Astygmatyzm
  • lenarte
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 23:21
    Lokalizacja: Szczecin

    autor: lenarte » 12 czerwca 2008, 13:06

    A ja mam pytanie nast?puj?ce: czy mo?e astygmatyzm si? cofn??? Ostatnie okulary, kt??re robi?am 8-9 lat temu, mia?am z cylindrami -2. Okulary nosz? od blisko 40 lat, nie wiem jak by?o wcze?niej, ale chyba zawsze mia?am cylindry, bo pami?tam jak kiedy? okulista w ZO po badaniach tylko z tablicy przepisa? bez cyl. Nie mog?am ich u?ywa?, ulica ucieka?a mi spod n??g, nie widzia?am z bliska. Po zmniejszeniu sfery i dodaniu cylindr??w by?o OK. Teraz chcia?am zrobi? nowe i okaza?o si?, ?e nie mam astygmatyzmu. Powt??rzy?am badania komputerowe kilka razy, cyl. wychodzi r???nie: od -0,25 do -0,75. W dotychczasowych okularach (z cyl.-2) czu?am si? dobrze, tyle, ?e by?y za s?abe. I drugie pytanie: czy od razu przej?? na okulary bez cylindr??w, czy zrobi? to stopniowo, np. teraz z -1,5 czy -1, a gdzie? za p??? roku -0,75 albo wcale?
    B?d? wdzi?czna za podpowied?, bo musz? szybciutko zrobi? okularki.
    Pozdrawiam.
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 12 czerwca 2008, 13:20

    astygmatyzm raczej nie zmienia si? tak drastycznie, mog? nast?powa? wahania w zakresie +- 0.50. Ja na twoim miejscu powt??rzy?abym badanie mo?e u innego specjalisty. Badania komputerowe nie s? na tyle wiarygodne, ?eby na nich opiera? ca?e badanie (i p???niejsze okulary).
    chyba, ?e aktualne okulary maj? zbyt wysoki cylinder, czyli wcze?niejsze badanie by?o wykonane nieprawid?owo..
    za du?o tu tych 'chyba'... skonsultuj si? jeszcze ze specjalist? zanim wykonasz nowe okularki :)
    pozdrawiam
    Ala
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 12 czerwca 2008, 13:39

    Ciekawe :) Je?li wychodzi jakikolwiek cylinder, to astygmatyzm jednak jest i najlepiej b?dziesz widzie?, maj?c te -0,25 lub -0,75. Okulary maj? mie? tak? moc, jaka wysz?a w badaniu (nie tylko komputerowym, ale i tablicowym), jak? masz zapisan? na recepcie, w jakiej najlepiej widzisz AKTUALNIE, nie ma sensu w bawienie si? z czasowym stopniowaniem mocy. A zmieni?y Ci si? moce sferyczne? Cz?sto uk?ad wzrokowy potrafi si? przyzwyczai? do niedopasowanych szkie?, z drugiej strony wiele os??b narzeka przez jaki? czas na pocz?tku na deformacj? kszta?t??w przy dobrze dobranych cylindrach. Powiem Ci z mojego ma?ego do?wiadczenia, ?e lepiej mie? ma?y cylinder ni? pr??bowa? wyostrzy? wzrok, wzmacniaj?c sfer?. W kontaktach mam w?a?nie taki ekwiwalent sferyczny dodany (ci??ko dobra? mi toryczne) i w normalnych warunkach, par? oczu, nie widz? r???nicy, ale jak zamkn? drugie oko, to jednak co? jest nie tak...
  • alex
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 03 czerwca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: alex » 12 czerwca 2008, 15:51

    no ja slyszalem ze astygmatyzm moze sie zmniejszyc i moze to przyjsc z wiekiem :) zr??d?o internet :):)
    Enzzo frame Hand Made
  • kachakonkret
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 31 maja 2008, 20:36
    Lokalizacja: olsztyn

    autor: kachakonkret » 15 czerwca 2008, 17:36

    Czy wielkosc cylindra moze ulec zmianie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 czerwca 2008, 17:41

    kachakonkret pisze:Czy wielkosc cylindra moze ulec zmianie?
    wszystko moze ulec zmianie, sfera, cylinder, nieznacznie os...
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 czerwca 2008, 10:25

    A zmniejszenie wady na czym mo?e fizycznie polega?? Co si? zmienia wtedy w oku?

    Lemur, czy mog? te? prosi? o linka w zwi?zku z http://forum.optometria.info.pl/viewtopic.php?p=7665 ?

    Gdy mia?am wcze?niej zwyk?e, tanie szk?a, to szk?o -4, cyl.-0.5 o?70st. by?o autentycznie 2x grubsze od -3.5 bez cylindra, wygl?da?o to okropnie i oprawki mi si? wykrzywi?y z czasem :/ Optyk mi wtedy (jakie? 3 lata temu) nie zaproponowa? innego rozwi?zania, innego materia?u, antyrefleksu, nic... W dodatku pokazywa? mi na przyk?adowych szk?ach klient??w oczekuj?cych na odebranie, ?e po prostu mam pecha, ?e mam prawie prostopad?? o?, bo przy mniejszej szk?o by?oby cie?sze. Normalnie brak mi s???w :cenzura:

    My?l?, ?e geometrycznie jestem w stanie to ogarn?? bez namacalnych dowod??w, tylko podpowiedz mi, w kt??r? stron? mam my?le?, w jakiej p?aszczy?nie rozk?ada? te moce... Optykiem nie jestem, ale fizyka mi dobrze sz?a ;)

    Teraz, przy indeksach, grubo?? szkie? jak w podpisie jest zbli?ona :)
  • martuś
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 31 sierpnia 2008, 11:47
    Lokalizacja: Â???dÂ?

    autor: martuś » 06 września 2008, 09:36

    czy astygmatyzm mo?e si? sam cofa?? ja mia?am w jednym oku cyl -1 a teraz po ok 5 latach mam -0,75. czy mog?o mi sie to cofnac czy to tylko okulista napisa? mi s?abszy cyl a ja nie zauwa?y?am r??znicy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 września 2008, 09:45

    Nie wiem czy to cofniecie czy moze:
    - poprzednie badanie robil ktos inny,
    - inaczej odpowiadalas na pytania (bo to przewaznie specjalista po twoich odpowiedziach odpowiednio dobiera abys miala komfort widzenia)
    - bylo przeprowadzane w innych warunkach (oswietlenie, miejsce, sprzet, osoba itp) - nie sposob to utrzymac
    - ty nabralas doswiadczenia zyciowego i masz inne kryteria


    takich przykladow mozna mnozyc i na samej podstawie dwoch wynikow nie mozna jednoznacznie stwierdzic czy to "cofniecie sie" wady. Uklad wzrokowy jest bardzo elastyczny i potrafi wiele.
    Co do postu - jest to na tyle niewielka zmiana, ze nie robilbym szumu wokol tego :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości