ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
dylematy.. air optix toric, czy N&D ?
  • eszmeraldka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 18 listopada 2008, 12:14
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    dylematy.. air optix toric, czy N&D ?

    autor: eszmeraldka » 13 listopada 2010, 07:26

    Witam ;-)

    byłam niedawno na kontroli u okulisty, poprosiłam o dobór soczewek Night&Day - ze względu m.in. na to, że mam dzieci, zdarza mi się przy nich przysnąć, a w noszonych kiedyś zwykłych Air Optixach czułam suchość oczu, ogólnie mało komfortowe to było.
    I wszystko fajnie, do czasu, aż się okazało, że jednak w jednym oku powinnam mieć soczewkę toryczną - w zwykłych, no cóż, widzę, ale niezbyt ostro, ewidentnie tego cylindra brakuje.

    Chodzę teraz w tych N&D - komfort noszenia niesamowity, nie czuję dyskomfortu związanego z suchością oczu, mogę legalnie w nich spać etc. Braku ostrości raczej nie odczuwam w codziennym życiu, problem jest np jeśli siedzę przy komputerze i usiądę swobodnie, muszę się skupić, żeby rozczytać.

    i teraz mam dylemat - czy dzwonić do okulistki, żeby zamówiła te toryczne na próbę, czy zostać przy N&D.
    dylemat natury - co lepsze ? komfort noszenia, czy komfort widzenia ?
    jak się rozeznałam, cenowo wyjdzie mnie na to samo, tylko wiadomo, że przy zwykłych więcej zachodu będzie z zakładaniem itd, co u mnie, właśnie ze względu na dzieciaki może mieć spore znaczenie..

    i jestem w kropce :help:

    przychodzi mi też jeszcze jedno rozwiązanie do głowy - chodzić na codzień w N&D i poprosić o receptę na okulary, które dokorygują wadę (czyli z samymi cylindrami) i zakładać je w sytuacjach, które wymagają ostrości widzenia.
    Ma to jakiś sens ?
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez eszmeraldka, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 listopada 2010, 11:01

    eszmeraldka pisze:żeby zamówiła te toryczne na próbę, czy zostać przy N&D
    To juz trzeba omowic ze specjalista.

    Mozna jeszcze poprosic o dopasowanie Biofinity (sa sferyczne i toryczne), rowniez sa dopuszczone do tzw 'ciaglego' noszenia
  • eszmeraldka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 18 listopada 2008, 12:14
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: eszmeraldka » 13 listopada 2010, 12:20

    LEMUR, okulistka o której byłam właściwie zostawiła mi wolny wybór.
    Biofinity są do noszenia ciągłego ? mignęła mi parę razy informacja, że tylko do dziennego.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 listopada 2010, 13:00

    eszmeraldka pisze:Biofinity są do noszenia ciągłego ?
    przeciez napisalem w poscie ze sa.

    AirOptix Aqua tez sa, ale do skroconego ale tylko 7 dni i 6 nocy. Tak samo Oasys z dwutygodniowych robia sie tygodniowe.

    Jednak caly czas podkreslam to gdzie mozna, to czy dana soczewke zaleca sie do ciaglego noszenia w bardzo duzej mierze zalezy od specjalisty. Jezeli jest mozliwosc sciagniecia soczewki - napewno zdrowiej jest ja sciagnac, nawet ciaglego noszenia.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • eszmeraldka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 18 listopada 2008, 12:14
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: eszmeraldka » 13 listopada 2010, 16:27

    Acuvue miałam kiedyś, do kitu, przesuszenie oczu, pływanie soczewki po oku, przy noszeniu tylko kilka godzin dziennie, zdecydowanie wcześniej niż po 2 tygodniach nie nadawały się do noszenia, nie wyobrażam sobie mieć ich na oczach tydzień cały czas.
    Air Optixy tak samo, pełnego miesiąca nie wytrzymywały, a poza tym nie stać mnie na używanie ich jako tygodniowych.

    czy noszenie soczewek, które nie skorygują w pełni mojej wady (czyli te ok 0,5 cylindra) może mi zaszkodzić ?

    naprawdę pasują mi te N&D - nie odczuwam dyskomfortu, np przesuszenia, a przede wszystkim mogę nosić je tak długo, jak tego potrzebuję, przy tych moich maluchach naprawdę duży komfort mi dają.
    Ale zaszkodzić sobie nie chcę..
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 listopada 2010, 19:56

    eszmeraldka pisze:czy noszenie soczewek, które nie skorygują w pełni mojej wady (czyli te ok 0,5 cylindra) może mi zaszkodzić ?
    Najmniejsza wartosc cylindra dla soczewek miesiecznych to -0,75. Mniejsze koryguje sie ekwiwalentem sferycznym. Nie wiem jakie Pani w takim razie nosila soczewki AirOptix for Astimatism, skoro tam rowniez -0.75 jest najmniejsza dostepna wartoscia cylindra.
  • eszmeraldka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 18 listopada 2008, 12:14
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: eszmeraldka » 13 listopada 2010, 20:21

    do tej pory nosiłam soczewki sferyczne. Teraz na kontroli wypłynęła właśnie niska jakość widzenia. Będąc w soczewkach (sferycznych) dostałam na oczy okulary z samym cylindrem - i tak widziałam dobrze.

    i tak się teraz zastanawiam - mowa o tym ekwiwalencie sferycznym (jak to poważnie brzmi).
    Moja wada to OL -3.5 i OP -5, na obu -0,5 cylinder.
    Wada nie zmienia się od x lat.
    Do tej pory dostawałam soczewki o takiej samej mocy, bez cylindrów.
    teraz, u innego specjalisty, dostałam OL -3.75 i OP -5, z zaznaczeniem, że właściwie lepiej by było na OP -4.5 i 0,75 cylindra.
    Z tymże zostało to pozostawione do mojej decyzji, czy wybiorę komfort noszenia (N&D) czy widzenia (Astigmatism).

    Więc ponowię pytanie - czy to niedokorygowanie (ewidentnie gorzej widzę, ale można się do tego przyzwyczaić), może wpłynąć na pogorszenie wzroku lub spowodować inne choroby ?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 listopada 2010, 20:39

    eszmeraldka pisze:może wpłynąć na pogorszenie wzroku lub spowodować inne choroby ?
    ja jednoznacznie na pierwsza czesc pytania nie potrafie odpowiedziec, czy i jak to wplynie. Czasami trzeba isc na kompromis, kompromis ktory trzeba wypracowac pomiedzy tym co wychodzi nazwijmy to z wynikow, komfortem widzenia, uzytkowania...

    Jezeli podczas noszenia soczewek o danych parametrach (mocy) uzytkownik nie czuje sie komfortowo czy w dwoch roznych (toryczna oraz ekwiwalent) czyje sie bardzo podobnie pod wzgledem komfortu widzenia - to juz wspolnie ustalacie.

    Z drugiej strony mowa tu o roznicy 0,25 - 0,50 dptr gdzie jeden specjalista by tego astygmatyzmu nie skorygowal, a drugi wlasnie tak. Przyjmijmy ta cwiartke / polowke w granicach tolerancji.


    Natomiast jezeli bedziesz pod regularna kontrola specjalisty, bedziesz przestrzegac zelaznych zasad prawidlowego uzytkowania soczewek to pozwoli to na unikniecie powiklan soczewkowych.

    Tyle moge odpowiedziec.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 07 stycznia 2011, 18:22

    Spowodowanie innych chorób,to raczej nie ale nie jestem lekarzem,wiec nie mam pewnosci. Nie jest wskazane noszenie dwóch różnych soczewek,to może odbic się negatywnie na wzroku.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 07 stycznia 2011, 21:32

    CzytajacyForum pisze:Spowodowanie innych chorób,to raczej nie ale nie jestem lekarzem,wiec nie mam pewnosci. Nie jest wskazane noszenie dwóch różnych soczewek,to może odbic się negatywnie na wzroku.
    O czym ty w ogóle piszesz ? Noszenie soczewki torycznej na jedno oko i sferycznej na drugie to częsty sposób korekcji wady wzroku, gdy astygmatyzm jest tylko na jednym oku lub na drugim jest mniejszy od 0,75.. Zresztą , w tym wybitnie starym temacie nie chodzi o to, czy warto na jedno oko nosić sferyczną, a na drugie toryczną. Autorka tematu miała następujący problem : nosić soczewki sferyczne Air Optix Night&Day Aqua, czy może raczej Air Optix Toric. Komfort noszenia, czy komfort widzenia.
    Bezsensowne nabijanie sobie postów, bez uprzedniego przeczytania tematu i nie mając nic do powiedzenia w tymże temacie jest zabronione przez regulamin.

    Wszystkie odpowiedzi LEMURA wyczerpały temat, który był nieaktywny od połowy listopada. Zgłaszam i swój post, i post CzytającegoForum (tudzież NabijającegoPostyNaForum) , bo to jest zwyczajny spam.

    Edit : O, przepraszam, nie można zgłosić postów. W takim razie temat i tak będzie odkopany, więc Moderator (Administrator) na to trafi.
    Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2011, 21:33 przez Alan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 6 gości