ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Studium Optometria UM Poznań
  • ujutno
    Pomocna Dłoń
    Pomocna Dłoń
    Posty: 0
    Rejestracja: 12 września 2013, 14:04
    Lokalizacja: Poznań

    Studium Optometria UM Poznań

    autor: ujutno » 23 września 2013, 14:15

    Witajcie,

    Nie po raz pierwszy zadaję pytanie o testy kwalifikacyjne na podyplomową optometrie. Byłabym wdzięczna za odpowiedzi osób, które takie testy zdawały i który kończyły optometrie na Medycznym w Poznaniu.
    Mailowałam z Panią z katedry by ustalić jaki zakres materiału obowiązuje. Dostałam odpowiedź, że rozszerzony z fizyki i podstawowy z biologii. Zakres rozszerzony z fizyki to nie są podstawy optyki geometrycznej, a obszerny dział optyki geometrycznej a także optyka fizyczna. Szczerze powiem, że bardzo się tych testów obawiam. Jestem mgr biologii eksperymentalnej więc drugi zakres testu mnie nie przeraża.
    Moje pytania:
    - Czy na teście są obszerne zadania do obliczania? Trzeba mieć kalkulator i tablice?
    - Czy test w znacznym stopniu to teoria czy zadania?
    - Ile osób w poprzednich latach zdawało ten test, jakie było zainteresowanie studiami?
    - Po co są te wykłady przed testami? Myślałam, że one odbywają się na tydzień, dwa przed egzaminem (wtedy to miałoby sens). Tymczasem na wykładzie dowiem się jedynie czego się nie nauczyłam i czego już nie zdążę nadrobić...?
    - A samo studium? Czy ktoś kto nie miał styczności z tematyką jest w stanie spokojnie ogarnąć materiał? Czy studia należą do trudnych? Ile osób przyjmują i ile kończy?

    Dziękuję za każdą odpowiedź.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 września 2013, 14:59

    nie mozna miec pomocy na stole podczas pisania egzaminu - kartka i dlugopis
    ilu konczy? na stronie http://optometria.amp.edu.pl/studium.htm u dolu jest napisane dla danego rocznika. Maksymalnie sale licza po 30osob
    odnosnie ogarniecia materialu. jak z kazdym - jak ktos to lubi, chce poznac i sie przylozy to tak. jezeli bedzie od egzaminu do egzaminu to moze byc ciezko - ale to jak z kazdym tematem.

    czesciowo opisane tutaj
    viewtopic.php?t=1824
  • ujutno
    Pomocna Dłoń
    Pomocna Dłoń
    Posty: 0
    Rejestracja: 12 września 2013, 14:04
    Lokalizacja: Poznań

    autor: ujutno » 24 września 2013, 19:28

    Czyli test z optyki nie zawiera zadań trudnych do wyliczenia? Jakie są to zadania? Jakiego typu?
    Pytałam też o to czy test jest głównie z teorii czy większość to zadania (wymagające liczenia)?
    Widziałam liczby osób kończących studia. Pytałam też o zainteresowanie studiami. Ile osób zdawało testy?
    I same wykłady? Po co one są. Wykładane treści będą na teście? Tylko te wykładane?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 września 2013, 19:55

    skoro pytania mozna rozwiazac, policzyc w pamieci to nie sa trudne do wyliczenia
    jaki test? test wyboru. pytanie i jedna z czterech odpowiedzi prawidlowa - test jednokrotnego wyboru
    po co wyklady przed egzaminem wstepnym?
    z tych wykladow moze sie pojawic pytanie na egzaminie, poza tym to baza pogladowa co moze byc na egzaminie, ma za zadanie np. sprawdzic jak dana osoba przyswaja material przekazany slownie - ile z tego zapamietal. Lecz nie pojawiaja sie tam zadne informacje wybiegajace poza zadany material.
  • ujutno
    Pomocna Dłoń
    Pomocna Dłoń
    Posty: 0
    Rejestracja: 12 września 2013, 14:04
    Lokalizacja: Poznań

    autor: ujutno » 24 września 2013, 20:24

    Lemur, dziękuję za odpowiedzi.
    Czy mógłbyś jeszcze odpowiedzieć mi na dwa pytania z mojego poprzedniego postu?
    Pytałam o to czy test jest głównie z teorii czy większość to zadania?
    Widziałam liczby osób kończących studia. Pytałam o zainteresowanie studiami. Ile osób zdawało testy?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 września 2013, 20:29

    A jak mozna napisac test praktyczny z czesci biologii i ukladu czlowieka na podstawie ogolnym?
    z optyki juz predzej, wiec nieco teorii (definicji) lecz i zadan z geometrycznej. Wszystko jak napisalem wczesniej - test jednokrotnego wyboru (z 4 odpowiedzi wybierasz jedna)

    Pytan (nie pamietam dokladnie) - jest 30, po 15 z kazdego (biologia / optyka).

    Odnosnie ilosci chetnych kandydatow - prosze zapytac sie w Katedrze, nie znam ilosci osob startujacych na dane kierunki na danych uczelniach.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • ujutno
    Pomocna Dłoń
    Pomocna Dłoń
    Posty: 0
    Rejestracja: 12 września 2013, 14:04
    Lokalizacja: Poznań

    autor: ujutno » 21 września 2014, 17:17

    Tak jak pisałam na początku nie pytam o test z biologii.
    Nie oczekuję konkretnej też liczby kandydatów. Siedziałeś na sali, zdawałeś testy. Wiesz ile osób pisało dany test i ile się dostało na dany kierunek.

    Dziekuję za odpowiedzi.

    [ Dodano: 1 Październik 2013, 15:20 ]
    Testy są 11 października.

    [ Dodano: 11 Październik 2013, 19:34 ]
    Juz po testach.

    Odpowiem na pytania, które sama zadałam. I opiszę tak jak miałam nadzieję, że opisze to ktoś kto pisał te testy w poprzednich latach.

    Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczeło się o 11. Najpierw należało wpłacić opłatę egzaminacyjną (100zł) i potwierdzić ewentualną kopię dokumentów (jeśli, ktoś kopię wysyłał pocztą).
    O 12.15 zaczeły się wykłady pierwszy z biologii człowieka, drugi z optyki. Każdy po 2 godziny.
    O 16.15 egzamin testowy na rozwiązanie którego było 45 minut (test jednokrotnego wyboru, 25 pytań z biologii i 25 z optyki).

    Wykłady i test z biologii- Okazuje się że zakres materiału jest nie tylko z biologii człowieka, ale i biologii komórki. Wykład jest bardzo skrótowy. Przy uważnym wysłuchaniu wykładu można udzielić odpowiedzi na pytania w teście. Prowadzący podkreśla te zagadnienia, które się pojawiły. Ale by móc je zapamiętać trzeba mieć wiedzę podstawową. Zatem Biologia człowieka i biologia komórki zwierzęcej. I zdecydowanie "Było sobie życie" nie wystarczy...:)

    Wykład z optyki- Jestem laikiem. Przygotowywałam się podręczników z liceum i tylko w tym zakresie. Ale to za mało. Pojawiły się pojęcia, których w szkole średniej nie ma. I żałuję, że o tym nie wiedziałam. Np. 5 praw optyki geometrycznej (o prawie prostoliniowego rozchodzeniu się światła, niezależnego biegu promieni i zwrotnego biegu promieni nie ma mowy w liceum- niby łatwe ale tego nie było), wzór Kartezjusz, klin optyczny, reguła znaków, zbieżność, soczewki grube, przysłony, aberracja- astygmatyzm i kilka innych, których nie pamiętam. Zadania do wyliczenia są rzeczywiście proste. Szkoda, że niektórych zależności nie było w podręcznikach, a ja nie zapamiętam dokładnie wzorów z wykładu.
    Zatem z optyki- optyka geometryczna i falowa.

    W każdym razie jest to do przejścia. Tylko szkoda, że uczelnia nie określa dokładnego zakresu materiału.

    Osób piszących było około 60, na studium dostanie się 25-30 osób.

    [ Dodano: 13 Październik 2013, 20:56 ]
    Polecam podręcznik "Optyka kurs elementarny" Zając Nowak.
    Czytałam go pobieżnie. Teraz widzę, że przygotowanie z podstawowych zagadnień z tego podręcznika zagwarantowałoby sukces. Są tu opisane dokładnie te dodatkowe zagadnienia o których pisałam. Symbole i oznaczenia też są takie same jakimi posługiwała się pani prowadząca wykład z optyki. To ważne. Bo łatwiej później wszystko skleić i zapamiętać na wykładzie.

    [ Dodano: 16 Październik 2013, 11:21 ]
    O wynikach postępowania kwalifikacyjnego Uczelnia informuje listownie, można zadzwonić w połowie tygodnia i poznać nieoficjalne wyniki.

    Ja się dostałam! :)

    Pozdrawiam wszystkich czytających i życzę powodzenia tym którzy będą zdawać te testy w kolejnych latach.

    [ Dodano: 27 Luty 2014, 10:50 ]
    Witajcie,

    Wracając do kwestii najlepszego podręcznika z optyki powinniście korzystać z Optyki Sojeckiego. Ten podręcznik jest bardzo przystępnie napisany, wzory i ryciny z tego podręcznika pojawiają się na egzaminie wstępnym.

    Warto mieć tę książkę, przyda się w pierwszym semestrze.

    [ Dodano: 21 Wrzesień 2014, 14:58 ]
    Witajcie,

    Dostaję sporo prywatnych wiadomości z pytaniami. Na większość z nich odpowiedź jest w moich postach. Naprawdę więcej po roku od egzaminów nie pamiętam.

    Zatem jeśli chcecie dostać się na Podyplomową Optometrię na UM w Poznaniu:
    1. Do optyki uczcie się z Sojeckiego
    2. DOKŁADNIE słuchajcie wykładu prof. Miśkowiaka z biologii i róbcie szybkie notatki, później w przerwie przed egzaminem powtórzcie te zagadnienia, które się pojawiły na wykładzie. Tak jak pisałam - biologia komórki i biologia człowieka.

    Życzę wszystkim powodzenia! Tych którzy do mnie pisali, a im nie odpisałam przepraszam.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez ujutno, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości