ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1
szkla do okularow ?
  • lukasz8264
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 13 grudnia 2009, 18:22
    Lokalizacja: sczecin

    szkla do okularow ?

    autor: lukasz8264 » 13 grudnia 2009, 18:29

    witam mam maly problem dotyczacy szkiel do okularow nie wiem jakiej firmy kupic z antyrefleksem . jaka firma jest najlepsza prosze o pomoc .
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 18 grudnia 2009, 23:46

    Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Tak samo nie da się odpowiedzieć na pytanie, który samochód jest najlepszy.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    soczewki okularowe

    autor: Adekboss1 » 23 grudnia 2009, 12:42

    Tak jak kolega stwierdził nie da się jednoznacznie określić które są najlepsze. Duże znaczenie ma to jak bardzo zaawansowane są soczewki. Mniejszą różnicę zauważysz w jednoogniskowych a większą w dwuogniskowych czy progresywnych. Firmy nie chętnie piszą o wadach swoich produktów (w sumie to w ogóle nie piszą). Trzeba mieć aparaturę aby sprawdzić aberracje (wady) danej soczewki. Najlepiej jest więc kupić szkła od znanej firmy o długoletniej tradycji. Do światowych producentów należą: Essilor, Zeiss, Rodenstock, Sola, Seiko, Hoya. Z droższych zostaje jeszcze mniej znana firma AVM (znana również jako Target). Do najlepszych (najdroższych?) polskich należy JZO (Jeleniogórskie Zakłady Optyczne). Różnią się one głównie innowacjami jakie wprowadzają firmy na rynek oraz powłokami. Na powłokę zwróciłbym główną uwagę w tym przypadku. Wszystkie powyższe mają zielony kolor odbicia szczątkowego (poza Solą, powłoka Teflon - niebieski kolor). Większość firm ma kilka rodzajów powłok do wyboru. Różnią się ilością powłok antyrefleksyjnych oraz dodatkowymi uszlachetnieniami takimi jak warstwa oleofobowa (mniej się brudzą), hydrofobowa (mniej parują i łatwiej się czyszczą), utwardzająca (praktycznie standard), antystatyczna (nie przywiera tyle kurzu). Jest jeszcze powłoka EMI (niweluje promieniowanie elektromagnetyczne dochodzące z monitora lub telewizora), która szczerze mówiąc jest raczej powłoką stworzoną na potrzeby marketingu, zwiększenie sprzedaży.

    Podsumowując... najlepiej wybrać firmę jedną z powyższych wraz z najlepszą możliwą powłoką (antyrefleks wielowarstwowy, który ma wszystkie uszlachetnienia). Żeby nie było matactwa prosić sprzedawcę o pokazanie opakowania z odpowiednią mocą soczewki i przekazanie certyfikatu, który zawsze dają do lepszych szkieł.

    Jeśli mam doradzić lepiej (co do rodzaju soczewki i konstrukcji) to musisz napisać czy mają to być okulary do dali (tzw. do chodzenia) czy do bliży (tzw. do czytania) oraz podać konkretną moc. +ewentualnie rodzaj wykonywanej pracy; co miałoby zostać poprawione w stosunku do poprzednich szkieł (co Cię denerwuje)

    pozdrawiam
    Adek
  • bdp
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 30 grudnia 2009, 22:47
    Lokalizacja: sl

    autor: bdp » 03 stycznia 2010, 20:05

    Witam na forum, postanowiłem dołączyć się do tematu.
    Ostatnio zrobiłem sobie badanie wzroku, otrzymałem receptę na okulary o mocy -6,5, do tej pory nosiłem soczewki kontaktowe o mocy -5,25. Mam problem z wyborem soczewek do okularów: różni optycy proponują różne modele w bardzo różnych cenach :)
    Mam pytanie: czy jest różnica w powłoce antyrefleksowej w soczewkach tylko z taką powłoką i w podobnych soczewkach tej samej firmy, ale z dodatkowymi powłokami antystatyczną, oleofobową i hydrofobową?
    Kolejne pytanie: zaproponowano mi soczewki Essilor Ormix, nie jestem teraz pewien, czy był to model tylko z antyrefleksem czy z dodatkowymi powłokami. Może ktoś się orientuje w tej kwestii?Cena, którą mi zaproponowano to 109 zł/szt.
    Kolejne pytanie związane z soczewkami szklanymi JZO, które mają w/w powłoki, indeks to chyba 1,6 lub 1,67, cena 250 zł/para. Pani optyk argumentowała na ich rzecz w ten sposób, że są tańsze i cieńsze. Rozumiem, że soczewki szklane są cięższe niż organiczne, ale po wycięciu soczewki do oprawki ta różnica w wadze chyba się zmniejsza, bo pozbywamy się z soczewki najgrubszej, zewnętrznej części. Czy mam rację?
    Proponowano mi również soczewki HOYA, z tym że były to podstawowe modele, indeks 1,6 + antyrefleks, stąd moje pytanie o jakość tego antyrefleksu w stosunku do modeli z dodatkowymi w/w warstwami.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 03 stycznia 2010, 22:08

    bdp pisze:Mam pytanie: czy jest różnica w powłoce antyrefleksowej w soczewkach tylko z taką powłoką i w podobnych soczewkach tej samej firmy, ale z dodatkowymi powłokami antystatyczną, oleofobową i hydrofobową?
    Jest różnica w postaci dodatkowych powłok :D (i stopniu przejrzystości samego AR).
    Kolega Adekboss1 rozpisał się nad nami na temat różnych powłok :)
    bdp pisze:Kolejne pytanie: zaproponowano mi soczewki Essilor Ormix, nie jestem teraz pewien, czy był to model tylko z antyrefleksem czy z dodatkowymi powłokami. Może ktoś się orientuje w tej kwestii?Cena, którą mi zaproponowano to 109 zł/szt.
    Jak mnie pamięć nie myli, bez AR (antyrefleksu) Ormix'a się nie robi. Występuje w trzech wersjach: Trio (podstawowa warstwa AR), Crizal Alize i Crizal Forte. Alize to dobry w moim odczuciu AR. Forte dodatkowo charakteryzuje się dodatkowo większą wytrzymałością na zarysowania (wg producenta). Jak jest w rzeczywistości ciężko powiedzieć, powłoka Forte jest od roku na rynku i jak do tej pory klienci się raczej nie skarżyli.
    bdp pisze:Kolejne pytanie związane z soczewkami szklanymi JZO, które mają w/w powłoki, indeks to chyba 1,6 lub 1,67, cena 250 zł/para. Pani optyk argumentowała na ich rzecz w ten sposób, że są tańsze i cieńsze.
    Pani optyk podczas argumentacji zapomniała wspomnieć, że Ormix to indeks 1,6, więc też będą równie cienkie. Co do 1,67, to szkła o ile się nie mylę w takim indeksie się nie robi. Więc albo zaszła pomyłka w postaci wymienieniu słowa szkło=soczewka i wciąż chodziło o soczewkę organiczną albo chodziło o inny indeks.
    Z produktów JZO korzystam bardzo sporadycznie, więc opinii jako takiej nie mam, ale z tego co słyszałem, powłoka AR-9 Mystic cieszy się chyba sporą popularnością.

    Co do tego czy dany indeks jest dobry dla Ciebie niestety nie pomogę. Zbyt dużo zależy od kombinacji rozstawu źrenic i wybranej oprawy. Należy pamiętać, że im większy indeks, tym słabsze własności optyczne materiału i większe abberacje.
    bdp pisze:Rozumiem, że soczewki szklane są cięższe niż organiczne, ale po wycięciu soczewki do oprawki ta różnica w wadze chyba się zmniejsza, bo pozbywamy się z soczewki najgrubszej, zewnętrznej części. Czy mam rację?
    Tylko częściowo. W wycinaniu soczewki organicznej także się tą najcięższą część wycina. Sporo zależy od rozstawu źrenic i wielkości tarcz oprawy. Im mniejszy rozstaw i im szersze okulary, tym więcej zostanie nam tej grubej części. Tak czy siak soczewka mineralna będzie około 3-3,5 razy cięższa od jednakowej organicznej i nie we wszystkie oprawy się da się je zamocować (patrząc z praktycznego punktu widzenia, bo słyszałem o patencie ze szkła (szacunek :) ).
    bdp pisze:Proponowano mi również soczewki HOYA, z tym że były to podstawowe modele, indeks 1,6 + antyrefleks, stąd moje pytanie o jakość tego antyrefleksu w stosunku do modeli z dodatkowymi w/w warstwami.
    W moim odczuciu podstawowa warstwa AR HVA Hoi > Trio Essilora. Niewiele droższa w zasadzie powinna być SHV, która jest pokryta dodatkowymi warstwami uodparniającymi na zarysowania i rewelacyjnie łatwo się ją czyści :) Osobiście SHV Hoi bardzo polecam.
    Ostatnio zmieniony 03 stycznia 2010, 22:11 przez kooboo, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 19 lutego 2010, 04:19

    Jak mam doradzić to bierz Essilora :) the best.
    Adek
  • OptiShop
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 19 maja 2010, 10:29
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OptiShop » 21 maja 2010, 22:50

    Tutaj każda opinia będzie inna,ponieważ wielu z nas ma swoja sprawdzoną i godna zaufania firmę. Kieruj się nie tylko cena ale takze rozsądkiem podczas zakupu.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 22 maja 2010, 18:18

    Ktoś tu bezczelną nekromancję forumową uskutecznia połączoną z, mam wrażenie, reklamą :)
ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 25 gości