ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
Oznaczenia osi- różnice między receptą a kopertą od soczewek
  • risker
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 06 października 2008, 22:54
    Lokalizacja: Polska

    Oznaczenia osi- różnice między receptą a kopertą od soczewek

    autor: risker » 06 października 2008, 23:08

    Witam.
    Mam pytanie, co do oznacze? soczewek, bo po ostatniej wymianie i por??wnaniu recepty na okulary, a nast?pnie opis??w z kopert od soczewek zacz??em si? zastanawia? jak to jest.

    Zapis z recepty wygl?da nast?puj?co:
    SPH: -6,00 / CYL: -0,50 / O?: 165 st.

    Pierwsza para okular??w (z soczewkami organicznymi) - zapis z kopertki po soczewce:
    SPH: -6,50 / CYL: +0,50 / O?: 75 st.

    Druga para okular??w (soczewki mineralne), robiona u innego optyka - zapis z kopertki:
    SPH: -6,50 / CYL: +0,50 / O?: 89 st.

    Po pierwsze zastanawia mnie r???nica w sferze i cylindrze mi?dzy recept?, a kopertkami,
    a po drugie BARDZO zastanawia mnie jak to jest z t? osi?, ?e zmienia si? dowolnie...
    Dodam, ?e w okularach z soczewkami organicznymi widz? jakby wyra?niej (mo?e mi si? wydawa?, bo drug? par? mam od niedawna).

    Prosz? o jakie? wyja?nienie, bo okulista raczej nie chcia? si? zag??bia? w ten temat i odes?a? mnie do optyka.
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:50 przez risker, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 października 2008, 23:18

    bylo wielokrotnie na forum, ze soczewke toryczna mozna zapisac w postaci cylindra dodatniego i ujemnego. Wiekszosc producentow stosuje zapis i w cennikach i na torebkach w cylindrze dodatnim

    Twoja soczewka w cyl (-)
    SPH: -6,00 / CYL: -0,50 / O?: 165 st.
    jest dokladnie ta sama soczewka w zapisie cyl (+)
    SPH: -6,50 / CYL: +0,50 / O?: 75 st.

    Natomiast co do drugiej czesci pytania to nie wiem dlaczego zmieniono OS z 75 na 89
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 października 2008, 07:20

    Cylindry przekszta?ca si? tak, ?e dodane warto?ci sfery i cylindra tworz? alternatywn? sfer? [-6+(-0,5)=-6,5], a znak cylindra zmienia si? na przeciwny [+0,5]. To jest ta sama soczewka, tylko w innym zapisie. Jestem zwolennikiem ujednolicania i podawania warto?ci ujemnych cylindr??w - mniej zamieszania i pozornie wada nie wydaje si? wi?ksza.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 07 października 2008, 08:47

    Stara sprawa - kt??ra soczewka jest lepsza - z ujemnym czy z dodatnim cylindrem.
    Jestem zwolennikiem ujednolicania i podawania warto?ci ujemnych cylindr??w - mniej zamieszania i pozornie wada nie wydaje si? wi?ksza.
    Chyba, ?e jest to soczewka, np. +2,00 cyl +3,00. W??wczas w zapisie ujemnym b?dzie +5,00 cyl -3,00 i pacjent b?dzie przera?ony, ?e jego wada wzros?a +2,00 do + 5,00.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 08 października 2008, 00:00

    mexx pisze: Chyba, ?e jest to soczewka, np. +2,00 cyl +3,00. W??wczas w zapisie ujemnym b?dzie +5,00 cyl -3,00 i pacjent b?dzie przera?ony, ?e jego wada wzros?a +2,00 do + 5,00.
    Albo je?eli jeszcze nie b?dzie m??g? ogarn?? jak to jest mo?liwe ?e na jedno oko jest potrzebna jednocze?nie soczewka plus i minus (a zdarza si?)...moim zdaniem czasem lepiej jest zapisywa? tak ?eby wygl?da?o na mniejsz? wad?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 08 października 2008, 11:12

    Olka pisze:lepiej jest zapisywa? tak ?eby wygl?da?o na mniejsz? wad?
    Takie podej?cie mi si? podoba :) tylko nie w przypadku SK, bo jednak przyj??o si? podawanie ujemnych cylindr??w przez producent??w.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości