ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
problem z nowymi okularami
  • sybla1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 sierpnia 2008, 17:25
    Lokalizacja: OstroÂ???ka

    problem z nowymi okularami

    autor: sybla1 » 11 sierpnia 2008, 17:41

    Witam. Nieca?e 3 tygodnie temu wymieni?am okulary na drugie. I od tego momentu zacz??y si? "schody"...
    Ale po kolei. Okulary nosz? od ponad 25 lat, zacz??o si? w podstaw??wce od niedu?ych minusik??w, teraz, od oko?o 8 lat jest -3,75 na ka?de oko, przy czym nie jest to pe?na korekcja, lewe oko jest s?absze, ale wsp??lnie z moj? okulistk? dosz?y?my ju? do tego, ?e w mocniejszych szk?ach ?le si? czuj? (zawroty i b??le g?owy, b??l i szybkie m?czenie si? oczu). Zdaje si?, ?e mam te? niedu?y astygmatyzm - pisz? zdaje si?, bo po prawie rocznych pr??bach dopasowania cylindr??w przez 3 kolejnych lekarzy obecna okulistka poradzi?a mi jednak zwyk?e szk?a... Za ?adne skarby nie mog?am si? przyzwyczai?, mimo upartego moszenia zapisanych okular??w. Poza tym ka?da zmiana okular??w na drugie to minimum 2 tygodnie j?czenia, ?e w ?yciu si? nie przyzwyczaj?, ?e niedobre, krzywo le??, nosk??w nie mog? ustawi?, nie mog? tego nosi? itp, itd. Czyli niestety dziwad?o ze mnie...
    Poprzednie okulary odziwo za?o?y?am na nos i nie musia?am si? do nich przyzwyczaja? - to by?a oprawa Bell Monica na ?y?k?, z zausznikami "do g?owy" wyko?czonymi gumk?. Le?? idealnie nawet po tych 3 latach, tylko gumki na zausznikach zacz??y ju? si? niestety wykrusza?, wi?c przyszed? czas na nowe. Jeden z ostro??ckich optyk??w poszuka? i przywi??z? mi taki sam model (a nawet 2 w r???nych kolorach). Niestety po wstawieniu szkie? (EKO, szary fotochrom, AR) okazalo si?, ?e zniekszta?caj? obraz, mia?am uczucie jakby falowania czy patrzenia przez mokr? szyb?. Przy por??wnaniu ze starymi okularami okaza?o si?, ?e nowe maj? rozstaw ?renic 62(zgodnie z recept?!), a stare mia?y 60. Zdaniem optyka (zreszt? bardzo sympatycznego pana) przyzwyczai?am si? do poprzedniego rozstawu i mo?e by? teraz dziwnie, ale przyj?? mi reklamacj? i wymieni? szk?a, praktycznie po kosztach (my?l?, ?e nie musia?, okulary by?y zrobione dok?adnie wg recepty). Zdecydowa?am si? przy tym na szk?a nieco lepsze, z my?l?, ?e mo?e jako?? co? tu zmieni. Teraz mam w oprawce JZO SUNSENSOR G AR (fi=65), optyk stara? si? je lepiej dopasowa? i zaproponowa? odleg?o?? ?renic 61. I zn??w jest problem, g??ra szkie? nadal zniekszta?ca mi obraz . Wsp??lnie z optykiem szukali?my przyczyny, lekko przygina? mi opraw?, ustawia? noski - nic! W ko?cu troszk? zeszlifowa? u g??ry szk?a, gdy? przypuszcza?, ?e mo?e to wynika z napr??enia szkie? w oprawie. To ostatnie odrobin? pomog?o, ale nadal widz? zniekszta?cenia. Nosz? okulary maksymalnie wysoko na nosie, wy?ej ju? si? nie da. Nadal, po prawie 11 dniach od ostatnich poprawek nie czuj? si? w nich dobrze, po d?u?szym noszeniu mam zawroty g?owy, a przy komputerze mog? pracowa? najwy?ej godzin?, potem kompletnie mi si? tekst rozmywa. Poza tym szk?a zniekszta?caj? te? mocno obraz bokami, jak szybciej odwr??c? g?ow? w prawo/lewo, to mam wra?enie, jakby mi obraz ucieka?. Z tym, ?e z lewej strony bardziej. Aha, przy poprawkach p?k?a ?y?ka z lewej strony i optyk zak?ada? drug?, lewe szk?o jest chyba ciut inaczej zamocowane, bo w prawym mam wi?ksz? przerw? mi?dzy szk?em a ?y?k? - czy to mo?e mie? znaczenie?

    Nigdy nie mia?am takich problem??w, a? mi g?upio zn??w tego optyka m?czy? - w ko?cu na m??j widok ucieknie z krzykiem. Napisa?am nawet bezpo?rednio do producenta, czekam na odpowied?. Mimo wszystko nadal uparcie nosz? nowe okulary i staram si? nie por??wnywa? ze starymi, mam nadziej?, ?e mo?e w ko?cu si? przyzwyczaj?, chocia? ju? zaczynam traci? nadziej?.
    Mo?e kto? wie, jakie mog? by? przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy to mo?e by? problem np z monta?em szkie?, czy raczej powinnam zn??w si? uda? do okulisty? Prosz?, dorad?cie mi co? sensownego!
    Pozdrawiam :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 sierpnia 2008, 17:50

    Nie napisala Pani jakie moce byly wczesniej, tzn z jakiej na jakie zostaly zmienione przy doborze. Czy jezeli dobrze zrozumialem miala Pani -3,75 i po probach z cylindrami dalej pozostalo -3,75 - to samo co w poprzednich okularach?

    Jezeli nosi Pani wysoko okulary to czy montaz srodkow zostal odpowiednio dobrany do sposobu i stylu noszenia okularow?

    Boczne "plywanie" jest spowodowane dzialaniem pryzmatycznym soczewki i przy wiekszej tarczy i patrzeniu mocno na boki - taki efekt wystepuje. Zwlaszcza jezeli ktos mial wczesniej mniejsze tarcze i mniejsze moce. Jezeli oprawa zostaje ta sama, soczewki te same (moce) to moze to byc kwestia montazu lub zmiany konstrukcji soczewek.

    Moze Pani bardziej opisac te "rozmazywanie sie" obrazu? Czy przy patrzeniu ciagle bokiem lub centralnie jest rozmyty rowniez?
  • sybla1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 sierpnia 2008, 17:25
    Lokalizacja: OstroÂ???ka

    autor: sybla1 » 11 sierpnia 2008, 18:49

    Pr??by z cylindrami by?y jakie? 5-6 lat temu, od tego czasu nosz? stale -3,75, poprzednie okulary by?y takie same, niestety nie pami?tam, jakie to by?y szk?a (tzn firmy). Na pewno organiczne, bez pocieniania, indeks standart, podobnie jak te, kt??re mam obecnie. Teraz si? przyjrza?am obu oprawkom, nowe maj? taki sam kszta?t, ale s? odrobin? szersze (bardziej na boki) - sama oprawa u g??ry, szk?a maj? tak? sam? d?ugo?? i praktycznie identyczny kszta?t. Grubo?? szkie? na brzegach te? si? praktycznie nie r???ni.

    Co do rozmywania obrazu - przy patrzeniu do przodu ostro?? jest ok, ale mam wra?enie jakby ostry by? obraz tylko po?rodku okular??w, im bli?ej brzegu tym bardziej zamglony. R??wnie? przy poruszaniu g?ow? i jednoczesnym patrzeniu np na ekran komputera obraz robi sie lekko nieostry, zw?aszcza w lewym oku. Przy patrzeniu bokiem szkie? jest jeszcze bardziej zamazany, niezale?nie od tego, czy tylko zerkn?, czy patrz? d?u?ej. Podobny efekt (tych zniekszta?ce? z boku) mam przy ka?dej zmianie kszta?tu oprawek, ale jeszcze nigdy tak d?ugo si? nie przyzwyczaja?am, tym bardziej, ?e szk?a maj? bardzo zbli?one kszta?ty do starych.
    Natomiast u g??ry szkie?, zaraz pod ramk? oprawki s? bardzo dla mnie widoczne zamglenia/zniekszta?cenia, w lewej soczewce bli?ej ?rodka ramki, w prawej bli?ej wewn?trznego k?cika. Mo?na to zauwa?y? r??wnie? po zdj?ciu okular??w i przygl?daniu si? przez te miejsca zw?aszcza czemu? o prostym kszta?cie - trudno to opisa?, robi si? jakby "zawirowanie" czy "zafalowanie". Normalnie okular??w nie nosz? bardzo wysoko, a w tej chwili po prostu je ci?gle poprawiam i przesuwam do g??ry, bo wtedy te zniekszta?cenia pod ramkami s? mniej dokuczliwe. Przed zrobieniem okular??w optyk mierzy? tylko rozstaw ?renic (w sumie ?aden inny nic innego nigdy przy okularach do dali nie mierzy?, wi?c nawet nie przysz?o mi do g?owy, ?e jeszcze co? mo?na przy zwyk?ych szk?ach). W trakcie poprawek rozmawiali?my i on tak troch? ?artem powiedzia?, ?e mog?abym s?u?y? jako tester dla os??b ucz?cych si? zawodu, bo jestem bardzo wra?liwa na wszelkie przesuni?cia, napr??enia itp. Bardzo mo?liwe, bo ?adne moje okulary nie by?y idealne, ale po jakim? czasie zwykle si? przyzwyczaja?am i nie by?o wi?kszego problemu. A tu klops :(
    Pozdrawiam :)
  • alex
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 03 czerwca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: alex » 13 sierpnia 2008, 15:20

    czesc ja mam cylindry -2,25 oko lewe , -0.75 oko prawe mam pierwsze okulary i nie do konca widze w nich dobrze na lewe oko :( czy moze trzeba poczekac az oko sie przyzwyczaji do okular??w czy mo?e jest jakis inny problem ??
    Enzzo frame Hand Made
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 sierpnia 2008, 15:27

    @alex
    przy roznowzrocznosci czasem nie udaje sie uzyskac takiego samego widzenia dla obu oczu!

    Trzeba sprawdzic wykonanie okularow (rozstaw i wysokosc montazu), jaki rodzaj soczewek jest zamontowany (sfera, asfera, indeks)

    Okres adaptacji napewno wystepuje, dluzszy lub krotszy - ale jezeli wczesniej nie nosiles to zapewne przy skorygowaniu roznowzrocznosci moze on trwac nieco dluzej

    Gdy adaptacja przy ciaglym noszeniu okularow nie nastepuje, okularki sa wykonane zgodnie z kanonem, to trzeba skonsultowac badanie ze specjalista.

    Wszystko to juz bylo opisywane w kilku watkach.
  • alex
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 03 czerwca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: alex » 13 sierpnia 2008, 16:22

    ok dzieki Lemurku znowu sie cos dowiedzialem :)

    [ Dodano: 14 Sie 2008 08:24 ]
    Dzisiaj zauwazylem ze w okularach widze dobrze na krotkie odleglosci a dalej juz troche obraz jest rozmazany :(
    Enzzo frame Hand Made
  • sybla1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 sierpnia 2008, 17:25
    Lokalizacja: OstroÂ???ka

    autor: sybla1 » 29 sierpnia 2008, 12:48

    Szk?a w?a?nie wr??ci?y od producenta - jednak by? problem, jedno szk?o okaza?o si? b??dnie oznakowane i zapakowane, zamiast zwyk?ego dosta?am z ?wiartkowym cylindrem. St?d problemy z rozmywaniem si? obrazu.
    Pozdrawiam :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 29 sierpnia 2008, 13:16

    sybla1 pisze:jednak by? problem, jedno szk?o okaza?o si? b??dnie oznakowane i
    wazne, ze sie problem rozwiazal, jak widac nie zawsze wina tkwi w badaniu, montazu...

    Szkoda, ze osoba montujaca przeoczyla takie cos... ale wazne, ze juz OK.
    Zadowolenia z uzytkowania okularkow zycze!
  • sybla1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 11 sierpnia 2008, 17:25
    Lokalizacja: OstroÂ???ka

    autor: sybla1 » 29 sierpnia 2008, 15:08

    W sumie to optyk zwr??ci? uwag?, ?e to prawe szk?o jest nie takie, jak trzeba. Tzn jak mu powiedzia?am, ?e mam podobne wra?enie jak kiedy? przy cylindrach to dok?adnie poogl?da? obie soczewki i ju? do producenta posz?y opisane. Teraz monta? by? zrobiony bezpo?rednio przez producenta. Na razie jest inaczej ze wzgl?du na to, ?e szk?a s? indeksowane, ale my?l?, ?e do tego powinnam szybko przywykn??, zw?aszcza, ?e wiem o mo?liwym "innym" widzeniu w tym wypadku czyli i nastawienie te? mam inne :).
    Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości