ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Okulary przeciwsłoneczne szkodzą? Prawda czy mit?
  • ania9031
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 24 maja 2009, 17:57
    Lokalizacja: Warszawa

    Okulary przeciwsłoneczne szkodzą? Prawda czy mit?

    autor: ania9031 » 24 maja 2009, 18:37

    Witam.
    Ostatnio dowiedziałam się od osoby, która wydaje mi się wiarygodna, że okulary przeciwsłoneczne bardzo szkodzą. Chodzi o to, że źrenica w okularach przeciwsłonecznych się rozszerza (jak to w ciemnym) a promienie słoneczne, zwłaszcza te ultrafioletowe wpadają do oka szczelinami okularów, "atakując" brutalnie rozszerzone źrenice. Nie ma podobno na to ratunku, bo nawet okulary zabudowane z boku i takie przylegające do twarzy ZAWSZE mają jakieś szczeliny a jak wiadomo światło wpadnie nawet najmniejszą z nich. Taka była argumentacja - brzmi rozsądnie, sami przyznajcie. Ale to chyba nie może być prawda...? Chciałam poznać zdanie lekarza optyka w tej sprawie. Jestem bardzo ciekawa jak ta sprawa przedstawia się z naukowego punktu widzenia.
    Ania
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 maja 2009, 21:43

    Dokladnie jak napisalas.

    Ciemne okulary powoduja wieksza zrenice - porownujac do tego jakiej wielkosci jest gdy nie mamy ciemnych okularow. Gdy okulary nie posiadaja filtra to wtedy wiecej promieniowania przenika przez szersza zrenice - czyli kiepskie okulary szkodza niz chronia.

    Dlatego warto inwestowac w okulary z filtrem polaryzacyjnym, gdyz wtedy klient sam moze sprawdzic czy on jest czy nie, a taki filtr chroni jednoczesnie przed UV. Sama naklejka UV jakos mnie nie przekonuje, bo nie ma w salonie zbytniej mozliwosci aby sprawdzic faktycznie czy chroni i w jakim zakresie.

    Osoby posiadajace wade wzroku moga wykonac sobie barwione soczewki z posiadana korekcja zamawiajac je u optyka - takie soczewki maja ochrone przed UV.

    ps. nie ma kogos takiego jak lekarz optyk, albo mowisz o lekarzu jako okuliscie, albo o optyku jako osobie wykonujacej okulary.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 24 maja 2009, 22:01

    Źrenica jak najbardziej się rozszerza w ciemności i okulary przeciwsłoneczne bez filtru ultrafioletowego (UV) są niebezpieczne dla oka. Istotne jest, aby okulary spełniały normę ochrony przed UV. Okulary takie są oznaczone symbolem CE. Przyglądałem się kiedyś okularom na targach i bazarach, większość spełniała te wymogi :)

    Jakaś część promieniowania UV wpadnie do oka wspomnianymi szczelinami. Weź pod uwagę natomiast ile tego promieniowania wpada do oka, gdy oko jest nieosłonięte w ogóle :) (pomimo, że źrenica jest nieco zwężona)

    PS. Optyk zajmuje się wyrobem, dopasowywaniem i montażem soczewek okularowych i okularów (z grubsza) na podstawie recepty od lekarza okulisty (z założenia, bo czasem także na życzenie i odpowiedzialność klienta). A lekarz to lekarz :)
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 24 maja 2009, 22:07

    LEMUR pisze:Sama naklejka UV jakos mnie nie przekonuje, bo nie ma w salonie zbytniej mozliwosci aby sprawdzic faktycznie czy chroni i w jakim zakresie.
    Jest możliwość na dwa sposoby. Wiele lamp do prezentacji działania soczewek fotochromowych ma często możliwość sprawdzenia czy dana soczewka zawiera także filtr UV.
    Druga możliwość, to zwyczajny tester, który służy właśnie do sprawdzania filtru UV.
    W salonach, w których nakłada się filtr UV na soczewki jest to konieczność.
  • tomekmyk
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 03 maja 2009, 15:02
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: tomekmyk » 25 maja 2009, 12:53

    kooboo pisze:Jakaś część promieniowania UV wpadnie do oka wspomnianymi szczelinami. Weź pod uwagę natomiast ile tego promieniowania wpada do oka, gdy oko jest nieosłonięte w ogóle :) (pomimo, że źrenica jest nieco zwężona)
    No właśnie ale pytanie jest jaka część tego promieniowana wpada tymi szczelinami, jak to jest szkodliwe i co można zrobić, że ograniczyć te szczeliny do minimum. Coś o tym wiem, bo sam pytałem na obu forach dyskusyjnych, gdzie administratorem jest Lemur, o problem zabudowanych okularów przecisłonecznych. I wychodzi na to, że jakoś żaden optyk (bo okuliści się tym nie zajmują) nie zna odpowiedzi na to pytanie. W jaki sposób dobrać oprawy okularów do profilu twarzy, żeby te szczeliny były możliwie najmniejsze. Chyba nigdzie tego nie robią. Piszę o tym tak na marginesie, bo temat jest bardzo ciekawy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 maja 2009, 13:12

    Odpowiedz niby prosta ale jednoczesnie trudna, gdyz niesposob tak na szybko podac wartosc ile wpada ponad czy bokiem opraw. Napewno zdecydowanie bardziej chronimy nawet malymi okularami niz ich brakiem - i to rowniez trzeba wziasc pod uwage.

    Co do oplywowych okularow - to metoda przymierzania trzeba by wybrac o takim profilu, ktory najlepiej "przylega" do twarzy, dobrze siedzi na nosie (w przypadku opraw tworzywowych bardzo istotne z powodu braku mozliwosci regulacji)

    Sa soczewki o duzych krzywiznach bazowych w przypadku wady wzroku, lub soczewki polaryzacyjne w gotowych okularach przeciwslonecznych (+ew. soczewki kontaktowe)

    Bo aby dokladnie oszacowac procentowo wartosc mysle ze tu juz trzeba by zaprzac antropologa (antropometrii) aby dokladnie z ukladu twarzy i konkretnej oprawy oraz jej umiejscowania obliczyc jaka to wartosc - dla kazdego przy kazdej oprawie byloby to rozne. Nawet jezeli nieco odsuniemy oprawe juz dochodzi do zmiany wartosci.

    Dlatego tez trudno mysle mowic tu o konkretnych wartosciach...
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 25 maja 2009, 21:23

    tomekmyk pisze:W jaki sposób dobrać oprawy okularów do profilu twarzy, żeby te szczeliny były możliwie najmniejsze. Chyba nigdzie tego nie robią.
    Obrazek
    :lol:
  • tomekmyk
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 03 maja 2009, 15:02
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: tomekmyk » 26 maja 2009, 11:03

    LEMUR: dzięki za odpowiedź.

    kooboo: możesz się śmiać, ale wszedłem na stronę, z której zlinkowałeś te okulary i jest to profesjonalny serwis optyczny ze Stanów, gdzie (między innymi) mają takie osłonki na oczy do okularów zwane "side shields" oraz całą gamę specjalnie zabezpieczających, zabudowujących oczy oprawek do okularów:

    http://www.julbousa.com/performance/
    http://www.julbousa.com/mountain/

    Niestety w Polsce sa to rzeczy nieosiągalne a szkoda...
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 26 maja 2009, 21:06

    Uśmiech radosny był, bo wydały mi się całkiem zabawne te okulary. Bardzo podobne nosi Jamie Hyneman z Pogromców Mitów :)
    Co do osiągalności, to te okulary są jak najbardziej osiągalne w Polsce. Cena niestety jest dla przeciętnego zjadacza chleba wysoka, ale nie jest to też jakaś astronomiczna cena. Szczególnie, że jeśli się dba o okulary, to będą służyły.

    Generalnie wpisując JULBO w popularnych polskich serwisach aukcyjnych sporo tego będzie.
    Pozdrawiam :)


    edit: przeredagowano nazwy własne, aby nie łamały regulaminu :D
    Ostatnio zmieniony 26 maja 2009, 21:08 przez kooboo, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości