ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Jednodniowe soczewki i problem z miesiecznymi
  • aniawenus
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 02 kwietnia 2009, 17:28
    Lokalizacja: Polska

    Jednodniowe soczewki i problem z miesiecznymi

    autor: aniawenus » 02 kwietnia 2009, 17:35

    Póki co uzywam soczewek Ciba 02optix tych "miesieczynych". Są to moje peirwsze soczewki i nosze je od tygodnia. Moja wada to na lewe oko - 1 a na prawe 1,25. NA prawym oku soczewka sprawdza sie wysmienicie, nie czuje w ogole ze ja mam, natomiast na lewym troszke czuje jej krawedz podczas noszenia tzn nie boli mnie ona, nie uwiera, ale czuje jej lewy bok na lewym oku... raczej poza ta doelgliwoscia nie odczuwam innych. Bylam dzisaij na kontrolnej wizycie, to lekarz powiedzial ze oko musi sie ;przytosowac, lub po prostu tak juz zawsze bede odczuwac, bo jednak soczewka to cialo obce w oku.
    Zastanwiam sie czy nie lepiej moze sprawic sobie takie jednodniowe szkla kontaktowe??
    Moje pytanie bzmi: czy takie soczewki jednodniowe moge zalozyc rano i zdjac dopiero pozno w nocy? np jak ide na jakas impreze i wracam po 3 czy cos... lub czy moge je zdjac np po poludniu, zdezynfekowac w plynie, odstawic na 2 h do pojemniczka i znowu zalozyc na wieczor?? Czy koniecznie musze je wyrzucac zaraz po tym jak je zdjeme z oka, nawet gdyby to byly tylko 3 h?? Prosze o opowiedzi Dziekuje! Zalezy mi na tym, poniewaz nie chcem sie nabawic jakihs zapalen spojowek i innych, suche oko raczej tez mi nie doskwiera ( czasem tylko po calym dniu noszenia soczewek czuje jakby bylo malo nawilzone, ale rano juz jest ok ) Acha i slyszlam ze zamiast kropel do oczu mozna na wieczor zaaplikowac sobie sol fizjologiczna, ktora rownie dobrze nawilzy oko?.
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: james » 04 kwietnia 2009, 14:51

    Aniawenus, generalnie soczewek nie powinno się nosić dłużej jak 11, może 12h, bo (co mam nadzieję wiesz) zmniejszają one dostęp tlenu do oka. Oczywiście, każdy o zdrowie dba sam i sama zadecydujesz, ja tylko mówię, że tak jest.
    Soczewki jednodniowe prawdopodobnie będą wygodniejsze, bo są cieńsze, delikatniejsze i bardziej uwodnione. Byłbym zdania, że jak chcesz/musisz długo nosić, to lepsze będą optixy - są silikonowo-hydrożelowe, więc dostarczają dużo więcej tlenu niż hydrożelowe (na polskim rynku m.in. wszystkie jednodniówki). Żadnych soczewek jednodniowych nie moczy się w płynach, nie są one do tego przystosowane.
    Solą fizjologiczną możesz spokojnie nawilżyć oko i jest to chyba najbezpieczniejsza forma nawilżenia, bo nie zawiera konserwantów itp itd, ale ampułka jest do zużycia w ciągu 24h. Wychodzi to też duuuużo taniej niż jakiekolwiek typowe krople. Ale jest jedna wada: sól nie ma długotrwałego nawilżania, co oznacza, że po np. 1h suchość może powrócić. Ale na początku noszenia będziesz ją odczuwała, po prostu oko musi się przyzwyczaić. Ja stosowałem sól fizjologiczną przez pierwszy miesiąc, teraz jest mi zbędna.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 kwietnia 2009, 01:31

    Soczewki jednodniowe, najzdrowsze pod względem higieny i związanych z nią komplikacji nawet przy zachowaniu standardowych środków, przepuszczają dość mało tlenu, nie są więc wskazane do noszenia przez większość doby. Na szczęście są tak miękkie i elastyczne, że zwykle nawet wrażliwe oczy je dobrze tolerują. W Polsce nie ma jeszcze silikonowych jednodniówek, choć za granicą można dostać takowe Johnsona, przepuszczające więcej tlenu.

    Zgodnie z instrukcją, nie można ich zostawiać w płynie, ponadto to zbędny wydatek w porównaniu z nową parą (ok.5zł), dlatego też w opisanej sytuacji można nie założyć soczewek rano, tylko wieczorem albo założyć rano parę i wieczorem inną. Jeśli Ci zależy na utrzymaniu dobrego stanu oczu, przestrzegaj zaleceń producenta.

    Jeśli nie masz typowych objawów suchości, sól fizjologiczna powinna wystarczyć. Czasem warto zmienić płyn, aby komfort był większy, ale to nie dotyczy jednodniówek.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości