ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
duza roznica wzroku miedzy jednym okiem a drugim
  • doro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 19:58
    Lokalizacja: wroclaw

    duza roznica wzroku miedzy jednym okiem a drugim

    autor: doro » 21 kwietnia 2009, 20:40

    Witam.Mam astygmatyzm OL-2.00 -1.25 OP -6.75 -0.75 . Axis 15.0
    Okulista 20 lat temu powiedzial mi ze przy tej wadzie wzroku-tak duzej roznicy miedzy jednym okiem a drugim musze nosic szkla kontaktowe.Od tamtego czasu nosze szkla -6.50 drugie -2.5. Astygmatyzmu nie korygowalam.W razie problemow z oczami mam okulary -5.5 -3,nie widze w nich za dobrze.
    Do dzis bylo dobrze.Niestety dzis okulista powiedzial mi ze musze nosic okulary ale mocniejsze co przez jakis okres moze powodowac bole glowy ,zawroty itp.Ale ja sie zastanawiam czy to mozliwe ze przez tak dlugi okres wszyscy okulisci u ktorych bylam sie mylili czy to akutat ten cos nie doczytal albo technika poszla tak do przodu?Jakie mi moga dac szkla bez szkody dla mojego wzroku?
    doro
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 22 kwietnia 2009, 00:39

    Mocniejsze okulary nie muszą oznaczać bólu głowy, mnie nie bolała jak podwyższałam moc, wręcz przeciwnie, czułam się lepiej widząc lepiej. Co innego dodanie cylindra, oczy mogą wymagać przyzwyczajenia i dziwnie reagować na początku, np. widzieć trapez zamiast prostokąta lub wypukłe powierzchnie, które w rzeczywistości są płaskie.

    Na stronie głównej znajdziesz artykuły takie jak ten czy ten, które mogą sugerować, że korygowano Ci wzrok starą metodą niepełnej korekcji. Jakiś czas temu wykazano, że sprzyja ona pogarszaniu wzroku.

    Jeśli w okularach masz o 1D słabsze prawe oko niż w soczewkach, to nie dziwię się, że zalecono Ci zmianę! Dla tego rodzaju wady soczewki powinny być słabsze niż okulary lub podobne ze względu na astygmatyzm, ale różnica u Ciebie jest spora w ten niekorzystny sposób, bo to okulary są słabsze... Trochę mnie dziwi, że nie masz mocy cylindrycznych w okularach, zwłaszcza na lewym oku, ale nie wiem jak ostro widzisz.

    Warto poprosić okulistę o wytłumaczenie, dlaczego przepisał Ci zmianę, ewentualnie skonsultować się z innym. Pytania najlepiej zadawać bezpośrednio u okulistów, bo oni widzą Twoje oczy, widzą wyniki Twoich badań. Ja, szary użytkownik, przez internet mogę Ci tylko powiedzieć, że nie podobają mi się moce, jakie masz w okularach.
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 22 kwietnia 2009, 09:11

    Ja poleciłabym wybrać się do dobrego optometrysty. Okuliści słabo sobie radzą z "trudniejszymi" przypadkami. Ważne, żeby dobrze był zrobiony balans obuoczny.
    No i też nie rozumiem, dlaczego do tej pory w okularach nie był skorygowany astygmatyzm :/
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • doro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 19:58
    Lokalizacja: wroclaw

    autor: doro » 22 kwietnia 2009, 11:38

    Szczerze mowiac tez sie teraz zastanowilam dlaczego w okularach nie mam cylindrow.Widze w okularach zle a raczej widze tylko lewym okiem a prawe nie pracuje.Przy soczewkach nie mialam nigdy dodanych cylindrow i po wielu latach z wartosci poprzedniej -2 zmniejszyla mi sie wada ale tylko na astygmatyzm.Natomiast -6 pogorszylo sie na - 6.75. Badania mialam przeprowadzone dokladnie ok 45 minut meodami ktorych do tej pory nie spotkalam.Problem mam ze nie za bardzo widze odleglosc ,nie wyczuwam tej ogleglosci nawet z bliska, tzn.wydaje mi sie ze cos klade na stole a to spada,gorzej jesli jade rowerem nie zauwazam roznych reklam,slupkow itp i zahaczam je.Czy ja moge uzywac okulary czy powinnam soczewki?Moze powinnam soczewki plus okulary na astygmatyzm jak mi zaproponowal inny okulista.Nastepna wizyte mam na koniec kwietnia do tej pory mam uzywac okularow a nie soczewek(z ktorymi nie rozstaje sie od ponad 20 lat) co juz wydaje mi sie dziwne bo naprawde malo widze.
    doro
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 22 kwietnia 2009, 14:38

    Pozdrawiam, jakos nie znalazlem informacji, DLACZEGO musisz teraz nosic okulary a nie soczewki? Dalsze pytanie jest, dlaczego cylindry nie sa korygowane soczewkami (soczewki z cylindrami sa przeciez juz w sprzedazy.

    Naprawde najlepiej zapytac specjaliste, ale ja mysle, ze w okularach chyba zawsze bedzie problem z widzeniem. Wyjasnienie: Widzenie przestrzenne powstaje przez polaczenie w mozgu obrazu z siatkowek obu oczy. Kazda soczewka powoduje pomniejszenie/powiekszenie obrazu, czym dalej od oka soczewka jest, to zmiena wielkosci obrazu jest wieksza. Z tego wynika, ze przy uzyciu soczewek kontaktowych zmiana jest minimalna, w okularach duzo wieksza.
    Przy wielkiej roznicy miedzy prawym i lewym okiem i okularach sa duze roznice w wielkosci obrazu na siatkowce i nie dojdzie do polaczenia tych dwoch obrazow, co powoduje podwojne widzenie i mozg broni sie temu i dlatego obraz jednego oka stara sie nie uzywac, co powoduje, ze nie powstaje widzenie przestrzenne.
    Zwykle jako granica roznicy na obu oczach podawana jest okolo 4 dioptrii (ale moze byc rozna u roznych ludzi, podaje sie takze, ze ta granica sie zmniejsza wraz z wiekem, na przyklad dzieci moga byc w stanie polaczyc obrazy przy roznicy 6 dioptrii).
    Z tego wszystkiego wynika, ze prawdopodobnie przy korekcji w okularach nie bedziesz w stanie widziec ostro i rownoczesnie orientowac sie dobrze w przestrzeni nie zaleznie od tego, jakie szkla wybierzesz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 22 kwietnia 2009, 21:07

    doro, rozumiem że masz problem z oceną odległości w okularach, a w soczewkach jest ok? Nie dziwię się, Smic bardzo przystępnie opisał przyczyny. Również zastanawia mnie, czemu musisz nosić teraz okulary i jakie moce szkieł lekarz Ci przepisał, czy przypadkiem nie cylindryczne.

    Pomysł soczewki plus okulary jest dość śmieszny, w obecnych czasach nie ma potrzeby tak kombinować :)

    A tak z ciekawości zapytam jako użytkowniczkę z bardzo długim stażem - jakie nosiłaś soczewki, jakie Ci najbardziej odpowiadają?
  • doro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 19:58
    Lokalizacja: wroclaw

    autor: doro » 07 maja 2009, 13:18

    Witam po przerwie.Co do soczewek to zawsze kupowalam pierwsze jakie znalazlam,wazne bylo zebu numerki sie zgadzaly.Mialam wlasnie wiztye ze specjalista w tej samej przychodni ktory nawet nie wspomnial o okularach,dobrala mi toryczne i niestety kazala czekac 3 tyg.na wizyte zeby je odebrac!Czyli jest to miesiac bez szkiel poniewarz wylecialo mi i zgubilam.Niestety tu kupic nie mozna w kazdym sklepie jak bylam przyzwyczjona i obijam sie.W soczewkach widze lepiej ale lewe oko na ktorym powinien silny cylinder jest zamazane.Pozatym cena jest bardzo wysoka.Teraz czekam na ten cud zwany soczewki toryczne i mam naprawde nadzieje ze bede widziec lepiej.
    doro
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2009, 14:39

    doro, jeśli będą dobrze dobrane rozmiarem i będą stabilnie leżeć na oku, powinnaś widzieć super. Jesteś teraz we Wro? Bez problemu powinnaś znaleźć w nim salon, w którym sprzedają na sztuki, zresztą zawsze zostają aukcje internetowe, tam często sprzedawane są na sztuki. Co do ceny, jak będziesz już przekonana do soczewek torycznych, to w internecie znajdziesz do kilku razy taniej! Na początku możesz mieć z widzeniem w nich problemy, daj sobie parę tygodni na przyzwyczajenie. Nie możesz tak chodzić z gołymi oczami, przecież przy takiej wadzie nic nie widać, coś o tym wiem...
  • doro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 19:58
    Lokalizacja: wroclaw

    autor: doro » 10 maja 2009, 13:50

    Problem w tym ze jestem za granica i tu bez recepty od okulisty nie kupie soczewek.Zamowilam w internecie to sie okazalo ze jednego rozmiaru nie maja.Ale pewnie nie ta jedna firma sprzedaje.Fakt ze po 10 dniach z jedna soczewka budze sie z bolem glowy,nie mowiac o prowadzeniu auta czy jezdzeniu na rowerze z ktorego po prostu spadlam wjezdzajac w cos czego nie widzialam z boku.Mam nadzieje ze oswieci mnie w tych nowych astygmatycznych soczewkach ,ale poczytam chyba na temat operacji laserem.Moze nie bylaby zla choc na jedno oko.Dziekuje za porady
    doro
  • WB
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 04 czerwca 2009, 13:47
    Lokalizacja: Kielce

    autor: WB » 04 czerwca 2009, 14:12

    Droga Doro, twoje wypowiedzi na temat korekcji jaką stosujesz świadczą, ze na prawdę masz poważny problem ze wzrokiem. Celowo używam słowa wzrok, a nie oczy. Nie prawdą jest, że dzisiaj nie trzeba stosować korekcji za pomocą soczewki i okularów jednocześnie. Właśnie wskazane jest, aby różnicę obrazów siatkówkowych zmniejszyć poprzez złożenie korekcji zarówno soczewką, oraz jednocześnie okularami. Astygmatyzm zaś, nie jest tak poważnym problemem, jakby się wydawało.Można go korygować soczewkami kontaktowymi, nie tylko okularami. Ze swej praktyki, jednak odradzam nie mieć okularów, w których byłaby aktualna, konieczna korekcja wzroku.
    Jeśli stwierdziłaś, że wypadek rowerowy był wynikiem najechania na coś, czego nie zauważyłaś, to z pewnością przyczyną było złe skorygowanie wady. Mam na uwadze również widzenie obuoczne i przestrzenne. Myślę, że powinnaś udać się do dobrego optometrysty i nie próbować samej rozwiązać problemu.
    Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości