ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Cos nie tak ze szklami , ale co
  • wazyl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 maja 2009, 19:32
    Lokalizacja: Coventry

    Cos nie tak ze szklami , ale co

    autor: wazyl » 14 maja 2009, 19:40

    Witam. Aktualnie nosze od jakichs 4 lat:

    op +5,5 cyl +2 110st
    ol +5,5 cyl +1 65st

    bylem wcozraj na badaniu i .......

    op +6,75 cyl -1,75 40st
    ol +7,5 cyl - 1,25 135

    Moje aktualne okulary kiedy odchylam mocno do gory zmieniajac kat, widze w nich bardzo dobrze. Wydaje mi sie, ze cos bylo na pewno nie tak. Niestety to zostawilem i niedawno pogorszyl mi sie wzrok, mozliwe ze przez noszenie tych okularow tyle lat.
    Wiec pytania

    1. Dlaczego w starych okularach gdy podwyzsze znaczaco ramiona a wiec zmieni sie kat nachylenia to jest o wiele lepiej i ostrzej, jaka jest przyczyna ?
    2. Pytanie drugie. Dlaczego na nowym badaniu sa o wiele inne osie i teraz sa ujemne cylindry co za tym idzie jak to sie ma w porownaniu ze stara recepta ? jakies ogolne wnioski moze ;) Czy te cylindry jakos sie odejmuje czy co ;) szkla chyba asferyczne, nie jestem pewien. jedno jest grubsze od drugiego. Lewe oko jest mocniejsze, wiec tym bardziej nie rozumiem nowej recepty.
    3: czy nowe szkla beda grubsze zakladajac ta sama oprawke.

    Pozdrawiam i prosze o odpowiedzi.
    Ostatnio zmieniony 14 maja 2009, 19:41 przez wazyl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    Re: Cos nie tak ze szklami , ale co

    autor: kooboo » 22 maja 2009, 04:33

    wazyl pisze: op +6,75 cyl -1,75 40st
    ol +7,5 cyl - 1,25 135

    1. Dlaczego w starych okularach gdy podwyzsze znaczaco ramiona a wiec zmieni sie kat nachylenia to jest o wiele lepiej i ostrzej, jaka jest przyczyna?
    Podnosisz głowę do góry czy opuszczasz w dół?
    Tak czy inaczej, najprawdopodobniej środek optyczny soczewki (punkt przez który oko ma patrzeć) znajduje się powyżej lub poniżej miejsca, w którym powinien się znajdować :)
    wazyl pisze:2. Pytanie drugie. Dlaczego na nowym badaniu sa o wiele inne osie i teraz sa ujemne cylindry co za tym idzie jak to sie ma w porownaniu ze stara recepta ? jakies ogolne wnioski moze ;) Czy te cylindry jakos sie odejmuje czy co ;) szkla chyba asferyczne, nie jestem pewien. jedno jest grubsze od drugiego. Lewe oko jest mocniejsze, wiec tym bardziej nie rozumiem nowej recepty.
    Dokładnie tak. Są dwa różne zapisy. Twoja nowa recepta w zapisie, jaki zastosowano w starej wygląda następująco:
    OP +5,00 / +1,75 oś 130
    OL +6,25 / +1,25 oś 45
    Różnica mocy soczewek powoduje, że soczewki różnią się nieco grubością.
    wazyl pisze:3: czy nowe szkla beda grubsze zakladajac ta sama oprawke.
    Będą bardzo podobne. Jeśli przeszkadza Ci grubość soczewki poproś o soczewkę asferyczną lub o większy indeks (lub o kombinację obojga). Niestety idzie za tym wyższa cena.
  • wazyl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 maja 2009, 19:32
    Lokalizacja: Coventry

    autor: wazyl » 22 maja 2009, 08:24

    dzieki bardzo. dlugo i cierpliwie czekalem na jakas odpowiedz ;) w zasadzie jestem laik ale troche w szoku, bo jak sie przelicza te recepty ???
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 22 maja 2009, 13:38

    wazyl pisze:dzieki bardzo. dlugo i cierpliwie czekalem na jakas odpowiedz ;) w zasadzie jestem laik ale troche w szoku, bo jak sie przelicza te recepty ???
    Dodajesz wartość cylindra do mocy sfery, zmieniasz znak cylindra na odwrotny i od podanej osi odejmujesz lub dodajesz 90 stopni.
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 18 gości