ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Widoczne Refleksy w szkłach z AntyRefleksem ZEISS
  • jarekhunter
    Posty: 0
    Rejestracja: 16 lipca 2014, 14:21
    Lokalizacja: Nowy Sącz

    Widoczne Refleksy w szkłach z AntyRefleksem ZEISS

    autor: jarekhunter » 26 lipca 2014, 23:20

    Witam
    Zakupiłem optyk wyrobił mi okularki na podstawie recepty.
    Z optykiem rozmawiałem że mają być z Anty refleksem wielowarstwowym.
    Zaproponował mi szkła ZEISS a w sumie szkła organiczne
    Powłoka jest widoczna ale refleksy również, tzn. gdy patrze okiem i przez okulary to nic się nie zmienia jeśli chodzi o smugi wydobywające się ze świateł itp.
    Przykładowe zdjęcia:
    Obrazek
    oraz
    Obrazek

    Widzę oczami bez okularów jak i w okularach cały czas w taki sposób jak bez powłoki.
    Czyli mam odbicia, pręgi(promienie ze świateł, słońca itp).

    Reklamowałem okulary, dostałem odpowiedź że okulary są wyrobione według recepty z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną i ekspertyza nie wykazała by coś było z szkłami nie w porządku.

    Jak mogę podważyć ich durną ekspertyzę ??.
    Czy zajmuje się ktoś ekspertyzą takich szkieł w okularach ??
    Denerwuje mnie strasznie fakt, że zapłaciłem specjalnie więcej by coś mi służyło a szpecę z ZEISS wciskają kit, to chyba pierwszy i ostatni raz zakupiłem takie badziewia.

    Doradźcie mi co mogę z tym problemem zrobić?
    Opisałem im że uciążliwe jest dla mnie głównie prowadzenie samochodu w nocy, ponieważ gołym okiem widzę promienie wydobywające się z reflektorów jak również jak ubiorę okulary to refleksy które widzę nie zmieniają się.

    Dziękuję serdecznie za pomoc.
    Pozdrawiam.

    P.S - jestem z Nowego Sącza. Dziękuje
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 lipca 2014, 23:30

    a to zerowki / okulary bez mocy?
  • jarekhunter
    Posty: 0
    Rejestracja: 16 lipca 2014, 14:21
    Lokalizacja: Nowy Sącz

    autor: jarekhunter » 26 lipca 2014, 23:40

    Oko prawe:
    Sfera +0,75
    Cylinder -1,5
    Oś 175

    Oko lewe:
    Sfera -
    Cylinder -1,0
    Oś 175

    Dzięki serdeczne za pomoc.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    Re: Widoczne Refleksy w szkłach z AntyRefleksem ZEISS

    autor: MZ » 27 lipca 2014, 15:17

    jarekhunter pisze: Widzę oczami bez okularów jak i w okularach cały czas w taki sposób jak bez powłoki.
    Czyli mam odbicia, pręgi(promienie ze świateł, słońca itp).
    Czegoś nie rozumiem. Powłoka antyrefleksyjna likwiduje (redukuje) odbicia od powierzchni SOCZEWEK. Jeśli ktoś widzi smugi i refleksy BEZ OKULARÓW to znaczy, że przyczyną jest co innego niż odbicia od powierzchni soczewek i żadna powłoka antyrefleksyjna na to nie ma wpływu. Obawiam się, że to mogą byćc problemy z rogówką / suche oko albo początki zaćmy.
  • jarekhunter
    Posty: 0
    Rejestracja: 16 lipca 2014, 14:21
    Lokalizacja: Nowy Sącz

    autor: jarekhunter » 27 lipca 2014, 16:58

    A czy to normalne że jeśli robię sobie zdjęcie kamerka umieszczoną na monitorze.
    Monitor LCD włączony to na zdjęciu widać odbicie ekranu ? Czy to nie refleks ?
    Powinienem widzieć oczy prawie jak by szkieł nie było ponieważ światło sie od nich nie odbija.
    Niestety na szkłach widze odbicie ekranu.
    Dzięki za pomoc
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 lipca 2014, 10:16

    tak, czysta fizyka optyczna, kat padania = katowi odbicia. Bez powloki antyrefleksyjnej oprocz odbitego obrazu beda odbicia wewnetrzne w soczewce.

    Czy jezeli spojrzy Pan na swoje okulary to odbite swiatlo biale jakie pada na soczewki ma jaki kolor? bialy czy np. zielone? Jezeli inne niz biale tzn ze jest powloka antyrefleksyjna, chyba ze zakupil Pan np. powloke JZO bezbarwna (mystic)

    Odnosnie obserwowania nocnego w i bez okularow - to jak sugerowal MZ.


    edit: teraz doczytalem, ze soczewki zeiss a nie jzo.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 28 lipca 2014, 10:54

    Opisałem im że uciążliwe jest dla mnie głównie prowadzenie samochodu w nocy, ponieważ gołym okiem widzę promienie wydobywające się z reflektorów jak również jak ubiorę okulary to refleksy które widzę nie zmieniają się.
    Rozumiem, że porównuje pan obrazy widziane z wnętrza samochodu.
    J
    eśli ktoś widzi smugi i refleksy BEZ OKULARÓW to znaczy, że przyczyną jest co innego niż odbicia od powierzchni soczewek i żadna powłoka antyrefleksyjna na to nie ma wpływu.
    Absolutna racja. Jeżeli pan siedzi w samochodzie, to rozproszenie, odbicie światła następuje na szybie samochodu i pana okulary równie dobre będą bez antyrefleksu, a w każdym razie prawie tak samo dobre. Ludzie dają się nabierać, jak z antyrefleksem do komputera. Jak każde pozostawienie samochodu na ulicy skutkuje wciskaniem reklam za wycieraczkę przedniej szyby, co odbija się później nieprzyleganiem wycieraczki do szyby i rozmazywaniem brudu po całej powierzchni szyby, to antyrefleks na soczewkach okularowych pomoże jak umarłemu kadzidło.
    Bez powłoki antyrefleksyjnej oprócz odbitego obrazu beda odbicia wewnetrzne w soczewce.
    Prawda, tylko producenci mówią, że ich antyrefleks jest super i redukuje odbicie od powierzchni o nawet 99,8%. Czy te 0,2% resztkowego odbicia (z 4% to będzie ok. 0,08% czyli ok. 0,0008 części światła padającego) da taki wyraźny obraz przedmiotów na powierzchni soczewek? Może tak, a może to jednak nie jest 99,8%?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 28 lipca 2014, 12:42

    Jeżeli pan siedzi w samochodzie, to rozproszenie, odbicie światła następuje na szybie samochodu
    Nie zwróciłem uwagi na ten fragment.
    Bardzo prawdopodobne, że efekty, o których Pan pisze powstają z powodu mikrorys i brudu rozwleczonego wycieraczką na szybie samochodowej. Zwłaszcza takie "wąsy" wokoło odległych źródeł światła sa typowe dla mikrorys powstających przez przetarcie powierzchni szkła (np. szyby, albo okularów) czymś szorstkim, np. brudną ściereczką.
  • jarekhunter
    Posty: 0
    Rejestracja: 16 lipca 2014, 14:21
    Lokalizacja: Nowy Sącz

    autor: jarekhunter » 28 lipca 2014, 12:53

    Dzięki panowie, dziwne jest to ale niestety, nawet gdy patrze na halogen oczami(bez okularów) w biały dzień z daleka to widzę cienkie paski do okoła(promienie) - parę lat temu miałem również taki dziwny problem z wzrokiem że jak wysiadłem powiedzmy z autobusu a światło na latarniach było zaświecone to aż mi się łzy lały tak mnie to zaślepiało.
    Byłem u okulisty zapisała mi krople, ale efektu żadnego nie widziałem.
    Czy ten efekt nie jest spowodowany np. rzęsami ?
    Światło odbija się gdy przesłaniają oczy, muszę obadać to w nocy.
    Nigdy nie zwracałem na to uwagi, sądziłem że to normalne zjawisko.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości