Krzywizna soczewki
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 23 czerwca 2008, 02:06

    Rzeczywi?cie, dopiero od 0,75 cyl koryguje si? soczewkami torycznymi , w przypadku mniejszego astygmatyzmu, tak jak u Ciebie, zwyk?e, sferyczne powinny jednak da? rad?, oczywi?cie te nowego typu (kt??re dosta?e?). Czasem potrzeba nawet 2 tyg,?eby oko si? przyzwyczai?o do soczewki :spoko:
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 23 czerwca 2008, 09:21

    rozumiem, dzi?ki za wyja?nienia, jakby co to b?d? tu pisa? o swoich problemach :tak:
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 czerwca 2008, 14:34

    O ma?ych, soczewkowych rado?ciach te? mo?esz pisa? :) A widzisz, dosta?e? 8,4.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 23 czerwca 2008, 15:29

    Malla pisze:A widzisz, dosta?e? 8,4.
    a wiem, ze mam 7,9...
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 czerwca 2008, 17:38

    To krzywizna fizjologiczna rog??wki, a nie soczewki. Ja mam mi?dzy 7,1 a 7,5, nie pami?tam ile dok?adnie, ale ma?o.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 23 czerwca 2008, 19:45

    czyli wychodzi jednak na moje, uniwersalne dobre na wszystko :P
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 czerwca 2008, 21:42

    Nie, nie ma uniwersalnych soczewek. Nale?y to odr???ni? od rozk?adu krzywizn w populacji. 60% ludzi mo?e mie? dobrane soczewki 8,6, ale to nie oznacza, ?e b?dzie im pasowa? 8,4 czy 8,7, wcale nie s? uniwersalni. Ja nie mog? nosi? wi?kszych ni? 8,4.
  • kropa75
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 26 czerwca 2008, 13:50
    Lokalizacja: Gliwice

    autor: kropa75 » 26 czerwca 2008, 14:00

    Im d?u?ej czytam o tych promieniach tym bardziej mnie skr?ca. ;)

    Ludziska, powiedzcie mi prosz? jak to jest z tymi krzywiznami. Czy krzywizna musi by? taka sama w ka?dej firmie, je?li taka sama jest ?rednica??

    Nosz? J&J Oasys 8,4 14mm. Chc? je zmieni? na kwartalne B&L i tu mam problem... Lekarz nie chce mi ich dobra? (dostaje gratisy z J&J i koszt??w w postaci doboru soczewek, za kt??re p?aci nie zamierza ponosi?), podobnie w innych gabinetach, standardowo dobieraj? J&J. :/

    Chcia?am kupi? B&L Soflens38 8,4 14mm ale spotka?am si? z opini?, ?e soczewkom Johnsona o krzywi?nie 8,4 odpowiada Soflens38 o krzywi?nie 8,7 albo Soflens59 o krzywi?nie 8,6.

    Wiecie co? na temat r???nych krzywizn r???nych firm?? :help:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 czerwca 2008, 15:24

    kropa75 pisze:Czy krzywizna musi by? taka sama w ka?dej firmie, je?li taka sama jest ?rednica??
    oczywiscie ze nie, bo jak - moze nie doczytalas albo zapomnialas - material z jakiego wykonana soczewka jest, rowniez ma znaczenie - bardziej sztywna, bardziej elastyczna - to tez ma wplyw na komfort noszenia i dopasowanie soczewki...
  • kropa75
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 26 czerwca 2008, 13:50
    Lokalizacja: Gliwice

    autor: kropa75 » 26 czerwca 2008, 16:39

    LEMUR pisze: oczywiscie ze nie, bo jak - moze nie doczytalas albo zapomnialas - material z jakiego wykonana soczewka jest, rowniez ma znaczenie - bardziej sztywna, bardziej elastyczna - to tez ma wplyw na komfort noszenia i dopasowanie soczewki...
    A kto? mi w og??le powie jak si? maj? J&J Oasys do B&L Soflens38, czy nigdzie si? tego nie dowiem? Bo zmierzy? nie zmierz?, nie mam gdzie. :(
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 26 czerwca 2008, 19:16

    Kole?anka mi m??wi?a, ?e jej lekarz w?a?nie tak powiedzia? - "Johnsony 8,3 to jak u innych producent??w 8,7". Wydaje mi si? to bezsensowne, bo niby na jakiej podstawie? Johnsony 8,7 by?yby tak gigantyczne, ?e niewielkiemu procentowi u?ytkownik??w by pasowa?y i przestaliby je w og??le produkowa? ze wzgl?du na nieop?acalno??! M??j ostatni lekarz powiedzia?, ?e jak chc? zmieni? soczewki, mam sobie kupi? max.8,4 u niego lub gdzie indziej i koniecznie przyj?? do niego na przymiark?. Kontrole s? bezp?atne, wi?c to nie kwestia sztucznego nabijania ruchu w gabinecie. Ewidentnie wskazywa?, ?e powy?ej pewnej warto?ci, niezale?nie od firmy, nie mog? stosowa?.
  • Karola24
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 20:33
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Karola24 » 27 czerwca 2008, 16:30

    By?am ostatnio u okulisty i da? mi do wypr??bowania acuvue oasys, gdzie mam krzywizne 8.4 a zawsze nosi?am frequency 55 z krzywizn? 8.6 i troche si? przerazi?am, ?e to soczewka b?dzie za ciasna i co? mo?e by? nie tak :smutny: ,ale po przeczytaniu tego forum troche si? uspokoi?am.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 27 czerwca 2008, 16:49

    Karola, a czy lekarz ogl?da? je na Twoich oczach? To podstawa zmiany modelu. Nie chc? wywo?ywa? paniki, ale bez tego nie uzyskasz pewno?ci.
  • Karola24
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 20:33
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Karola24 » 27 czerwca 2008, 20:03

    No w?a?nie nie ogl?da? i chyba nie ma zamiaru. Powiedzia? ?ebym do niego przysz?a jak nie b?d? mi odpowiada?. To chyba troche nieodpowiedzialne podej?cie do pacjenta, bo sama sobie nie stwierdze czy dobrze le??.
  • monixon20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 21 lipca 2008, 19:39
    Lokalizacja: BB

    autor: monixon20 » 21 lipca 2008, 19:54

    Czesc mam taki dylemat. Bylam niedawno u okulisty i dostalam soczewki acuvue 2tyg -1,5 na kazde oko.Jednak mam astygmatyzm w prawym,a bardzo chcialam nosic dlatego mi dala ta normalna na prawe oko. Zam??wi?am ju? sobie ta poprawn? i czeka?a na mnie w salonie a? przyjad? do Polski. No i dzisiaj przysz?am na za?o?enie i okaza?o si? ?e troch? opada ta prawa (krzywizna za du?a czy co? w tym stylu) a ta lewa lezy idealnie. Okulistka powiedzia?a ze nie produkuj? mniejszych krzywizn z tego rodzaju soczewek w tej firmie i ?ebym ponosi?a sobie przez te 5 dni i przysz?a do kontroli. Powiedziala jeszcze ze jak bedzie z?a to sa jeszcze jakies innej firmy gdzie u wiekszo?ci pacjentow sa lepiej tolerowane, ale nie mozna zamowic probnej tylko komplet od razu. Generalnie nie czuje zadnego dyskomfortu tylko jest troche widoczna ta soczewka podczas gdy lewa w ogole. Czy bezpiecznie moge nosic ta co mam teraz czy lepiej zamowic z tej innej firmy (powiedziala ze w moim wieku -->20 lat lepiej nosic te cylindryczne acuvue). Kwestia jest jeszcze czas za 2 tyg wyjezdzam z Polski a musze jak najszybciej zlozc zamowienie zeby je wziasc ze soba. Prosze o rade DZIEKI
    MONIX X
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 lipca 2008, 15:13

    W jakim sensie "widoczna"? ?rednica jest wi?ksza o p??? milimetra, nie powinno by? to widoczne go?ym okiem, podobnie jak r???nice w krzywi?nie (co nie znaczy, ?e dla oko tego nie czuje). Niestety, toryczne maj? du?e krzywizny (Twoja ma 8,6, a sferyczna zapewne 8,3). Jestem w podobnej sytuacji (co wida? po opisie), wi?c lekarz zwi?kszy? mi moc soczewki sferycznej na astygmatycznym oku jako ekwiwalent, zawsze to co?... Jak du?? masz moc cylindryczn?? Je?li zmiana firmy nie pomo?e, rozwi?zaniem jest dob??r indywidualny, np. Air Optix (s? to soczewki kwartalne, osobno zamawiane, wi?c niedost?pne w sklepach, za to z szerokim wyborem parametr??w).
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 30 lipca 2008, 16:25

    Malla pisze:np. Air Optix (s? to soczewki kwartalne
    dokladniej AIR OPTIX INDIVIDUAL

    AIR OPTIX to nazwa rodziny soczewek silikonowo-hydrozelowych w firmie Ciba Vision, zeby nie bylo ze ktos zrozumie ze Air Optix (w tym nowa Aqua) to soczewki kwartalne :P
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 lipca 2008, 16:34

    Dok?adnie. Opis parametr??w dost?pny na stronie producenta.
  • martuś
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 31 sierpnia 2008, 11:47
    Lokalizacja: Â???dÂ?

    autor: martuś » 02 września 2008, 12:32

    czy krzywizna soczewki mo?e miec wp?yw na jakosc widzenia? Moje soczewki sa wygodne i nie czuje zadnego dyskomfortu nosz? cje ale z bliska widze w nich niezadobrze-obraz jest rozmazany. Czy przyczyna moze by? za? krzywizna lub zle dobrane inne parametry soczewek-np ?rednica? - Mam soczewki dopiero od tygodnia i nie orientuje sie zupe?nie w tej kwestii.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 02 września 2008, 12:35

    hej Martu?!
    mam podobne problemy z soczewkami i na razie wszyscy jako? to zbywaj? na rozleniwienie akomodacji i twierdz? ?ebym ?wiczy? oko. Generalnie rzadko nosze soczewki, kiedy mi pasuje tak?e nie robi? nic z tym, ale jest to dla mnie dziwne.
    Wydaje mi si?, ?e krzywizna nie ma tu nic do rzeczy, cho? mam uniwersaln? krzywizn? a jakie? odst?pstwo do normy mam.
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 02 września 2008, 16:30

    Wydaje mi si?, ?e gdyby to by?a kwestia krzywizny, tak?e do dali ?le by by?o wida? oraz w trakcie mrugania. Mia?am ju? znacznie za du?y promie? i nie rzutowa? na ostro??, nawet podczas mrugania, odczuwa?am go za to mocno w komforcie.
  • annanna
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 30 września 2008, 16:46
    Lokalizacja: Qtno

    autor: annanna » 30 września 2008, 16:57

    prosz? o pomoc :papa:
    u?ywam soczewek Iwear
    BC 8.4
    DIA 14.4
    SFERA -1,25 (oba)

    nigdy nie u?ywa?am innych

    chcia?abym zakupi? soczewki kolorowe ale NIE Z TEJ FIRMY

    1.czy bez wzgl?du na firm? mam szuka? soczewek o parametrach 8.4/14.4 ?
    2.jakiej firmy kolorowe soczewki polecacie? :aniolek:

    nie chcia?abym ponownie udawa? si? na badania gdy? nawet nie wiem jak? firm? wybior?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 września 2008, 17:59

    Inaczej m??wi?c, masz soczewki Precision UV Ciba Vision (iWear to nazwa stworzona na potrzeby sieci salon??w, kt??re je sprzedaj?), z tej firmy bardzo fajne s? kolorowe Freshlooki... Klikaj?c tutaj, mo?esz pobra? przewodnik po tym rodzaju soczewek, z uwzgl?dnieniem naturalnego koloru oczu. W przypadku jasnych oczu fantastycznie wygl?daj? soczewki nie sztucznie zmieniaj?ce, ale podkre?laj?ce kolor oczu.

    To nie Ty wybierasz soczewki, tylko Twoje oczy, dlatego na dob??r powinna? uda? si? do lekarza, kt??ry zajmuje si? tak?e kolorowymi (niekt??rzy ich nie uznaj?, bo nie s? zbyt zdrowe) i pracuje przy salonie, kt??ry oferuje produkty co najmniej 2 firm. Absolutnie nie mo?esz sama sobie wybra? soczewek! W przypadku kolorowych, opr??cz komplikacji i chor??b oczu, najcz??ciej wyrzuca si? kas? w b?oto, bo efekt nie ten, ?renica wystaje, naturalny kolor nie do ko?ca przykryty, uk?adaj? si? inaczej na oku, przez co wygl?daj? krzywo itp.

    Przyk?ad: do tej pory nosi?am soczewki Oasys J&J o krzywi?nie 8,4 i ?rednicy 14,0. Teraz mam dla testu Surevue tej samej firmy o identycznych parametrach i s? wyczuwalnie inne, zauwa?alnie lu?niejsze.
  • thatsall
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 05 października 2008, 14:22
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    autor: thatsall » 05 października 2008, 14:33

    Mam pewien problem, korzystam z soczewek UV Ciba Vision (iWear) o mocy L: -0,5 i R: -0,5 i parametrach BC=8,4 DIA=14,4 i nie mog? znale?? innych soczewek o tych samych parametrach. Czy mog? u?y? soczewek o parametrach nieco zmienionych? Czy musz? by? dok?adnie takie? Poza tym Pani okulistka powiedzia?a, ?e to lewe oko jest -0,75, ale ona mi nie da takiego cylindra czy co? takiego (jestem kompletnym laikiem), bo mi si? tylko wzrok pogorszy. Czy to prawda? Czy po prostu [nazwa - regulamin] nie chcia? sprzeda? jednej takiej soczewki, a drugie takiej?
    CZekam na odpowied?. I jeszcze jedno: Po za?o?eniu soczewki 0,5-1 mm za t?cz??wk? wida? nieco szar? obr?cz (granic? soczewki), jest to widoczne przy nieco bli?szym przypatrzeniu si?. Czy to mo?liwe?
    Ostatnio zmieniony 05 października 2008, 22:41 przez thatsall, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 października 2008, 22:47

    Mo?esz u?ywa?, ale jedynie po konsultacji z lekarzem, kt??ry Ci odpowiednie dobierze. Soczewki dobiera si? ka?d? indywidualnie, nie mo?na powiedzie?, ?e skoro ta Ci pasuje, to podobna parametrami b?dzie pasowa? r??wnie?.

    Nie wiem o co chodzi?o okulistce z lewym okiem. Je?li masz ma?y cylinder, to faktycznie takie nie s? produkowane, bo nie ma takiej potrzeby (wystarczy modyfikacja sfery), ale nie mo?na dobiera? ni?szej mocy ni? powinna by? tylko dlatego, ?e oko si? rozleniwia czy przyzwyczaja, bo to jest bzdura, zwyk?e bull shit...

    Soczewka mi?kka musi wystawa? poza t?cz??wk?, bo musi przykrywa? r?bek rog??wki.
  • thatsall
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 05 października 2008, 14:22
    Lokalizacja: Â?lÂ?sk

    autor: thatsall » 06 października 2008, 14:55

    dzi?ki, znalaz?em soczewki o tych samych parametrach, ale o innej nazwie (firma ta sama, nazwa: Precision UV). Maj? dok?adnie takie same parametry, ??cznie z uwodnieniem. Czy takich mog? u?ywa??

    Czyli uwa?asz, ?e to jedno oko gorzej widz?ce powinno mie? -0,75 i lekarka pope?ni?a b??d czy te? posz?a na plus firmie? :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 października 2008, 15:25

    thatsall pisze:czy te? posz?a na plus firmie?
    powinno sie zawsze isc na PLUS (na korzysc) w strone klienta, jezeli chodzi o komfort widzenia.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 06 października 2008, 18:40

    A jakie mia?e? wcze?niej, przecie? nie istniej? soczewki "UV Ciba Vision"? Czy to nie przypadkiem te same?
  • gałka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 13 października 2008, 15:02
    Lokalizacja: Wa-wa

    autor: gałka » 13 października 2008, 15:18

    slyszalam opinie, ze przed kazda zmiana soczewek powinno sie skonsultowac ja z okulista, bo nie kazde soczewki nadaja sie dla kazdego.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 października 2008, 16:08

    ga?ka, i bardzo dobrze s?ysza?a?. Gdyby ka?dy s?ucha? tego, co do niego m??wi?... Nosisz soczewki?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 20 gości