ODPOWIEDZ Posty: 36
Problem ze szkłami
  • leechu
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 22 września 2008, 11:39
    Lokalizacja: Pozna??

    Problem ze szkłami

    autor: leechu » 22 września 2008, 13:03

    Witam! Kilka dni temu zakupi?em okulary z pow?ok? anty refleksyjn?. Mam wad? -5,5 Dioptri dlatego te? zam??wi?em sobie szk?a stylis (chyba asferyczne czy jako? tak). Mam z nimi nast?puj?ce problemy:
    1. Obraz tu? za ?rodkiem na obu szk?ach zaczyna stopniowo traci? ostro?? i im bli?ej kraw?dzi tym jest coraz bardziej rozmazany.
    2. Przy wszystkich kraw?dziach szkie? obiekty widoczne obiekty "nabywaj?" kolorowych kraw?dzi: pomara?czowych i niebieskich
    3. Na zielono odbijaj? mi si? obrazy z ty?u.
    Czy to wszystko normalne?? Czy te szk?a nadaj? si? do u?ytku?? Nosz? je 3 dzie? a nadal mnie bol? oczy i g?owa od nich i s? bardzo niekomfortowe. Dawno nie nosi?em okular??w st?d te? moje pytanie tutaj. Czy mo?e mi kto? pom??c?? dzieki wielkie
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 13:49 przez leechu, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    Re: Problem ze szkÂ?ami

    autor: Olka » 22 września 2008, 23:53

    leechu pisze:Witam! Kilka dni temu zakupi?em okulary z pow?ok? anty refleksyjn?. Mam wad? -5,5 Dioptri dlatego te? zam??wi?em sobie szk?a stylis (chyba asferyczne czy jako? tak). Mam z nimi nast?puj?ce problemy:
    1. Obraz tu? za ?rodkiem na obu szk?ach zaczyna stopniowo traci? ostro?? i im bli?ej kraw?dzi tym jest coraz bardziej rozmazany.
    2. Przy wszystkich kraw?dziach szkie? obiekty widoczne obiekty "nabywaj?" kolorowych kraw?dzi: pomara?czowych i niebieskich
    3. Na zielono odbijaj? mi si? obrazy z ty?u.
    Czy to wszystko normalne?? Czy te szk?a nadaj? si? do u?ytku?? Nosz? je 3 dzie? a nadal mnie bol? oczy i g?owa od nich i s? bardzo niekomfortowe. Dawno nie nosi?em okular??w st?d te? moje pytanie tutaj. Czy mo?e mi kto? pom??c?? dzieki wielkie
    3 jest to normalny efekt, spowodowany pow?ok? antyrefleksyjn?. Gdyby nie by?o pow?oki obrazy odbija?yby si? jeszcze mocniej i bardziej przeszkdza?y

    2. kolorowe kraw?dzi spowodowane s? aberracj? chromatyczn?, efekt ten jest bardziej widoczny w szk?ach o wy?szym indeksie ( cz?sto zamawiane przy wi?kszych wadach, bo s? cie?sze). Niekt??rzy si? do tego przyzwyczaj? a inni nie...

    1. naturalny efekt, im mocniejsze sz?a tym mocniejsze zniekszta?cenia.


    Je?eli dawno nie nosi?e? okular??w to postaraj si? jeszcze kilka dni do nich przyzwyczai?.
    Mo?esz te? sprawdzi? czy prawid?owo zmierzono Ci rozstaw ?renic i czy ?rodki optycznie szkie? odpowiadaj? twojemu rozstawowi. Je?eli wszystko jest zamontowane prawid?owo a moce szkie? s? dobrze dobrane a jednak nie mo?esz si? do nich przyzwyczai? to mo?e wina konstrukcji soczewek. Dowiedz si? czy one s? faktycznie asferyczne, czy maj? podwy?szony indeks i zam??w szk?a bez tych "opcji"
  • leechu
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 22 września 2008, 11:39
    Lokalizacja: Pozna??

    ...

    autor: leechu » 24 września 2008, 07:56

    Czyli powinienem mie? szk?a z cylindrami? Je?li dobrze widz? to na recepcie jest zaznaczone pole ?e maja by? cylindry. W takim razie wychodzi na to ?e jednak mam z?e szk?a?? Oczy mnie nadal bol? i szczypi?. nie wiem czy mam si? m?czy? i pr??bowa? przystosowa? czy i?c poprosi? o zamian?. Okular??w nie nosi?em przez oko?o 10 lat. ca?y czas nosi?em soczewki.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    Re: ...

    autor: Olka » 24 września 2008, 12:54

    najlepiej porozmawiaj z optykiem, kt??ry robi? te okulary.
    Nie wiem czy masz z?e sz?a, bo nie wiem co jest napisane na recepcie a co zosta?o zamontowane w opraw? najlepiej takie problemy rozwi?zywa? tam gdzie okulary zosta?y zrobione a nie przez internet.
  • leechu
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 22 września 2008, 11:39
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: leechu » 25 września 2008, 13:09

    wiem i by?em ju? tam. powiedzieli mi ?e musz? ponosi? i si? przyzwyczai?. nosz? je. nadal mnie oczy bol? i ?le widz? po bokach. a w internecie chcia?em si? dowiedzie? czy to normalne i czy mo?e by? problem ze szk?ami bo nie chc? sobie oczu jeszcze bardziej zepsu?. obawia?em si? ?e optyk mo?e co? kombinowa? skoro dali z?e szk?a bo dla nich to koszt.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 25 września 2008, 23:12

    z?e widzenie po bokach jest normalne.

    B??l oczu nie jest normalny. Mo?e to nie wina optyka tylko ?le dobrane moce w trakcie badania..
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 04 października 2008, 22:47

    Ja mam niestety tak samo, okulary nowe mam od wczoraj i wsz?dzie widz? te kraw?dzie czerwone, pomara?czowe i niebieskie=masakra dla mnie. A opr??cz tego wszystkie przedmioty widz? jakby o 1/4 mniejsze ni? w rzeczywisto?ci a m??j monitor 19' to ju? w og??le czuj? si? jakbym na 15' patrzy?a. Dodam, ?e mam moc szkie? -8 i -8.5, wykryto mi astygmatyzm, ale lekarka zostawi?a mi zwyk?e szk?a, tylko teraz mam antyrefleks w?a?nie.
    Podle si? czuj? jak wszystko jest takie ma?e :(.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 października 2008, 12:07

    sylwieta, na pewno masz zwyk?e szk?a? Przy takich mocach to rzadko??. Kolorowe obw??dki wskazuj? na to, ?e masz jednak szk?a indeksowane, pocieniane.
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 05 października 2008, 12:53

    Malla pod poj?ciem zwykle mia?am na my?li to, ?e lekarka nie w?o?y?a mi jeszcze cylindr??w, tylko normalne :). Moja odleg?o?? ?renic wynosi 67, a soczewki mam faktycznie pocieniane Raho 1,67. Tylko przera?a mnie to, ?e tylko jak patrz? na wprost to nie mam tych cieni r???nokolorowych, nawet jak teraz pisz? i mam g?ow? troch? w d??? skierowan?, to ka?da linijka tekstu ma od do?u w?a?nie taki ????to-czerwony cie? co mnie strasznie irytuje i dobrze widz? przedmioty tylko jak patrz? na wprost a jak patrz? bokiem to mam takie niewyra?ne i mocno po skosie w sumie dopiero trzeci dzie?, no i te o wiele mniejsze przedmioty :(. Czy tak powinno by? czy co? z?ego jest z mymi soczewkami?? Z g??ry dzi?ki za odpowied? Pozdrawiam :).
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 października 2008, 14:05

    Odpowied? Olki z 22 wrze?nia wiele wyja?nia. Spr??buj si? przyzwyczai?, wielu osobom si? udaje :)
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 05 października 2008, 14:30

    Spr??buj?, ale naprawd? wola?abym widzie? bez tych kolor??w, albo chocia?by przedmioty w normalnej wielko?ci a nie mniejsze ni? w rzeczywisto?ci, telefon malutki, komputer malutki, pracuj? w aptece i leki teraz s? dla mnie mniejsze :(. Dzi?ki za odpowied? :).
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 05 października 2008, 20:22

    niestety je?eli chcesz widzie? bez kolork??w to musia?aby? mie? szk?a w ni?szym indeksie a na pomniejszenie obrazu nie ma niestety rady.
    Do pomniejszenia na pewno mo?na si? przyzwyczai? to tylko kwestia czasu a do tych kolorowych obw??dek to ju? niestety kwestia indywidualna...niekt??rzy nie zwracaj? na to uwagi a innym bardzo to przeszkadza.
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 05 października 2008, 21:15

    Dzi?ki, kurcze niestety nie pocieszy?o mnie to, ja bym wola?a, ?eby pani w optyku powiedzia?a mi, ?e przy takim indeksie b?d? takie rzeczy si? dzia?y to bym wzi??a mniejszy indeks :(, kurcze dla mnie straszne jest to, ?e widz? rzeczy pomniejszone i czasem ubieram stare okulary, w kt??rych ?wiat ma normalne wymiary :(. Zastanawiam si? czy gdybym mia?a soczewki z cylindrami to czy te? bym widzia?a mniejsze rzeczy. I odno?nie soczewek kontaktowych torycznych czy czy by?oby tak samo. Dodam, ?e wada w ci?gu pi?ciu lat bo wtedy ostatnio by?am u okulisty wiem moja wina, wzros?a mi z -7oko lewe na -8.5 i z -5.5 oko prawe na -8. P??jd? si? jutro wypyta? do optyka :(.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 października 2008, 22:33

    Mnie ostrze?ono, ?e je?li bior? indeks po raz pierwszy, to lepiej ni?szy :( W kontaktach nie u?wiadczysz takiego zmniejszenia obrazu - skoro ja przy moich -5D widz? r???nic? w por??wnaniu z okularami, to Ty pewnie te? ujrzysz. Na jednym oku mam cylinder i w okularach w por??wnaniu ze sferycznym szk?em nie widz? r???nicy w wielko?ci obrazu.
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 05 października 2008, 22:36

    No wiec to normalne, ze jesli tak bardzo zmienila ci sie wada, to wszystkie przedmioty wydaja sie pomniejszone (kiedy patrzysz przez nowe okulary).

    W soczewkach kontaktowych nie powinny byc te dwa wymienione problemy. Do pomniejszenia obrazu dochodzi, gdy soczewka korekcyjna jest dalej od oka (jak w okularach) a czym jest blizej, to powstaje mniejsze pomniejszenie obrazu (wiec jesli chodzi o soczewki kontaktowe, ktora sa bezposrednio na oku, to dochodzi do pomniejszenia minimalnego).
    Takze kolorowe obwodki nie powinny powstawac przy uzyciu soczewek kontaktowych.
    Jednak soczewki kontaktowe trzeba wyprobowac, poniewaz dzieki poruszaniu soczewki na oku moze chwilowo dochodzic do rozmazywania obrazu (przy uzyciu torycznych moze byc jeszcze bardziej zauwazalne), i do tego trzeba sie tez przyzwyczaic.
    Co dotyczy tych kolorowych obwodek, to mamy takie doswiadczenie, ze wiekszosc klientow nie ma z tym problemu, owszem czas od czasu znajdzie sie ktos, kto ma z tym problemy...
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 05 października 2008, 22:44

    Dzi?ki :). Smic czyli uwa?asz, ?e obraz wr??ci do normalnej wielko?ci, czy poprostu si? przyzwyczaj? i nie b?d? widzie? r???nicy, bo ja wol?, ?eby jednak by? normalny, skoro m??j ekran Lcd jest mniejszy o jakie? 5cm co mnie wkurza naprawd?:(. Mam nadziej?, ?e szybko si? przyzwyczaj?. Bo moim zdaniem to m?czy moje oczy i te obw??dki te? je m?cz?. :(
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 06 października 2008, 07:05

    jesli bedziesz uzywala nowych okularow przez dluzszy czas, to mialabys sie przyzwyczaic do mniejszego obrazu (on zostanie zmniejszony, ale ty powinnas sie przyzwyczaic).

    Jesli natomiast uzyjesz soczewek kontaktowych, to obraz bedzie wiekszy (a mozliwe, ze w tym wypadku zauwazysz, ze obraz jest jeszcze wiekszy niz we starych okularach).
  • gałka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 13 października 2008, 15:02
    Lokalizacja: Wa-wa

    autor: gałka » 13 października 2008, 15:16

    o, dziwne to. ja nosze szkla juz bardzo dlugo, a nigdy nie mialam takich problemow. dodam, ze mam bardzo wysoka wade wzroku, obecnie jest to -7 na lewym i -9 na prawym oku
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 października 2008, 16:07

    ga?ka, ciesz? si?, ?e na forum wypowiadaj? si? nie tylko osoby z problemami, ale i bez :) A jakie masz szk?a w okularach, jaki indeks, jakie warstwy, materia?...?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 13 października 2008, 20:44

    Ja tylko napomkn? co? w sprawie tego "pomniejszenia ?wiata". Mimo to, ?e mam stosunkowo ma?? wad? i tak zauwa?am ten efekt pomniejszania. Wczoraj po d?ugiej przerwie w noszeniu soczewek za?o?y?em je na chwile i...si? przerazi?em, bo wszystko nagle zrobi?o si? takie niewymiarowe, wielkie, inne. Nie min??a chwila i ju? mia?em na nosie okulary, kt??rych pocz?tkowo by?em przeciwnikiem. Dziwne, ale jako? dobrze mi z tym nieco mniejszym ?wiatem.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 października 2008, 23:16

    Woozie, jak zak?adam soczewki, to myl? mi si? klawisze na klawiaturze :P A pisz? szybko i bezwzrokowo.
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 16 października 2008, 20:40

    A ja mam jeszcze jedno ma?e pytanko, bo ja ju? od prawie 3 tyg mam te nowe okularki i zawsze mi co? przeszkadza :(, czy ja sama mog? sobie noski odgina? czy lepiej, ?eby to fachowca zrobi??? Mo?e to g?upie, ale by?am dzi? znowu i nadal jest co? nie tak a nie chce i?? jutro, ?eby poruty nie by?o, ?e stale mam jaki? problem :(.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 października 2008, 20:41

    Noski odginam sama, ale i tak od zawsze mam ?lady na nosie, nawet gdy robi? to na pocz?tku optyk :/
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 października 2008, 20:43

    moze warto wymienic noski na inne... inny material, wielkosc, ksztalt - od groma tego - zawsze mozna pokombinowac
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 16 października 2008, 20:45

    Ale okulary mam nowe i nie chc? wymienia? nosk??w zreszt? ja bez okular??w to nie funkcjonuje, wi?c odpada, po prostu ciekawi? mnie fakt czy mog? co? uszkodzi?, bo nigdy tego nie robi?am sama :).
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 października 2008, 20:48

    sylwieta pisze:Ale okulary mam nowe i nie chc? wymienia? nosk??w zreszt? ja bez okular??w to nie funkcjonuje, wi?c odpada
    taka usluge wykonuje sie na poczekaniu. Zmiana noska (nanosnikow), wielkosci i ksztaltu pozwoli na nieco inny rozklad ciezaru na nosie!
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 16 października 2008, 20:58

    Sama nie wiem :), bo jak mi dzi? ustawi?a to nawet czuje, ?e po prawej stronie mam zauszniki bardzo blisko twarzy, tak ?e palca nie mog? wcisn??, a z drugiej strony luz, mo?e sama spr??buje , kurcze nigdy nie mia?am takich problem??w, zawsze wszystko by?o ok, tylko si? boj?, ?e z?amie :(.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 października 2008, 21:14

    Sylwieta - To zauszniki czy nano?niki? Zausznik??w sama nie wyginaj.

    Lemur, mia?am 3 pary okular??w, w ka?dej inne noski (nawet wymieniane po roku) i zawsze mia?am ?lady :( Jakie by?yby odpowiednie dla nisko osadzonego, w?skiego nosa? Dodam, ?e okulary zawsze mi zje?d?aj? z nosa, wi?c noski ustawiam do?? ciasno, oprawek bez osobnych nosk??w nie mog? nosi?, bo nawet dzieci?ce mi zlatuj? :/ Ciasna rog??wka, ma?y nos, wzrost hobbita - co za ?ycie...
  • sylwieta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2008, 22:32
    Lokalizacja: Raszk??w

    autor: sylwieta » 16 października 2008, 21:57

    Malla chodzi mi o nano?niki ale teraz prawa stron? okular??w mam bardzo blisko twarzy a? czuj? j? na niej :(. Wiem zausznik??w nie b?d? sama, nie wiem czy i?? jutro znowu i robi? za nieudoln? czy saa sobie zagi?? noski :(, bo mnie ca?y czas wkurzaja :(.

    Ja wiem, ?e twarz nie jest idealna , bo zauwa?y?am, ?e szk?o na lewym oku jest bardziej oddalone od mojej twarzy ni? na prawym, ale teraz jak mam te noski ustawione to g??rne oprawy szkie? mam wra?enie, ?e mam r??wno z oczami i czuj?, ?e wygl?dam dzwnie bardzo jakbym okulary by?y za nisko i nachylone pod k?tem :(. Wiem marudz? :(.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 października 2008, 22:07

    Nie wiem, co znaczy "r??wno z oczami" (z brwiami?), ale nachylenie pod k?tem szkie? wobec zausznik??w jest ca?kowicie normalne. Lepiej p??j?? i odda? si? w r?ce optyka, jak zaczniesz sama kombinowa?, to si? zniech?cisz, olejesz spraw? i b?dziesz chodzi?a w wyregulowanych "jak b?d?".
ODPOWIEDZ Posty: 36

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości