ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1
problem z soczewkami Zeiss 1,74 AS (plastiki)
  • adrianus
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 listopada 2008, 22:01
    Lokalizacja: mazowsze

    problem z soczewkami Zeiss 1,74 AS (plastiki)

    autor: adrianus » 23 listopada 2008, 22:24

    Witam
    Moja wada to -7,5 D (prawe) i -7,0 D (lewe), H 15,0.
    Kupi?em drugie okulary z soczewkami Zeissa, 1,74 AX, EI, FBI, SHC, M70/00 asferyczne z opraw? porsche design 8129 B 53-18, wygl?daj? ?wietnie zar??wno szk?a (ich grubo?? oraz same oprawy), ale jest problem. Acha do tej pory mia?em szk?a te? Zeissa tej samej mocy, ale 1,6 M65/00, H 17,0, sferyczne inne oprawy.
    Ot??? nie mog? si? do nowych przyzwyczai?, wyst?puje problem, gdy patrz? w bok tzn. obraz na jednym oku (patrz?c np. w lewo prawe oko- traci ostro??, podobnie z prawym patrz?c w prawo -lewe). Na wprost jest ok. No i wyra?nie obraz uleg? ZMNIEJSZENIU!, W poprzednich okularach tego efektu nie by?o! Czy to normalne, ?e wi?kszy indeks oraz asfera = zmniejszenie obrazu i co ze znacznym dyskomfortem w patrzeniu na bok? czy jest to wada monta?u szkie? asferycznych, czy tak ju? w tych szk?ach jest? One s? troszk? szersze od poprzednich. Z g??ry dzi?kuj? za pomoc.
  • silver_shadow
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 33
    Rejestracja: 25 października 2008, 23:29
    Lokalizacja: 3miasto

    autor: silver_shadow » 23 listopada 2008, 22:30

    nie ty pierwszy masz ten problem-troche bylo o indeksach i asferze na forum ...poczytaj...a znajdziesz odpowiedz na pytanie....
  • Meriox
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 30 października 2008, 10:49
    Lokalizacja: Piekary Â?lÂ?skie

    autor: Meriox » 24 listopada 2008, 13:57

    adrianus, ja przeskoczy?em z soczewek poliw?glanowych (indeks 1,59) na Plastiki Hoya o indeksie 1,67. Moja wada to OP: SPH +6,00 CYL -0,75 AX 45 OL: SPH +6,25 CYL -1,25 AX 150.
    Podobnie jak Ciebie, dra?ni? mnie dyskomfort zwi?zany z patrzeniem w bok a w szczeg??lno?ci aberracje chromatyczne, kt??re by?y niezauwa?alne w poprzednich soczewkach. Najwa?niejsze to pogodzi? si? z tym a nie zwraca? ci?gle uwag? i narzeka?, ?e w poprzednich szkie?kach by?o lepiej. Co? za co?, albo estetycznie wygl?daj?ce okulary albo lepszy komfort przy patrzeniu na boki...
  • adrianus
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 listopada 2008, 22:01
    Lokalizacja: mazowsze

    autor: adrianus » 24 listopada 2008, 21:18

    Dzi?ki za wsparcie, pr??buj? po kilka godzin przekonywa? m??j m??zg do tych nowych okulark??w. Naj?atwiej wychodzi na dworze na du?ych przestrzeniach.
    Mam tylko pro?b? (nie mog? znale?? na forum odpowiedzi), czy wi?ksze indeksy powoduj? zmniejszenia obrazu w stosunku do mniejszych o tej samej SPH ? Pozdrawiam.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 24 listopada 2008, 22:42

    Meriox pisze:
    ja przeskoczy?em z soczewek poliw?glanowych (indeks 1,59) na Plastiki Hoya o indeksie 1,67.
    Przyjmuj?c jak dla soczewek JZO: liczba Abbe’go dla poliw?glanu – 31, a dla indeksu 1,67 – 32, r???nica praktycznie ?adna. Sk?d w takim razie odczuwana r???nica aberracji chromatycznych, je?eli, jak rozumiem, moc soczewek by?a taka sama?
    dra?ni? mnie dyskomfort zwi?zany z patrzeniem w bok a w szczeg??lno?ci aberracje chromatyczne, kt??re by?y niezauwa?alne w poprzednich soczewkach.
  • Meriox
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 30 października 2008, 10:49
    Lokalizacja: Piekary Â?lÂ?skie

    autor: Meriox » 25 listopada 2008, 10:11

    mexx, soczewki poliw?glanowe nosi?em o nast?puj?cych mocach:

    OP: Sfera +4,5 Cylinder +0,5 O? 113
    OL: Sfera +4,0 Cylinder +1,5 O? 80

    Niestety wada si? powi?kszy?a, wi?c zmieni?y si? te? moce nowych soczewek. Pewnie st?d zwi?kszone aberracje.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 25 listopada 2008, 10:53

    Pisz?c moje wcze?niejsze uwagi do tego co napisa? Meriox szuka?em informacji o liczbie Abbeg'go dla soczewek z indeksem 1,67. Oto co znalaz?em na stronie firmy HOY:
    Eyry 1.70 - po??czenie niezwyk?ej lekko?ci i wyj?tkowych zalet optycznych

    …..a liczba Abbego 36 zapewnia wysoki kontrast i ostro?? obrazu.
    Czy ja czego? nie rozumiem? Czy nie jest prawd?, ?e materia? o liczbie Abbe’go 36 to materia? o du?ej dyspersji, dla kt??rego mo?na si? spodziewa? problem??w wynikaj?cych z aberracji chromatycznej?
    Eyas 1.60

    ….Zapewnia wysoki kontrast widzenia dzi?ki liczbie Abbego 41
    Liczba Abbe’go 41 to nadal ma?o. Czy nie jest to materia? o zaledwie ?redniej dyspersji i to w dolnym przedziale, bli?szym materia?om o du?ej dyspersji?
    Doskona?e w?asno?ci soczewek organicznych

    Soczewki organiczne o wysokim wsp???czynniku za?amania ?wiat?a maj? bardzo wiele zalet. Nie jest wi?c zaskoczeniem, ?e produkty oferowane przez firm? Hoya to w g???wnej mierze wysokoindeksowe soczewki organiczne, kt??re poza doskona?ymi parametrami optycznymi,
    Czy nie jest prawd?, ?e wysokoindeksowe materia?y charakteryzuj? si?, niestety, kiepskimi w?a?ciwo?ciami optycznymi..
    Eynoa 1.67 to niezwykle trwa?y i wytrzyma?y materia? o doskona?ych parametrach optycznych.
    Gdyby liczba Abbe’go dla tego materia?u wynosi?a 32, podobnie jak dla soczewek JZO, to uzasadnione by?yby w?tpliwo?ci co do doskona?o?ci w?a?ciwo?ci optycznych tego materia?u?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 listopada 2008, 11:02

    mexx, wszystko co piszesz jest prawda... a strony internetowe to marketing.
    Na wielu stronach firm produkujacych (nie tylko soczewki okularowe, kontaktowe, oprawy itp...) pisza same superlatywy, bo wkoncu "tak musi byc" bo zawsze porownanie mozna odniesc do innego produktu, ktory ma "slabsze" parametry.
    Niewielu jest fachowcow, ktorzy o tym mowia klientowi, ze moze oczekiwac utrudnien zwiazanych z dzialaniem np. aberracji chromatycznej - albo nie maja wiedzy, albo po prostu sprzedaja bo drogie jest dobre albo... (tu wpisac inne mozliwosci, ktorych wiele)
    Prawda jest ze czesc klientow to zauwazy, czesc nie zauwazy, czesc sie nie zaadoptuje, a druga natomiast tak (plastycznosc ukladu wzrokowego)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 25 listopada 2008, 11:59

    mexx: zgadzam sie z Lemurem, ze wszystko co napisales, jest prawda...
    Jednak z drugiej strony dany material mozna porownywac z innymi materialami z podobnym indeksem.
    Wiec material Eyry 1.70 ma bardzo dobra liczbe Abbego (36), jezeli porownasz go z (nizszym) indeksem 1.67, ktory ma liczbe Abbego 32 lub z indeksem 1.74, ktory ma liczbe Abbego 33.
    Tak samo, jezeli porownasz material Eyas 1.60 (ten material oznaczany jest powszechnie MR-8) - liczba Abbego 41 z materialem MR-6 (o tym samym indeksie) i liczba Abbego 36 lub z poliweglanem (u ktorego podawane sa zazwyczaj liczby Abbego 29-31) lub z indeksem 1.56 (Abbe 37), to stwierdzisz, ze w tym indeksie dany material ma najlepsza liczbe Abbego.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 25 listopada 2008, 14:11

    Zgadzam si?, ?e zawsze mo?na znale?? gorszy materia?. Nie znaczy to jednak, ?e ten oferowany jest dobry. Przyjmuj?c, ?e problem wynikaj?cy z aberracji chromatycznej pojawia si? dla TCA> 0,1, to dla liczby Abbe’go 32 i odchyleniu osi widzenia od osi optycznej soczewki o ok. 20 stopni mo?na si? spodziewa? problem??w dla soczewek o mocy powy?ej 3,25 dptr., a dla liczby Abbe’go 36 – powy?ej ok. 3,50 dptr. Czy to rzeczywi?cie du?a r???nica?
    Mo?na by s?dzi?, ?e najwa?niejsza jest tu naczelna zasada marketingu.
    Nie jest wa?ne czy soczewki s? dobre. Wa?ne, ?e si? dobrze sprzedaj?.
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 26 listopada 2008, 16:01

    adrianus pisze:czy wi?ksze indeksy powoduj? zmniejszenia obrazu w stosunku do mniejszych o tej samej SPH ?
    Je?li soczewki wysokoindeksowe s? asferyczne obraz nie powinien by? ju? pomniejszony. Pod warunkiem, ?e szk?a le?a?y by tu? przed okiem. Na pomniejszenie obrazu zasadniczy wp?yw ma odleg?o?? okular??w od oka. Np je?li mamy okulary o mocy -5.0 dpt w odleg?o?ci 20 mm przed okiem to widziany obraz zdaje si? by? ponad 9% mniejszy do obrazu widzianego bez okular??w! Analogicznie przy korekcji dodatniej obraz jest powi?kszany.
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 26 listopada 2008, 19:29

    Je?li soczewki wysokoindeksowe s? asferyczne obraz nie powinien by? ju? pomniejszony.
    Pod warunkiem, ?e szk?a le?a?y by tu? przed okiem.
    Nie bardzo rozumiem dlaczego ujemne, wysokoindeksowe soczewki nie b?d? pomniejsza?y obrazu je?eli b?d? asferyczne. Czy nale?y rozumie?, ?e soczewki sferyczne w odr???nieniu od asferycznych, b?d? pomniejsza?y obraz nawet wtedy gdy b?d? blisko oka?
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 29 listopada 2008, 19:31

    ajj... zamiesza?am. :)
    chodzi?o mi o to, ?e soczewki asferyczne nie powinny pomniejsza? obrazu ze wzgl?du na konstrukcj? ale nie jest to tak do ko?ca mimo wszystko mo?liwe.
    Soczewka ujemna nie pomniejsza obrazu je?li le?y tu? przy oku - na rog??wce. W okularach nie ma takiej mo?liwo?ci, dlatego jedynie soczewki kontaktowe nie pomniejzaj?/powi?kszaj? widzianego obazu.

    sorki :)
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 29 listopada 2008, 20:09

    ajj... zamiesza?am.



    Troch? chyba tak.
    chodzi?o mi o to, ?e soczewki asferyczne nie powinny pomniejsza? obrazu ze wzgl?du na konstrukcj?….
    Nadal nie rozumiem dlaczego asferyczne soczewki ujemne mia?yby nie pomniejsza? obrazu.
    Soczewki kontaktowe to inna bajka. Odleg?o?? soczewek od rog??wki jest przyjmowana jako zerowa, a wi?c dla soczewki ujemnej o grubo?ci centralnej (w metrach) praktycznie bliskiej zeru, tzw. powi?kszenie okularowe b?dzie r??wne jeden i to zar??wno dla dodatnich jak i ujemnych. Teoretycznie powi?kszenie nie b?dzie jednak r??wne jeden. Dla kontaktowej soczewki ujemnej o mocy -5,00 dpt. Obraz b?dzie r??wnie? pomniejszony o ok. 1,5%.
  • adrianus
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 listopada 2008, 22:01
    Lokalizacja: mazowsze

    autor: adrianus » 04 grudnia 2008, 14:29

    Hm... s?uchajcie, ja nadal nie wiem, czy to normalne, ze soczewki z ta sama moc?, ale z wi?kszym indeksem (1,74) asferyczne pomniejszaj? obraz bardziej ni? poprzednie o tej samej mocy, ale z mniejszym indeksem (1,6). Odleg?o?? od oka ta sama. Wiec skoro widz? r???nic? w wielko?ci obrazu to chyba tak ?

    PS proces przyzwyczajania dobiega chyba ko?ca, cho? mimo to w poprzednich lepiej si? czuje, dlatego nosze raz te raz te :).
ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości