ODPOWIEDZ Posty: 19 Strona 1 z 1
Okulary - dobór szkieł
  • alele
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 31
    Rejestracja: 04 października 2008, 19:41
    Lokalizacja: Polska

    Okulary - dobór szkieł

    autor: alele » 03 listopada 2012, 14:16

    Witam
    czy jest jakiś sposób, żeby przy wadzie -6,25D nie było widać że szkła są tak mocne?
    tzn. jak się patrzy frontalnie na takie szkła to tak jakby "obcinają" obraz...mozna cos z tym zrobić? (czy plastikowe szkła różnią się w tej materii od szklanych?)
    pozdrawiam
    Ostatnio zmieniony 03 listopada 2012, 21:00 przez alele, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 06 listopada 2012, 13:44

    "Obcinaja"? Nie do konca rozumiem, prawdopodopnie chodzi Panu o to, ze obraz sie zalamuje przy skroni patrzac z perspektywy rozmowcy. Z tym nie idzie nic zrobic (szklane nic nie zmienia). Soczewki mozna wykonac z roznych materialow. Im wyzszy wspolczynnik zalamania swiatla (indeks) tym ciensze beda soczewki. Przy okazji cienszy portfel :) Doskonalym sposobem jest rowniez wybor oprawy, ktora ma mozliwie najmniejsze (szerokosc) szkła.

    pozdrawiam
    Adek
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 listopada 2012, 14:28

    Czy chodzi o taki efekt jak u Prezydenta RP
    Obrazek
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • marwika
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 03 października 2012, 17:47
    Lokalizacja: Kraków

    autor: marwika » 07 listopada 2012, 12:49

    Adekboss1 pisze:"Obcinaja"? Nie do konca rozumiem, prawdopodopnie chodzi Panu o to, ze obraz sie zalamuje przy skroni patrzac z perspektywy rozmowcy. Z tym nie idzie nic zrobic (szklane nic nie zmienia). Soczewki mozna wykonac z roznych materialow. Im wyzszy wspolczynnik zalamania swiatla (indeks) tym ciensze beda soczewki. Przy okazji cienszy portfel :) Doskonalym sposobem jest rowniez wybor oprawy, ktora ma mozliwie najmniejsze (szerokosc) szkła.

    pozdrawiam
    Tak, wizualnie może będzie lepiej, ale biorąc pod uwagę ilość dioptrii (- 6,5) , to już niekoniecznie będzie fajnie jeżeli chodzi o pole widzenia.
    Sama mam sporo "minusów" i wiem jak mi utrudnia patrzenie węższa oprawa (a więc i węższe szkło przez które się patrzy).
    Na wprost wszystko OK, bo patrzymy przez szkło z daną mocą, ale patrzymy tez w dół i tu zaczynają się "schody" , bo wtedy patrzymy już raczej ... poza szkło, przy węższych, wąskich oprawkach.
    Piszę to wszystko, jako stary praktykant, jeżeli chodzi o noszenie szkieł z dużymi "minusami" :tak:

    Co do soczewek: szklane, jeżeli dobrze się orientuję, są wykonywane z większym indeksem (cieńsze) niż soczewki plastikowe.
    Soczewki plastikowe mają pewną granicę najwyższego indeksu.
    Nie pamiętam w tej chwili dokładnie, ale : max indeks dla plastikowych jest np. 1,73 a szklane dostepne są cieńsze , czyli z większym indexem np. 1,9 (mogłam się pomylić co do tego indexu w szklanych).

    Wiadomo,że każdemu zależy na tym, żeby dobrze wyglądać w okularach.
    Myslę, że dla zniwelowania np. grubości soczewek (szkieł) można poszukać oprawek z szerszymi zausznikami. Tzn. żeby były szersze w okolicy skroni ,tuszując tym samym grubość soczewki.
  • alele
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 31
    Rejestracja: 04 października 2008, 19:41
    Lokalizacja: Polska

    autor: alele » 07 listopada 2012, 21:01

    Dokładnie o to mi chodzi.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 12 listopada 2012, 15:01

    Tak, w szklanych mozna zrobic wiekszy index ale co to zmienia w tej kwestii? Soczewki beda ciensze przy skroni ale i tak bedzie widac co sie znajduje "za soczewka". Efekt widoczny na zdjeciu Lemura idealnie to ukazuje. Co do szerszych zausznikow to owszem zgadzam sie, ze jest to dobry sposob aby to ukryc. Jesli komuś nie wadza zauszniki oczywiscie a minusowcom czesto cos przeszkadza :)
    Adek
  • Monika34
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 listopada 2012, 09:35
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Monika34 » 29 listopada 2012, 09:48

    Witam. Ja zastanawiam sie nad doborem nowych soczewek. Slyszalam ostatnio o progresywnych i tak sie zastanawiam. Warto?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 29 listopada 2012, 13:16

    warto sprobowac, zwlaszcza ze w wielu miejscach w cenie badania, doboru i aplikacji oferowane sa wlasnie soczewki probne (miesieczne)
    Tylko umawiajac sie wazne jest aby dowiedziec sie na czym w danym miejscu polega dobranie... soczewki MUSZA byc zalozone na oko, musi Pani zostac nauczona, przeszkolona.

    ps. odnosnie soczewek kontaktowych jest inny dzial forum!
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Monika34
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 listopada 2012, 09:35
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Monika34 » 30 listopada 2012, 09:11

    Mialam na mysli soczeki okularowe. Czyli jest to kwestia przyzwyczajenia, ale dzialaja?
  • thewiz
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:40
    Lokalizacja: Polska

    autor: thewiz » 03 grudnia 2012, 21:09

    Również zależało mi na takim doborze oprawek, by efekt "pomniejszenia twarzy" był jak najmniej widoczny.

    Do wady -6,00 wybrałam takie oprawki:

    Obrazek

    Ich boki kończą się dokładnie po bokach mojej buzi. Zastanawiam się już, jak bardzo dramatycznie będzie to w ostateczności wyglądało...

    Optyk mówił o szkłach, które teoretyczne niwelują ten efekt, ale w niewielkim stopniu i wobec tak czy siak wysokiej ceny szkieł (pocienianie indeks 1,67) jego zdaniem nie było sensu w to inwestować...
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 07 grudnia 2012, 16:14

    Soczewki progresywne dzialaja :) to nie tylko marketing. Oczywiscie wszystko zalezy od tego czy takie Pani potrzebuje.
    Adek
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 14 lutego 2013, 09:41

    Racja,bez podania dokładniejszych informacji,ciężko tutaj cokolwiek powiedzieć- natomiast w kwestii samych soczewek progresywnych to jak najbardziej działają,zresztą świadczy o tym wiele pozytywnych opinii na różnych forach.
  • pillow
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 05 marca 2013, 07:28
    Lokalizacja: Szczecin

    Prosze o pomoc w wyborze szkla 1.53 Trivex...

    autor: pillow » 05 marca 2013, 08:04

    Witam,
    Nie zakladam nowego tematu,dolaczam sie do obecnego.Mam nadzieje,ze ktos z Panstwa to przeczyta (:
    Kilka dni temu mialem robione badanie wzroku,i beda to moje pierwsze okulary.Mam dylemat co do wyboru szkla okularowego z danej firmy.Chcialbym wykonac okulary na podstawie recepty.

    DAL
    OP: SPH -0,50 CYL -0,50 AX 80 PD 30,0
    OL: SPH -0,50 CYL -0,25 AX 60 PD 30,0

    Szperajac troche w internecie,kontaktujac sie z optykami jestem w 100% przekonany ze beda to soczewki 1.53 Trivex,tylko prosze mi powiedziec co wybrac z jakiej firmy? Cena/jakosc.W salonach,jak i sklepach internetowych ceny sa naprawde wygorowane..Link ponizej do oprawki,jesli mialoby to w czyms pomoc.

    http://www.bergman.pl/index.php/oferta/ ... etail.html

    *soczewki Szajna OPTIPLAST 1.53 Trivex z powłoką antyrefleksyjną DIAMENT AR
    *soczewki JZO 1.53 Trivex z powloka AR10 IDEAL MAX lub AR9 MYSTIC
    *soczewki Jai Kudo 1.53 Trivex z powloka STAYCLEAN EXTREME
    *soczewki HOYA PNX 1.53 (1.53 Trivex) z powloka Hi-Vision LongLife

    Z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie...
    Ostatnio zmieniony 05 marca 2013, 12:31 przez pillow, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 12 marca 2013, 16:41

    Witam,
    osobiście wybrałbym soczewki Hoya z Longlife'em. Dobra cena jak za Trivex i bardzo dobra jakość. Ewentualnie JZO ale beda drozsze. (przynajmniej powinny byc). Szajna i JK sa w takiej samej cenie jak Hoya a jakosc nieporownywalnie gorsza.

    Podsumowujac: HOYA
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 12 marca 2013, 18:08

    W salonach,jak i sklepach internetowych ceny sa naprawde wygorowane
    Nie wiem co pan rozumie przez wygórowane ceny, ale jeżeli cena jest istotna, to wybrałbym soczewki w indeksie 1,5, albo Hoya z HVL lub JZO z Ideal Max -UV. Hoya ma soczewki z PNX (1,53) z powłoką HVL tylko w zakresie recepturowym i wtedy koszt jest rzeczywiście spory. Wytrzymałość soczewek z CR39 (1,5) w takich oprawach jest absolutnie wystarczająca w normalnym użytkowaniu i - moim zdaniem - nie ma sensu przepłacać. Tym bardziej, że materiał z indeksem 1,5 ma dużo lepsze właściwości optyczne niż 1,53.
    Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, 18:09 przez mexx, łącznie zmieniany 1 raz.
  • zinata1208
    Posty: 0
    Rejestracja: 24 listopada 2013, 13:08
    Lokalizacja: Mszczonów

    autor: zinata1208 » 28 listopada 2013, 10:32

    Witam
    Chciałam wrócić do pierwotnego tematu tego postu
    Niedawno kupowałam nowe okulary i pani w salonie optyczny zapewniła mnie ze soczewki wysoko indeksowane i asferyczne (wybrałam indeks 1.74) wogole nie pomniejszają oczu Po odebraniu okularków stwierdziłam ze pani jednak nie miała racji Oczy są trochę pomniejszone (na pewno nie tak bardzo jak w soczewkach z niskim indeksem ale jednak spodziewałam się lepszego efektu ) a efekt jak na zdjęciu prezydenta został taki sam jak w moich poprzednich soczewkach które miały niższy indeks i nie były asferyczne . Czy możne mi ktoś polecić soczewki które zniwelują ten efekt w większym stopniu ? Mam wadę -7.0 bez cylindra Czy soczewki podwójnie asferyczne byłyby lepsze w tym przypadku ?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 29 listopada 2013, 11:50

    Wg producenta tak ale pewien nie jestem bo nigdy nie sprzedalem takich soczewek. Moim zdaniem nie bedzie zadnej roznicy. W podwojnie asferycznych rozchodzi sie bardziej o znieksztalcenia peryferyjne. Na jakiej podstawie ocenia Pani wielkosc oczu? Przed lustrem? Proponuje spytac kogos kto oceni to z wlasnej perspektywy.
    Adek
  • zinata1208
    Posty: 0
    Rejestracja: 24 listopada 2013, 13:08
    Lokalizacja: Mszczonów

    autor: zinata1208 » 29 listopada 2013, 23:28

    Pytalam Odpowiedz to : " no moze troche ":-) Mysle ze jesli pani w salonie optycznym stwierdza autoratywnie ze wgole to chyba nigdy nie widziala osoby w takich soczewkach Ale wracajac do soczewek podwojnie asferycznych to jesli sa one plaskie tez od wewnetrznej strony to moze swiatlo nie zalamuje sie tak drastycznie w polowie twarzy ?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 30 listopada 2013, 13:57

    Rolą soczewki okularowej jest utworzenie obrazu obserwowanego przedmiotu (leżącego bardzo daleko w przypadku okularów do dali) w punkcie, z którego oko z wadą refrakcji widzi dobrze (punkcie dali wzrokowej). Jednocześnie ta sama soczewka, działając niejako w "drugą stronę" tworzy obraz oka - widoczny dla kogoś, kto patrzy na "okularnika" (lub sam "okularnik" na siebie w lustrze). Zawsze położenie obrazu i jego powiększenie zależy tylko od mocy soczewki oraz od odległości odwzorowywanego obiektu od tej soczewki. Jedyne dwie sytuacje, w których nie ma powiększenia lub pomniejszenia (czyli w wielkość obrazu równa jest wielkości obiektu) są wtedy, gdy ten obiekt leży w odległości podwójnej ogniskowej lub w odległości zerowej od soczewki. Ściśle biorąc to ostatnie (zerowa odległość) oznacza położenie przedmiotu w płaszczyźnie głównej soczewki. W każdej innej sytuacji powiększenie / pomniejszenie jest rożne od jedności.
    W przypadku soczewki okularowej oko leży blisko jej powierzchni i dlatego powiększenie / pomniejszenie jest stosunkowo niewielkie. Jedyną możliwością zniwelowania całkowicie efektu powiększenia.pomniejszenia jest w praktyce zmniejszenie odległości między okiem a okularami do zera (tak, jak w soczewkach kontaktowych). Inaczej nigdy nie usunie się tego całkowicie. Soczewki asferyczne czy podwójnie asferyczne sa cieńsze od zwykłych a poza tym byc może, ich płaszczyzny główne leżą nieco przed powierzchnią soczewki i stąd efekt pewnego zniwelowania powiększenia. Nie jest to jednak nigdy powiększenie równe jedności. Takie są prawa fizyki i nie da się ich przeskoczyć.
ODPOWIEDZ Posty: 19 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości