ODPOWIEDZ Posty: 25 Strona 1 z 1
zle samopoczucie a index rozny na kazde oko
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    zle samopoczucie a index rozny na kazde oko

    autor: aniol018 » 01 lutego 2009, 21:34

    Witam, jestem tu nowa, wi?c przepraszam, jesli cos przeoczylam bo wiem, ze roznie to bywa.

    Ale do rzeczy.
    Mam problem, poniewa? pi?ty dzie? nosz? nowe okulary, o mocy identycznej jak poprzednie i czuj? si? w nich zle. Jutro id? do optyka zeby sprawdzi?, czy wszystko jest w porz?dku w tymi szklami, jednak bardzo si? martwi?, bo okulary kosztowaly mnie 600 zl, a nie widz? post?pu w przyzwyczajaniu si? oczu.

    Na jedno oko mam silniejszy index, jednak soczewki s? tej samej firmy i ogolnie dobrane tak, zeby pasowaly. Czy jest mozliwe, ze to jest przyczyn? zlego samopoczucia? Czy do tego mozna sie wogole przyzwyczaic? I najwazniejsze, czy nie popsuje sobie wzroku przyzwyczajajac sie na sile???
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 01 lutego 2009, 21:39

    aniol018 pisze:Na jedno oko mam silniejszy index, jednak soczewki s? tej samej firmy i ogolnie dobrane tak, zeby pasowaly. Czy jest mozliwe, ze to jest przyczyn? zlego samopoczucia
    Nie mozna w okularach montowac dwoch typow soczewek. Musza miec te same parametry konstrukcyjne! Szkoda ze nie napisalas jakie masz moce, natomiast mozna wnioskowac, ze masz jedno mocniejsze, drugie slabsze i roznica indeksu zostala wyrownana grubosc? - niedopuszczalne.

    Natomiast jezeli cos "namieszalas" a sa problemy w adaptacji to najlepiej porownac poprzednie okulary z aktualnymi - napewno masz dosc duze moce - wiec zapewne i rozstaw, wysokosc, jak i sama odleglosc oprawy. Poza tym jezeli wszystko bedzie zgodne, to sama konstrukcja soczewki tez ma znaczenie.
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 01 lutego 2009, 22:22

    LEMUR pisze:mozna wnioskowac, ze masz jedno mocniejsze, drugie slabsze i roznica indeksu zostala wyrownana grubosc
    dokladnie tak, Matko :placze: czy to znaczy, ze sie nie przyzwyczaje? Co mam w takim razie zrobic, reklamowac chyba nie moge? Niby sama sie zgodzilam, ale przeciez ja nie musze sie na tym znac. Mam jedno oko -2,75, a drugie -4, 5 i astygmatyzm -1,5.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 01 lutego 2009, 22:25

    aniol018 pisze:czy to znaczy, ze sie nie przyzwyczaje?
    Wyobrazmy sobie, ze na lewa noge zakladasz sandal, na druga but sportowy... i akurat trafil Ci sie bieg przelajowy...
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 02 lutego 2009, 18:48

    aniol018 pisze: Co mam w takim razie zrobic, reklamowac chyba nie moge? Niby sama sie zgodzilam, ale przeciez ja nie musze sie na tym znac.
    Je?eli optyk Ci? uprzedzi?, ?e tak si? nie powinno robi? i okulary zostan? zrobione w ten spos??b na Twoj? odpowiedzialno??, to w takim razie nie ma tu jego winy ( chocia? i tak nie powinien zrobi? takich okular??w)

    Natomiast je?eli nic takiego nie powiedzia? to mo?e jest szansa ?e wymieni jedn? soczewk? w ramach reklamacji albo chocia? da zni?k? na now? soczewk?.

    Co? na pewno trzeba z tym zrobi? bo raczej si? do nich nie przyzwyczaisz...
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 02 lutego 2009, 22:09

    Nie uprzedzil mnie ani jednym slowkiem ale watpie zeby przyjal taka reklamacje bo byl tak pewny swego jakby zrobil takich par z tysiac. Tyle pieniedzy, jestem zalamana. dziekuje za pomoc
  • abc
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 17:54
    Lokalizacja: polska

    autor: abc » 02 lutego 2009, 23:21

    [quote]Mam problem, poniewa? pi?ty dzie? nosz? nowe okulary, o mocy identycznej jak poprzednie i czuj? si? w nich zle.[/quote]
    S?dz?, ?e nale?a?oby zacz?? od sprawdzenia monta?u soczewek. Jednak bez wzgl?du na wszystko, moim zdaniem, reklamacja musi by? uznana. Je?eli zlecone by?o wykonanie okular??w o takiej samej mocy, to pacjent musi widzie? w nich tak samo lub lepiej. Szczeg???y wykonania nie s? spraw? pacjenta. On nie musi si? na tym zna?. Jezeli w nowych okularach widzisz ?le, tzn. ?e zosta?y wykonane niezgodnie z zam??wieniem. I nie ma co duma?. reklamowa? tak d?ugo, a? b?dzie dobrze.

    [quote]Nie mozna w okularach montowac dwoch typow soczewek. Musza miec te same parametry konstrukcyjne![/quote]

    To znaczy jakie? Je?eli to s? soczewki:

    [quote]Mam jedno oko -2,75, a drugie -4, 5 i astygmatyzm -1,5.[/quote]

    czyli jedna sferyczna, a druga toryczna, to ich konstrukcje z definicji musz? by? r???ne.

    [quote]Na jedno oko mam silniejszy index, jednak soczewki s? tej samej firmy i ogolnie dobrane tak, zeby pasowaly.[/quote]

    To jest nieprecyzyjne, poniewa? nie wiadomo co to znaczy „…?eby pasowa?y…” Ale je?eli rzeczywi?cie charakterystyki zosta?y dobrane, to pewien problem - wynikaj?cy z r???nicy dyspersji - mo?e si? pojawi? w obszarach peryferyjnych i oczywi?cie ewentualna r???nica w odbiciu resztkowym pow?ok antyrefleksyjnych.
    Poruszony problem jest ciekawy teoretycznie. Pozostawiaj?c poza dyskusj? spraw? dyspersji i pow?ok antyrefleksyjnych, to czy nie jest mo?liwe uzyskanie soczewki wykonanej z materia?u o wy?szym indeksie o takiej samej charakterystyce (lub lepszej) jak soczewka w indeksie podstawowym? Je?eli tak, to mo?e i pozosta?e parametry korekcji mog? by? zachowane niezale?nie od rodzaju materia?u z jakiego wykonane s? soczewki.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez abc, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 03 lutego 2009, 01:18

    abc pisze:
    czyli jedna sferyczna, a druga toryczna, to ich konstrukcje z definicji musz? by? r???ne.
    .
    My?l? ?e nie chodzi?o tu o kwesti? mocy soczewki ( bo jest to oczywiste ?e soczewki o r???nych mocach r???ni? si? konstrukcj?) ale o "patent" na zale?no?? pomi?dzy moc? pierwszej i drugiej powierzchni ?ami?cej. Soczewk? o okre?lonej mocy mo?na uzyska? na wiele r???nych sposob??w odpowiednio zmieniaj?c promie? krzywizny przedniej i tylnej powierzchni.Nie trudno si? domy?li?, ?e w soczewkach o r???nych konstrukcjach w obszarze pozaosiowym b?d? si? dzia?y r???ne rzeczy, a je?eli przy patrzeniu w bok jedna soczewka b?dzie indukowa? astygmatyzm w innym stopniu ni? druga to si? nie dziwi?, ?e b?dzie to powa?o dyskomfort.
    Dlatego te? warto dawa? klientom opakowanie od soczewek i zwraca? uwag? ?eby je zachowali bo w razie uszkodzenia jednej soczewki nale?y wymieni? j? na t? sam? soczewk?, ?eby unikn?? problemu ?e niby te same moce ale jako? nie mo?na si? do nich przyzwyczai?
    abc pisze:
    Poruszony problem jest ciekawy teoretycznie. Pozostawiaj?c poza dyskusj? spraw? dyspersji i pow?ok antyrefleksyjnych, to czy nie jest mo?liwe uzyskanie soczewki wykonanej z materia?u o wy?szym indeksie o takiej samej charakterystyce (lub lepszej) jak soczewka w indeksie podstawowym? Je?eli tak, to mo?e i pozosta?e parametry korekcji mog? by? zachowane niezale?nie od rodzaju materia?u z jakiego wykonane s? soczewki.
    co masz na my?li pisz?c o tej samej charakterystyce?
  • abc
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 17:54
    Lokalizacja: polska

    autor: abc » 03 lutego 2009, 09:52

    [quote]co masz na my?li pisz?c o tej samej charakterystyce?[/quote]

    Chodzi oczywi?cie o to o czym piszesz, czyli charakterystyce optycznej w obszarach pozaosiowych. W przypadku jednej soczewki sferycznej i drugiej torycznej w obszarach pozaosiowych na og??? b?d? r???nice zar??wno astygmatyzmu sko?nego jak i b??du mocy sko?nej czy dystorsji. Nie s?dz?, aby przeci?tny optyk zamawiaj?c standardowe soczewki bawi? si? w dob??r optymalnej konstrukcji pary soczewek. Je?eli w og??le potrafi?by to zrobi?, a jego zam??wienia by?o mo?liwe do zrealizowania. Ma?o tego. S?dz?c po tym co oferuj? producenci, to r???nice te b?d? dodatkowo zale?ne nie tylko od k?ta odchylenia osi widzenia od osi optycznej soczewek ale i od kierunku fiksacji.
    Ale mnie zaciekawi? inny problem. Je?eli w nowych okularach da?oby si? zrobi? soczewki o takiej samej charakterystyce jak w starych, to mo?naby s?dzi?, ?e nie powinno by? problemu z adaptacj? bez wzgl?du na indeks materia?u (pomijaj?c oczywi?cie dyspersj? i odbicie resztkowe). Tak czy nie? Je?eli nie, to dlaczego?

    [quote]Dlatego te? warto dawa? klientom opakowanie od soczewek i zwraca? uwag? ?eby je zachowali bo w razie uszkodzenia jednej soczewki nale?y wymieni? j? na t? sam? soczewk?, ?eby unikn?? problemu ?e niby te same moce ale jako? nie mo?na si? do nich przyzwyczai?[/quote]

    Torebka mo?e by? istotna ze wzgl?du na indeks czy pow?oki, ale konstrukcje - bywa, ?e s? zmieniane przez producenta. Moim zdaniem zdecydowanie pewniejszym jest pomierzy? i odpowiednio zam??wi?, a ka?dym razie upewni? si? czy konstrukcja nowej soczewki b?dzie nadal taka jak zmierzona w starych okularach.
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 03 lutego 2009, 11:30

    Juz kompletnie sie pogubilam. Optyk zrobil tak, ze dal ten sam typ soczewki czy cos tam, ta sama powloke itd, ze wygladaja identycznie tylko, ze na jedno oko index chyba 1,67 czy cos kolo tego, a na drugie chyba 1,6.

    i powiedzial tak "drugie musimy dopasowac, bo nie mozna dac bez indexu, bo by nie pasowalo. Damy nizszy".

    Myslalam, ze wie co robi i ze potrafi to dobrze dopasowac, bo po rozmowie z nim chodzilam jeszcze po wielu zakladach i rozmawialam z optykami. Kazdy proponowal raczej soczewki o tym samym indexie ale tlumacz?c to tylko tym, ze moglaby byc roznica w wygladzie szkla. Wr??ci?am wi?c tam i zn??w od razu, bez moich sugestii powiedziano mi: po co robic 2 soczewki z wysokim indeksem? Dobierzemy tak, ze bedzie gralo" wi?c myslalam, ze maja jakis sposob na to i zaufalam im tym bardziej, ze zawsze tam robilam okulary i byly swietne.

    Ale nadal nie wiem: pr??bowac sie przyzwyczajac czy moge zrobic krzywde swoim oczom??
    Bo nie chce od razu wymieniac szkla, szkoda mi pieniedzy, poza tym jak? mam gwarancj?, ?e problem tkwi w tych indeksach i ze to pomo?e...
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 03 lutego 2009, 13:13

    abc pisze: . Nie s?dz?, aby przeci?tny optyk zamawiaj?c standardowe soczewki bawi? si? w dob??r optymalnej konstrukcji pary soczewek. Je?eli w og??le potrafi?by to zrobi?, a jego zam??wienia by?o mo?liwe do zrealizowania.
    No pewnie, ?e nikt tego nie robi dlatego zamawia si? par? soczewek tej samej firmy ten sam rodzaj i masz pewno?? ?e to soczewki o tej samej konstrukcji tylko najwy?ej innych mocach.
    abc pisze:Ale mnie zaciekawi? inny problem. Je?eli w nowych okularach da?oby si? zrobi? soczewki o takiej samej charakterystyce jak w starych, to mo?naby s?dzi?, ?e nie powinno by? problemu z adaptacj? bez wzgl?du na indeks materia?u (pomijaj?c oczywi?cie dyspersj? i odbicie resztkowe). Tak czy nie? Je?eli nie, to dlaczego?

    Nie wiem, mo?e by si? da?o ale mo?e inny wsp???czynnik za?amania powoduje ?e w obszarach pozaosiowych za?amanie zmienia si? zawsze inaczej ni? w innym wsp???czynniku.

    Dlaczego uwa?asz ?e nie powinno by? problemu z adaptacj? bez wzgl?du na indeks?
    Wydaje mi si?, ?e zmiana indeksu jest cz?st? przyczyn? problem??w z adaptacj?, a zmiana tylko przed jednym okiem tym bardziej

    abc pisze:Torebka mo?e by? istotna ze wzgl?du na indeks czy pow?oki, ale konstrukcje - bywa, ?e s? zmieniane przez producenta.
    No nie wiem czy tak producenci sobie zmieniaj? konstrukcj? i pozostaj? przy starej nazwie soczewek i nic o tym nie m??wi?.
  • abc
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 17:54
    Lokalizacja: polska

    autor: abc » 03 lutego 2009, 15:25

    [quote]to soczewki o tej samej konstrukcji tylko najwy?ej innych mocach. [/quote]
    Dla takiego samego indeksu nie da sie zrobi? r???nych mocy o tej samej konstrukcji, je?eli przez konstrukcje rozumiemy krzywizny i grubo?? soczewki.

    [quote]Dlaczego uwa?asz ?e nie powinno by? problemu z adaptacj? bez wzgl?du na indeks? [/quote]

    Ja nie napisa?em, ?e tak uwa?am. Pyta?em tylko czy indeks b?dzie mia? znaczenie, je?eli charakterystyka w obszarach pozaosiowych b?dzie taka sama. A je?eli tak to dlaczego. Za????my np. ?e jest to konstrukcja Punktal w indeksie 1,5. Taka sama konstrukcja jest w indeksie 1,6. W obu przypadkach astygmatyzm sko?ny, ?rednia moc sko?na, b??d mocy sko?nej s? identyczne. Pacjent odczuje r???nic?, czy nie?
    Warto sie zastanowi?, ale chyba trzeba dyskusj? zako?czy?, bo uzytkownika okular??w te zawi?o?ci pewnie nie interesuj?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 03 lutego 2009, 15:50

    abc pisze:Za????my np. ?e jest to konstrukcja Punktal w indeksie 1,5. Taka sama konstrukcja jest w indeksie 1,6. W obu przypadkach astygmatyzm sko?ny, ?rednia moc sko?na, b??d mocy sko?nej s? identyczne. Pacjent odczuje r???nic?, czy nie?
    W takim przypadku musielibysmy jeszcze przyjac, ze odleglosci poszczegolnego miejsca soczewki przy patrzeniu peryferyjnym (pozaosiowym) od rogowki, rowniez sa takie same, a raczej nie beda, czyli uzytkownik moim zdaniem powinien poczuc roznice, oczywiscie jak wspomniales pomijajac aberracje.

    Faktycznie, dyskusje mozna toczyc dalej... o ile autorka postu i problemu nie jest 'znuzona' ;)

    Natomiast nie sadze aby w tym opisywanym przypadku, wlasnie bylo myslenie w tym kierunku a raczej "wizualnego wyrownania grubosci", ale oczwiscie tez sobie gdybam.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 03 lutego 2009, 18:04

    Nie mam poj?cia o rzeczach, o kt??rych rozmawiacie, ale moja przyjaci???ka (nadwzroczny astygmatyk) mia?a kilka lat temu okulary ze szk?ami o r???nych indeksach. Optyk sam jej zaproponowa? do bardzo delikatnych, odkrytych oprawek, ze wzgl?du na r???nowzroczno??. Widzia?a ?wietnie. Gdy zaproponowa?am to optykowi rok temu, powiedzia?, ?e tak nie robi, bo to oszukiwanie m??zgu. Uwierzy?am, nie znam si?. Chcia?am tylko zaznaczy?, ?e s? tacy, kt??rzy to praktykuj?.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 03 lutego 2009, 18:06

    :)no c??? takie ?ycie. Zadajesz pytanie liczysz na szybk? zrozumia?? odpowied? a tu jakie? wywody filozoficzno naukowe z kt??rych ci??ko co? wywnioskowa?...
    abc pisze:
    Dla takiego samego indeksu nie da sie zrobi? r???nych mocy o tej samej konstrukcji, je?eli przez konstrukcje rozumiemy krzywizny i grubo?? soczewki.
    Pisz?c konstrukcja mia?am na my?li w?a?nie konstrukcje typu np Punktal.
    Czyli w konstrukcji punktal mo?na zrobi? w tym samym indeksie soczewki o r???nych mocach i one nadal maj? t? sam? konstrukcj?, chocia? r???ni? si? grubo?ci? i krzywizn?.
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 03 lutego 2009, 18:29

    Czyli rozumiem, ze sprawa nie jest przegrana i moge sie przyzwyczajac???
    Prosze, odpowiedzcie mi bo nie chce dostac zeza od tych okularow albo pogorszyc sobie wade, a tego co tu czytam nie rozumiem ni w zab.
  • abc
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 17:54
    Lokalizacja: polska

    autor: abc » 03 lutego 2009, 19:36

    Koniec filozoficzno - naukowych wywod??w, chociaz ca?kiem dobrze nam sz?o.
    Moim zdaniem okulary s? z?e i nie ma co czeka? na przyzwyczajenie. Przy takiej samej mocy soczewek jak w poprzednich okularach nie mo?e by? takich sensacji. Jak napisa?em wcze?niej - na twoim miejscu reklamowa?bym okulary do skutku lub zwrotu kasy.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 03 lutego 2009, 20:58

    moim zdaniem te? te okulary nadaj? si? do reklamacji.
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 05 lutego 2009, 19:00

    Mam jeszcze jedno pytanie: czy soczewki Stylis 1,67 sa asferyczne???
    Na jedno oko mam ormixa, a na drugie stylis.
    Uslyszalam dzis, ze to kwestia przywzyczajenia i mam sie nie zrazac...
    Bylam u konkurencji i tez powiedzieli mi, ze index moze sie roznic i mozna tak zrobic, byle by obie soczewki byly sferyczne, albo obie asferyczne.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 12 marca 2009, 21:47

    Według tej listy obydwa szkła są asferyczne, ale to nie moja działka. Biorąc pod uwagę różne indeksy i asferyczność nie dziwię się, że trudno Ci jest do nich przywyknąć. Jeśli przez większość czasu nosisz stare, to nieprędko się przyzwyczaisz.
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 17 marca 2009, 08:06

    Na tej liscie nie sa wszystkie typy soczewek, porownane sa tylko niektore...
    Obie soczewki essilor produkuje w konstrukcji sferycznej i asferycznej, istnieje wiec sferyczny i asferyczny ormix (ormix to nazwa essilora dla soczewki o indeksie 1.6) a takze sferyczny i asferyczny stylis (styli to nazwa essilora dla soczewki o indeksie 1.67).
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 17 marca 2009, 12:35

    Dziękuję za doprecyzowanie. Chciałam szybko pomóc zanim wypowie się ekspert, ale widzę, że zamiast tego zatuszowałam sprawę, ups ;]
  • aniol018
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 23
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 20:57
    Lokalizacja: slask

    autor: aniol018 » 21 marca 2009, 19:08

    No tak, to prawda, juz sie zorientowalam, ze w moich okularach akurat obie sa w wersji sferycznej. Sprawa z reszta od tego czasu wyglada inaczej, chodzilam po wielu specjalistach i wszyscy uwazaja, ze index nie jest raczej GLOWNA przyczyna zlego samopoczucia ale wielu sie zgadza, ze nie powinno sie tego stosowac badz ze nie wolno absolutnie.

    I pod ostatnim podpisuje sie obiema rekami, gdyby komus przyszlo do glowy montowac 2 rozne indeksy badz zgadzac sie na to, niech was reka boska broni. Moj przypadek moze swiadczyc ku przestrodze.

    Do okularow nie przyzwyczailam sie po dzis dzien. Bylam u samego wlasciciela tego optyka. On stwierdzil, ze to nie index, a kwestia osi i czegos tam, ze sa inaczej ustawione niz w moich starych. Wzial obie pary okularow,narysowal na szklach jakies kropki, zniknal na 15 minut. Kiedy wrocil widzialam w okularach juz o niebo lepiej, teraz moge juz w nich wytrzymac.
    To jednak nie jest jeszcze to, poniewaz soczewka stylis zweza niemilosiernie po obu bokach, do tego mocno rozszczepia swiatlo. Ormix (czyli ta z mniejszym indeksem) natomiast duzo mniej. W rezultacie moge swobodnie patrzec jedynie do przodu.
  • przepraszam
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 28 marca 2009, 22:05
    Lokalizacja: polska

    autor: przepraszam » 28 marca 2009, 22:15

    Witam!

    Bardzo prosze o porade w zakupie soczewek do okularow.
    Moja wada to +1.5 i +3.0. Na jedno oko mam znaczaca wade, i co gorsze niestety bedzie to widoczne jak zaloze okulary (jedno oko bedzie wydawac sie duzo wieksze od drugiego).
    Niestety nie znam sie na 'nowosciach' w zakresie optyki, dlatego prosze o inforamcje, czy jest mozliwosc wykonania w miare cienkich szkiel i wyeliminowania tego efektu 'powiekszonych oczu', zeby nie bylo widac tej roznicy.

    Sadze ze takie rozwiazanie bedzie sie wiazac z wiekszymi kosztami, dlatego chialabym sie zorientowac w tym temacie, zanim ostatecznie kupie okulary, zeby nie wydac niepotrzebnie pieniedzy na zakup, ktory nie bedzie mi odpowiadal.

    Z gory dziekuje za informacje.
  • przepraszam
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 28 marca 2009, 22:05
    Lokalizacja: polska

    autor: przepraszam » 29 marca 2009, 17:56

    Dodam jeszcze tylko, ze nosze cylindry. Czytalam troche o soczewkach asferycznych, czy jest mozliwe uzycie ich jezeli nosze cylindry?
ODPOWIEDZ Posty: 25 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości