ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Dalekowzroczność - wpływ noszenia okularów na wadę wzroku
  • bydgoszczanin
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 31 maja 2008, 18:30
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    Dalekowzroczność - wpływ noszenia okularów na wadę wzroku

    autor: bydgoszczanin » 03 listopada 2008, 22:03

    Nosz? okulary od niedawna, ale sporo teorii pozna?em. Nie rozumiem jednak jednej rzeczy, kt??ra wydaje mi si? istotna. Z tego co wiem, to dalekowzroczno?? jest wad? nabyta od urodzenia i wraz z wiekiem do 21 - 25 roku ?ycia systematycznie si? redukuje, za? potem od 40 roku ?ycia - ponownie ro?nie. (skorygujcie mnie, je?li co? zanadto upro?ci?em), za? dalekowidz nie widzi lepiej w okularach (na dal), lecz jedynie nosz?c okulary odpoczywa mu wzrok. Jaki wi?c wp?yw na post?powanie wady wzroku ma noszenie okular??w i jakie s? konsekwencj? nienoszenia? Czy nosz?c okulary spowalniam, przyspieszam, czy nie mam wp?ywu na rozw??j wady?
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:47 przez bydgoszczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 04 listopada 2008, 09:18

    to po 40roku to zmniejszenie amplitudy akomodacji i okres tzw wczesnej presbiopi (starczowzrocznosci)
    bydgoszczanin pisze:Jaki wi?c wp?yw na post?powanie wady wzroku ma noszenie okular??w i jakie s? konsekwencj? nienoszenia?
    Jezeli masz wade (niewazne jaka) i nosisz okulary to Twoje oko funcjonuje w nich jakby wady nie bylo - zostalo skorygowane. Nie noszac - Twoj uklad wzrokowy musi ten "niedostatek" w jakis sposob uzupelniac.... w przypadku nadzwrocznosci niepotrzebnie wykorzystuje do dali akomodacje co zwiazane jest jednoczesnie z ruchem konwergencyjnym oczu (zbieznym) - moze podowowac bole glowy, oczy itp...
    dla krotkowzrocznosci - obraz na dal masz niewyrazny - bo ni jak akomodacja tu nie 'dociagniesz'
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    Re: DalekowzrocznoÂ??? - wpÂ?yw noszenia okular??w na wad??

    autor: nati » 05 listopada 2008, 16:17

    bydgoszczanin pisze:dalekowidz nie widzi lepiej w okularach (na dal), lecz jedynie nosz?c okulary odpoczywa mu wzrok.
    To akurat zale?y od tego jak silna jest jego dalekowzroczno??. Nie widzi lepiej w okularach tylko wtedy, gdy ma na tyle sil? akomodacj?, ?e kompensuje ona wad? wzroku.
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości