ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Oś, sfera, cylinder
  • patrick2
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 25 listopada 2007, 17:43
    Lokalizacja: Skulsk

    Oś, sfera, cylinder

    autor: patrick2 » 25 listopada 2007, 18:17

    Witam

    Zanim napisz? pytanie napisz? par? s???w wst?pu.

    W przeci?gu ostatnich 2 tygodni by?em 2 razy u okulisty, gdzie za pierwszym razem wynik badania i doboru szkie? przedstawia? si? nast?puj?co:

    O.P. sfera -1,75 cylinder -1,5 o? 95
    O.L. sfera -1,25 cylinder -1,5 o? 90

    Po odebraniu okular??w na odleg?o?? wydzi?em dobrze na prawe oko a z bliska na lewe. Tydzie? p???niej po kolejnej konsultacji z lekarzem wymieni?em lewe szk?o i teraz przedstawia si? to nast?puj?co:

    O.P. sfera -1,75 cylinder -1,5 o? 95
    O.L. sfera -1,75 cylinder -1,5 o? 90 - zmiana sfery z -1,25 na - 1,75

    Na odleg?o?? widz? OK, z bliska te? jest nie?le, jednak co? mnie dra?ni. Wydaje mi si? ?e ?le dobrane s? osie. Si?gaj?c do archiwalnych recept wszystko wygl?da?o nast?puj?co:

    Badanie z dnia:
    2002.06.04 - te okulary nosi?em 4 lata i na nie narzeka?em.

    O.P. sfera -1,5 cylinder -1,0 o? 98
    O.L. sfera -1,5 cylinder -1,0 o? 85
    odleg?o?? ?renic 62

    2006.09.04 - tych nie mog?em nosi?, "bola?y" mnie oczy

    O.P. sfera -1,75 cylinder -1,0 o? 90
    O.L. sfera -1,75 cylinder -1,0 o? 80
    odleg?o?? ?renic 64

    2006.09.22 - te szk?a nosi?em ponad rok jednak nie by?em z nich 100% zadowolony, wi?ksz? ostro?? obrazu mia?em patrz?c przez szk?a pod pewnym k?tem

    O.P. sfera -1,25 cylinder -1,25 o? 95
    O.L. sfera -1,25 cylinder -1,25 o? 90
    odleg?o?? ?renic 62

    2007.11.23

    O.P. sfera -1,75 cylinder -1,50 o? 95
    O.L. sfera -1,75 cylinder -1,50 o? 90
    odleg?o?? ?renic 62

    Pytanie moje jest nast?puj?ce. Czy O? r??wnie? zmienia si? tak jak sfera i cylinder czy powinna by? sta?a. Pytam poniewa? patrz?c przez prawe oko obraz (ostro??) polepsza mi si? jak przechylam okulary o pewien k?t (przekrzywiam je). Pierwsze badanie (to z 2002 roku) by?o u lekarza A, drugie u lekarza B a trzecie i czwarte u lekarza C (st?d jednakowe osie). Czy osie lekarz powinien dobiera? ze mn? czy sam wie jakie ustawi? (np. z badania komputerowego). Czy b??dem w doborze osi mo?e by? to ?e oprawki kt??re u?ywa? lekarz "krzywo le?a?y na nosie, schodzi?y w praw? stron?", a mo?e powinny by? r??wnoleg?e.

    I kolejne ju? ostatnie pytanie. Szk?a kt??re nosz? s? soczewkami szklanymi z antyrefleksem i fotochromem. Jak odebra?em okulary antyreflex by? w odcieniu fioletowym, po wymianie jednego szk?a mam jedno foletowe a drugie zielone. Sprzedawca (rozmawia?em z nim na razie telefonicznie w sobot?) prawdopodobnie nie b?dzie chcia? wymieni? szk?a na taki sam odcie?, t?umacz?c si? ?e trudno jest dobra? identyczne szk?o. Wiem ?e s? 2 odcienie, fioletowy i zielony. Robi?c sobie kiedy? okulary w innym zak?adzie, zaznaczy?em ?e maj? by? zielone i by?y. Jak to jest, naprawd? jest problem z doborem antyreflexu, czy w?a?ciciel chce wymiga? si? od odpowiedzialno?ci i poniesienia koszt??w wymiany.

    Pozdrawiam
    Patrycjusz Czarnecki
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:15 przez patrick2, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 listopada 2007, 18:36

    patrick2 pisze:Jak odebra?em okulary antyreflex by? w odcieniu fioletowym, po wymianie jednego szk?a mam jedno foletowe a drugie zielone
    nie powinno sie tak robic! Rozne wlasciwosci powloki, inna transmitancja powloki... fioletowe na szkle to jednowarstwowy antyrefleks, zielony wielowarstwowy.
    Z tym "trudno dobrac szklo" to jest tak, ze faktycznie szklana soczewka fotochromowa ulega procesowi starzenia sie, poza tym rozne firmy robia je nieco rozne i przy pewnych stanach przyciemnienia moze dojsc do roznicy w zaciemnieniu. Stad takie soczewki jezeli juz to wymiana napewno na ta sama firme, z tymi samymi powlokami i raczej do roku czasu... im pozniej tym wieksze roznice. Ale zeby rozne powloki zamontowac klientowi?

    A co do wynikow badan, niektorzy przeprowadzaja badania przedmiotowo tylko (bazujac na wynikach urzadzen) inni podmiotowo (na odczuciach, widzeniu pacjenta) a inni lacze te dwa sposoby.

    Napewno dla osob ktore maja astygmatyzm wazne jest sprawdzenie okularow z ktorych korzystaja (a najlepiej posiadanie odpisu/recepty) gdyz wlasnie skrzywienie okularow podowuje po ulozeniu okularow w dioptriomierzu nieco innych odczytow (drobne roznice nawet do 5stopni przy tego typu cylindrze)

    Takze naprawde ciezko stwierdzic co i jak dokladnie bazujac na opisie ktory przedstawiles. Nie sposob postawic diagnozy.
    Zawsze jezeli bedzie wystepowal dyskomoft mozesz sprawdzic:
    - poprawnosc wykonania okularow
    - udac sie na konsultacje ze swoimi objawami i dyskomfortem
  • slonkoo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 12 grudnia 2007, 17:01
    Lokalizacja: wrocÂ?aw

    autor: slonkoo » 12 grudnia 2007, 17:14

    Witam,

    mam takie pytanie, ponad rok temu dosta?am okulary na wad? wzroku:

    OP -2,0 Cylinder -0,5 O? 170
    OL -1,75 Cylinder -0,5 O? 170


    Dzisiaj by?am u okulisty, mia?am robione badanie komputerowe (przy u?yciu urz?dze?), a nast?pnie zwyk?e badanie-na dobranie szkie?-czytanie literek (po zakropleniu oczu, skurcz akomodacji).

    Dosta?am recepr?:

    OP -2,5 Cylinder -0,5 O? 150
    OL -2,5 Cylinder -0,0

    Lekarz, kt??ry wykonywa? badanie nie wiedzia? jak? mam wad?(przed badaniem), poniewa? zgin??a w przychodni moja karta pacjenta. Ja niestety nie pami?ta?am jak? mam wad?.
    Wi?c nie mia? por??wnania z sytuacj? sprzed roku.

    POsz?am do cenrtum, gdzie rok temu robi?am okulary i na szcz??cie w bazie klient??w by?a moja recepta, st?d powy?sza informacja-na jak? wad? nosz? stare okulary.

    Jednak optyk kiwa? g?ow? i poweidzia?, ?e jest problem z osiami i z tym, ?e nagle znikn?? mi cylinder na lewym oku, czy to jest mo?liwe? Czy powinnam powt??rzy? badanie? Porsz? o pomoc, z powodu wady wzroku cierpi? na migreny.
  • mar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 16 grudnia 2007, 17:34
    Lokalizacja: p-??

    autor: mar » 16 grudnia 2007, 17:40

    Mam pytanie by?am u okulisty i mam wad?:
    prawe sfera -0,75 i cylinder -0,5 o? 120;
    lewe sfera -0,5 i cylinder -0,5 o? 60.
    Jednak interesuje mnie czy te wyniki si? dodaje, jak? mam konkretnie wad? wzroku?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 grudnia 2007, 17:53

    mar pisze:Jednak interesuje mnie czy te wyniki si? dodaje, jak? mam konkretnie wad? wzroku?
    nie rozumiem za bardzo, mozesz rozwinac dokladniej swoje pytanie?
    Masz astygmatyzm, jestes osoba krotkowzroczna. Nic sie nie dodaje, nic sie nie odejmuje... astygmatyzm jest wada zlozona (poszukaj) wiec i zapis zlozony.
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości