ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Pierwsze okulary minusowe u 11-latki
  • angelaang
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 12 października 2023, 22:38

    Pierwsze okulary minusowe u 11-latki

    autor: angelaang » 02 kwietnia 2024, 12:48

    Mam kilka pytań odnośnie noszenia okularów u 11-latki.

    Od ponad trzech tygodni córka chodzi w pierwszych okularach. Optyk przepisał jej szkła -2,25 D / -2 D. Wybrałyśmy duże metalowe oprawki. Widzi w okularach bardzo dokładnie, zakłada je rano i zdejmuje wieczorem. Zastanawia mnie jednak kilka kwestii:

    1. Czy to normalne że w niektóre dni po kilku godzinach noszenia okularów czuje, że oczy są zmęczone i musi na chwilę zdjąć okulary? A gdy zdejmie okulary wszystko przez kilka minut wydaje jej się mgliste, rozmazane i "prawie nic nie widzi"?

    2. Po miesiącu noszenia okularów zauważyła, że wzrok jest gorszy niż wcześniej - np nie mając założonych okularów i siedząc na fotelu nie jest w stanie przeczytać napisów z kalendarza, które jeszcze miesiąc wczesniej czytała. Pomaga tylko mocne mrużenie oczu. Nawet pójście do sklepu bez okularów to teraz dla niej dyskomfort - a jeszcze nie tak dawno radziła sobie bez problemu. Czy w koszty noszenia okularów jest wpisane więc pogorszenie wzroku?

    3. Dopłaciłam za filtr uv który miał sprawić, że oczy nie będą się tak męczyły podczas korzystania z ekranów (dodam, że spędza przed nimi sporo czasu). A tymczasem, gdy długo ogląda filmy na telefonie albo czyta ebooki w tych okularach to czasami męczą się jej oczy.

    4. Czy to prawda, że pierwsze okulary powinno się zakładać tylko do tablicy w szkole? A dopiero po przyzwyczajeniu oczu korzystać z nich na stałe? Tak słyszałam od koleżanki. Czy popełniłyśmy błąd?


    Przepraszam za może długie i szczegółowe pytania, ale kompletnie nie mam doświadczenia w temacie. Liczę na jakąś podpowiedź.

    Z góry dziękuję
    Angelika
  • angelaang
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 12 października 2023, 22:38

    Re: Pierwsze okulary minusowe u 11-latki

    autor: angelaang » 18 kwietnia 2024, 10:13

    Po drugim niezależnym badaniu okazało się, że obecne szkła są trochę za mocne, jak to określono "na wyrost". Na nowej recepcie są teraz parametry:

    -1,75 D / - 1,75 D

    Musimy więc zamówić nowe okulary, a do obecnych córka ma wrócić po wakacjach (ponieważ wada najprawdopodobniej jeszcze urośnie).
    Niestety jest to wydatek, więc tym razem będą to tańsze oprawki z podstawowymi szkłami.

    Czy można reklamować nieprawidłowy pomiar zwroku u optyka? Za pierwsze okulary zapłaciłam 1500 zł.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Pierwsze okulary minusowe u 11-latki

    autor: mexx » 19 kwietnia 2024, 10:32

    Obiecywałem, że mój ostatni post na tym forum jest ostatnim, ale tu chodzi o dziecko i pomyślałem, że może jednak moje uwagi pomogą w uniknięciu problemów z korekcją w przyszłości.
    Informacje z 2.04. od razu sugerowały zbyt mocne szkła (zbyt ujemne). W takich przypadkach, dla uzyskania ostrego obrazu uruchamiana jest akomodacja (pogrubienie soczewki wewnątrz oka, powodujące wzrost mocy oka w kierunku dodatnim). Po kilku godzinach noszenia takich soczewek, po zdjęciu okularów przez pewien czas utrzymuje się to pogrubienie soczewek wewnątrz oka i wada (krótkowzroczność) jest zwiększona. Z czasem soczewka wraca do swojej grubości i widzi się nieco lepiej, tak jak pozwala na to rzeczywista wada. Taka sytuacja jest niedobra, szczególnie u dzieci, bo pogrubienie soczewki może się utrwalić i krótkowzroczność (sztucznie wywołana) będzie większa niż rzeczywista wada. Ta dodatkowo uruchamiana akomodacja powoduje również większy wysiłek podczas obserwacji bliskich przedmiotów i niedopasowanie ustawienia oczu do odległości przedmiotu podczas czytania. Z pewnością może to mieć udział w zmęczeniu oczu podczas czytania.
    Przy badaniu krótkowzrocznych dzieci trzeba bardzo uważać, bo one mają dużą zdolność do akomodacji i dość łatwo mogą nieświadomie „oszukać” podczas badania. Czy badający da się „oszukać” zależy od jego doświadczenia i uwagi podczas badania.
    Czasem dobrze jest samemu sprawdzić jak to jest z mocą szkieł. Takim „grubym testem” jest test czerwono zielony. Jest o tym sporo, wystarczy wpisać w przeglądarkę, albo np. tutaj
    https://kwejk.pl/obrazek/3579219/test-c ... elony.html
    Łatwo go zrobić, wystarczy na slajdzie prezentacji zrobić sobie takie czarne znaki (mogą być np. pojedyncze kółka) i w zaciemnionym pomieszczeniu, z odległości 5-6 m sprawdzić w okularach każdym okiem oddzielnie (nie zamykając, ale zasłaniając drugie) i obuocznie na którym polu znaki są bardziej czarne, jak na zielonym, soczewki za mocne (zbyt ujemne); na czerwonym zbyt słabe. Powinny być tak samo czarne na obu polach (ewentualnie lekko bardziej czarne na czerwonym). Test jest bardzo „gruby” i nie wolno na jego podstawie decydować o prawidłowości korekcji, ale pewną wskazówką do ewentualnego ponownego badania może być. Test powinien być na całej powierzchni, tak aby na monitorze nie było białego pola (musi być ciemno).
    Oddzielna sprawa to blokowanie światła niebieskiego. Coraz częściej można spotkać doniesienia, które sugerują, że szkodliwość światła niebieskiego, to bardziej marketing, niż rzeczywistość, np. tutaj
    https://leksykon.com.pl/okulary-filtruj ... tykul.html
    lub
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29044670
    „Stwierdzamy brak wysokiej jakości dowodów przemawiających za stosowaniem soczewek okularowych BB w populacji ogólnej w celu poprawy sprawności widzenia lub jakości snu, złagodzenia zmęczenia oczu lub zachowania zdrowia plamki żółtej.”
    albo tutaj
    https://www.opticianonline.net/features ... before-goc
    Jak jest naprawdę? Czas pokaże, ale nikt świadomie nie zrezygnuje z ich stosowania, bo może jednak pomagają, a ewentualnych negatywnych skutków odległych nie da się już cofnąć.
    Jeżeli obecne szkła są dobre, to raczej nie wróci do poprzednich, bo jest nie tylko inna moc, ale również różna moc dla każdego oka. Jeżeli nie ma różnicy, to raczej już jej nie będzie. Koszty źle dobranych soczewek pokrywa oczywiście badający. Oprawka nie musi być zmieniana. Wystarczy wymienić soczewki, jeżeli wielkość oprawki pozwala na prawidłowe ich centrowanie. Jeżeli nie, tzn., że również oprawa była źle dobrana i optyk powinien ją wymienić/zwrócić kasę. Badanie i wykonanie okularów najlepiej wykonać zawsze w tym samym zakładzie. Nie ma wówczas problemu kto i za co odpowiada.
    Przekorygowanie lub niedokorygowanie raczej zwiększa szanse na wzrost wady, więc okulary na ogół trzeba nosić zawsze. Oczywiście dobrze dobrane. Decyduje specjalista.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości