ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Kilka pytań o dobór okularów
  • Vmark
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 20 maja 2007, 11:47
    Lokalizacja: WaÂ?brzych

    Kilka pytań o dobór okularów

    autor: Vmark » 20 maja 2007, 12:14

    Witam, jako, ?e jest to m??j pierwszy post chcia?bym si? przywita? i pogratulowa? dobrego i rzeczowego forum.

    Chcia?bym si? Was zapyta? o kilka kwestii nie do ko?ca dla mnie zrozumia?ych.
    Ot??? okulary nosz? od kilku lat 5-6, szk?a mia?em zmieniane po pierwszym roku, a p???niej to jako? tak wysz?o, ?e nie by?o czasu i?? do okulisty - poza tym okulary by?y dobrze dobrane i nie odczuwa?em jakiego? wielkiego dyskomfortu z powodu ich noszenia, tak?e wizyta u okulisty si? odwleka?a.
    No ale w ostatnim czasie czuje, ?e nadszed? czas na odwiedzenie optyka/okulisty.
    Moja kwestia wygl?da w ten spos??b, ?e pracuj? jako kierowca, a w domu du?o czasu sp?dzam przy komputerze oraz w wolnych chwilach lubi? poje?dzi? na rowerze.
    I tutaj pojawia si? moje pytanie jakie okulary wybra? - by sprawdzi?y si? w tych wszystkich sytuacjach?

    Dodam, ?e jestem kr??tko widzem - szk?a mia?em o sile 1 dioptrii ( ju? nie wiem czy na plusie czy na minusie - nigdy tego nie mog?em zapami?ta?), oraz posiadam astygmatyzm ( chyba tak to si? nazywa - te osie i cylindry - zar??wno w oku prawym jak i lewym).
    Do tej pory mia?em zwyk?e szk?a, bez ?adnych "ulepsze?".
    Czy s? jakie? szk?a, kt??re nada?y by si? dla mnie ( komputer, auto i rower)?? Szk?a kontaktowe raczej nie wchodz? w gr?.
    My?la?em o fotochromach - ale one nie s? zalecane podczas jazdy noc? - wi?c odpadaj?.
    Bo zale?y mi na czym? w rodzaju okular??w przeciw s?onecznych - wiecie raz kwestia samochodu, a dwa roweru.
    A co my?licie o tych szk?ach przyciemnianych nak?adanych na zwyk?e szk?a okularowe ( doczepiane na magnesy) - i co do nich jeszcze wzi?? ?? - anty refleksy, polaryzacje - czy to wszystko da si? w og??le wcisn?? w jedne okulary - i czy te nak?adki przyciemniaj?ce nie spadn? w czasie jazdy rowerem po nier??wno?ciach??

    Wybaczcie moje laickie pytania, ale zupe?nie si? w tym nie orientuje.
    Mam jeszcze jedno pytanie, kiedy? spotka?em si? z opini?, ?e oczy przyzwyczajaj? si? do okular??w i s?abn? - tak?e z ka?d? kolejn? wizyt? u okulisty dostajemy coraz mocniejsze szk?a- sam to widze po swoich oczach kiedy? bez okular??w normalnie mog?em funkcjonowa?, a teraz ju? jest coraz ci??ej. Wi?c pytanie, czy nale?y zgadza? si? na coraz silniejsze szk?a, czy mo?e pozostawa? przy tych co si? mia?o - no powiedzmy, ?e w moim przypadku ze zmian? tych cylindr??w i osi??

    P.S.Przed zadaniem tych pyta? czyta?em forum, je?li odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania ju? by?y gdzie? udzielone to prosz? o podanie link??w ( potrafi? czyta? ;-) ). Wiem, ?e nieco du?o tych pyta?, ale kto pyta ten nie b??dzi.
    Pozdrawiam
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:07 przez Vmark, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 maja 2007, 18:19

    Vmark pisze:si? przywita? i pogratulowa? dobrego i rzeczowego forum.
    Czesc i dzieki!
    Vmark pisze:My?la?em o fotochromach - ale one nie s? zalecane podczas jazdy noc? - wi?c odpadaj?.
    nie jest to prawda. Wiekszosc soczewek fotochromowych dziala (przyciemnia sie) pod wplywem natezenia UV, a nie natezenia swiatla... wiec nie nadaja sie do samochodu jako okulary przeciwsloneczne - przednia szyba blokuje UV.

    Dobrym rozwiazaniem bedzie jak napisales. Okularki z nakladka (ale najlepiej gdyby byla POLARYZACYJNA) a nie zwykla przeciwsloneczna. O polaryzacji poczytasz na naszym poradniku
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... olaryzacja
    Jak sprawdzic czy jest polaryzacyjna - bylo na forum - skorzystaj z wyszukiwarki
    Mozesz ewentualnie polaczyc - okularki z nakladka + soczewki fotochromowe. Gdy bedzie srednie naslonecznienie w czasie spaceru skorzystasz z fotochromu, gdy bedzie mocne zalozysz nakladke (lub do samochodu) taka nakladka tez chroni przed UV, wiec fotochrom sie przyciemni delikatnie.
    Vmark pisze:Wi?c pytanie, czy nale?y zgadza? si? na coraz silniejsze szk?a, czy mo?e pozostawa? przy tych co si? mia?o - no powiedzmy, ?e w moim przypadku ze zmian? tych cylindr??w i osi??
    Nie, nie ma mowy o jakims "rozleniwianiu sie" Jezeli oko jest skorygowane wlasciwie to pracuje w okularach tak jak oko osoby bez wady... wiec jezeli masz zbyt slabe okularki - to nie pracuje prawidlowo - zgodzisz sie?
    Poczytaj np. kilka artykulow:
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... abeokulary
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... sciweszkla
    na forum tez juz o tym bylo...
    pomoze jak zwykle wyszukiwarka
    http://forum.optometria.info.pl/search.php
  • Vmark
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 20 maja 2007, 11:47
    Lokalizacja: WaÂ?brzych

    autor: Vmark » 20 maja 2007, 18:57

    Dzi?ki za rozja?nienie nieco sprawy, wi?kszo?? temat??w podanych przez Ciebie ju? pr?dzej czyta?em.
    Mam jeszcze kilka pyta?:
    Mozesz ewentualnie polaczyc - okularki z nakladka + soczewki fotochromowe. Gdy bedzie srednie naslonecznienie w czasie spaceru skorzystasz z fotochromu, gdy bedzie mocne zalozysz nakladke (lub do samochodu) taka nakladka tez chroni przed UV, wiec fotochrom sie przyciemni delikatnie.
    Czyli z tego co rozumiem proponujesz pierwsze szk?a( te na sta?e zamontowane w okularach ) fotochromowe, a nak?adki z polaryzacj?.
    A powiedz mi, co z kwesti? pracy przy komputerze oraz jak to jest z wytrzyma?o?ci? tych magnes??w na nak?adkach - czy nie spadn? w czasie jazdy rowerem po nier??wno?ciach??
    A czy nie lepszym rozwi?zaniem by?oby np. pierwsze szk?a ( te sta?e ) z polaryzacj?, a nak?adki albo fotochromowe albo przyciemniane.

    Czy orientujesz si? w cenach, wiesz wide?ki od do - ile mog? zap?aci? za takie szk?a ( uwzgl?dniaj?c moj? wad? wzroku - te cylindry - bo one, z tego co pami?tam podnosz? cen? szkie?) - mimo, ?e mieszkam w du?ym mie?cie to jednak ceny zdarzaj? si? bardzo r???ne.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 maja 2007, 19:07

    Nieco nie doczytalem ;)
    Rozumiem, ze nie szukasz okularow na codzien tylko wlasnie na rower i do samochodu... to faktycznie w tym celu lepiej daruj sobie fotochrom + nakladki... lepiej albo polaryzacje z powloka AR, lub barwienie fizjologiczne z powloka AR. Zalety polaryzacji znasz... cenowo bedzie drozej niz barwienie z korekcja - nawet 2-4x

    Kwestia magnesu? hm... powiem, ze tylko zycie pokaze czy wytrzyma jazde na rowerze. Bo wiesz, kazdy lubi inny teren. Jezeli jezdzisz rekraacyjnie, spokojnie - da rade, jezeli masz w sobie troszke szalenstwa i uprawiasz "downhill" raczej sobie daruj.
  • Vmark
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 20 maja 2007, 11:47
    Lokalizacja: WaÂ?brzych

    autor: Vmark » 20 maja 2007, 19:58

    LEMUR pisze:Nieco nie doczytalem ;)
    Tzn. dobrze doczyta?e?, szukam okular??w na co dzie?. Ne wiem gdzie wyczyta?e?, ?e tylko na rower i do samochodu - chocia? w sumie to troch? namiesza?em swoimi pytaniami :ups: - w ka?dym b?d? razie teraz wiedz?c, ?e potrzebuj? okular??w uniwersalnych - ich g???wne przeznaczenie to chodzenie na co dzie?, jazda samochodem oraz praca przy komputerze - jazda na rowerze nie jest a? tak wa?na, ale je?li by si? da?o i pod ni? dostosowa? okulary to czemu nie :mrgreen: - to jakie zestawienie mo?esz mi doradzi? ??

    Edit: ?rednio dziennie w aucie sp?dzam minimum 4 godziny (nied?ugo to b?dzie ponad osiem), przed komputerem sp?dzam dziennie minimum 4 godziny - wi?c dlatego zale?y mi na tym by by?y dostosowane tak?e do auta i komputera - a zarazem by?y okularami na co dzie?. Czyli potrzebuj? jednych okular??w do wszystkiego :eek: - no w miar? do wszystkiego :mrgreen:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 maja 2007, 20:05

    To zainteresuj sie:
    - biale soczewki AR + oprawa z nakladka
    - foto AR + oprawa z nakladka
    - biale AR a drugie barwione lub polar z korekcja

    Teraz pochodz po zakladach optycznych, popytaj o ceny, wyciagnij wnioski i dokonaj wyboru.... pamietajac ze do samochodu foto sie nie nadaje jako przeciwsloneczna. Ale zdanie ktore napisales, ze nie sa polecane noca jest bledne! Beda mialy bardzo niewielki stopien przyciemnienia (okolo 10-15% dla szkla) oraz prawie biale (5-7% dla plastikowych foto)
  • Vmark
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 20 maja 2007, 11:47
    Lokalizacja: WaÂ?brzych

    autor: Vmark » 20 maja 2007, 20:43

    Wielkie dzi?ki, zrobi? tak jak m??wisz. Teraz przynajmniej mam jakie? poj?cie oraz wiem o co pyta?. :spoko:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 maja 2007, 20:46

    Vmark pisze:Teraz przynajmniej mam jakie? poj?cie oraz wiem o co pyta?.
    Pamietaj, ze czesto wiele osob robi blad i pyta ogolnie.
    Jezeli bedziesz dowiadywal sie w roznych miejscach to pytaj zawsze o to samo. Czyli ta sama jakosc powloki AR, ten sam typ oprawy (czyli z nakladka polaryzacyjna a nie barwiona) itp... jest mnogosc oferty i pozniej moze dziwic Cie duza roznica cenowa... jak uscislisz pytania, to okazuje sie ze juz jest zblizona.
  • Vmark
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 20 maja 2007, 11:47
    Lokalizacja: WaÂ?brzych

    autor: Vmark » 26 czerwca 2010, 01:06

    Witam ponownie - jak długo mnie tu nie było.
    Pisze w tym temacie, by niepotrzebnie nie zaśmiecać forum.

    Od czasu ostatniej wymiany okularów minęło trochę czasu ( co widać po datach postów). Byłem ostatnio u okulisty i jak się łatwo domyślić mam problem.

    Prędzej miałem okulary OL -0,75 OP -1 Dla obu oczu cylindry - wartości nie potrafię podać, gdzieś się zapodziała stara rozpiska.
    Teraz okulista ( pierwszy raz u niego byłem; prywatnie) zbadał mi wzrok za pomocą dwóch urządzeń ( nie wiem co się nimi bada, ale są to standardowe urządzenia jak w każdym gabinecie), i po przymierzaniu szkieł wyszło, że wadę mam dla obu oczu -0,75 i to bez żadnych cylindrów. Patrzyłem się przez przymierzane szkła i wsio było ok.
    Szczęśliwy pognałem do optyka, zamówiłem sobie nowe szkła ( stara oprawka) z anty refleksem ( prędzej miałem zwykłe szkła)... i tu pojawił się problem.
    Przy starych szkłach odczuwałem czasami ból głowy ( który "czułem, że pochodzi od oczu), po całym dniu miałem problem z widzeniem przed komputerem - musiałem korzystać z okularów, co do widzenia w nich nie mam zastrzeżeń.
    W nowych szkłach zniknął problem bólu głowy, wieczorem do komputera zasiadam bez okularów, przestałem czuć się "zmęczony" okularami, ale:
    - Czuję wyraźnie, że prawe oko mam wyraźnie słabsze - sprawia to duży dyskomfort. Jest to w szczególności uprzykrzające, w momencie patrzenia się np. na napisy, budynki - coś co ma wyraźne linie.
    - Idąc mam wrażenie, że chodnik jest bliżej ( oczu), a właściwie wyżej niż w rzeczywistości.

    Sam już nie wiem co o tym myśleć, z jednej strony znikły pewne problemy, jednak pojawił się dyskomfort w postaci bardzo dominującego oka lewego.
    Nowe szkła nosze już 4 dzień i nadal nie mogę się do nich przyzwyczaić, zauważyłem że rano, gdy oczy są wypoczęte, widzę lepiej ( ale nie określiłbym tego jako dobrze) - czym dłużej trwa dzień - tym prawe oko widzi coraz gorzej.

    Poszedłbym do innego okulisty ale zastanawiam się, jaki jest sens, gdy znowu u niego będę widział ok, a po zmianie szkieł będzie problem.
    Zastanawiam się czy, nie zamienić ( na próbę) nowego szkła ze starym ( dla oka prawego).
    Co w ogóle myślicie o moim przypadku, co byście doradzili.

    Pozdrawiam
    Marek
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości