ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1
Soczewki i mój astygmatyzm. Konsekwencje?
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    Soczewki i mój astygmatyzm. Konsekwencje?

    autor: Wicko » 07 listopada 2007, 01:26

    Witam.
    Ponad p??? roku du?o siedzia?em blisko malutkiego, 13" ekraniku.
    Nie jestem pewien czy przez to, ale m??j wzrok pogorszy? si? i ?le widz? ju? to, co jest oddalone ode mnie o jakie? 2 metry.
    My?la?em, ?e to zwyk?a kr??tkowzroczno??, ale okaza?o si?, ?e mam ma?y astygmatyzm.

    Moja wada wzroku w obu okach:
    Sfera: 0,5; Cylinder: 0,25; O?: 90*

    Chcia?bym nosi? soczewki, ale nigdzie nie mog? znale?? soczewek na moj? ma?? warto?? cylindra (co to jest, tak w og??le?).
    W zwi?zku z tym chcia?em zapyta? co by?oby, gdybym nosi? zwyk?e soczewki sferyczne, a w miejscach niepublicznych normalne okulary na m??j astygmatyzm? Jakie by?yby tego efekty/konsekwencje?
    Albo.. czy ten cylinder mo?e si? zwi?kszy? po pewnym czasie?

    Dzi?ki, pozdrawiam!
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 13:34 przez Wicko, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 listopada 2007, 12:06

    dla Twoje wady nie stosuje sie soczewek torycznych, bo po prostu ich nie robia :)

    Dla wady astygmatyzmu jak i wiekszych mocy sferycznych soczewki sie przelicza. Udaj sie do gabinetu celem dobrania odpowiedniej mocy soczewki (sa rozne materialy/konstrukcje), czasami stosuje sie delikatna nadkorekcje, czasami nie... wiec to wszystko dopiero w gabinecie sie ustala podczas badania/doboru.

    Jezeli nie nosiles soczewek znajdz taki ktory Cie przeszkoli a najlepiej jeszcze w cenie badania da soczewki probne w ktorych wyjdziesz, tak zeby sie albo przekonac do soczewek albo nie...
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    autor: Wicko » 07 listopada 2007, 14:39

    Wielkie dzi?ki :)
    Tak si? tylko zastanawiam, czy mo?e kto? mo?e poleci? jaki? gabinet w Gorzowie? Ewentualnie w Szczecinie, bo w sobot? si? tam wybieram :)

    Pytam, bo gdy robi?em badania oczu w pierwszym lepszym zak?adzie optycznym (w tym przypadku w centrum handlowym Panorama) pani doktor po prostu powiedzia?a mi, ?e na soczewki mam w?a?nie za ma?y cylinder i musz? nosi? okulary.
    A skoro Ty twierdzisz inaczej to wierz?, ?e jest dla mnie jaka? nadzieja i chcia?bym, aby pom??g? mi kto? rzetelny :)

    Jeszcze raz dzi?ki :)
  • kuszand
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 31
    Rejestracja: 16 lipca 2007, 13:15
    Lokalizacja: Olsztyn

    autor: kuszand » 07 listopada 2007, 22:33

    Te? mam niedu?y astygmatyzm, jednak m??j okulista stwierdzi?, ?e nie ma potrzeby tego korygowa? soczewkami torycznymi, wi?c nosz? zwyk?e.
    Oczywi?cie nie widz? tak dobrze jak w okularach (gdzie jest korekcja astygmatyzu), jednak i tak wol? nosi? soczewki.
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    autor: Wicko » 07 listopada 2007, 23:13

    Ok, dzi?ki.

    A tak swoj? drog?, to takie noszenie odpowienio "przeliczonych" soczewek sferycznych nei wp?ynie negatywnie na moj? wad??

    Wiecie, mam zamiar prze?y? z tymi oczami przynajmniej jeszcze dobre 70 lat i fajnie by?oby, gdyby zepsu?y si? przez to, ?e nie nosi?em niczego na astygmatyzm ;)
    Ma?y, bo ma?y, ale jednak ;)
  • ingga
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 18 grudnia 2007, 16:38
    Lokalizacja: Polska

    autor: ingga » 18 grudnia 2007, 17:41

    Na jedno oko mam astygmatyzm wg ostatniej recepty na okulary mam:
    -2,75 D , 1,25 cylindra. 115 o?
    Zawsze wiedzia?am ?e w soczewkami kontaktowymi nie koryguje si? astygmatyzmu do 0,5 cylindra.
    Ale ostatnio pani dr powiedzia?a ?ebym spr??bowa?a jak b?d? si? czu?a w zwyk?ych soczewkach nie torycznych o mocy -2,75D

    Po pierwsze czy w og??le jest sens pr??bowa? nosi? te soczewki?
    Po drugie czy ta moc nie powinna by? wi?ksza?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 grudnia 2007, 18:35

    ingga pisze:Po pierwsze czy w og??le jest sens pr??bowa? nosi? te soczewki?
    Po drugie czy ta moc nie powinna by? wi?ksza?
    dla Twoje wady przeciez byly by toryczne... dlaczego zastepowac, po odpowiednim przeliczeniu znalazyby sie, jednodniowe i miesieczne.

    Ale to specjalista podczas doboru moze zamowic probne i zdecydowac jaka bedzie ostrosc w soczewkach i komfort.
  • ingga
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 18 grudnia 2007, 16:38
    Lokalizacja: Polska

    autor: ingga » 19 grudnia 2007, 09:42

    Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieni?dze.

    Mimo ci?g?ego post?pu soczewki toryczne od kilku lat nie s? ta?sze cho? podobnie? s? lepsze.
    Niestety ja tego nie odczu?am. Do tego soczewki toryczne nie do?? ?e kosztuj? dwa razy tyle co zwyk?e to trzeba kupi? ich ca?e opakowanie.
    Ja oko?o 5 lat temu nosi?am „stare” dwutygodniowe toryczne soczewki JOHNSON&JOHNSON
    Od dw??ch lat nosze „nowe” ACUVUE ADVANCE for ASTIGMATISM i w?a?ciwie to nie jestem do ko?ca zadowolona z widzenia w tych soczewkach. Problem w tym ze nie pami?tam czy w tych starszych widzia?am lepiej czy nie.

    Dzi? chodz? w soczewkach rzadko, tzn zazwyczaj w weekend bo du?o pracuje przy komputerze a w soczewkach ?le mi si? pracuje. Dlatego tez zastanawiam si? jakby to by?o w soczewkach nietorycznych.

    A co do wizyty u specjalisty to by?am. Jedna pani dr przepisa?a mi okulary :-2,75 D , 1,25 cylindra. 115 o?
    A soczewki :-2,50 D , 1,25 cylindra. 110 o?, a jak spyta?am czy mog? nosi? nietoryczne tylko pokiwa?a g?owa ?e nie.

    Druga pani dr (posz?am bo zawieruszy?a mi si? recepta na okulary) przepisa?a mi soczewk? -2,25 d, cylinder 0,75 i o? 100 – z takim cylindrem i z taka osia nosi?am poprzednie soczewki.
    I to ta pani sama z siebie zaproponowa?a mi ?e mog?abym spr??bowa? nosi? soczewki nietoryczne. Niestety o ile w pierwszym przypadku dosta?am pr??bne soczewki (wizyta by?a prywatna) i do ko?ca nie jestem zadowolona z widzenia, to w drugim przypadku wizyta by?a na fundusz zdrowia wi?c o pr??bnych nie by?o mowy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 stycznia 2008, 16:13

    ingga pisze:. Niestety o ile w pierwszym przypadku dosta?am pr??bne soczewki (wizyta by?a prywatna) i do ko?ca nie jestem zadowolona z widzenia, to w drugim przypadku wizyta by?a na fundusz zdrowia wi?c o pr??bnych nie by?o mowy.
    wlasnie dlatego najlepiej udac sie w miejsce gdzie dostaniesz soczewki probne, wtedy mozna ocenic ostrosc widzenia i przede wszystkim Twoj komfort patrzenia przez soczewki sferyczne (w ekwiwalencie), jezeli bedzie niezbyt OK, to wtedy toryczne - ale to dla niewielkich mocy cylindra sie robi.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 08 marca 2008, 01:27

    Ja te? mam ma?? wad? OL - 0,75, OP - 0,5 cyl O,75 o? 170 , soczewki dobiera? mi optometrysta i od razu powiedzia?, ?e niestety, jedn? soczewk? MUSZ? mie? toryczn?, chocia? nie u?miecha?o mi si? to, ze wzgl?d??w finansowych. Dosta?am pr??bn? par? soczewek i je?li chodzi o dob??r mocy - to jest idealny ( z komfortem by?o r???nie, no c??? J&J raczej mi nie s?u?? ). Nie wyobra?am sobie teraz zak?adania soczewki sferycznej zamiast torycznej, mam wtedy zamazany obraz. Z tego co zd??y?am znale?? w necie, to Air Opitx for astygmatyzm jest produkowany tak?e dla mocy cylindra 0,25.
  • oii
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 17
    Rejestracja: 14 lipca 2007, 17:57
    Lokalizacja: ...

    autor: oii » 08 marca 2008, 20:33

    Daisy pisze: Z tego co zd??y?am znale?? w necie, to Air Opitx for astygmatyzm jest produkowany tak?e dla mocy cylindra 0,25.
    Wydawa?o mi si?, ?e w przypadku tych soczewek, dost?pne moce cylindra to tylko -0,75 i -1,25, Jak jest w rzeczywisto?ci ?
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 08 marca 2008, 21:19

    Ja te? tak my?la?am, by? mo?e to jest b??d na stronie? :maruda: Soczewki z takim cylindrem znalaz?am w 3 sklepach internetowych, mo?na wrzuci? has?o do wyszukiwarki z nazw? soczewek i moc? cylindra i sprawdzi?. Sama jestem ciekawa czy to mo?liwe. Czy kto? z Was mia? do czynienia z soczewkami o takim cylindrze?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 09 marca 2008, 00:50

    Faktycznie, sklepy takie oferuj?. Na stronie CV (swoj? drog?, ?wietna strona, najlepsza z polskoj?zycznych stron producent??w soczewek!) pisz? o produkcji w krzywiznach -0,75, -1,25, -1,75, -2,25. Co ciekawe, przegl?dn??am strony innych kraj??w i nie wsz?dzie toryczne Optixy s? dost?pne. W jakim? kraju znalaz?am tylko 2 cylindry w sprzeda?y, ale takich ma?ych nigdzie. Z azjatyckich stron niestety nic nie kapuj?, wi?c nie wiem jak tam przedstawia si? sytuacja.
  • oii
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 17
    Rejestracja: 14 lipca 2007, 17:57
    Lokalizacja: ...

    autor: oii » 09 marca 2008, 23:00

    Malla pisze:Faktycznie, sklepy takie oferuj?. Na stronie CV pisz? o produkcji w krzywiznach -0,75, -1,25, -1,75, -2,25. Co ciekawe, przegl?dn??am strony innych kraj??w i nie wsz?dzie toryczne Optixy s? dost?pne. W jakim? kraju znalaz?am tylko 2 cylindry w sprzeda?y, ale takich ma?ych nigdzie.
    A wi?c chyba trzeba stwierdzi?, ?e na stronach sklep??w internetowych s? b??dy... Nawet w Newsroomie jest informacja, ?e -jak na razie- dost?pne s? tylko 2 moce cylindra w Air Optix for Astigmatism, a w p???niejszym czasie pojawi? si? maj? moce -1,75 oraz -2,25.
ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości