ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Problem z nabyciem specyficznych okularów przeciwsłonecznych
  • tomekmyk
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 03 maja 2009, 15:02
    Lokalizacja: Warszawa

    Problem z nabyciem specyficznych okularów przeciwsłonecznych

    autor: tomekmyk » 03 maja 2009, 15:59

    Dzień dobry,
    Kilka razy w roku bywam na dłużej w krajach o bardzo dużym nasłonecznieniu a później wracam na jakiś czas do Polski. Jakiś czas temu zaczęły mnie boleć oczy. Byłem zagranicą u lekarza okulisty, zrobiłem badania i dostałem diagnozę, że wszystko jest dobrze, ale powinienem koniecznie nosić możliwie najbardziej wyciemniające okulary z osłonkami po bokach (zasłaniające także obszar z boku oczów). Na zaleceniu co do typu okularów napisane jest mniej więcej coś takiego:

    Transmittance 3%-8%
    ANSIZ 80.3 - 4
    UV400

    Co to konkretnie znaczy? Byłem w jednym zakładzie optycznym i tam nie wiedzieli. Czy takie okulary robi się na zamówienie? Gdzie je ewentualnie można kupić? Jaki jest orientacyjny koszt? Czy mógłbym prosić o polecenie jakiegoś optyka w Warszawie, który wykonałby takie okulary dla mnie?

    Pozdrawiam,
    Tomek
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 03 maja 2009, 23:35

    O transitancji poczytasz tutaj - http://www.optometria.info.pl/bielawski ... nsmitancja
    Chodzi dokladnie o stopien przyciemnienia soczewki, u nas bedzie to kategoria 4-ta soczewki barwionej!

    a o UV-400 - http://www.optometria.info.pl/bielawski ... o=uv-color - czyli dodatkowe uszlachetnienie, ktore powoduje ze odcina promieniowanie do 400nm

    odnosnie ANSI - to taki amerykanski instytut normalizacyjny.
    o tym przeczytasz tutaj http://engineers.ihs.com/document/abstr ... AAAAAAAAAA

    tego typu okularki wykona dla Ciebie kazdy optyk. Ceny beda rozne.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • tomekmyk
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 03 maja 2009, 15:02
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: tomekmyk » 04 maja 2009, 11:47

    Dziękuję za odpowiedź. Widocznie wcześniej byłem u kiepskiego optyka...

    PS. Czy to UV400 to najwyższy współczynnik filtrowania?
    Czy zamawiając takie okulary u optyka warto zwrócić uwagę na inne sprawy jak materiał wykonania oprawek itp.? Czy szkła powinny być plastikowe czy szklane?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 04 maja 2009, 12:19

    Moim zdaniem lepiej plastikowe, tzn norma ANSI akurat mowi o okularach zabudowanych z boku, wiec tylko plastikowe o wiekszej krzywiznie bazowej (zwane czasami "muszlowymi"
    Ogolnie trzeba jeszcze wiedziec, ze kategoria 4 soczewek barwionych jest niedopuszczona do prowadzenia pojazdow, mozna do kategorii 3.

    Z tego co wiem, nie robia bardziej "uv-ochronnych" powlok niz odciecie dla 400nm.

    Najlpiej po wykonaniu zabierz torebki po soczewkach, tak aby przy np. wymianie jednej wiedziec z jakiej firmy i z jakimi powlokami posiadasz.
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości