ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
tablica do badania ostrości wzroku nadaje się ?
  • mashoni
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 31
    Rejestracja: 28 lutego 2010, 16:07
    Lokalizacja: Żywiec

    tablica do badania ostrości wzroku nadaje się ?

    autor: mashoni » 26 kwietnia 2013, 01:50

    Witam mam pytanie do kolegów po fachu, prowadze mały zakład i musiałem postarać się o badanie wzroku , czy na tej tablicy można badać z 4 metrów ? taka jest długość gabinetu i nie wiem czy optometrysta nie bedzie miał nic przeciw gdyz na tablicy jest informacja o dostosowaniu optotypów na odległość 3 i więcej metrów tzn. czy nie będzie ona zaniżać rzeczywistej ostrości badając z 4 metrów ?

    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 29 kwietnia 2013, 14:06

    Kazda tablica jest robiona pod okresona odleglsc i na takiej nalezy jej uzywac. Jesli zmieni Pan odleglosc badania to nalezy te wartosci przeliczyc. Druga sprawa, ze wiekszosc tablic, ktore mozna kupic jest zle zrobiona :) jesli nie jest Pan pewien czy tablica jest odpowiednia to prosze spytac optometrysty. Dla niego nie powinno to stanowic problemu. No chyba, ze zrobil kurs i tam tego nie uczyli...
    Adek
  • mashoni
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 31
    Rejestracja: 28 lutego 2010, 16:07
    Lokalizacja: Żywiec

    autor: mashoni » 03 maja 2013, 21:59

    Witam dziekuje za odpowiedź , doszedlem do tego ze optotypy powinny byc widziane pod katem 5 minut katowych a szczegoly pod katem 1 minuty za pomoca tangensa latwo wyliczylem odpowiednie wielkosci w mm. Problem mam tylko z jednym na niektorych tablicach jest podane z jakiej odleglosci dany rzad powinien byc widziany pod kątem 5 minut kątowych np z 5 m tablica zrobiona na 5 metrów visus 1.0 , na mojej tablicy niestety brak informacji o tym z jakiej odleglosci dany rzad powinien byc widziany jedynie nad rzedem widnieje visus 1/13 , 2/13 , 3/13 , 4/13 , itd. jak dojsc do tego z jakiej odleglosci emetropowe oko powinno czytac np. rząd 3/13 zeby optotypy w nim byly widziane pod kątem 5 minut ??
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 03 maja 2013, 22:31

    Proponuję zmierzyć suwmiarką optotypy w poszczególnych rzędach a potem policzyć.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 06 maja 2013, 20:33

    Latwiej jest dostosowac tablice do badania niz odleglosc (np. miejsce w ktorym stoi fotel). Optotyp powinien mieć 5,8 cm dla odleglości badania 4m (V=0,1). Moze Pan sprawdzic, ktory rzad jest najbardziej zblizony do tej wartosci. Mozna przeliczyc sobie wszystkie V.
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 15 gości