Zablokowany Posty: 3 Strona 1 z 1
Wybór średnicy soczewki
  • emka135
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 14 sierpnia 2009, 11:20
    Lokalizacja: Namysłów

    Wybór średnicy soczewki

    autor: emka135 » 14 sierpnia 2009, 12:05

    Witam!

    Mam średnicę 13,8 i krzywiznę 8,6. Problem w tym, że te soczewki, które chciałabym kupić mają śr. 14 a tańsze tej samej firmy(Bausch & Lomb) śr. 14,2. Te drugie z pewnością będą za duże, ale może zdecydować się na te pierwsze??? Mam wątpliwości, jestem początkującym użytkownikiem soczewek i narazie noszę jednorazowe (Focus Dalies). Teraz chcę się zdecydować na miesięczne i właśnie mam problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru (i ZARAZEM zadawalającej ceny).

    Z góry wielkie dzięki.
  • jankes82
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 31 lipca 2009, 21:24
    Lokalizacja: Olkusz

    autor: jankes82 » 15 sierpnia 2009, 14:08

    Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj wyboru wyłącznie własnemu widzimisię. Na pewno znajdziesz te mądrości w zasobach forum ale powtórzę to co przerobiłem na własnych oczach. Przy pierwszym dopasowaniu soczewek, okulista-optometrysta zalecił soczewki o krzywiźnie 8,6 i średnicy 14,2 z ciba vison. Leżały pięknie jednak oko je słabo tolerowało, nie były zbyt wygodne dla mnie. Na własną rękę kupiłem soczewki z baush&lomb o tej samej krzywiźnie ale ze średnicą 14,0 czyli o 0,2mm mniejsze. Przez to że promień krzywizny został ten sam, ale w mniejszej średnicy, soczewka jest bardziej wysklepiona. Coś mnie tknęło i pojechałem te 35km do mojego okulisty i okazało się że w żadnym wypadku nie mogę nosić tych soczewek gdyż latają po całym oku!
    Pomierzył mi jeszcze raz gałki oczne, przymierzył różne soczewki i okazało się że dobrze leżą albo te o średnicy 8,6 i krzywiźnie 14,2 albo z krzywizną 8,3 i 14,0. Soczewki nawet z krzywizną o 0,1mm większą - 8,4 i średnicą 14,0 nie chciały wycentrować się na oku. dzięki uprzejmości pani okulistki, przymierzyłem różne modele - prawie wszystko dostępne na rynku, dzięki czemu mam kilka sprawdzonych na własnym oku modeli które mi pasują.
    Gdzieś spotkałem się z twierdzeniem że 0,2mm mniejsza średnica nie jest problemem i można samemu kombinować. BŁĄD!!! Jak się przekonałem na własnej skórze.
    Każda nawet najmniejsza zmiana parametrów soczewki wymaga dopasowania
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 sierpnia 2009, 18:22

    Amen :tak:

    Polecam lekturę wątku o "rozmiarach" soczewek:
    viewtopic.php?t=318
Zablokowany Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości