ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
widzenie "gwiazdek"
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    widzenie "gwiazdek"

    autor: dfs » 07 grudnia 2007, 21:43

    Mam tak? przypad?o?? i? widz? gwiazdki w ok??? ?r??de? ?wiat?a... pami?tam ?e niegdy? z 3-4 lata temu tego nie mia?em (wtedy gdy nie mia?em tak?e komputera).

    Gwiazdki s? szczeg??lnie widoczne s? w nocy np. przy latarniach ulicznych.

    Co wi?cej obaw ten zale?ny jest od nat??enia ?wiat?a w jaki si? znajduj?:
    przyk?adowo je?li stoj? pod jedn? latarni? to patrz?c na latarnie oddalone o 2 km widz? raczej punkty, gdy za? stan? w ciemnom polu i patrz?c na te same latarnie to widz? ju? zdecydowanie gwiazdki.

    Dodam ?e mam wad? (-2,75 i -3 oraz oba cylindry -1), odnosz? tak?e wra?enie ?e s?abiej widze o zmroku ni? inne osoby.

    Czym jest spowodowane widzenie tych „gwiazdek”??
    I jak mo?na to wyleczy?/skorygowa???
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 19:02 przez dfs, łącznie zmieniany 1 raz.
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 10 grudnia 2007, 09:53

    Zdaje si?, ?e by?o ju? na ten temat "gwiazdek" i gorszego widzenia na forum ca?kiem niedawno, poszukaj sobie. :papa:
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 10 grudnia 2007, 14:58

    no ale jak si? te "gwiazdki" fachowo nazywaj?...!!??

    Bo jak szukam po s?owie "gwiazdki" to me szukania nie przynosi szk??dku;/
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 10 grudnia 2007, 18:57

    to jest efekt Halo, je?li dobrze rozumiem, wyst?puje on z r???nych powod??w. poszukaj korekcja aberracji sferycznej, efekt halo.
    np:

    http://forum.optometria.info.pl/viewtop ... =aberracja
    Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2007, 22:54 przez aniula, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 10 grudnia 2007, 20:46

    efekt halo to raczej nie "gwiazdki"
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 10 grudnia 2007, 22:53

    no ja nie bardzo rozumiem poj?cie gwiazdki, z?e widzenie w nocy i niewyra?ne latarnie kojarz? mi si? g???wnie z aberracj? i efektem halo. to mo?e niech nam dfs przybli?y to jak wygl?daj? te gwiazdki :) to mo?e zrozumiem o co chodzi ?
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 11 grudnia 2007, 10:41

    pisz?c "gwiazdki" mam na my?li rozmarzan? nie ksztas?tn? aureol? w ok??? ?r??de? ?wiat?a.

    podobe zjawisko mam gdy patrz? z pewnej odleg?o?ci na jaskrawie ?wiecz?ce diody (przy urz?dzeniach elektronicznych), wtedy te? je widz? jako? rozmazale.
    gdy za? owe diody s? cyframi, w??wczas widz? je "napuchni?te" jakby by?y pisane by?y t?ustym drukiem (przy czym zale?ne jest to od na?wietlenia pomieszczenia w jakim si? znajduj?, im ciemniej tym efekt rozmazu wi?kszy).
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 11 grudnia 2007, 11:33

    dfs pisze:pisz?c "gwiazdki" mam na my?li rozmarzan? nie ksztas?tn? aureol? w ok??? ?r??de? ?wiat?a.

    podobe zjawisko mam gdy patrz? z pewnej odleg?o?ci na jaskrawie ?wiecz?ce diody (przy urz?dzeniach elektronicznych), wtedy te? je widz? jako? rozmazale.
    gdy za? owe diody s? cyframi, w??wczas widz? je "napuchni?te" jakby by?y pisane by?y t?ustym drukiem (przy czym zale?ne jest to od na?wietlenia pomieszczenia w jakim si? znajduj?, im ciemniej tym efekt rozmazu wi?kszy).
    no i tak to trzeba bylo napisac a nie jakies gwiazdki :P Aniula miala racje chodzi o HALO na 100%. w dzien pewnie jest ok chyba ze wejdziesz do ciemnego pomieczenia w nocy natomiast takie elementy jak neony swiatla sygnalizacyjne itp. roztaczaja nad soba taka lekka ?une. Sam to mam niestety.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 11 grudnia 2007, 13:48

    Nie wiem czy wsz?dzie tak jest, ale jak mia?em dobierane soczewki to po za?o?eniu okulistka zgasi?a ?wiat?o i za?wieci?a na tablicy dwie cyfry: zielon? i czerwon? i pyta?a wok??? kt??rej jest wi?ksza "?una" ;) tak?e to chyba jest do?? popularne...
    \
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 11 grudnia 2007, 20:52

    no ok... niech to b?dzie i efekt HALLO ale jak i czy mo?na go wyleczy?/skorygowa? a przynajmniej zapobiedz dalszym post?pom??

    mam okulary (OL - 2,75D OP -3D , cylindry: -1 -1)... i co z tym HALLO zrobi???

    na prawe oka mam zadaje si? tu? za mocne szk?o i HALLO jest nieco mniejsze... ale lepiej widz? okiem lewym (tzn. lepiej widz? w dobrym i neutralnym o?wietleniu) ale pomimo to HALLO jest w tym przypadku wi?ksze;/

    Co zrobi??? bo chyba nie zwalcza si? tego poprzez mno?enie minus??w??
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 12 grudnia 2007, 10:26

    Jak si? zag??bi? w wolnej chwili w te zagadnienie to Ci napisz?, ale prosz? o cierpliwo?? :)
  • Michal
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 maja 2010, 16:58
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Michal » 20 stycznia 2011, 16:11

    Witam,

    opisywałem już podobny problem w tym wątku -> viewtopic.php?t=1569 niestety bez komentarzy. Efekt HALO w nocy doprowadzał do szału - już nie tylko nie mogłem prowadzić samochodu, ale czasem też "normalnie" funkcjonować.

    Trafiłem ostatnio do jeszcze innego specjalisty, który polecił mi soczewki toryczne proclear.
    Póki co wydają się być najlepszym rozwiązaniem, które do tej pory miałem (nie mam przy sobie danych okularów/soczewek, do porównania - chciałbym żebyście na wartości rzucili okiem).
    Czekam aktualnie na inną krzywiznę proclear niż te, które mam obecnie - zobaczymy jak się będą sprawować. Problem mam jednak z wysychaniem oka. Mam wszystkie symptomy suchego oka - okulista powiedział, że mam bardzo suche oko i poleciś stosowanie kropli i żelów, ale nie zdaje się to na wiele. Zdecydowaną różnicę przynosi jednak Allergo-COMOD - może suchość jest spowodowana alergią?
    Tak czy owak, po dwóch - trzech godzinach noszenia soczewek, efekt halo powraca. Nie jest on tak silny jak kiedyś i w proclear'ach najpóźniej i najmniejszy.

    Jakieś komentarze? Bedę zobowiązany :)

    I pytanie jeszcze o płyn do Proclear - obecnie używam aoseptu na przemian z alcon. Czy to dobry wybór?

    ps. temat chyba powinien być w "przez oko" :)
    Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2011, 16:13 przez Michal, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości