ODPOWIEDZ Posty: 42
jak prawidłowo pielęgnować soczewki
  • magda1111
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 15 czerwca 2007, 19:21
    Lokalizacja: tarnow

    jak prawidłowo pielęgnować soczewki

    autor: magda1111 » 15 czerwca 2007, 19:35

    witam wszystkich:) do grona osob nosz?cych soczewki do??czy?am niedawno. Mam wi?c w tej kwestii pewne w?tpliwo?ci. Prosz? wi?c osoby kt??re maj? w tej dziedzinie do?wiadczenie o udzielenie mi odpowiedzi na moje pytanko:) Chodzi dok?adnie o piel?gnacj? soczewek. Okulistka przy wizycie m??wi?a jedynie o dezynfekcji soczewki w pojemniczku. Nie wspomina?a nic o czyszczeniu, sp?ukiwaniu itp a takie informacje widzia?am na stronkach internetowych. Wi?c ja ju? nie wiem czy wystarczy samo wrzucenie soczewek do p?ynu??? U?ywam p?ynu Opti free i na jednej ze stron te? w?asnie przeczyta?am ze przy jego stosowaniu wystarcza samo wrzucenie soczewek do p?ynu. Ale ja mam pewne obawy bo weim ze nie przestrzeganie pewnych asad higieny mo?e si? ?le sko?czyc. Dlatego prosze was o odpowiedz:) Z g??ry dziekuje:) POzdrawiam
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 14:05 przez magda1111, łącznie zmieniany 2 razy.
    magda
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 15 czerwca 2007, 20:15

    Obecnie wi?kszo?? p?yn??w do piel?gnacji soczewek kontaktowych posiada formu?? No Rub - Bez pocierania, co oznacza, ?e nie soczewka nie wymyga czyszczenia, ani sp?ukiwania, tylko wystarczy w?o?y? soczewk? do pojemnika i zala? p?ynem, po klilku godzinach soczewka jest oczyszczona ze wszystkich zanieczyszcze? - je?li wyczy?cisz soczewk? mechanicznie to nic to zmieni. P?yn Opti Free Express posiada formu?? No Rub tylko upewnij si? ?e masz wersj? "Express" bo zwyĸly opti free jest to starszy p?yn, kt??ry nie posiada tej formu?y.

    Nie wiem czy tak jest z ka?dym p?ynem, ale firma CibaVision do swojego p?ynu SoloCare Aqua opisuje 2 sposoby czyszczenia soczewek. Jeden to ten w kt??rym zalewa si? soczewk? p?ynem czeka si? 4 godziny na oczyszczenie, drugi spos??b "w 5 minut" polega na tym ?e k?adzie si? soczewk? na d?oni, wpuszcza kilka kropek na soczewk? i lekko masuje si? czyszcz?c soczewk?. Po tym trzeba j? sp?uka? i w?o?y? do pojemnika na 5 minut i po tym czasie soczewka jest ju? oczyszczona. Wydaje mi si? ze to mo?na stosowa? w ka?dym p?ynie.

    A p?yn to dobrze wybra?a?, sam go u?ywam i jest bardzo skuteczny.
    Ostatnio zmieniony 15 czerwca 2007, 20:17 przez Debian, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 czerwca 2007, 20:16

    Kilka prosb mam:
    - prosze zmienic tytul postu na taki ktory COS mowi o zawartosci postu. Innym uzytkownikom to ulatwi jak i wyszukiwarce
    - wyszukiwarka - juz kilka razy bylo o pielegnacji soczewek w roznych kontekstach - wystraczy przeszukac forum search.php
    nie ma potrzeby w kilku miejscach odpowiadac na to samo lub bardzo podobne pytanie

    A tak poza tym, to w kazdym plynie jest ulotka na ktorej opisano rozne sposoby czyszczenia:
    - bez splukiwania
    - mechaniczne
  • Awatar użytkownika
    juliee
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 01 sierpnia 2007, 19:05
    Lokalizacja: 3miasto

    autor: juliee » 07 sierpnia 2007, 14:32

    nie chc? zak?ada? kolejnego tematu o piel?gnacji soczewek, wi?c spytam tutaj.

    jak piel?gnowa? soczewki je?eli nie nosz? ich codziennie? przypu??my ?e jest taka sytuacja:
    dzie? 1: nosz? soczewki, wieczorem wk?adam je do ?wie?ego p?ynu
    dzie? 2: nie zak?adam soczewek
    dzie? 3: nie zak?adam soczewek
    dzie? 4: chc? nosi? soczewki

    spotka?am si? z dwiema wersjami. wg pierwszej drugiego dnia rano nale?y wymieni? p?yn i od tej chwili soczewki mog? le?e? a? do nast?pnego za?o?enia. druga teoria na kt??r? si? natkn??am m??wi, ?e drugiego dnia nic nie musz? robi?, dopiero trzeciego dnia wieczorem wymieniam p?yn i czwartego dnia mog? je za?o?y? na oczy.

    kt??ra z tych teorii jest prawdziwa? czy mo?e nie ma znaczenia kt??rego dnia wymieni? p?yn? a mo?e w og??le nie trzeba jeszcze raz wymienia? p?ynu? :niepewny:
  • Awatar użytkownika
    zaakochany
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 237
    Rejestracja: 16 maja 2007, 21:59
    Lokalizacja: poznań

    autor: zaakochany » 07 sierpnia 2007, 17:39

    duzo zb?dnych teorii. plyn 3eba wymienic po 2 dniu tzn:
    1.wieczorem sciagasz soczewaki
    2.nie nosisz ca?y dzien a pod koniec dnia wymieniasz plyn
    i tak caly czas poki nie zalozysz soczewki. inaczej mowiac trzeba plyn zmieniac codziennie bo sie gromadza bakterie tak jak bys normalnie nosila te soczewki. bynajmniej tak by bylo najhigieniczniej i najbezpieczniej. wiec nie ?a?uj p?ynu i zmieniaj go codziennie, w ten spos??b mo?na sobie pozwoli? na ciut d?u?sze noszenie soczewki np nie 30dni a 35dni jak masz dobry p?yn, ja mam solo care aqua i czasami naciagam noszenie do 2 do 4 dni max ale nie wiecej.
    "Mówią, że chociaż ktoś wiedzy nie ma w duszy, oni ją w tam włożyć potrafią, jakby wzrok wkładali w oczy ślepe"
    Biofinity- Comfort science, materiał III generacji.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 sierpnia 2007, 18:11

    ja zawsze polecam tak:

    dzis noszone > sciagamy > do plynu > na drugi dzien wymiana plynu > nowy plyn > nienoszone max 2 dni > wymiana plynu > jeden dzien przed zalozeniem wymienic plyn na nowy tak aby nastepnego dnia wlasnie wyszly ze swiezego plynu.

    To jak bedziesz robic to Twoj wybor i Twoje oczy. Poza tym jezeli soczewek miesiecznych np. nie nosisz 10dni to nie zlicza sie dni noszonych i nienoszonych... Tylko w 30dniu od momentu pierwszego zalozenia soczewki powinno sie wyrzucic.. Jezeli masz duzo przerw pomysl o soczewkach jednodniowych
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 07 sierpnia 2007, 18:45

    W mojej wiosce nie ma dobrych okulist??w chyba. ;( Jedna mnie nienawidzi i na m??j widok dostaje epilepsji. A drugi okulista wmawia? mi niestworzone rzeczy, np. ?e nie mog? nosi? soczewek (dowiedzia?am si?, ?e mam uczulenie na py?ki - jako? przez ca?e ?ycie nic mi si? nie dzieje) i m.in. ?e jak nie nosz? miesi?cznych soczewek 30 dni (robi? przerwy) to czas noszenia mog? wyd?u?y?... :maruda:
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 sierpnia 2007, 19:09

    Tak Sol, wiemy ze ty potrafisz nawet 4ry miesiace nosic... "chwalilas sie w jednym z postow"

    Wiesz, co innego jest to co robia uzytkownicy a czym innym to co powinno sie robic. Ja na tym forum i zyciu preferuje zdrowe podejscie do wlasnego wzroku I pisalem juz to niejednokrotnie. To co kto z Was bedzie robil, Was problem pozniej... i tam gdzie wam kazano przenosic soczewki tam idzcie leczyc mozliwe pozniejsze powiklania

    :cenzura:
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 07 sierpnia 2007, 20:56

    :] Dzi?ki za podsumowanie. Akurat nie chcia?am podkre?li? co jest zdrowe, a co nie. Ale to, ?e jest wiele r???nych opinii na temat soczewek.
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 08 sierpnia 2007, 10:33

    :] Dzi?ki za podsumowanie. Akurat nie chcia?am podkre?li? co jest zdrowe, a co nie. Ale to, ?e jest wiele r???nych opinii na temat soczewek.
    a to podpadlas :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • mocny
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 20
    Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 18:45
    Lokalizacja: z nienacka

    autor: mocny » 03 września 2007, 10:13

    Siemano. R??wnie? nie chce zak?ada? nowego tematu. Kiedy? by?a pomy?ka i otworzy?em dwie te same soczewki. w jednej chodzi?em miesi?c. Druga le?a?a w tym samym p?ynie miesi?c czeka?a na swoj? kolej. tak mi powiedzia?a okulistka... czy nic mi si? nie stanie? Skoro 30 dni le?a?a soczewka w jednym p?ynie?
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 03 września 2007, 10:18

    Wydaje mi si?, ?e skoro jej nie za?o?y?e? na oko, to bakterie nie osiad?y na niej, a wi?c spokojnie mog?a sobie le?e? w jednym p?ynie miesi?c. Aczkolwiek to jest tylko moje, nic nie znacz?ce zdanie.
    Skaleczeni milczeniem...
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 03 września 2007, 10:43

    Soleil ma racj?. Ja kiedy? czyta?em ?e soczewka zaczyna si? zu?ywa? od pierwszego kontaktu z ?zami i ulega wtedy procesowi "biodegradacji".

    Lemur ale to nie wina Soleil ?e okulista m??g? jej pozwoli? tyle nosi?. Jest wiele niekompetentnych okulist??w, widocznie soleil na takiego trafi?a. Pami?tam jak kiedy? Soleil napisa?a ?e kaza? jej p?uka? pojemniczek wrz?ca wod?. To jest dopiero prawdziwy hardcore.
  • mocny
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 20
    Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 18:45
    Lokalizacja: z nienacka

    autor: mocny » 03 września 2007, 20:36

    a mi pani kaza?a przegotowan? wod? p?uka?? mo?na tak? bo ja tak nie robie... i p?ukam p?ynem raz na tydzie?
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 03 września 2007, 20:37

    mocny pisze:a mi pani kaza?a przegotowan? wod? p?uka?? mo?na tak? bo ja tak nie robie... i p?ukam p?ynem raz na tydzie?
    Nie mo?na p?uka? wod?. Od tego s? p?yny wielofunkcyjne.
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 03 września 2007, 20:40

    mocny pisze:i p?ukam p?ynem raz na tydzie?
    i tak czyn, a napewno oczka Ci dluzej posluza :)
    Nie korzystaj z zadnej wody... soczewki jak i pojemniczek pielegnuj TYLKO plynem... chcesz przeplukac soczewke, pojemniczek itp... tylko plyn!.
    A jak sie skonczy plyn - wywal pusta butle razem z pojemniczkiem: nowy plyn = nowy pojemniczek. Dlatego wiekszosc firm do swoich plynow go dodaje! Jezeli nie... kup osobno!
  • mocny
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 20
    Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 18:45
    Lokalizacja: z nienacka

    autor: mocny » 03 września 2007, 21:23

    Jest w czym wybiera?... czyli zawsze sobie wybior? sobie taki z pude?eczkiem ;) Jeszcze jedno pytanie jest jaki? p?yn lepszy? czy wszystkie s? na podobnym poziomie? Je?li to mo?ecie poleci? jaki?.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 03 września 2007, 21:56

    mocny pisze:jest jaki? p?yn lepszy? czy wszystkie s? na podobnym poziomie?
    poczytaj forum, bylo juz wiele razy i jak zawsze kazdy swoje chwali :P
  • Awatar użytkownika
    Asik
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 55
    Rejestracja: 13 stycznia 2007, 14:51
    Lokalizacja: Opole

    autor: Asik » 08 września 2007, 20:46

    A ja mam pytanie odno?nie pojemniczk??w ...

    Bo czasem si? zdarza tak , ?e "koncz? si?" soczewki a p?ynu jest np. po?owa...

    Wydaje mi si? , ?e jak zmieniam soczewki to i pomniczek powinien by? nowy i tak tez robi?(kupuje u optyka sam pojemniczek bez p?ynu)

    Mo?na zrobi? tak , ?e 'nowe' soczewki wrzucam do 'starego' pojemniczka wczesniej go wyplukuj?c p?ynem? czy raczej robic tak jak robilam dotychczas?
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 08 września 2007, 21:05

    No pewnie ?e mo?esz Asik! Ja zawsze tak robi?. Nawet nigdy nie wpad?em na to ?eby wymienia? pojemniczek za ka?dym razem gdy wymieniam soczewki. pojemniczek trzeba wymienia? co 3 miesi?ce.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 września 2007, 21:19

    wystarczy dokladnie wymyc pojemniczek plynem i wysuszyc (odwrocic do gory nogami i polozyc go na zakretkach odwroconych rowniez - zreszta zawsze po wyciagnieciu soczewek pojemniczek powinno sie wysuszyc w taki sposob)
    Czyli tak jak robisz Asik jest OK.

    Ale zmieniajac plyn warto zmienic pojemniczek, dlatego wiekszosc producentow go dodaje nawet do malego plynu - o czym juz pisalem wczesniej.
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 08 września 2007, 21:51

    LEMUR pisze:zreszta zawsze po wyciagnieciu soczewek pojemniczek powinno sie wysuszyc w taki sposob
    :zdziwko: A co je?li nosi si? ze sob? pojemniczek? Nale?y mie? dwa? Teraz sobie przypomnia?am, ?e okulista przy 1 wizycie mi o tym m??wi?, ale jako? zapomnia?am. Czy to jest konieczne?
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 września 2007, 21:55

    Soleil pisze:Nale?y mie? dwa?
    a co stoi na przeszkodzie, taki pojemniczek to przyslowiowe pare groszy... skoro jeden zawsze nosisz, warto miec jeden "na wyjscia" a drugi "domowy" lub korzystac na zmiane...

    Po za tym tak (nosi pojemniczek przy sobie) robi chyba mniejsza ilosc noszacych soczewki... z roznych rozmow wynika.
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 08 września 2007, 22:02

    LEMUR pisze:Po za tym tak (nosi pojemniczek przy sobie) robi chyba mniejsza ilosc noszacych soczewki... z roznych rozmow wynika.
    Widzisz, wiele rzeczy powinno si? robi?, aby dba? o soczewki/oczy, a jednak...

    Nie nosz? zawsze pojemniczka ze sob?. Przewa?nie mam takie szcz??cie, ?e jest przy mnie, gdy mi nie jest potrzebny, a kiedy jest niezb?dny...

    Pytanie, czy jest koniecznie by?o odno?nie suszenia pojemniczka. Je?li tego nie robi?am i nie b?d? robi?, jakie? konsekwencje b?d?? Co? mo?e si? sta? z oczami? Je?li tak to co i dlaczego?
    Skaleczeni milczeniem...
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 08 września 2007, 22:05

    Ja mam jeszcze takie pytanie. Po :cenzura: codziennie nosi? ze sob? pojemniczek?
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 08 września 2007, 22:07

    Debian pisze:Ja mam jeszcze takie pytanie. Po :cenzura: codziennie nosi? ze sob? pojemniczek?
    Aby w razie dostania si? zanieczyszczenia lub czego? co uwiera oko, zawsze szybko mo?na by?o wyj?? soczewk?, w?o?y? do p?ynu, oczy?ci? i nie mie? podra?nionych oczu.

    To tylko jeden przyk?ad...
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 września 2007, 22:09

    Soleil pisze:Widzisz, wiele rzeczy powinno si? robi?, aby dba? o soczewki/oczy, a jednak...
    Kazdy bierze za siebie odpowiedzialnosc i co wiele razy podkreslalem - pozniej pretensje do siebie! nie bede wielokrotnie wnikal w taka dyskusje
    Soleil pisze:...i nie b?d? robi?,
    Twoja sprawa

    Pojemniczek - a wlasciwie jego niewlasciwa pielegnacja tez jest zrodlem mozliwych bakterii, pozniej dajesz tam nowa soczwke i na oko... reszte mozesz sobie dopowiedziec o konsekwencjach.
    Debian pisze:Po :cenzura: codziennie nosi? ze sob? pojemniczek?
    Niektorzy nosza, bo np. czuja dyskomfort podczas noszenia a pracuja np. 12h, wtedy mozna sciagnac soczewki, przeplukac mechanicznie i po 5-10minutach masz swiezutkie soczewki - zrob to bez pojemniczka? Ot prosty przyklad :P
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 08 września 2007, 22:13

    Aby w razie dostania si? zanieczyszczenia lub czego? co uwiera oko, zawsze szybko mo?na by?o wyj?? soczewk?, w?o?y? do p?ynu, oczy?ci? i nie mie? podra?nionych oczu.

    To tylko jeden przyk?ad...
    Niektorzy nosza, bo np. czuja dyskomfort podczas noszenia a pracuja np. 12h, wtedy mozna sciagnac soczewki, przeplukac mechanicznie i po 5-10minutach masz swiezutkie soczewki - zrob to bez pojemniczka? Ot prosty przyklad :P
    aha, no rzeczywi?cie moze si? zdarzy?. Ale ja i tak wyjmuje soczewki z oczu co 3 dni :)
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 08 września 2007, 22:15

    Lemur, bo zaczyna to by? nudne. Dlaczego zawsze uwa?asz, ?e wszystko co robi? i pisz? tutaj jest Z?E i aby sprowadzi? ludzi na z?? drog??! ;-[

    Czy mi si? zdaje, czy by?o powiedziane na forum, ?e zadaniem p?ynu do soczewek jest usuwanie wszelkich bakterii? Je?li tak, to dlaczego pojemniczek mia?by by? ich siedliskiem skoro codziennie wymienia si? w nim p?yn i czy?ci si??
    Skaleczeni milczeniem...
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 08 września 2007, 22:17

    Soleil ja mysle ?e lemurowi chodzi?o o to
    Widzisz, wiele rzeczy powinno si? robi?, aby dba? o soczewki/oczy, a jednak...
    :cenzura:
    Ostatnio zmieniony 08 września 2007, 22:22 przez Debian, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 42

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości