ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
nagła zmiana mocy
  • hmm1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 26 lipca 2010, 12:43
    Lokalizacja: pl

    nagła zmiana mocy

    autor: hmm1 » 26 lipca 2010, 12:54

    Mam taki problem. Zacznę od tego ,że mam 17 i od bodajże 3 roku zycia noszę okulary (w mojej rodzinie kazdy prawie ma dużą wadę wzorku) aktualnie moc okularów mam +6,5 (wczesniej mialam i +7 ,ale niedawno okulistka zmniejszyła mi o 0,5) i przez całe zycie było tak ,że nie zmniejszano mi prawie wcale ,bo przez jakis czas wada się pogorszała ,ale od jakichś 3 lat stoi w miejscu. Niedawno byłam na doborze soczewek kontaktowych i powiedziano mi ,że wg nich powinnam mieć o połowe mniejszą moc w okularach i soczewkach ,bo moje oko w tym wieku się jeszcze rozwija i oko zaakomoduje tą słabszą moc itd.
    Sama nie wiem co o tym myśleć ,boje się że przez taką drastyczną zmienę jeszcze bardziej się pogorszy...
    Ale w sumie to nie wiem czemu mam taką dużą moc aż +6,5,bo bez okularów i soczewek widzę wszystko tzn mogę czytać itd ,tylko że oczy się męczą itd
    Każdy mówi co innego i nie wiadomo teraz komu zaufać. Nie chce skonczyć z wadą + 10 ;P
    Nie wiem co mam teraz zrobic:(
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 lipca 2010, 13:29

    hmm1 pisze:Niedawno byłam na doborze soczewek kontaktowych i powiedziano mi ,że wg nich powinnam mieć o połowe mniejszą moc w okularach i soczewkach ,bo moje oko w tym wieku się jeszcze rozwija i oko zaakomoduje tą słabszą moc itd.
    W duzym skrocie i uproszczeniu...
    Jezeli oko skompensuje sobie brak mocy akomodacja, jednoczesnie pojdzie za tym konwergencja (ruch zbiezny oczy - jak przy czytaniu) i moze spowodowac zamazanie dali. Aby widziec ostro, patrzac na dal - organizm bedzie probowal zmniejszyc konwergencje, a co za tym idzie rozluznic akomodacje... bledne kolo, prawdopodobnie spowoduje bole glowy, znuzenie, zmeczenie itp.
    hmm1 pisze:tylko że oczy się męczą itd
    tak wiec beda sie meczyc w slabszych okularach, tylko mniej niz bez nic.

    Prosze sie nie martwic, zmiana mocy nie jest progresywna z wiekiem ;)

    Co do soczewek, to dla osob nadwzrocznych soczewki kontaktowe maja wieksza moc niz soczewki okularowe. A Pani specjalista, ktory przepisal aktualna korekcje nie dobiera soczewek? Tak byloby rozsadniej.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 10 września 2010, 14:41

    Z tego co wiem to nie powinno sie wykorzystywac wiecej niz polowy amplitudy akomodacji. Proponuje isc na badanie do optometrysty. Ktos sie myli bo na pewno nie jest tak, ze mozesz nosic +3 lub +6,5 .... Tym bardziej ze podobno widzisz bez okularow bliz, moze jakies problemy z akomodacja? Opcji jest duzo.
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości