ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Jak sprawdzić kąt płaszczyzny polaryzacji ?
  • rubaszewski
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 07 lipca 2009, 07:16
    Lokalizacja: Wrocław

    Jak sprawdzić kąt płaszczyzny polaryzacji ?

    autor: rubaszewski » 07 lipca 2009, 07:51

    Dzień dobry.

    Zamierzam zrobić sobie okulary za szkłami przyciemnionymi polaryzacyjnymi. Nigdzie na forum nie znalazłem informacji wprost, czy polaryzacja ma być pionowa czy pozioma. Pośrednio wnioskuję, że pionowa. Miałem już kiedyś szkła polaryzacyjne i zauważyłem, że redukcja promieni odbitych była lepsza, kiedy przechyliłem głowę nieznacznie w prawo (jakeiś 20 do trzydziestu stopni). Podobnie kiedy patrzyłem na wyświetlacz telefonu komórkowego, największe zaciemnienie okranu pojawiało sie po obróceniu telefonu o jakieś 70 stopni (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) a nie o 90 stopni jak się spowdziewałem (zakładam że polaryzator na wyświetlaczu telefonu ma dokładnie pionową płaszczyznę polaryzacji). Efekt ten był taki sam dla lewego i prawego szkła okularowego.
    Stąd moje następujące pytania:
    1) Czy płaszczyzna polaryzacji w korekcyjnych szkłach okularowych powinna być idelanie pionowa czy jest troche obrócona (jeśli jest obrócona to o ile stopni i w którą stronę) ?
    2) Czy moje pytanie 1) jest oczywiste dla producenta szkieł okularowych (ponieważ mam szkła cylindryczne) i producent zrobi szkła okularowe w taki sposób że będę miał pionową płaszczyznę polaryzacji i poprawny kąt ustawieni cylindra ? Wydaje mi się, że tak powinno być, ale pytam dla pewności
    3) Jak sprawdzić podczas odbioru okularów, że płaszczyzna polaryzacji jest poprawna ? Czy mogę wykorzystać światło odbite od płaskiej poziomej powierzchni (z fizyki wiadomo, że światło odbite jest w dużej mierze spolaryzowane) - światło odbite powinno zostać wytłumione ?
    4) Zamówiłem szkła z firmy Szajna (cena około 220zł sztuka, z najlepszą dostępną powierzchnią AR) - czy ta cena wydaje się podejrzanie niska ?
    5) Czy są dostępne szkła polaryzacyjne mineralne ? (w jednym salonie powiedziano mi że są tylko organiczne, a w drugim powiedzano mi że są i mineralne i organiczne)

    Będę wdzięczny za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 lipca 2009, 00:29

    Odnosnie polaryzacji moze Pan przeczytac tutaj
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... olaryzacja

    Co do przekrzywiania glowy, sadze ze ekran komorki czy lcd jest w innej plaszczyznie spolaryzowany aby moc w takich okularach co nieco przeczytac.

    Soczewki polaryzacyjne sa montowane odpowiednio do oprawy, optyk bedzie wiedzial jak zamowic soczewki okularowe aby uwzglednialy os cylindra oraz os polaryzacji - nie musi sie Pan tym przejmowac.

    W ofercie firm sa soczewki polaryzacyjne organiczne (plastikowe)

    Aby sprawdzic - wystarczy wziasc drugie soczewki z polaryzacja i ulozone jedna za druga skrzyzowac pod katem 90stopni - powinno byc calkowite zaciemnienie.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości