takim cylindrze widzia?e? dobrze w sferycznych... Soczewki to opr??cz mocy tak?e inne parametry.
    Mialem cylinder tylko w jednym oku wczesniej a soczewki mialem tak dobrane, ze wystarczaly mi sferyczne. Obecnie musze miec juz w obu oczach cylinder i dlatego zdecydowalem sie na soczewki toryczne.
    Okulary, ktore obecnie nosze i naprawde uwazam, ze sa swietnie dobrane to:
    OP: -2.25 / -0.75 / 95'
    OL: -2.50 / -1.75 / 175'

    soczewki:
    OP: -2.00 / -1.25 / 90'
    OL: -3.50 / -1.25 / 170'
    nurtuje mnie tylko pytanie, dlaczego na fotelu u okulisty w tych nowo dobranych wartosciach szkiel swietnie sie czuje i widze idealnie, a odpowiadajace im soczewki sa jakby niedokorygowane. Dyskomfot czuje tylko w jakosci widzenia prawego oka!
    Pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 sierpnia 2008, 13:49

    skoro masz
    onyx96 pisze:Okulary, ktore obecnie nosze i naprawde uwazam, ze sa swietnie dobrane to:
    OP: -2.25 / -0.75 / 95'
    OL: -2.50 / -1.75 / 175'

    soczewki:
    OP: -2.00 / -1.25 / 90'
    OL: -3.50 / -1.25 / 170
    to ciekawi mnie dlaczego soczewek nie masz w tych cylindrach... przeciez sa dostepne na rynku soczewki dla astygmatykow z cylindrem: -0,75 i -1,75
    Co do przeliczenia to tez mi to jakos dziwnie wyglada, sprawdze sobie w poniedzialek.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 10 sierpnia 2008, 17:17

    W tym przypadku chyba nie ma co kombinowa?. Moim zdaniem nalezy natychmiast zmieni? lekarza. Jezeli soczewki kontaktowe ujemne, zapisuje mocniejsze niz s? w okularach, tzn. ?e mo?e jest bardzo dobrym lekarzem, ale o korekcji optycznej wie niewiele. Chyba, ?e s? inne powody, np. wymagaj?ce uruchomienia akomodacji. Z opisu jednak nie wynika, aby taki przypadek mia? miejsce.
    Jezeli w okularach obraz jest dobry, to spodziewa?bym si? soczewek:
    OP -2,00 cyl -0,75
    OL -2,50 cyl -1,50
    lub
    OP -2,25 cyl -0,50
    OL -2,50 cyl -1,50
    ale raczej pierwsza kombinacja b?dzie lepsza (bezpieczniejsza), poniewa? nie b?dzie przekorygowania w ?adnym z przekroj??w oka prawego. Minimalne przekorygowanie jednego przekroju na OL nie powinno stanowi? problemu.
    Polo?enia k?towe osi cylindr??w takie jak w okularach.

    [ Dodano: 10 Sie 2008 07:55 ]
    Przepraszam. Szybciej napisa?em niz pomy?la?em. Lepsza b?dzie chyba jednak druga kombinacja. W pierwszej, niedokorygowanie na prawym oku z przekorygowaniem na lewym, da?oby w sumie znacz?ce niezr??wnowa?enie akomodacji. W drugiej kombinacji przekorygowanie na oku prawym b?dzie niewielkie. W takiej sytuacji akomodacja bedzie bardziej zr??wnowa?ona, co z pewno?ci? b?dzie mia?o znaczenie dla komfortu widzenia.
  • onyx96
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 20:29
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: onyx96 » 26 sierpnia 2008, 23:10

    Witam!

    w koncu sie udalo, po trzeciej probie soczewki sa OK.
    ostatecznie lekarz dobral:
    OP: -1,75 / -1,75 / 90'
    OL: -3,50 / -1,25 / 170'
    to co prawda jeden dzien noszenia ale znacznie lepiej sie czuje niz w poprzednich.
    pozdrawiam! :)
  • Grumish
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 23:06
    Lokalizacja: Gda??sk

    autor: Grumish » 27 sierpnia 2008, 23:11

    cze??, nosze soczewki nieca?e p??? roku z miesi?czn? przerw?. Zauwa?y?em, ?e po 2-3 dniach od za?o?enia [ po przerwie, przed przerw? tez mialem, ale nie pojawilo sie od razu] pojawia sie na powiece i pod okiem bialy osad, skorupka, jakby ?uszcz?ca sie sk??ra. Nijak nie moge si? tego na sta?e pozby?, a jak posmaruje pod powiek? jakim? kremem nawil?aj?cym to znika, ale niestety nie na d?ugo.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 28 sierpnia 2008, 13:01

    Zdejmujesz na noc? Jakie masz soczewki i p?yn?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 sierpnia 2008, 15:21

    Grumish pisze:Nijak nie moge si? tego na sta?e pozby?, a jak posmaruje pod powiek? jakim? kremem nawil?aj?cym to znika, ale niestety nie na d?ugo.
    a co na to okulista?
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 12:50

    a ja mam pytanie jak to jest w praktyce - bowiem okuli?ci zalecaj? wymian? soczewek np. miesi?cznych do g??ry miesi?ca, ale np. nie noszone soczewki wcale si? nie "starzej?", bo nosze teraz rzadko soczewki i jest ok (poza t? akomodacj? z bliska) i w sumie dochodz? do wniosku, ?e to zwyk?y marketing, bo przecie? soczewki czekaj?ce na kupno przez klienta wisz? w sklepie w tym p?ynie nie wiadomo ile.
    Tak?e rozumiem, ze soczewki miesi?czne to soczewki mniej wi?cej 30razowego u?ytku.
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2008, 13:10

    i! pisze:bo przecie? soczewki czekaj?ce na kupno przez klienta wisz? w sklepie w tym p?ynie nie wiadomo ile.
    ale przez ten czas nie maja stycznosci z Twom filmem lzowym (osady tluszczowe, bialkowe itp..)
    Ale rob jak uwazasz, jednak w razie komplikacji bedziesz wiedzial czyja to przyczyna - marketingu :P

    Ja to wielokrotnie podkreslam - pisze jak powinno sie robic, czego przestrzegac itp, itd... a uzytkownik swoje - i ma do tego prawo, bo to jego oczy, jego zdrowie. Tylko co bedzie za kilka lat po beztroskim uzywaniu soczewek - nad tym malo kto sie zastanawia.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 13:38

    jak najbardziej Ci? rozumiem tylko podkre?lam, ?e od czego s? te p?yny soczewkowe - nie czyszcz? nic? zreszt? jest jak byk napisane w ulotce, ze jak s? powy?ej 24h godzinach w p?ynie to nale?y je przemy? i jest ok. No problem.
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2008, 13:44

    i! pisze:te p?yny soczewkowe - nie czyszcz? nic?
    czyszcza, ale osady robia swoje, dlaczego ludzie pod koniec okresu noszenia skarza sie na metnosc, brak ostrosci itp... a jak zalozy swieza pare soczewek to nie ma tego problemu? Dlaczego firmy produkujace plyny odchodza od reguly "no rub" i zalecaja mechaniczne czyszczenie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2008, 13:46

    i! pisze:ze jak s? powy?ej 24h godzinach w p?ynie to nale?y je przemy? i jest ok.
    zeby nie plywaly z tymi osadami niewiadomo jak dlugo.. jak z umycie wanny po kapieli. :P

    tez o tym pisalem, ze jezeli ktos sciaga soczewki, i wie ze przez kilka dni nie bedzie korzystal to po jednej dobie niech wyleje plyn i zaleje swiezym i tak trzyma - wydaje Ci sie to logiczne?
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 14:05

    LEMUR pisze:ale osady robia swoje, dlaczego ludzie pod koniec okresu noszenia skarza sie na metnosc, brak ostrosci itp...
    jasne, ale skoro ja mam w porz?dku soczewki...
    i nie narzekam to co mam je wyrzuci??
    zw?aszcza, ?e potrzebne s? mi na kilka godzin po czym znowu je zdejmuje i tydzie? ?yj? bez nich?
    LEMUR pisze:tez o tym pisalem, ze jezeli ktos sciaga soczewki, i wie ze przez kilka dni nie bedzie korzystal to po jednej dobie niech wyleje plyn i zaleje swiezym i tak trzyma - wydaje Ci sie to logiczne?
    no i tak w?a?nie robi? :P sugeruj? tylko, ?e te trzymanie soczewek nie jest a? takie straszne.
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2008, 14:07

    i! pisze:i nie narzekam to co mam je wyrzuci??
    napisalem wczesnej wyraznie, ja pisze jak powinno sie postepowac - w koncu jest to cos co laduje na Twoim oku - a co robi uzytkownik - jego sprawa, niech tylko pamieta o mozliwych komplikacjach i do kogo bedzie mial pretensje jezeli za kilka lat uslyszy - przykro mi ale nie zalozysz wiecej soczewek.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 14:36

    dzi? id? do innego okulisty, mo?e mnie przekona :D
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2008, 15:03

    i! pisze:dzi? id? do innego okulisty, mo?e mnie przekona
    wiesz, na forum znajdziesz i takie, ze pozwolono komus myc woda pojemniczek, nosic 2miesiace soczewki miesiac, nie informowanie ze wszystkie soczewki Johnsona sa soczewkami 2tygodniowymi itp, itd.. przykladow mozna mnozyc.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 02 września 2008, 16:48

    i!, znam lekarza w Krakowie, kt??ry w trakcie wizyty tyle gada, ?e rozwiewa wszelkie w?tpliwo?ci, nawet mnie przegada?... Je?li rzadko u?ywasz soczewek, bardziej op?acalne jest przej?cie na jednodni??wki, odpada regularny koszt zakupu soczewek i p?yn??w.
    Po pierwsze: soczewki w sklepie le?? w opakowaniu sterylnym, nieotwieranym, st?d ich kilkuletni termin wa?no?ci.
    Po drugie: soczewki spoczywaj?ce po zdj?ciu w p?ynie ulegaj? degradacji materia?u, a p?yny nie radz? sobie ca?kowicie w 100% z usuwaniem osad??w bia?kowych, t?uszczowych i ?yj?tek.
    Po trzecie: soczewki nie s? idealnie g?adkie (mimo slogan??w reklamowych) i cz?stki wchodz? w ich "pory", rozk?adaj?c si? w nich i ogniskuj?c bakterie, co sprzyja powstawaniu stan??w zapalnych, nie m??wi?c ju? o zamgleniu obrazu widzenia (cz?ste zjawisko w przypadku kwartalnych).
    Po czwarte: r???ne p?yny r???nie czyszcz? r???ne soczewki, sp??jrz chocia?by na t? tabelk?, dlatego lepiej nie u?ywa? tych najta?szych, nie oszcz?dza? na p?ukaniu soczewek przed za?o?eniem i po zdj?ciu, zawsze czy?ci? mechanicznie i pami?ta? o regularnej wymianie, gdy nie s? noszone (a ju? na pewno na noc przed planowanym za?o?eniem).
    Po pi?te: p?yn r??wnie? nale?y zu?y? przed up?ywem okre?lonego terminu (standardowo 3 miesi?ce, w przypadku wi?kszej ilo?ci konserwant??w p??? roku), gdy? ka?dy sterylny, nawet ten s?u??cy do dezynfekcji produkt po otwarciu staje si? siedliskiem drobnoustroj??w, mo?na okre?li?, ?e jest "ska?ony".
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 17:30

    no my?l? w?a?nie nad jednodniowymi :aniolek: ...
    Malla pisze:znam lekarza w Krakowie, kt??ry w trakcie wizyty tyle gada, ?e rozwiewa wszelkie w?tpliwo?ci, nawet mnie przegada?...
    i to tez ?wiadczy, ?e wiele lekarzy-optyk??w liczy pieni?dze a nie zdrowie pacjent??w. Niestety takie mam odczucia.

    a propos pojemniczka to jak mam si? pozby? paproch??w skoro p?ynem nie schodzi.
    no i jeszcze mi przysz?o na my?li tu sie uczepi?:
    Malla pisze:Po trzecie: soczewki nie s? idealnie g?adkie (mimo slogan??w reklamowych) i cz?stki wchodz? w ich "pory", rozk?adaj?c si? w nich i ogniskuj?c bakterie
    ok, ale czy p?yn nie jest antybakteryjny i nie powinien pozbywa? si? ?yj?tek?
    pozdrawiam!
  • Gość

    autor: Gość » 04 stycznia 2009, 18:23

    Witam. Korzysta? kto? ju? mo?e z promocji, gdzie decyduj?c si? na dob??r i aplikacj? soczewek, dostajemy soczewki kontaktowe gratis? Prosi?abym o wi?cej informacji na ten temat, m.in. jaka jest cena owego badania oraz na jaki okres czasu otrzymujemy soczewki, a tak?e czy zdarzy?o si? komu?, ?e nie dosta? tego 'gratisu', poniewa? dana wada nie by?a obj?ta promocj??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 04 stycznia 2009, 18:30

    Soczewki przewaznie sa albo miesieczne albo dwytygodniowe (johnson)
    Wszystko zalezy od wady, jednak sa takie wady na ktore gabinet nie dostaje soczewek probnych - np duza wartosc cylindra, czy soczewki wychodzace poza zakres tzw magazynowy. Wiec wszystko sie moze zdarzyc.
    Ceny sa rozne, o wszystko nalezy pytac w miejscu zainteresowania.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 04 stycznia 2009, 23:16

    nati460, spotka?am si? z salonem, kt??ry w ramach gratisu daje cokolwiek, nawet je?li produkt jest nieodpowiedni, np. o zbyt niskiej mocy (je?li jest du?a i trzeba j? sprowadzi?), by si? do niego przyzwyczai? (zak?adanie, przyzwyczajenie do cia?a obcego itp.), a potem zamawia si? w normalnej cenie prawid?owy. W innym mo?e by? tak, ?e po sprowadzeniu pary b?dzie ona za darmo, ale trzeba b?dzie zap?aci? za drug? wizyt? itp. O szczeg???y doboru trzeba dowiadywa? si? na miejscu, bo faktycznie nie dla ka?dego b?dzie na miejscu dost?pny odpowiedni produkt. Generalnie wiele salon??w oferuje pierwsz? par?/kilka jednodni??wek/ma?y p?yn gratis, to dobra praktyka. Koszt wizyty z jakimkolwiek gratisem to co najmniej 50z?, ?rednio 70-100z?, z tego co zauwa?y?am.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 05 stycznia 2009, 08:27

    a ja mam pytanie - czy jak mam problemy z wk?adaniem i zdejmowaniem soczewek i jednocze?nie przy potarciu oka cz?sto mi wypada soczewka to bardziej to pachnie z?? krzywizn? czy np. wysuszeniem ga?ki ocznej?
    Pytam by wyczu?, bo i tak id? do okulisty (nie optyka), bo co? mi si? przesta?o podoba? chodzi? w tych jednodniowych soczewkach Johnson.
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 05 stycznia 2009, 19:31

    i!, je?li Ci wypada przy potarciu, to pachnia?oby to zbyt du?? soczewk?. Przy wysuszeniu cz?sto wr?cz przykleja si? do oka i ci??ko si? jej pozby?, ale to nie moje do?wiadczenia, tylko z lektury forum. Powiem Ci, ?e mnie te? ci??ko manipuluje si? jednodni??wkami (a mam firmy Ciba Vision), wypadaj? z oczu przy zak?adaniu, a przy zdejmowaniu ci??ko je uszczypn??. Mo?e dlatego, ?e s? takie cienkie i elastyczne... Przy soczewkach miesi?cznych z podobnego materia?u (bez silikonu) mia?am problem z za?o?eniem, ale za to bardzo ?atwo si? zdejmowa?y.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 05 stycznia 2009, 23:09

    za du?a soczewka w sensie fizycznym? no jest troch? duza na moje oko - wi?ksza ni? ?renica... czy o to chodzi?
    czy ma poprosi? nast?pnym razem o jakie? mniejsze?
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 stycznia 2009, 00:14

    i! pisze:no jest troch? duza na moje oko - wi?ksza ni? ?renica... czy o to chodzi?
    soczewka powinna byc nawet jeszcze wieksza niz zrenica, nawet wieksza niz rogowka i zakrywac rabek rogowki... no chyba ze anatomie pomylilies.

    Malli prawdopodobnie chodzi o niezbyt trafna krzywizne, z czego soczewka jest zbyt stroma i nie przylega prawidlowo do rogowki, przez potarcie oka zbyt latwo odchodzi od rogowki. Ale nie mnie osadzac co autor mial na mysli ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości