ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
(nie) Banalne pytanie: Co zdrowsze: Szoczewki czy Okulary??
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    (nie) Banalne pytanie: Co zdrowsze: Szoczewki czy Okulary??

    autor: dfs » 19 grudnia 2007, 19:20

    Witam!

    Mam wad? -3 i -2,27D oraz cylindry oba po 1.

    Jestem informatykiem i w zwi?zku z tym chcia?bym zapyta? co jest w mym przypadku zdrowsze, jak i w og??le co generalnie jest zdrowsze dla kr??tkowidza kt??rego wada jeszcze nie powiedzia?a ostatniego s?owa (tzn. niewiem czy sie zatrzyma?a);/ okulary czy soczewki??

    Wiem ze to kwesta indywidualna, ale ostatnio s?ysza?em ?e w soczewkach pogarszanie si? wzroku jest mniejsze ni? gdy nosi si? okulary?? Ja za? my?la?em ?e na odwr??t.


    Jak to w ko?cu jest??
  • jtd
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 33
    Rejestracja: 07 lutego 2007, 18:51
    Lokalizacja: szczecin

    autor: jtd » 19 grudnia 2007, 21:19

    Ja jak nosilem okulary to szybko mi sie powiekszala wada wzroku, a jak przestalem nosic okulary i przestawilem sie na tylko soczewki to wada sie zatrzymala w miejscu :brawo:
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 19 grudnia 2007, 21:35

    jtd pisze:Ja jak nosilem okulary to szybko mi sie powiekszala wada wzroku, a jak przestalem nosic okulary i przestawilem sie na tylko soczewki to wada sie zatrzymala w miejscu :brawo:
    wiele osob twierdzi ze soczewki "zatrzymuja" wade wzroku ale naukowego potwierdzenia jak na razie brak.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 19 grudnia 2007, 22:48

    Mi wada tak samo si? pod??bia przy soczewkach jak kiedys przy okularach.
  • Awatar użytkownika
    X-ska
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 66
    Rejestracja: 22 sierpnia 2007, 11:39
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: X-ska » 19 grudnia 2007, 23:08

    Hej

    ja mam -12 i jetem przysz?? informatyczk? ;) wi?c my?l?, ?e mog? Ci doradzi?:

    do pracy przy kompie najlepsze s? dobre okulary, koniecznie z antyrefleksem.
    Soczewki nie s? polecane (ostatnio mi tak optometrystka tez m??wi?a), bo przy kompie mniej mrugasz i wysuszaj? si? oczy, a w soczewkach - tym bardziej.

    Wi?c d?ugie siedzenie przed kompem + soczewki = dyskomfort
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 20 grudnia 2007, 11:28

    Heh, r??wniez mam zamiar studiowa? informatyk?, wada -6 (obuoczna), a soczewki nosz? ju prawie rok (ko?o lutego b?dzie rok). Z pocz?tku r??wniez zastanawialam si? jak to b?dzie z komputerem, teraz wiem, ze do kompa lepiej mie? okulary, gdy przy komputerze nastepuje tzw. pseudomrugni?cie i oko nie w pe?ni jest nawilzone, w wyniku czego po d?uzszym czasie lub w moim przypadku po godzince nast?puje dyskomfort, oko jest suche, soczewka przeszkadza, a krople nawilzaj?ce pomagaj? na kr??tko. Jezeli chcesz korzysta? z soczewek to polecam ci nosi? soczewki po i przed prac? z komputerem. Sporo os??b zdejmuje soczewki gdy jest w pracy, nie ma problemu z zabraniem p?ynu i pojemniczka na soczewki.

    pozdrawiam
    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 20 grudnia 2007, 14:22

    woozie pisze: wiele osob twierdzi ze soczewki "zatrzymuja" wade wzroku ale naukowego potwierdzenia jak na razie brak.
    Ale jakie sytuacja i wyniki maj? si? pod wzgl?dem praktycznym??


    Soczewki zwi?kszaj? pole widzenia, za? w okularach zw?aszcza w niewielkich odleg?o?ciach pole te jest ograniczone... wida? nawet oprawki itp. czy samo to nie jest du?ym minusem okular??w, i by? mo?e wyp?ywa na pogarszanie si? wady??



    Tak w og??le nie wiem czy w mym przypadku z soczewkami TORYCZNYMI (a nie jest to zbyt „chodliwy” towar) nie b?dzie zbyt wiele "zachodu"... Okulista poleci?a mi soczewki miesi?czne, ale je?li mia?bym je codziennie przy zasiadaniu do pracy przed komputerem zak?ada? i zdejmowa?... to chyba nie najlepsze rozwi?zanie...;/

    Jak sobie z tym radz? informatycy??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 grudnia 2007, 15:07

    dfs pisze:i by? mo?e wyp?ywa na pogarszanie si? wady??
    nie stwierdzono.
    Stwiedzono raczej ze niepelna korekcja (komfortowa) i pewne sytuacje moga poglebiac wade, ale to juz sie na forum przewijalo i nie chce w kolejnym pistac tego samego wkolko.


    Co do soczewek, to oczywiscie to jest alternatywa/uzupelnienie okularow.

    Sam monitor NIE SZKODZI!
    Spelnia rygorystyczne normy TCO, wiec naprawde promieniuje mniej niz tzw neonowka.

    Dyskomfort powoduje np.:
    - wada wzroku
    - niepelne domkniecie szpary powiekowej (pseudomrogniecie)
    - dlugie patrzenie na bliska odleglosc (konwergencja + akomodacja i zwiazany z tym wysilek)
    - klimatyzowane pomieszczenie (nazwijmy to ogolnie mikroklimat)

    przez co bez wgledu czy masz okulary czy soczewki to bedzie Ci doskieral dyskomfort. Jednym mniejszy drugim wiekszy ale jednak. W soczewkach po prostu szybciej dochodzi do dyskomfortu zwiazanego z pseudomrognieciem, dlatego wielu ratuje sie kropelkami nawilzajacymi, a drugi wogole tego nie zauwazy. Kazdy z nas inaczej pracuje, inaczej funkcjonuje, pracuje w innch warunkach i nie mozna uogolniac ze Panu X pracuje sie swietnie, a Y ma taki dyskomfort ze szok.

    Sam musisz sobie wybrac odpowiednie rozwiazanie, po to sa np. podczas doboru aplikowane i dawane soczewki probne w cenie badania abys mogl przez okres np. miesiaca czasu zdecydowac/wybrac/przetestowac ten produkt w roznych warunkach.

    A nigdy nie ma i chyba nie powinno byc JEDNEGO tylko rozwiazania!
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 21 grudnia 2007, 17:18

    dfs pisze:Jak to w ko?cu jest??
    okulary oczywi?cie s? bezpieczniejsze bo oko mo?e swobodnie oddycha? a soczewka to cia?o obce w oku. Soczewki s? oczywi?cie wygodniejsze bo nie paruj? tak jak okulary itp.
    woozie pisze: wiele osob twierdzi ze soczewki "zatrzymuja" wade wzroku ale naukowego potwierdzenia jak na razie brak.
    a to w?a?nie s?ysza?am ju? od wielu os??b :tak: Ale jak wida? nie sprawdza sie to u wszystkich (jak pisa? Debian). Poza tym: niby dlaczego to w?a?nie soczewki mia?yby hamowa? pog?ebianie si? wady???
    Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2007, 17:20 przez julik2k, łącznie zmieniany 1 raz.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 22 grudnia 2007, 19:01

    julik2k pisze:Poza tym: niby dlaczego to w?a?nie soczewki mia?yby hamowa? pog?ebianie si? wady???
    Pole widzenia?? no i niewidzi si? oprawek...??
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości