ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1
Czy leki mogą pogorszyc wzrok?
  • dany_Pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 06 stycznia 2010, 17:16
    Lokalizacja: Kołobrzeg

    Czy leki mogą pogorszyc wzrok?

    autor: dany_Pl » 06 stycznia 2010, 21:37

    Witam! Jestem nowy na forum. Mam takie pytanie: czy długotrwałe przyjmowanie leków może miec wpływ na pogorszenie wzroku? Biorę sulpiryd, norserin i atarax. I czy te leki mogą wpływac na robione badanie okulistyczne, np. przez rozszerzone źrenice? Zażywam te leki od 2005 roku. Okulary noszę od września 2008 roku, a teraz wada wzroku się pogłębiła. Czy to przez te lekarstwa? Proszę o odpowiedź jakiegoś eksperta. Pozdrawiam.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    czy leki mogą pogorszyć wzrok?

    autor: Daisy » 08 stycznia 2010, 23:47

    Dołączę się do pytania, też mnie to intryguje. Przed każdym badaniem wzroku jestem pytana o przyjmowane leki. Czy zażywanie leków na epilepsję lub antydepresantów może mieć wpływ na wyniki badania wzroku ( np. odczyt z komputera) , czy koniecznie trzeba się przyznać, że się je bierze?
  • dany_Pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 06 stycznia 2010, 17:16
    Lokalizacja: Kołobrzeg

    autor: dany_Pl » 08 stycznia 2010, 23:54

    No właśnie okulistka zapytała mnie czy biorę leki na jakąś chorobę przewlekłą i i nie przyznałem się.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 09 stycznia 2010, 11:57

    Myślę, że nikt nie będzie w stanie powiedzieć, czy wzrok pogorszył się przez leki, czy z innych przyczyn... Ale na odpowiedź na pytanie, jakie leki i na jakie choroby mogą się do tego przyczynić, również czekam.
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 12 stycznia 2010, 22:18

    nie bardzo rozumiem dlaczego sie nie przyznales... wydaje mi sie, ze jezeli lekarz pyta o przyjmowane leki nie robi tego tylko dlatego, ze jest ciekawy...
    tak, antydepresanty moga wplywac na widzenie, cukrzyca i leki na nia przyjmowane rowniez, nawet leki na choroby żołądka.. zawsze leki pomagajac na jedno moga pogarszac drugie.. przyjmowanie niektorych lekow wyklucza noszenie soczewek..
    wiec jak sie przyznacie co bierzecie, od razu otrzymujecie od lekarza informacje zwrotna jak to moze przekladac sie na wasze widzenie, wiec chyba warto...
    ps. lekarza obejmuje tajemnica lekarska, wiec nie musicie sie obawiac, ze to wyjdzie gdzies dalej :)
    pozdr
    Ala
  • dany_Pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 06 stycznia 2010, 17:16
    Lokalizacja: Kołobrzeg

    autor: dany_Pl » 13 stycznia 2010, 01:13

    Ala no właśnie te leki biorę na depresję i wstyd było mi się do tego przyznac, sparaliżował mnie swego rodzaju strach, ale przy następnej wizycie u okulisty jakoś się przemogę i powiem. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 14 stycznia 2010, 21:21

    dany_Pl, na moich jest napisane, że mogą zmniejszać ostrość widzenia, to dość przydatna informacja.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 14 stycznia 2010, 23:33

    Czyli jeśli przyjmuje się jakieś leki, to podczas badania mogą one spowodować,że wyjdzie ( np.na w wydruku komputerowym) wada, której w rzeczywistości nie ma?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 stycznia 2010, 23:58

    na wydruku komputerowym w wielu przypadkach wychodzi inaczej niz faktyczna wada... dlatego na jego podstawie nie wykonuje sie okularow. Ale o tym juz bylo na forum.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 15 stycznia 2010, 19:36

    LEMUR pisze:na wydruku komputerowym w wielu przypadkach wychodzi inaczej niz faktyczna wada... dlatego na jego podstawie nie wykonuje sie okularow. Ale o tym juz bylo na forum.
    Dlatego umieściłam to stwierdzenie w nawiasie i dodałam słowo "np". Nadal jednak nie rozumiem po co przyznawać się,że się brało jakieś leki skoro i tak nie ma to żadnego znaczenia podczas badania i dobierania szkieł do okularów?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 stycznia 2010, 10:29

    Skoro specjalista pyta o zazywane leki, to ma to znaczenie. Juz zostalo wyjasnione iz leki antydepresyjne czy inne dzialajace na uklad nerwowy moga obnizyc ostrosc wzroku i warto taka informacje przekazac specjaliscie, aby wiedzial, czy uzyskana pewna ostrosc wzroku nie jest czasem wynikiem dzialania lekow, czy skierowac na inne badania.
    Zostalo tez napisane iz specjaliste obowiazuje tajemnica. A nie przekazujac informacji, ktore sa istotne - szkodzicie samym sobie.

    Inaczej, zazywanie tabletek antykoncepcyjnych ma wplyw np na jakosc filmu lzowego i jest waznym pytaniem (ich zazywanie) podczas doboru soczewek, dlatego ze przerwa czy zmiana,dlugosc zazywania moze i ma wplyw na jakosc filmu lzowego a tym samym na komfort uzytkowania soczewek - i dla specjalisty taka informacja do odnotowania w kartotece jest istotna.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 16 stycznia 2010, 12:11

    LEMUR pisze:leki antydepresyjne czy inne dzialajace na uklad nerwowy moga obnizyc ostrosc wzroku i warto taka informacje przekazac specjaliscie, aby wiedzial, czy uzyskana pewna ostrosc wzroku nie jest czasem wynikiem dzialania lekow,
    Dziękuję za odpowiedź, chodziło mi właśnie o to konkretne zdanie, które dopiero teraz jasno i przejrzyście wyjaśnia moje (i nie tylko ) wątpliwości.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 stycznia 2010, 12:21

    Takie informacje znajduja sie na ulotce dolaczonej do lekarstw, ktora nalezy przeczytac ;)
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 16 stycznia 2010, 14:50

    Oj,właśnie nie na każdej, a lekarz też o wielu rzeczach nie informuje, choć powinien, nierzadko internet i ludzie mający jakieś doświadczenie w danym temacie wiedzą zdecydowanie więcej.
  • dany_Pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 06 stycznia 2010, 17:16
    Lokalizacja: Kołobrzeg

    autor: dany_Pl » 16 stycznia 2010, 18:16

    Lemur dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Właśnie na ulotkach moich leków nie ma takiej informacji, że mogą obniżyc ostrośc wzroku. Dotychczas nie zdawałem sobie z tego sprawy, dlatego nie przyznałem się okulistce, że zażywam antydepresanty.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 stycznia 2010, 23:43

    Biorę ostatnio leki na mięśnie i mam problemy z widzeniem w soczewkach z bliska, których przez ostatnie 2 lata praktycznie nie miałam. W ulotce jest informacja o możliwym widzeniu za mgłą lub podwójnym.

    W ulotce Prozacu było kiedyś info o nieostrym widzeniu, nie wiem jak teraz.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 07 maja 2010, 20:04

    Jeżeli sugeruje to juz ulotka na danym leku to mamy gotowa odpowiedź. Wiadomo,ze każdy lek nie niszczy wzroku,ale niektóre tak. I to nawet bardzo.
ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości