ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Rozbieżność w mocach, co dalej?
  • Almodis
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 22:18
    Lokalizacja: Katowice

    Rozbieżność w mocach, co dalej?

    autor: Almodis » 08 kwietnia 2013, 22:43

    Witam :)
    Mam 23 lata i krótkowzroczność jak i astygmatyzm przynajmniej na jednym oku.
    Od jakiegoś półtora roku nosiłam tylko jedną soczewkę na prawe oko -1,75 cyl. -1,25 oś 180*
    Ostatnio stwierdziłam, że warto się wybrać na kontrolne badanie i zobaczyć czy czasem mi się wzrok nie pogarsza (bo takie miałam wrażenie). Odwiedziłam jedną okulistkę, u której po walce ze szkiełkami doszłyśmy, w jakich mocach czuje się komfortowo (nawet kazała mi się w nich przejść i pytała czy mi się nic nie przybliża czy ma dobre kształty, czy nie kręci mi się w głowie itp) i tak zapisała mi (ku mojemu zaskoczeniu stwierdziła, że trzeba również skorygować lewe oko):
    OP: -1,75, cyl. -1,25, os 180* (czyli tak jak miałam)
    OL: -1,0
    Powiedziała, że te moce są identyczne jeśli chodzi o soczewki jak i okulary. Zamówiła soczewki próbne, na które właśnie czekam.
    Ale w międzyczasie poszłam do drugiego okulisty, zrobić wszelkie badania "medyczne" czyli sprawdzić ciśnienie oka itp (wszystko wyszło w porządku), ale przy okazji też pobawiła się szkiełkami i dała mi takie moce (ze wskazaniem na okulary):
    OP: -2,0 cyl.-1,5, oś 180*
    OL: -0.25
    I tutaj zgłupiałam bo jedna na lewe oko mówi -1, a druga -0,25. A wydaje mi się to spora różnica więc korzystając z okazji poprosiłam żeby ta druga okulistka podała mi jaką ja mam wadę, nie moc okularów tylko stricte wadę. Napisała mi na kartce bo tego wydruku od niej nie dostałam, mianowicie:
    wada OP: -2,5 -2,75 (jak mniemam to astygmatyzm) i jakieś niewyraźne oznaczenie 8*
    wada OL: -1,25

    Jak myślicie, która z nich była bliższa prawdy? :D Czy mam się udać do kolejnego okulisty?

    Bardzo proszę o pomoc :)
    Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2013, 23:44 przez Almodis, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 10 kwietnia 2013, 17:38

    A czy druga okulistka pokazala okulary probne? Jesli nie to moze sie Pani udac do optyka zeby pokazal okulary probne (do porownania 2 moce z 2 recept). Moze sytuacja sama sie rozwiaze. Tak czy inaczej kazdy specjalista bierze odpowiedzialnosc za to co zapisuje na recepcie wiec w razie problemow nalezy sie udac wlasnie do niego. Tak jak Pani napisala tylko pierwsza okulistka dala recepte wiec to jej bym uwierzyl.

    pozdrawiam
    Adek
  • Almodis
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 22:18
    Lokalizacja: Katowice

    autor: Almodis » 11 kwietnia 2013, 19:12

    Tak, ta druga pokazała okulary próbne. I dopasowując kolejne szkiełka, ja w pewnym momencie powiedziałam, że w sumie to nie widze różnicy między jednym a drugim szkiełkiem. To ona wtedy zadała mi pytanie jakie ja wole. W sensie "Czy woli Pani mocniejsze, czy słabsze?". Już miałam jej powiedzieć że to ona jest lekarzem i powinna zdecydować, ale już nic się nie odezwałam. No bo przecież jeśli nie widziałam zbytnio różnicy między jednym, a drugim szkiełkiem to chyba ona powinna zdecydować?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 12 kwietnia 2013, 01:02

    Heh, to bylo dobre. Na 100% nie kupiłbym okularów na podstawie recepty takiego okulisty. Ktore szkielko Pani woli: mocniejsze czy slabsze? To na pewno był okulista? Bialy kitel nie daje gwarancji :) (patrz --> Pani w zakladzie miesnym)
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości