ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Pytanie do krotkowidzow.
  • Gość

    Pytanie do krotkowidzow.

    autor: Gość » 26 grudnia 2008, 01:39

    Witam:) Na poczatku musze pochwalic to forum,i ludzi tu pomagajacych , naprawde swietna sprawa,praktycznie nigdzie indziej nie mozna sie dowiedziec tylu ciekawych rzeczy, co tutaj.

    A teraz takie dziwne moze pytanie- od paru ?adnych miesiecy cwicze metoda Batesa, efekty sa bardzo dobre, ale i tak musze sie zmagac i z duza krotkowzrocznoscia( kolo -7 d) i z astygmatyzmem.
    No i chodzi mi o to ze nie mam porownania zadnego, jak ludzie widza przy malej krotkowzrocznosci, powiedzmy o,5 ,1 do -2, zeby moc to porownac do siebie, czy to co widze to bardziej wina astygmatyzmu,czy krotkowzrocznosci.
    I moze pare osob by napisalo jaka ma wade, i jak np widzi jakas diode od tv czy wiezy w nocy z odleglosci 1-2 metrow ,czy jest to idealna dioda, tylko mniejsza, czy jest to z poswiata, rozmazaniem itd.
    drugie pytanie- z jakiej odleglosci "rozpoznajecie" ludzi na ulicy, i przy jakiej wadzie.
    No i trzecie- czy przy krotkowzrocznosci malej, obraz jest tylko troszke mniejszy, czy kazda krotkowzrocznosc= tez nieostry obraz?
    Wszystko oczywiscie pi razy drzwi pytam, bo po prostu z tego co czytalem to nie mam zielonego pojecia, czy juz tak dobrze widze, czy mi sie tylko wydaje;)
    A moze jest gdzies jakis ogolny szzcegolowy opis, co sie widzi przy jakiej wadzie.
    Zaznacze ze google przeszukalem naprawde porzadnie , i nie znalazlem czegos konkretnego,oprocz jakichs pojedynczych postow.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 27 grudnia 2008, 13:22

    W przypadku kr??tkowzroczno?ci (nie dalekowzroczno?ci i nie astygmatyzmu) do?? ?atwo samemu sprawdzi?, jak du?? si? ma wad? refrakcji.
    Nale?y wzi?? kart? zadrukowanego papieru: stron? z ksi??ki, gazety lub tp. ewentualnie rysunek na kartce papieru i PRZYSUWAJ?C j? POWOLI w stron? oka sprawdzi? przy jakiej (NAJDALSZEJ) odleg?o?ci zaczynamy widzie? wyra?nie litery. Wygl?da to w ten spos??b, ?e przy du?ej odleg?o?ci kartki od oka (np. 2-3 metry) litery s? zamazane, niewyra?nie, nieostre. Pocz?wszy od pewnej odleg?o?ci zaczynamy je widzie? ostro (niezale?nie od wielko?ci). Gdy kartka jest bli?ej - te? widzimy ostro. Chodzi o to, ?eby znale?? NAJDALSZ? odleg?o??, przy kt??rej obraz jest ostry, nierozmazany. Nastepnie trzeba zmierzy? odleg?o?c od oka do tego punktu, wyrazi? go w metrach (np. 10 cm to 1/10 metra i obliczyc wad? refrakcji jako ODWROTNO?? tej odleg?o?ci. w naszym przyk??dzie 1:1/10=10, a wi?c -10 dioptrii (znak "minus" oznacza kr??tkowzroczno??). Prosz? pami?ta?, by przysuwa? kartk? z dali do bli?y, a nie odwrotnie. W ten spos??b unika si? akomodowania. Taki pomiar wykonuje sie JEDNOOCZNIE (dla ka?dego oka osobno, drugie oko ZAS?ONI?TE - np. d?oni?, opask? , a nie zamkni?te.

    Takie efekty jak po?wiata, deformacja obrazu, itp RACZEJ NIE WYNIKAJ? z kr??tkowzroczno?ci i dlatego nie s? dobrym wska?nikiem tej wady. ?wiec?ca dioda nie jest dobrym testem ostro?ci wzroku. Rozpoznanie os??b zale?y nie tylko od ostro?ci wzroku, ale od sylwetki, ruchu itp - tak?e nie jest dobrym wska?nikiem kr??tkowzroczno?ci.

    Pozdrawiam
  • Gość

    autor: Gość » 27 grudnia 2008, 15:10

    Ok dzieki za odpowiedz:) Ja wiem ze to nie jest dobra metoda,tylko w moim przypadku dochodzi jeszce astygmatyzm, wiec porownanie samej krotkowzrocznosci i tak odpada.Ale rozumiem, ze czysta krotkowzrocznosc -1, -2 bez zadnych innych wad daje idealny ostry obraz, ale pomniejszony?I jesli ja widze nieostra rozmazana diode, to jest to wina astygmatyzmu,a nie krotkowzrocznosci? O to mi najbardziej chodzilo, zebym chociaz to potwierdzil.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 28 grudnia 2008, 15:42

    trzynasty pisze:Ale rozumiem, ze czysta krotkowzrocznosc -1, -2 bez zadnych innych wad daje idealny ostry obraz, ale pomniejszony?
    Kr??tkowzroczno?? nie polega na pomniejszaniu obrazu :nie: Dopiero korekcja wywo?uje taki efekt - okulary wi?kszy, kontakty mniejszy. Jak mia?am okulary -1.5D (moje pierwsze), to zmniejszenie by?o nieznaczne, teraz zwracam na nie uwag? dopiero po za?o?eniu kontakt??w, kiedy to ?wiat wraca do prawie naturalnych rozmiar??w, a po chwili ju? si? przyzwyczajam. Rozmazanie ?r??de? ?wiat?a jest normalne, w ko?cu wada powoduje zmniejszenie ostro?ci kontur??w lamp tak jak i ka?dego innego przedmiotu. W okularach mog? wyst?pi? t?cze i aureole, ale wynikaj? z materia?u szkie?, jego w?a?ciwo?ci optycznych lub zanieczyszczenia. Nie sprawdzisz czy rozmazana dioda jest wynikiem astygmatyzmu czy kr??tkowzroczno?ci, bo obydwie wady zaburzaj? ostro?? widzenia.

    Z jakiej odleg?o?ci poznaj? ludzi i co widz? bez okular??w, tego Ci nie powiem, bo nie chodz? bez nich, w przeciwie?stwie do tego, co panowie od ?wicze? wzroku zalecaj?, to by by?o czyste szale?stwo. Maj?c -1.5D mog?am odczyta? w szkole na tablicy napisy z pierwszych rz?d??w ?awek i trafia?am na lekcjach WF w pi?eczk? ping-pongow?, nie poznawa?am twarzy ludzi id?cych po drugiej stronie ulicy, je?li nie kojarzy?am ich po chodzie czy ubraniu, widzia?am napisy w kinie, cho? czasem musia?am si? wysila?, je?li kontrast z t?em by? zbyt ma?y. Nie przeszkadza?a mi bardzo ta wada, ale jak j? skorygowa?am, ?wiat sta? si? pe?niejszy, nieograniczony. Przy obecnej wadzie siedz?c przed kompem w normalnej odleg?o?ci wobec klawiatury i monitora, napisy bez okular??w s? nieczytelne.
  • Gość

    autor: Gość » 28 grudnia 2008, 20:03

    Dzieki Malla swietna odpowiedz:) Dokladnie o takie cos mi chodzilo.
    A orientujesz sie jeszce moze, jak to jest, ze o wiele lepiej widze ludzi na ulicy z domu z pierwszego pietra, niz normalnie , na tym samym poziomie?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 29 grudnia 2008, 20:04

    Mo?e dlatego, ?e naturalniejsze jest kierowanie oczu w d??? (jak przy czytaniu) ni? do g??ry. Odleg?o?? wbrew pozorom jest podobna z parteru czy I pi?tra do odleg?o?ci, z kt??rej zaczynamy odzywa? si? do ludzi, u?miecha? na ich widok. Jestem niska, wi?c lepiej widz? z okien, lepiej rozmawia mi si? z kim?, gdy stoi pod mym oknem, ni? gdy widzimy si? przez p?ot. R??wnie ostro, ale mniej si? oczy wysilaj?.
  • Gość

    autor: Gość » 02 stycznia 2009, 13:59

    M??g?by? napisa? sk?d czerpiesz info o tej metodzie ?wicze? oczu? I czy rzeczywi?cie ona dzia?a przy du?ej kr??tkowzroczno?ci(-9D)?
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość