ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
szkła sferyczne czy asferyczne? - oto jest pytanie
  • hiker
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 marca 2009, 23:19
    Lokalizacja: Warszawa

    szkła sferyczne czy asferyczne? - oto jest pytanie

    autor: hiker » 30 marca 2009, 00:04

    Na początku chciałbym się ze wszystkimi forumowiczami przywitać, gdyż jestem nowy na tym forum :papa:

    Do napisania tego wątku skłoniły mnie różne zasłyszane i przeczytane informacje nt. szkieł sferycznych i asferycznych - wszystkie one sprawiły, że mam teraz mały mętlik w głowie.

    Właśnie noszę się z zamiarem kupna nowych okularów, moja wada wynosi OP -5,5 OL -6,0, średnica źrenic 70 mm (brak cylindrów). Moje obecne okulary mają odpowiednio -4,5 i -5,0 (bez indeksu). Przy kupnie nowych okularów chciałbym wybrać szkła z indeksem i dlatego chciałbym poprosić was o wytłumaczenie mi jakie są główne różnice pomiędzy szkłami sferycznymi i asferycznymi, ich zalety i wady (wiem że ten temat pojawiał się kilka razy, ale chciałbym trochę usystematyzować wszystkie informacje, być może przydadzą się one nie tylko mi).

    Na stronie optometrii przeczytałem, iż szkła "asferyczne - w przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek nie stanowią wycinka sfery. Pozwala to na wyeliminowanie efektu optycznego zmniejszania/zwiększania oczu i części twarzy, zmniejszenie zniekształceń obserwowanych obrazów, poszerzenie pola widzenia poprzez jednakową moc optyczną w każdym punkcie soczewki, oraz znaczne zmniejszenie ciężaru i grubości szkła." - jednak na tym forum spotkałem się z opiniami osób które miały problemy z tego rodzaju szkłami w postaci aberracji chromatycznych tzn. widziały kolorowe obwódki przedmiotów, więc jak to w końcu jest z tymi szkłami?

    1. Czy tego rodzaju aberracje występują w szkłach asferycznych, jeśli tak to od czego to zależy (mocy okularów, cylindrów, indeksu, producenta)?

    2. Słyszałem, że w przypadku szkieł asferycznych ważne jest odpowiednie osadzenie soczewki poprzez oznaczenie atrap (demolensów) - kto powinien to wykonać ekspedientka, czy optyk?

    3. Czy przy mojej wadzie wzroku powinienem zdecydować się na szkła asferyczne, czy też wystarczą mi sferyczne. Chciałbym, aby szkła wyglądały estetycznie w oprawkach, (rozglądam się za oprawkami z żyłką), ale ważna jest dla mnie również jakość widzenia.

    4. Czy moglibyście polecić mi dobrego optyka na terenie Warszawy?

    Z góry dziękuję za wszystkie porady i wskazówki :prosze:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 30 marca 2009, 00:53

    1) aberracja chromatyczna jest swego rodzaju wlasciwoscia samego materialu a nie rodzaju konstrukcji, im nizsza liczba Abbego tym wieksza aberracja chromatyczna

    2) Kazda soczewka okularowa powinna byc montowana zgodnie z tym co sobie producent zalozyl, a kazdy zaklada ze srodek optyczny soczewki ma znalesc sie na osi obrotu galki ocznej - czyli trzeba odpowiednio oznaczyc, zwlaszcza soczewki asferyczne ktore nie toleruja nieprawidlowego montazu.
    Optyk/ekspedientka... nie wazne kto, wazne ze wie co robi w tym zakresie! To nie tylko postawienie "kropki" na demolensie.

    3) dla soczewek ujemnych asferycznosc niewiele daje, spokojnie pozostan przy soczewce o kontrukcji sferycznej. W przypadku dodatnich soczewek zdecydowanie wieksza jest redukcja grubosci.
    Jezeli chcesz wiedziec jak beda mniej wiecej wygladaly - to istnieja programy do symulacji/wizualizacji, jezeli dany optyk nie posiada, zawsze moze zadzwonic do producenta aby podal mu przyblizone grubosci do wybranej oprawy i pomiarow jakie wykonal - jak orientacyjnie beda wygladac Twoje okulary.

    4) tutaj nie polecamy zadnych salonow, po prostu popytaj znajomych.
  • hiker
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 marca 2009, 23:19
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: hiker » 07 kwietnia 2009, 20:49

    Poznałem dzisiaj wyniki wizualizacji szkieł do wybranej przez siebie oprawy.
    Różnice w grubości szkieł z indeksem 1,6 oraz 1,67 są w większości właściwie nieznaczne (rzędu 0,2 mm), wyjątkiem jest tylko szkło o mocy -6,0, przy nosie różnica w tych indeksach wynosi 1,2 mm.

    Do wizualizacji użyto szkieł firmy JZO, w związku z tym mam jeszcze kilka pytań:

    1) czy wyniki wizualizacji dla szkieł innych firm byłyby podobne?

    2) czy wybrać szkła z niższym indeksem, a lepszymi właściwościami optycznymi?

    3) czy przy mojej wadzie w szkłach z indeksem 1,67 może wystąpić znaczna aberracja chromatyczna?

    4) czy różnica ok. 10 (pkt.?) liczby Abbego pomiędzy szkłami z indeksem 1,6 a 1,67 jest znaczna (odczuwalna)?

    5) czy ktoś z forumowiczów o podobnej do mojej wadzie ma okulary w ww. indeksach i mógłby podzielić się spostrzeżeniami?

    Serdecznie dziękuję za wszelkie wyjaśnienia :prosze:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 kwietnia 2009, 21:30

    hiker pisze: 1) czy wyniki wizualizacji dla szkieł innych firm byłyby podobne?
    podobne nie oznacza takie same, czyli inne.
    hiker pisze: 2) czy wybrać szkła z niższym indeksem, a lepszymi właściwościami optycznymi?
    skoro to tylko 0,2mm to lepiej nizszy, nieprawdaz?
    hiker pisze: 3) czy przy mojej wadzie w szkłach z indeksem 1,67 może wystąpić znaczna aberracja chromatyczna?
    przy kazdej wystepuje, tylko im wyzszy tym bardziej zauwazalna.
    hiker pisze: 4) czy różnica ok. 10 (pkt.?) liczby Abbego pomiędzy szkłami z indeksem 1,6 a 1,67 jest znaczna (odczuwalna)?
    sprawa indywidualna, okazuje sie dopiero w trakcie noszenia
    hiker pisze: 5) czy ktoś z forumowiczów o podobnej do mojej wadzie ma okulary w ww. indeksach i mógłby podzielić się spostrzeżeniami?
    poczytaj forum, wypowiedzi juz sa.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 kwietnia 2009, 23:05

    Ja mam szkła takie jak Twoje obecne, ale z indeksem 1,61 są cieńsze od poprzednich szkieł, słabszych o 1D. Grubość szkieł zależy też od rodzaju oprawki. Mam wąską głowę, więc i oprawki dość wąskie, dzięki czemu szkła są cieńsze niż znajomych o podobnych parametrach. Mam gdzieś spisane mierzone na oko rozmiary - grubość, wysokość, szerokość, jakby Cię to interesowało, to udostępnię.
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 08 kwietnia 2009, 21:28

    Przy wadzie -5 ja bym juz nie wziela indeksu 1,67. Mam wade prawie -6 ale widze roznice w indeksie 1,6 i 1,67 - przy tym wiekszym aberracja jest dla mnie nie do zaakceptowania, przy 1,6 bylo ok. tez chcialam miec jak naciensze szkla a teraz mam takie, ze nie moge w tym chodzic bo jakze moge czuc sie normalnie jak obraz jest zwezony maksymalnie po obu stronach soczewki? To nie jest normalne, nie powinno sie wogole czegos takiego ludziom wciskac miom zdaniem. Uwierz mi, ze juz wole miec grubsze szkla.
    Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2009, 21:29 przez aniol018, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości