ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Źle dobrane soczewki?
  • phi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 października 2008, 17:26
    Lokalizacja: Krak??w

    Źle dobrane soczewki?

    autor: phi » 23 października 2008, 17:57

    Witam i prosz? o porady.
    Mam 24 lata, okulary nosz? od 20 lat. 15 lat temu mia?am operacyjn? korekcj? zeza (jednostronnego, naprzemiennego), troch? p???no, ale m??j okulista (zreszt? spec w tej dziedzinie), twierdzi, ?e si? oczy naprostowa?y.
    opr??cz tego mam nadwzroczno?? i spory astygmatyzm (cylinder 2,5/3).
    Sprawi?am sobie nowe okulary i nie widz? w nich wyra?nie. Okulista zredukowa? mi nadwzroczno?? na obu oczach o jedn? dioptri?. Ale to nie tu chyba tkwi problem, bo sprawdza?am jak widz? ka?dym okiem oddzielnie i widz? bardzo dobrze. Nie mog? jednak widzie? ostro na oba. Obraz jest tak nie ostry, ?e niemo?liwe jest korzystanie z komputera, samochodem te? raczej ci??ko by si? je?dzi?o. Z kolei, gdy zrobi? zeza (to wymaga lekkiego wysi?ku z mojej strony)w nowych okularach, widz? wyra?niej (podobnie mam i bez okular??w - okulista stwierdzi?, ?e to niemo?liwe), ale czuj?, ?e nadwyr??am jedno z oczu. W starych okularach zrobienie zeza by?o niemo?liwe. Mo?e podpowiecie mi w czym tkwi problem.
    A mo?e nie ma problemu i po tygodniu ascezy od komputera i gazet, oczy si? przyzwyczaj? do wsp???pracy i zaczn? widzie? literki?
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:49 przez phi, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 października 2008, 21:43

    moze zmieniona zostala konstrukcja soczeweki w porowananiu do poprzednich, np. teraz masz asferyczne, moze masz inny rostaw i inaczej zamontowane. Udaj sie do optyka aby sprawdzil poprzednie z tymi nowymi pod wzgledem montazu.

    Czy wiesz jakiej konstrukcji mialas wczesniejsze soczewki okularowe, a jakie masz teraz? Odczytaj informacje z torebek po soczewkach lub jakiejs karty klienta/gwarancji itp.
  • phi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 października 2008, 17:26
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: phi » 23 października 2008, 22:12

    Na pewno nie mam asferycznych, ani przycienianych. R???ni? si? za to oprawki. Mia?am klasyczne druciaki, teraz takie z ?ukiem na g??rze, mocowane na ?y?ce. Szk?a s? do?? grube i m??j optyk najpierw stwierdzi?, ?e trzeba b?dzie u?y? przycienianych, ale zmieni? zdanie twierdz?c, ?e uda mu si? zmontowa? zwyk?e bez utraty walor??w estetycznych. Mo?e w czym? przesadzi??
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 23 października 2008, 22:47

    A mo?e potrzebna jest r??wnie? korekcja pryzmatyczna?
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 24 października 2008, 11:47

    piszesz, ze okulista zredukowal ci nadwzrocznosc o jedna dioptrie....
    wedlug mnie po prostu dostales za slabe okulary.. wada sie tak sama z siebie nie cofa...
    no i piszesz, ze jak zrobisz zeza to widzisz wyra?niej.. konwergencja (czyli zbie?ny ruch oczu) jest scisle powiazana z akomodacja (zwiekszeniem mocy soczewki ocznej), czyli jesli zakomodujesz widzisz wyrazniej to swiadczy o zbyt slabych mocach soczewki w okularach... mysle, ze korekcja pryzmatyczna na razie jest tu zbedna... ale i to nalezy sprawdzic
    przejdz sie jeszcze raz do okulisty, niech dokladnie to sprawdzi ponownie
    pozdrawiam
    Ala
  • phi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 października 2008, 17:26
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: phi » 27 października 2008, 21:53

    My?lisz, ?e mam za s?abe?
    Mo?liwe... chocia? na ka?de z oczu oddzielnie widz? dobrze. Zreszt? mam absolutne zaufanie do tego okulisty.
    Ja sama jestem przyk?adem cofaj?cej si? wady, kiedy? sfery mia?am w okolicach +4D.

    W ka?dym razie, zadzwoni?am do okulisty w pi?tek, powiedzia?, ?ebym spr??bowa?a si? przyzwyczai?. Tak wi?c ca?y weekend si? przyzwyczaja?am. Dziwne, bo w sobot? widzia?am prawie dobrze, a w niedziel? du?o gorzej. Ale zeza ju? nie musz? robi?. Niby widz? dobrze, ale co? jest nadal nie tak, ulg? mi sprawia zdejmowanie tych szkie? i patrzenie na ?wiat moim ?rednio widz?cym wzrokiem. Nadal tak?e mam problemy z ostro?ci? widzenia obuocznego.

    Dzisiaj jest tak sobie, wi?c posz?am do pierwszego napotkanego zak?adu optycznego, aby por??wna? monta? soczewek z recept?. Okazuje si?, ?e zosta?a zwi?kszona warto?? osi o 5 (z 90 na 95 i z 85 na 90) na obu oczach wzgl?dem tego, co jest napisane na recepcie. Czy to mo?e mie? wp?yw na moje widzenie, czy ta warto?? jest niewielka i takie odchy?y s? dopuszczalne?
  • silver_shadow
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 33
    Rejestracja: 25 października 2008, 23:29
    Lokalizacja: 3miasto

    autor: silver_shadow » 27 października 2008, 22:01

    hm...no to prawidlowo wykonanych okularow nie masz :nie: co prawda istnieje tolerancja dopuszczana ale powiem tak u mnie by nie przeszlo aby wydac klientowi okulary ze zmieniona osia o 5*-czasem zdarzaja sie ludzie tak wrazliwi ze odczowaja kazda zmiane,odchylenia od ustawienia osi,pd czy zmiany wartosci dioptrii chocby o 0,25,osobiscie jestem zdania ze po to robi sie okulary wg recepty aby wg niej miec je zrobione indywidualnie dla danego ludka :tak: :papa:
  • phi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 października 2008, 17:26
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: phi » 27 października 2008, 22:24

    Tez mi si? tak wydawa?o, po to chyba jest recepta.

    Ten optyk, kt??ry mi sprawdza? zgodno?? recepty z wykonaniem, powiedzia?, ?ebym pochodzi?a jeszcze z tydzie? w tych okularach, a jak si? nie przyzwyczaj? to podej?? (a raczej podjecha? jakie? 250km :smutny: ) do optyka, kt??ry mi tak zrobi?.
    Czyli jest szansa, ?e si? przyzwyczaj??
    A jak nie, to czy optyk powinien zmieni? to w ramach gwarancji?
  • silver_shadow
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 33
    Rejestracja: 25 października 2008, 23:29
    Lokalizacja: 3miasto

    autor: silver_shadow » 27 października 2008, 22:35

    hm...teoretycznie jest szansa,ale jak pisalam to bardzo indywidualne.
    optyk dobrze ci zasugerowal bo sprobowac powinnas,ale jesli bedzie to niemozliwe to wybierz sie do optyka ktory wykonal twoje okulary:)i popros o rozwiazanie problemu ze wskazaniem na to ze probowalas dac sobie czas na adaptacje...powodzenia :papa:
  • phi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 października 2008, 17:26
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: phi » 27 października 2008, 22:42

    dzi?kuj?
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 23 gości