ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1
Soczewki z cylindrem czy bez
  • sawanb03
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 03 października 2008, 11:22
    Lokalizacja: Sosnowiec

    Soczewki z cylindrem czy bez

    autor: sawanb03 » 13 listopada 2008, 15:14

    Witam,
    chyba takiego tematu na forum nie by?o, bo troszk? tu poczyta?em. Moja przygoda z okularami trwa ju? z 10 dobrych lat. Dzi? u okulisty przy optyku okaza?o si?, ?e mam ma?y astygmatyzm (-0,5). W okularach z cylindrem troszk? lepiej widz?. Moje pytanie jest takie:
    mam bra? soczewki do okular??w z cylindrem czy bez? G???wnie chodzi mi o m??j wzrok, ?eby wada si? nie pog??bia?a oraz to ?ebym czu? si? komfortowo w tych okularach. Wyczyta?em tu na forum, ?e w okularach z cylindrem przy patrzeniu na boki gorzej si? widzi. Czy dla ma?ego cylindra, takiego jak m??j ta cecha b?dzie zauwa?alna?

    Soczewki bezpo?rednie na oko nosz? bez cylindra, bo szkoda mi na te dla astygmatyk??w kasy.

    Pozdrawiam
    Dawid
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 listopada 2008, 15:27

    Jezeli zostalo przebadane i sa z cylindrem to powinno sie brac soczewki takie jakie odpowiadaja Twojej wadzie.

    Zle poczytales o "bokach" bo to czasami dotyczy soczewek asferycznych, a przede wszystkim kazdych jednych (w mniejszym lub wiekszym stopniu) bo zaczyna dzialac wieksze dzialanie pryzmatyczne - nie da sie tego uniknac.

    I nie prawda do konca jest ze soczewki okularowe cylindryczne sa drozsze - przynajmniej nie wszedzie - warto popytac najpierw i pochodzic :P
    sawanb03 pisze:Soczewki bezpo?rednie na oko nosz? bez cylindra, bo szkoda mi na te dla astygmatyk??w kasy.
    a ja nie spotkalem soczewek z grupy jednodniowych / miesiecznych aby mialy cylinder jak opisany przez Ciebie 0.50 :D
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 listopada 2008, 18:01

    sawanb03, zacz??am nosi? szk?a cylindryczne w?a?nie od -0,5D, widzia?am zauwa?alnie lepiej, cho? par? tygodni musia?am si? przyzwyczai?. Czy na boki wida? ?le? W ka?dych szk?ach tak jest, chyba ?e kontaktowych :P Szk?a wcale nie s? dro?sze, p?aci?am tyle samo za jedno oko bez cylindra, co za drugie z nim. W przypadku kontakt??w jest r???nica w cenie, ale Ty jeszcze ich nie potrzebujesz, bo produkuje si? dopiero od -0,75D. Przy s?abszym astygmatyzmie nie jest potrzebny cylinder w soczewkach, bo bez niego widzi si? dobrze, ewentualnie mo?na podwy?szy? odrobin? moc sferyczn?. Reasumuj?c, szk?a cylindryczne w okularach s? zalecane, bo bez nich nie b?dziesz idealnie widzia?. A z?e widzenie jest bod?cem do pog??biania wady.
  • sawanb03
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 03 października 2008, 11:22
    Lokalizacja: Sosnowiec

    autor: sawanb03 » 13 listopada 2008, 18:22

    Powied?cie mi jedno, gdzie ja napisa?em, ?e soczewki okularowe z cylindrem s? dro?sze?
    Wiem, ?e s? w takiej samej cenie do cylindra 2, co zwyk?e soczewki . Przynajmniej tak jest tym optyku co sobie sprawi?em okulary.
    Teraz zakupi?em okulary z cylindrem i w?a?nie mam je na sobie. Wydaje mi si?, ?e mnie troszk? g?owa boli. Mo?e to tylko z?udzenie. Mam czas na przetestowanie 2 tygodnie, najwy?ej wr??c? do tych bez cylindra.

    PS.
    Pom???cie mi odszyfrowa? moje badanie
    Obrazek

    http://img106.imagevenue.com/img.php?im ... _509lo.jpg
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 13 listopada 2008, 19:07

    bol glowy moze nastapic przy przyzwyczajaniu sie do cylindra, po czasie powinien minac...
    co dotyczy wynikow, pierwsza grupa liczb, ktora zaczyna litera R - wyniki dla prawego oka, od litery L - wyniki dla lewego oka...
    5 pierwszych rzedow liczb to wynik badania refrakcji dla (danego) oka, pierwsze zawsze sfera, potem cylinder i os, pod nimi (w nawiasie) srednia tych 5 wynikow, R1 i R2 to najmiejsza i najwieksza krzywizna rogowki w dwoch prostopadlych do siebie osiach, dalej dioptryczny ekwiwalent w tych osiach i osie, w ktorych dany wynik zostal zmierzony; pod nimi jest znowu srednia i ponizej takze wynik astygmatyzmu rogowkowego (ktory moze byc i w danym przypadku jest inny niz astygmatyzm calego oka).
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 listopada 2008, 19:09

    Przepraszam, zmyli?o mnie to: "Soczewki bezpo?rednie na oko" i wypowied? powy?ej ;)

    Je?li nie widzisz trapez??w zamiast prostok?t??w ani wypuk?ej pod?ogi, to szybciej b?dzie dobrze.
  • rkb
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 10 grudnia 2008, 08:56
    Lokalizacja: Toru??

    autor: rkb » 10 grudnia 2008, 09:00

    Malla pisze:Przepraszam, zmyli?o mnie to: "Soczewki bezpo?rednie na oko" i wypowied? powy?ej ;)

    Je?li nie widzisz trapez??w zamiast prostok?t??w ani wypuk?ej pod?ogi, to szybciej b?dzie dobrze.
    Witam,

    Wczoraj dostalem nowe okulary (poprzednie ponoc mialy za malo dioptrii) i wlasnie w tych nowych widze trapezy zamiast prostok?t??w, przy kr?ceniu pionowe sciany lekko sie odchylaj? i pod?oga jest jakby lekko oddalona.... nie wiem czy co? z tymi szk?ami nie tak czy po prostu musz? si? przyzwyczai?.... je?li chodzi o ostro?? to jest bardzo dobra.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 grudnia 2008, 09:50

    rkb pisze:nie wiem czy co? z tymi szk?ami nie tak czy po prostu musz? si? przyzwyczai?.... je?li chodzi o ostro?? to jest bardzo dobra.
    juz kilka postow bylo podobnych. Daj sobie powiedzmy tydzien czasu, korzystaj z okularow starajac sie nie analizowac obrazu, po prostu korzystac. Jezeli nie minie, to udaj sie na konsultacje. Czesto sie tak dzieje przy np. pierwszych "cylindrach"
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 grudnia 2008, 15:04

    rkb, jakie mia?e? moce wcze?niej, a jakie obecnie?
  • rkb
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 10 grudnia 2008, 08:56
    Lokalizacja: Toru??

    autor: rkb » 10 grudnia 2008, 22:35

    Malla pisze:rkb, jakie mia?e? moce wcze?niej, a jakie obecnie?
    wcze?niej: (nosi?em je ponad 4 lata)

    oko prawe -0,75, Cyl.: +0,75, Ax: 90
    oko lewe -0,50 , Cyl.: +0,50, Ax: 85

    teraz:

    prawe -1,5, Cyl.: +2,0, Ax: 90
    lewe -1,5, Cyl.: +1,5, Ax: 80
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 grudnia 2008, 22:54

    R???nica jest wi?c widoczna, zmiana cylindra o co najmniej 1D powoduje zakrzywienie obrazu, tak jak temu forumowiczowi czy tej forumowiczce. Postaraj si? o tym nie my?le?, daj m??zgowi czas na przyzwyczajenie. Je?li si? nie uda w ci?gu paru tygodni, to wtedy udaj si? do lekarza.
ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości